Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Ostatní

Nejlepší fotovoltaické a solární panely 2024

Možná i vy jste se proto rozhodli si pořídit solární panely, které momentálně představují obrovský potenciál při řešení situace s energiemi. V tomto článku poradíme, jak vybrat solární panely a nabídneme tipy na tři konkrétní produkty. Už teď můžeme prozradit, že si v porovnání se svou konkurencí nejlépe vedl fotovoltaický panel DAH Solar DHM-T60X10/FS(BW) s výkonem 460 Wp.

Nejlepší celkově

Výkonný monokrystalický solární panel se 180 moduly o celkovém výkonu 460 Wp.

Nejlepší poměr ceny a výkonu

Bifaciální panel o výkonu 405 Wp, který se nezalekne ani horších světelných podmínek.

Nejlepší levný

Cenově dostupný panel s robustním rámem, který se hodí pro menší solární systémy.

Nejlepší fotovoltaické a solární panely

Recenze DAH Solar DHM-T60X10/FS(BW) – Nejvýkonnější solární panel

recenze DAH Solar DHM-T60X10 FS Pro náročné

Značka: DAH Solar | Výkon: 460 Wp | Typ: monokrystalický | Hmotnost: 23,52 kg | Přibližná cena: 4 500 Kč

Klady
  • Vysoký výkon
  • Dlouhá životnost s garancí účinnosti
  • Samočistící vlastnosti
  • Odolnost proti hot spotům a mechanickému zatížení
Zápory
  • Vyšší cena

Pokud máte vyšší nároky a zároveň vám nevadí si za kvalitní a spolehlivý solární panel připlatit, potom se vás jistě osloví DAH Solar DHM-T60X10/FS(BW). Jedná se fotovoltaický panel z monokrystalických článků a s výkonem až 460 Wp. Připočteme-li ještě vysokou účinnost 21,32 %, patří tudíž tento model jednoznačně mezi vyšší třídu, která nemá na trhu příliš výkonové konkurence. Modul má dlouhou životnost a je schopen poskytovat alespoň 84,8 % původního jmenovitého výkonu i po 25 letech. Záruka výrobce je 12 let.

Technologie 1/3 řezu má nižší riziko vzniku hot spotů a také vyšší toleranci proti mechanickému zatížení. Provedení typu full screen se zaobleným rámem pak zajistí lepší samočistící vlastnosti. Díky absenci hran voda stéká a nezůstávají zde ani usazené nečistoty jako pyl nebo prach.

Hmotnost 23,5 kg je vzhledem ke konstrukci očekávatelná a přijatelná, ovšem rozhodně se nejedná o žádného drobečka. Instalace pomocí šroubů k nosným prvkům je standardní a pro montáž pomocí svorek je rovnou součástí balení samolepící EPDM pryž.

Recenze Jinko 405 Wp IP67 – Bifaciální panel

Recenze Jinko 405 Wp IP67 - solární panely Zlatý střed

Značka: Jinko | Výkon: 405 Wp | Typ: monokrystalický | Hmotnost: 23,3 kg | Přibližná cena: 3 000 Kč

Klady
  • Bifaciální panel
  • Samočistící sklo
  • Vysoký výkon za skvělou cenu
  • Velká nosnost
Zápory
  • Bez výhrad

Také model Jinko 405 Wp IP67 se díky svým vlastnostem probojoval mezi nejlepší solární panely, které u nás seženete. Výkon se v tomto případě dostal na 405 Wp, čímž si mezi svou konkurencí vede mimořádně dobře. Poměr ceny a výkonu je v tomto případě velmi dobrý. Je zasazený do kovového stříbrného rámu a jedná se o monokrystalický typ panelu.

Mimo jiné jde také o bifaciální model. Znamená to, že pro přeměnu energie využívá svou přední i zadní část. Přední strana zachytává přímé světlo, zadní strana pak světlo okolní. Zařízení se také chlubí vysokou nosností, která v případě zatížení větrem činí 2400 Pa a v případě zatížení sněhem 5400 Pa. Na výrobek se vztahuje záruka po dobu 12 let.

U panelu jsme nezaznamenali žádné výrazné nedostatky týkající se důležitých parametrů.

Recenze Victron Energy 45 W – Polykrystalický solární panel

Recenze Victron Energy 45 W - solární panely Levný základ

Značka: Victron Energy | Výkon: 45 W | Typ: polykrystalický | Hmotnost: 3,1 kg | Přibližná cena: 1 400 Kč

Klady
  • Nízká cena
  • Nízká hmotnost
  • Robustní rám
  • Odolné sklo
Zápory
  • Nižší výkon

Modely solárních panelů od společnosti Victron Energy vynikají svou cenovou dostupností. Victron Energy o výkonu 45 W není výjimkou. Jak už dává jeho nižší výkon najevo, hodí se zejména pro malé a nenáročné fotovoltaické systémy. Je ale mnoho důvodů, proč si ho zamilujete. Kromě ceny je to také nízká hmotnost usnadňující jeho střešní instalaci.

Rám panelu je vyrobený z anodizovaného hliníku. Bezpečnost použití umožňuje zapouzdření z EVA materiálu. Panel disponuje také diodami, které zabraňují výraznému poklesu výkonu při případném zastínění či horších světelných podmínkách. Důležitou součástí zařízení je temperované sklo vyznačující se vysokou odolností a zvýšenou tuhostí.

Kombinace použitých materiálů splňuje požadavky kladené na bezpečnost el. zařízení.

Recenze Canadian Solar CS6L-450 MS – Monokrystalický solární panel

Recenze Canadian Solar CS6L-450 MS - solární panely

Značka: Canadian | Výkon: 450 Wp | Typ: monokrystalický | Hmotnost: 24,2 kg | Přibližná cena: 3 800 Kč

Klady
  • Vysoký výkon
  • Pevný hliníkový rám
  • Odolné tvrzené sklo
  • Vysoce účinná technologie
Zápory
  • Vyšší hmotnost

Vznikla u vás potřeba vybavit se kvalitním a opravdu výkonným solárním panelem? Canadian Solar CS6L-450 MS může být to, co hledáte. Jedná se o monokrystalický panel (typy fotovoltaických panelů vysvětlujeme v části Jak vybrat solární panel) o výkonu 450 Wp. Málokterý jiný panel na našem trhu tento model se svým výkonem překoná.

Tento solární panel je zasazený do stříbrného rámu, který vyniká svou robustností. Rám je vyrobený z hliníku. Panel disponuje odolným tvrzeným sklem, které umožňuje efektivní průchod slunečního záření. Hmotnost 24,2 kg je u tohoto model vzhledem k vlastnostem naprosto přijatelná. Majitelé si chválí kvalitní zpracování i vysokou účinnost až 21 %.

Cena není nijak závratná, ovšem při pořizování většího množství by pro někoho mohla být.

Nejprodávanější solární a fotovoltaické panely

Jak vybrat solární panely

Přecházíme k té části článku, ve které vám poradíme s výběrem solárních panelů. Jelikož se jedná o dlouhodobou investici, je zapotřebí být si vědom několika skutečností, které jejich pořízení doprovází. Prozradíme, jak vyrábí solární panel elektřinu, jak zapojit fotovoltaické panely i jak získat dotaci na jejich pořízení. Nechybí tipy na obchody, kde je pořídit.

Proč si pořídit solární panely?

Možná si říkáte, co by vás měla vést k pořízení fotovoltaického systému. Tím hlavním důvodem, proč se domácnosti pro jeho instalaci rozhodnou, je energetická a s ní související finanční úspora. Pokud smýšlíte „zeleně“, může i to být důvod pro pořízení. Fotovoltaické panely jsou ztělesněním udržitelnosti a obnovitelnosti tohoto zdroje energie.

Solární panely rovněž mohou přispět k určité míře energetické soběstačnosti a zvýšit hodnotu vaší nemovitosti, pokud se ji rozhodnete prodávat. Menší fotovoltaický systém může pomoci s udržením chodu domácnosti během výpadků proudu. Lákavá bývá také návratnost finančních prostředků v relativně krátké době. Navíc máte možnost čerpat státní dotace.

Jak fungují fotovoltaické panely?

Ještě než přistoupíme ke konkrétním radám při vašem výběru, zodpovíme otázku, která možná některé z vás zajímá. Jak vyrábí solární panel elektřinu a jak vlastně funguje?

Fotovoltaické články vyrábějí elektřinu pomocí slunečního záření, přičemž Slunce je považováno za nevyčerpatelný zdroj energie. Fotovoltaické elektrárny jsou tvořeny dvěma hlavními částmi, a těmi jsou solární panely a střídač. Solární panely patří na střechu, kde zachytávají paprsky. Střídač se nachází na zdi a vedou do něj kabely z panelů.

Solární panely jsou vyrobené z křemíku, který má schopnosti vodiče elektřiny. Jakmile na panel dopadnou sluneční paprsky, vytvoří se stejnosměrný proud a s využitím střídače se z něj stává střídavý. Ten pak využíváme v domácnosti v zásuvkách tak, jak jsme zvyklí.

Náš tip
Sestavení fotovoltaické elektrárny na klíč? V dnešní době žádný problém.

Druhy fotovoltaických panelů

Při zkoumání trhu zjistíte, že existuje více typů panelů, které si můžete pořídit. Tyto typy se od sebe liší vlastnostmi, výkonem, ale i energetickou účinností. Rozlišujeme tři základní typy.

Monokrystalický solární panel

Prvním druhem je monokrystalický. Mívají tmavě hnědou až černou barvu a v rámci Evropské unie patří k nejpoužívanějším typům. Krystaly křemíku, které obsahují, mohou být velké až 10 cm. Prokázaly se jako vysoce účinné, v některých případech dosahuje jejich energetická účinnost až 20 %. Jsou vhodné i na menší plochy, tudíž na menší střechy.

Tyto panely potřebují ke svému fungování co nejlepší světelné podmínky, je tedy velice důležité jejich správné umístění. Bývaly dražším typem, dnes ale nejsou rozdíly výrazné.

Polykrystalický solární panel

Polykrystalický solární panel se vyznačuje obsahem většího množství menších křemíkových krystalů. Na výrobu jsou snadnější než předchozí varianta, od které se liší i barvou. Tento typ totiž bývá většinou modré barvy. Snadnější výrobní postupy se dříve projevovaly také v nižší ceně těchto modelů, v dnešní době už se ale cenové rozdíly mezi nimi stírají.

Polykrystalický solární panel si poradí se zpracováním paprsků i při nepříliš slunečném dni. Účinnost těchto panelů se však oproti předchozímu typu pohybuje níže, zhruba na 12 – 17 %.

Amorfní solární panel

Třetím základním typem je amorfní solární panel. Jsou tvořené tenkou vrstvou křemíku na fólii či skleněné tabuli. Díky tenkému profilu mají nízkou hmotnost a je snadné je vrstvit. Tyto typy jsou vhodné jako solární panely na střechu o velké ploše, tedy pro opravdu velké rodinné domy, případně celé haly. Skvěle pracují i při horších světelných podmínkách.

Efektivita tohoto typu je ovšem relativně nízko, pohybuje se na hranici 10 %. Právě z tohoto důvodu je zapotřebí jimi pokrýt dostatečně velkou plochu, větší než u zbylých dvou typů.

Bifaciální panely

Kromě výše zmíněných tří základních typů, mezi kterými budete vybírat, můžete narazit také na označení bifaciální panely. Jedná se o oboustranné solární panely, které dokáží přeměňovat sluneční svit na elektřinu z horní i spodní části. Zcela logicky tak projevují vyšší výkon.

A jak si bifaciální panely představit? Horní část zachytává přímé sluneční záření, ta spodní pak světlo proudící okolním prostředím. Jedná se o rozptýlené či odražené světlo.

Náš tip
Alternativu ke klasickému způsobu vytápění představují také tepelná čerpadla. Svoji domácnost nebo chatu můžete vybavit elektrocentrálou, záložním zdrojem energie.

Výkon solárních panelů na m2 a energetická účinnost

Energetická účinnost a výkon jsou ty nejdůležitější parametry, které vás budou zajímat.

Výkon solárních panelů

Tento parametr se udává v jednotce Wp, která je zkratkou pro watt peak. Tato jednotka udává maximální výkon, kterého je panel schopný dosáhnout za optimálních testovacích podmínek. Výkon většiny panelů na našem trhu se pohybuje mezi 100 a 450 Wp. Nejvýkonnější fotovoltaické panely mohou dosahovat i výkonu 500 – 550 Wp.

Výběr konkrétního modelu záleží na tom, kolik elektřiny potřebujete vyrábět. Při ideálních světelných podmínkách dopadne na fv panel zhruba 1 kW energie. Odhaduje se, že na našem území dokáže panel za jeden rok vyrobit 1 000 kW energie. Abyste věděli, kolik panelů budete pro svoji domácnost potřebovat, je nutné znát odhadovanou spotřebu energie.

Budete-li potřebovat např. 3 000 kW a na panelu je udávaný výkon 300 Wp, jednoduše tato čísla vydělíte. 3000 kW/300 Wp nám dá číslo 10, pořídíte si tedy minimálně 10 panelů o tomto výkonu.

Energetická účinnost

Energetická účinnost panelů se udává v procentech. Tento parametr nám říká, jak velkou část přijatého slunečního svitu dokáže fv panel přeměnit na elektrickou energii. Obvykle platí, že čím vyšší cenové kategorii panel odpovídá, tím efektivnější také bude. Nejúčinnější solární panely dosahují až 20 %. Čím více procent, tím vyšší účinnost pro vás panely zajistí.

Solární panely - jak vybrat - střecha

Rozměry a hmotnost solárních panelů

Solární panely na střechu se prodávají v různých velikostech a o různých hmotnostech. Lze předpokládat, že vyšší bude hmotnost, tím hůře se vám s panelem bude manipulovat při instalaci. Důležité ale je si spočítat, zda váhu všech panelů dohromady udrží střecha.

Rozměr panelu souvisí také s jeho výstupním výkonem. Větší solární panely vyrobí více energie, menší méně. Na výšku mohou dosahovat až 2 300 mm, na délku zhruba 1 100 mm. Menší panely jsou pak přibližně o polovinu menší. Šířka je standardně kolem 30 – 35 mm.

Kotvení fotovoltaických panelů

V této části si rozebereme tři důležité otázky – umístění, sklon a zapojení panelů.

Umístění solárních panelů

Je důležité promyslet, kam panely umístíte. Nejde o to, zda umístíte solární panely na chatu nebo na dům, ale spíše o světovou stranu. Je zásadní, na jakou světovou stranu budou směřovat, ovlivňuje to totiž jejich výkonnost. Doporučuje se umístění na jižní stranu, na severní nikoliv. Nejdůležitější je správné umístění u monokrystalických panelů.

Důvod pro umístění na jižní stranu je ten, že na ni sluneční paprsky dopadají v největším množství. Montují se i na jihozápadní a jihovýchodní stranu, výkon ale může být nižší.

Pozor
Než nainstalujete solární panely na střechu, zkontrolujte její stav!

Nejlepší sklon solárních panelů

Kromě umístění je důležité také to, v jakém úhlu budou solární panely stát. Doporučuje se sklon v rozmezí od 20 do 50°, za nejefektivnější se pak považuje 35 – 45°. Minimální sklon je 15°, který musí být dodržený za každých okolností. Jedině tak dosáhnete toho, že si fv panel udrží své schopnosti zbavit se nánosu sněhu či odplavení nečistot během deště.

Jak zapojit fotovoltaické panely?

Pokud se rozhodnete pro pořízení pouze jednoho solárního panelu, bude zapojení opravdu jednoduché. Kladný výstup panelu se připojí na kladný vstup regulátoru a záporný výstup na záporný vstup. Pořídíte-li si jich více, máte zpravidla tři možnosti zapojení.

  • Sériové zapojení

Panely se v tomto případě zapojují sériově za sebe, čímž je dosaženo vyššího napětí. Poté se sčítá napětí jednotlivých článků. Tento způsob se využívá u síťových systémů dodávajících energii do takových rozvodných sítí, které vyžadují napěti několika set voltů. Při tomto typu zapojení je potřeba, aby byly panely ozářeny slunečním svitem pokud možno rovnoměrně.

  • Paralelní zapojení

Potřebujete-li zvýšit protékající proud, vyplatí se využít paralelního zapojení fotovoltaických panelů. Sčítají se proudy jednotlivých článků, napětí se však nemění. Používá se v případě ostrovních systémů, tedy tam, kde se elektřina ze solárního zdroje využívá lokálně. Využitím tohoto postupu se zvýší výkon, nízké napětí však zůstane zachováno.

  • Sériově-paralelní zapojení

Tento způsob kombinuje obě výše zmíněné možnosti zapojení panelů. Výsledkem je vyšší napětí i vyšší proud. Sčítají se proudy i napětí panelů zapojených do setů.

Jak uzemnit fotovoltaické panely?

Uzemnění fotovoltaických panelů je důležité i v případě, že dům disponuje hromosvodem. Přístupů k uzemnění je více a je možné ho provést několika způsoby, viz níže.

Uzemnění k bleskosvodu

K této variantě můžete přistoupit teprve tehdy, pokud dům disponuje bleskosvodem. V principu se jedná o velice jednoduchou variantu. Solární panely se propojí vodičem a následně se takto propojené pomocí zemnící svorky připojí k bleskosvodu.

Uzemnění pomocí zemnících tyčí

Nemáte-li bleskosvod, pak se můžete uchýlit k této často používané variantě. Nejdříve je nutné propojit mezi sebou všechny panely tak jako u předchozí varianty. Vodič se poté propojí se zemnícími tyčemi svorkami. Nikde nesmí docházet ke křížení s kovovými částmi.

Uzemnění v domovním rozvaděči

Po propojení panelů se svodič svede do rozvaděče a poté se připojí k hlavnímu uzemňovacímu prvku. Padne-li vaše volba na tuto možnost, je zapotřebí se nejdříve přesvědčit o tom, že vám to stav elektroinstalace v domácnosti dovoluje.

Jak čistit fotovoltaické panely?

Pokud umístíte solární panely na střechu ve správném úhlu, získají určitou míru samočisticí funkce. V podstatě to znamená, že se s deštěm odplaví nánosy nečistot, které se na něm usadily. To samé platí o sněhu, který by se měl sám sesunout a nebránit zachytávání svitu.

I přesto by se neměla pravidelná údržba panelů podceňovat. Není na ní ale nic složitého. Doporučuje se mýt solární panely zhruba 1 – 2 za rok. Nejsou-li silně znečištěny, vystačíte si s měkkým hadrem a teplou vodou, v opačném případě je zapotřebí použít přípravek k tomu určený. Vždy postupujte podle instrukcí konkrétního výrobce, mohou se trochu lišit.

A čím si ještě pomoci? Využít můžete dlouhé násady, mopu, vapky, stěrky či foukače listí. Ideální je čistit solární panely brzy ráno, kdy na ně ještě nesvítí slunce. Nezapomeňte také nejdříve vypnout celý systém. Pokud zanedbáte údržbu panelů, začne klesat jejich výkonnost.

Do běžné údržby byste měli zařadit také péči o přidružené technologie – tedy zkontrolovat, zda vše funguje tak, jak má. Zkontrolujte monitorovací systém i střídač (měnič).

Solární panely - jak vybrat - dům

Baterie na solární panely

Solární panel s baterií je vhodný pro toho, kdo má zájem ukládat nakumulovanou energii. Baterie nebývají přímou součástí panelů, protože nepatří k nezbytné výbavě. Pokud chcete energii ukládat, bude nutné ji přikoupit. Jedná se sice o investici navíc, zároveň díky ní ale nepřicházíte o nevyužitou energii. Můžete ji využít třeba ve chvíli, kdy nesvítí slunce.

Baterie pro solární panel se liší kapacitou ale i zpracováním. Vyrábějí se lithiové a olověné, přičemž lithiové představují moderní a stále častěji využívanou volbu. Jsou efektivnější než olověné a oproti nim mají také menší rozměry a hmotnost avšak delší životnost. Kapacita záleží na vašich potřebách, nejčastěji se setkáte s bateriemi o kapacitě 9,1 kWh.

Náš tip
Solární panel s baterií může přijít vhod, pokud potřebujete nabít elektromobil. Nebo dáte raději přednost běžné nabíjecí stanici?

Vady fotovoltaických panelů

Pokud budete poctiví a během běžné údržby provedete také vizuální kontrolu panelů, možná zjistíte nějakou vadu. Jak takovou vadu přesně rozpoznat a jak ji případně řešit? Povíme zde.

Jak poznat vady solárních panelů?

Solární panely je nutné průběžně monitorovat, abyste měli jistotu, že fungují správně. Od některých dodavatelů získáte střídač vybavený funkcí monitorování. V reálném čase tak získáte hlášení o případných chybách, a to nejen vy, ale také dodavatel. Spoustu chyb takto vyřešíte včas a ušetříte si vysoké výdaje za pozdější, tedy nákladnější opravy.

Nejlevnějším a nejjednodušším způsobem je zběžná vizuální kontrola. Tímto způsobem je možné odhalit velkou část defektů, např. praskliny křemíkových článků, zežloutlé EVA folie, vypálené či uvolněné články. Sofistikovanějším způsobem je využití dronu s termokamerou. Vadné články jsou teplejší, termokamera je tedy snadno rozpozná a na záznamu označí.

Jak to řešit?

Nejvhodnějším řešením případných vad a defektů fv panelů je obrátit se na svoji instalační firmu skrze reklamaci. Aby vše proběhlo tak, jak má, doporučuje se myslet na servisní služby už během nákupu a instalace panelů – tedy vybrat ověřeného a kvalitního dodavatele.

V každém případě s řešením problému neotálejte. Poškozený fotovoltaický panel znamená nižší výkonnost, kratší životnost a v krajních případech také riziko požáru. Solární panely by měly odolat extrémním vlivům počasí, tedy krupobití, silnému větru i vysokým teplotám. Dojde-li k poničení, často je na vině lidský faktor, který podcenil výběr kvalitního produktu a instalaci.

Jak získat dotaci na fotovoltaické panely?

Na solární panely se vztahuje dotační program. Nazývá se Nová zelená úsporám a žádat o něj mohou ti majitelé rodinných domů, kteří se chystají využívat solární panely k tvorbě elektřiny a pro ohřev vody. V tomto případě je nutné, aby byla solární elektrárna připojená k distribuční síti a její celkový výkon nepřekračoval 10 kWh. Dotace se udělují ve výši až 200 000 Kč.

O dotaci můžete žádat pro rozestavěný i již postavený dům. Celková plocha domu nesmí přesahovat 350 m2. Osoba žádající o dotace prokazuje bezdlužnost vůči státu. Před podáním žádosti se zpracovává projektová dokumentace a posuzuje se energetická náročnost dané nemovitosti. Žádá se elektronicky a tištěný formulář se odnáší také na SFŽP pro daný kraj.

Více informací o podmínkách a postupu při čerpání dotací se dočtete na webu Státního fondu životního prostředí nebo přímo na stránkách programu Nová zelená úsporám.

Jaká je životnost solárních panelů?

Životnost solárního panelu závisí na kvalitě výrobku, jeho zpracování ale také na vaší péči o něj. Se zakoupením panelu získáváte obvykle záruku na dobu 25 let, po kterou by vám měly sloužit bez větších problémů, a jejich výkon by v tomto období neměl klesnout pod 85 %. Opravdu kvalitní solární panely ale mnohdy slouží i po dobu 40 let.

Výkon panelů s postupem času mírně klesá. V případě střídače a baterie je situace jiná. Životnost střídače se odhaduje na 12 let, životnost baterie zhruba na 10 – 15 let.

Kde se vyrábí solární panely?

Naprostá většina fotovoltaických panelů (uvádí se, že by to mohlo být až 97 %) se v současné době vyrábí v Číně, odkud se exportuje dále do světa. V listopadu roku 2022 se ovšem na internetu objevil článek, který dal svým titulkem naději na energetickou nezávislost na Číně v oblasti výroby solárních panelů. Úspěchu by mělo být dosaženo díky českým vědcům.

Do budoucna se plánují instalace výrobních linek na solární panely na území Evropy. V současné době Evropa vyrábí zhruba pouhé jedno procento, toto číslo by se ale mělo zvýšit na 30 %. Využívat se navíc budou nové metody, které zvýší účinnost panelů až na 30 %.

Výroba solárních panelů a životní prostředí

Dovolujeme si ještě malou vsuvku týkající se vztahu výroby fotovoltaických panelů k zátěži životního prostředí. Panely jako takové jsou pro životní prostředí pozitivem, ale co výroba?

Výroba panelů v průmyslové prostředí je energeticky náročná a na životní prostředí to má dopad, není ovšem tak výrazný. Je to hlavně tím, že výroba probíhá v uzavřených a kontrolovaných provozech, které dopady na životní prostředí hlídají a minimalizují.

Solární panely na chatu, rodinné domy i haly se skládají zejména ze skla a křemíku. Současné technologické procesy umožňují téměř 100% recyklovatelnost panelů. Sklo může tvořit až 70 % váhy panelu, což je vzhledem k jednoduchosti jeho recyklovatelnosti skvělá zpráva. Zhruba 20 % váhy pak tvoří hliníkové rámy, které jsou rovněž jednoduše recyklovatelné.

Solární panely - jak vybrat - instalace

Kde koupit solární panely na střechu?

Jak už jste u našich článků zvyklí, ani v tomto případě nevynecháme doporučení, kde solární panely pořídit. Jako první navrhujeme e-shop Svět svítidel, který nabízí různě výkonné solární panely dostupné i v početných sadách za zvýhodněnou cenu. Nikoho nepřekvapí Alza, která nabídne široké cenové rozpětí. Vybírat můžete také z nabídky na e-shopu Dek.cz. Pokud přeci jen budete chtít komplexní řešení od profesionálů, doporučujeme Acetex.

Nejoblíbenější značky

Canadian Solar

Společnost Canadian Solar patří k předním výrobcům solárních panelů na celém světě. Ve své nabídce má vše, na co si v této tematice vzpomenete – monokrystalické, polykrystalické i bifaciální panely. Nejvýkonnější fotovoltaické panely této značky mohou dosahovat až 655 W. Své kvalitní panely úspěšně šíří mezi zákazníky ve více než 160 zemích.

Logo Canadian Solar - solární panely

Jinko Solar

Také Jinko Solar patří mezi nejznámější a zároveň technologicky nejinovativnější společností na trhu se solárními panely. V této oblasti se pohybuje více než 15 let a její výrobky jsou známé svým kvalitním zpracováním i vysokou účinností. Energetickou účinnost modulů se mimochodem snaží stále zvyšovat. Lze tedy očekávat, že přijde s ještě lepšími modely.

Logo Jinko Solar - solární panely

Victron Energy

Společnost Victron Energy sídlí v Nizozemsku a na trhu se zařízeními pro přeměnu energie se pohybuje už od roku 1975. Není divu, že si za tu dobu získala pevnou pozici. Nepomůže jen s energetickou soběstačností domácností a ostatních objektů, ale také s řešením této problematiky u obytných vozů či lodí. Prodává také baterie, regulátory či střídače.

Logo Victron Energy - solární panely

Kolik stojí solární panely na chatu, dům či komerční objekt?

Cena do 2 000 Kč

První cenová kategorie nepřinese příliš mnoho panelů. A pokud ano, jedná se o takové, jejichž výkon do 60 W je vhodný zejména pro malé plochy. Většinou jde o polykrystalické panely.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Druhá cenová kategorie je o mnoho zajímavější. Přinese zařízení, jejichž výkon může dosahovat i více než 400 Wp. V této cenové kategorii narazíte i na bifaciální panely.

Cena nad 4 000 Kč

Poslední cenová kategorie nabídne nejvýkonnější fotovoltaické panely. Cena těch nejlepších se může vyšplhat i k 7 000 Kč. Výkonnost takového panelu pak překračuje 550 Wp.

Udávaná cena znamená částku za jeden panel. Budete-li jich chtít víc, počítejte s tím, že se znásobí. Je také nutné počítat s navýšením částky za instalaci a další příslušenství. Sady některých fotovoltaických panelů s více než 30 kusy mohou stát i desetitisíce.

Nejoblíbenější fotovoltaické panely podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (41 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Při psaní recenzních a srovnávacích článků zjistíte, kolik toho ještě nevíte. A to mě na této práci baví, cítím totiž potřebu se neustále vzdělávat. A co víc – být součástí webu, jako je Testado, je pro copywritera velkou příležitostí se posouvat dál.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář