Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Ostatní

Jak jednoduše investovat do akcií (ETF) v dlouhodobém horizontu

Tenhle článek píšu hlavně pro všechny kamarády a příbuzné, kteří se mě ptají, jak mají do těch akcií investovat. Prý je to moc složité. Ukážu vám opravdu jednoduchý způsob, jak osobně investuji svým dvěma malých dětem a úplně stejně vám to poslouží jako spoření na důchod. Díky pravidelnosti a dlouhodobosti si dovolím říct, že překonáte 90-95 % běžných investorů.

Náš tip

Mimochodem, investiční horizont dětí je úžasný. Vlastně ty peníze nemusí potřebovat v 18, ale až třeba ve 30 při koupi svého prvního bydlení apod. A to už je opravdu dlouhý investiční horizont a složené úročení je osmý div světa, viz investiční kalkulačka. Navíc zvyšujete šanci, že v pravidelném investování budou dále pokračovat.

Nejdříve vám vysvětlím postup v jednotlivých krocích:

Jednotlivé kroky s vámi nyní projdu, takže se neděste, jestli nevíte co je ETF 🙂

Výběr brokera a založení účtu

Dobrých možností už je naštěstí v ČR více. Můžete si přečíst náš článek a ani s jednou ze zmíněných voleb neuděláte chybu. Osobně jsem si vybral pro moje investice dětem XTB a níže uvádím několik hlavních důvodů:

  • Nákup ETF je nyní zdarma (do budoucnosti bych nějaký poplatek očekával)
  • Kvalitní česká podpora – klidně tam zavolejte a zadarmo vám poradí
  • XTB se obchoduje na polské burze a je to dobře hlídaná společnost
  • Dobře se mi pracuje v jejich rozhraní, které je mnohem jednodušší než například Interactive Brokers nebo i české Fio.

Jako nevýhodu bych bral, že XTB je živeno z pravidelného obchodování a dá se tu obchodovat opravdu hodně věcí od akcií a dluhopisů až po kryptoměny či CDF. Nemusíte ani vědět, co jednotlivé pojmy znamenají, ale důležité je, abyste se nenechali ničím zlákat a nakupovali jen to jedno vybrané ETF.

Založte si účet na XTB

Tady máte odkaz na založení účtu a potřebovat budete dva doklady totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz nebo pas). Taky budete muset vyplnit investiční dotazník. Vše je v češtině a nemusíte tam nic vymýšlet, prostě to vyplňte pravdivě.

Ověření totožnosti i investiční dotazník je dán legislativou, která by vás měla chránit. Například pokud z dotazníku vyplyne, že jste začátečník, tak vám XTB nemůže nabízet například obchodování na páku apod. A to je vlastně dobře.

Poslání peněz a převod na EUR či USD

Na XTB můžete poslat peníze a vést účty v CZK, EUR či USD. Nakupovat budete v eurech nebo dolarech, takže ideální je posílat vklady například přímo v eurech. XTB si za převod z CZK na EUR či USD vezme poplatek 0,5 %. Podle mě férový poplatek a určitě výrazně lepší než má průměrná česká banka, kde se bude pohybovat okolo 2 %.

Pokud chcete na směně ušetřit, tak doporučuji kouknout na náš článek o online směnárnách. Můžu doporučit i Revolut a pro větší jednorázové částky český Roklen.

Výběr akciového ETF

V jednoduchosti je krása a osobně jsem se rozhodl, že dětem budu investovat do pasivně řízeného ETF, které kopíruje největší celosvětový index MSCI world. Moje druhá volba by bylo ETF kopírující index S&P 500. Pokud tedy více věříte Americe než zbytku světa, tak to určitě není špatná volba a tady máte o S&P 500 více informací včetně doporučených ETF.

Osobně nakupuji EUNL.DE od iShare Core MSCI World UNITS (Acc EUR) – pro více informací o daném ETF doporučuji web JustETF.com.

iShares Core MSCI World UCITS ETF graf testado

Výkon iShares Core MSCI World UCITS ETF za posledních 14 let

Náš tip

Nakupuji vždy celé ETF a vyhýbám se frakčním akciím. Už jen tím, že to relativně nová věc, tak bych se jednou bál daňových otázek, atd.

U ETF se dívám hlavně na následující parametry:

  • Kdo ETF spravuje? Osobně preferuji BlackRock (iShare) a Vanguard.
  • Nízké poplatky (je velký rozdíl mezi ročním poplatkem 0,2 % a 1,2 %, můžete si opět hrát v kalkulačce pro složené úročení). Tady je poplatek 0,2%.
  • Pokud ETF držíte více než 3 roky, tak splníte časový test a vyhnete se zdanění.
  • Pokud by ETF vyplácelo dividendu, tak tu dividendu musíte každý rok danit, proto kupuji vždy akumulační ETF, která dividendy reinvestují.

Nejčastější dotazy od Vás

Jaký výnos můžu očekávat?

Akciové trhy dlouhodobě rostou o cca 6-8 % ročně přičemž v posledních několika dekádách můžeme mluvit až o 9-10 % u amerického S&P 500. Jako dobrá a dostatečně konzervativní úvaha mi připadá to, že akciové trhy dlouhodobě porostou o 7 % ročně při reinvestici dividend. To neznamená, že nějaký rok nespadnou o 40 % a jiný zase nevyrostou o 30 %.

Složené úročení v čase testado

Složené úročení při pravidelné investici 1 000 Kč měsíčně a roční úrokové sazbě 7 %

Jak pravidelně a za kolik nakupovat?

Důležitá je hlavně pravidelnost. Většina pravidelných investorů si každý měsíc posílá část výplaty rovnou na účet brokera, kde pak, bez ohledu na cenu, kupuje vybrané ETF. Tohle je za mě nejlepší strategie pro většinu lidí. Nemusíte pak přemýšlet nad tím, jak se v občas trh pohne a nenecháte se tím rozhodit. Pravidelnost je prostě důležitá.

Také investuji dětem všechny “větší” peníze, které dostanou od babiček, k narozeninám apod. Plus jim každý čtvrtrok pošlu fixní procento z mých příjmů. Podobně investuji i nám jako rodině, kde opět investuji fixní procento z příjmů. Nemám klasickou výplatu, takže to je trochu složitější. Nicméně doporučuji si stanovit nějaké fixní procento z platu a to rovnou posílat pryč.

Neudělá to za mě nějaký investiční robot?

Tohle je super otázka a opravdu můžu doporučit službu jako je Portu.cz. Portu za vás investuje do ETF a tvoří vám i strategii. Za to si účtuje poplatek 1 % z investované částky. Tohle procento může klesat s fixací na více let nebo s výškou investiční částky. Zůstává taky poplatek u samotného ETF. V našem případě tedy 0,2 %.

Super je i možnost dětského účtu, kde je poplatek jen 0,25 %, ale pozor ten účet je opravdu vašeho dítěte a nemůžete s ním plně operovat. V 18 letech totiž přechází plně pod jeho kontrolu.

Pro někoho výhodou může být i to, že Portu funguje v českých korunách. Mně připadne založení účtu u brokera a pak nákup jednoho ETF jednoduché a nechci každý rok ztratit to 1 % z investované částky. Dětský účet už dává větší smysl, ale upřímně, chtěl jsme si ponechat kontrolu nad investicemi.

Opravdu stačí nakupovat jen jedno ETF?

Ano, podle mě to stačí a myslí si to i například Jaroslav Brychta ve videu níže. Prostě vyberte jedno ETF od renomované firmy a pak hlavně pravidelně a dlouhodobě nakupujte. Porazíte 90-95 % běžných investorů.

Mám investovat do S&P 500 nebo do celosvětového koše akcií?

Osobně jsem pro děti vybral zmiňovaný celosvětový MSCI World index. Ten sám o sobě obsahuje nyní cca 68 % amerických akcií. Ty nejlepší trhy vždy MSCI porazí, a pokud se Americe bude nadprůměrně dařit, tak i ona výkon celosvětového fondu porazí. Nicméně pokud se třeba Americe tolik dařit nebude a v dalších 30 letech se například bude nejvíce dařit Indii, tak S&P 500 může mít výkonnost níže než MSCI World.

Vlastně jsem zvolil větší jistotu s cílem hlavně kopírovat výkonnost celosvětového akciového trhu. Nicméně koupit S&P 500 je za mě taky v pořádku. Níže zajímavé video na tohle téma:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (10 hlasů)

Autor článku

Petr Šedivý
Petr Šedivý

Profesně se věnuji online marketingu a vždy mě zajímaly nové technologie. Pravidelně radím lidem ve svém okolí s výběrem všemožné elektroniky a doufám, že mé rady někomu pomůžou i tady.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář