Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší domácí solária 2024 – Test a průvodce výběrem

Chcete si udržovat krásný odstín pleti po celý rok, aniž byste museli kamkoli chodit? Pak možná přišel čas začít uvažovat o pořízení domácího solária. Možností, jak si doma zřídit „opalovací zázemí“ je celá řada. V dnešním článku se podíváme na to, jaké možnosti existují, podle čeho si vybrat tu správnou a která domácí solária jsou momentálně ta nejlepší. Oblíbenou novinkou jsou kolagenová solária.

Nejlepší kolagenové solárium

Luxusní oboustranné solárium pro náročné zájemce. Kolagenové červené světlo, 24 trubic, elegantní styl.

Nejlepší cena/výkon

Velmi šikovné a výkonné jednostranné solárium ideální pro domácí použití. 12 trubic, snadné ovládání.

Nejlepší obličejové solárium

Velmi populární obličejové solárium. Vysoký výkon lampy 400 W a efektní výsledky i při dostupné ceně a skladných rozměrech.

Nejlepší domácí solárium

Recenze Hapro Collagen Sun 24C – Luxusní oboustranné kolagenové solárium

Kolagenové solárium Hapro Pro náročné

Typ: Kolagenové, oboustranné | Počet trubic: 24 | Výkon: 2 830 W | Rozměry: 119,5 × 99 × 210 cm | Hmotnost: 119 Kg | Cena: 104 590 Kč

Klady
  • Velmi komfortní oboustranné solárium
  • Snadné použití a ovládání
  • Kolagenové červené světlo i UV světlo
  • Vysoká výkonnost
  • Kvalitní lampy s vysokou životností
Zápory
  • Větší rozměry a hmotnost
  • Vysoká spotřeba
  • Pouze analogové ovládání

Má-li vysoké nároky a hledáte moderní variantu solária, které nabídne i funkci podpory produkce kolagenu použitím tzv. červeného světla, tento model je pro vás jako dělaný. Jde o oboustranné, luxusní domácí solárium a kolagenárium, ve kterém si už můžete dopřát obdobný komfort a komplexní péči jako v soláriu ve wellness centru nebo jiném profesionálním zařízení. Solárium má velmi elegantní design. Vyniká kvalitním a odolným zpracováním, které zajistí nosnost až 120 kg. Při rozměrech 119,5 × 99 × 210 cm už sice přece jen zabere více místa, ale pořád jde o kompaktní řešení vhodné i do domácích podmínek.

Solárium disponuje 24 trubicemi (lampami), což je velmi vysoký počet pro intenzivní, komplexní a efektivní péči. Díky kombinaci s dostatečně širokou a zakřivenou lehací plochou se ani nemusíte v soláriu otáčet. Použity jsou přitom speciální trubice Collatan, které dokážou jak klasické UV světlo napodobující sluneční svit, tak i zmíněné červené světlo. Chod lamp ještě optimalizuje reflektorový systém Strip-Reflector z leštěného plechu. Výkon solária dosahuje 2 830 W.

A jak je to s vybavením? Díky analogovému časovači je velmi jednoduché. Pokud byste však čekali modernější a „chytřejší“ výbavu, tak budete zklamáni. Potěší ale téměř samoodklápěcí víko nebo dvoje ochranné brýle v příslušenství. Celkově jde o exkluzivnější model vhodný pro pravidelné použití. Životnost trubic je kolem 650 hodin, takže by měly vydržet až 5 let. Následně je možné dokoupit kompatibilní trubice.

Recenze Hapro Jade 12 T – Dostupné jednostranné solárium

Jednostranné domácí solárium Zlatý střed

Typ: Jednostranné | Počet trubic: 12 | Výkon: 1 330 W | Rozměry: 151 × 110 × 225 cm | Hmotnost: 73 kg | Cena: 53 890 Kč

Klady
  • Skladné jednostranné provedení
  • Stabilní, nastavitelná konstrukce
  • Výkonné 12trubicové provedení
  • Jednoduché ovládání
Zápory
  • Žádné funkce navíc
  • Pouze analogové ovládání

Jednostranné solárium může představovat velmi dobrou domácí alternativu klasického solária. Model Hapro Jade 12 T se přitom může pochlubit celou řadou skvělých vlastností a výhod. Mezi ně rozhodně patří i mimořádně příznivá cena. Nikoli však na úkor kvality a výkonnosti. Toto domácí solárium totiž disponuje 12 trubicemi, což je pro tento typ zařízení velmi vysoký a zcela optimální počet. Efektivitu a výkonnost umocňuje i systém leštěných prutů Strip-Reflector, který světlo odráží a zajišťuje lepší výsledky bez zbytečné produkce tepla a spotřeby energie.

Toto solárium může oslovit i velmi jednoduchým ovládáním. De facto jediným prvkem je analogový, mechanický časovač, kde si nastavíte délku opalování – a je to. Příznivci digitálních ovládání, složitějších možností nastavení a bohatých funkcí budou možná trochu zklamaní, ale toto solárium přesto odvede dobrou práci.

Pokud chcete získat krásné opálení bez navštěvování pláže nebo veřejného solária, určitě budete spokojeni. Solárium nabízí vysokou stabilitu a pěkný, stylový design, takže nebude působit nepatřičně. Díky možnosti sklopení je navíc skladné a konstrukci si lze přizpůsobit pro optimální vzdálenost zářičů od těla, abyste se mohli „slunit“ kdekoli. Potěší i dvoje ochranné brýle v příslušenství.

Recenze Hapro Summerglow HB 404 – Skvělé obličejové solárium

Obličejové solárium Hapro Levný základ

Typ: Jednostranné | Počet trubic: 1 | Výkon: 440 W | Rozměry: 26 × 18 × 47 cm | Hmotnost: 5,5 kg | Cena: 11 890 Kč

Klady
  • Skladné jednostranné provedení
  • Stabilní, nastavitelná konstrukce
  • Výkonné 12trubicové provedení
  • Jednoduché ovládání
Zápory
  • Žádné funkce navíc
  • Pouze analogové ovládání

Chcete si perfektní odstín udržovat aspoň v oblasti obličeje a dekoltu. V takovém případě vám může pomoci toto vynikající domácí obličejové solárium, které se postará o dokonalý vzhled alespoň těchto nejvíce viditelných partií. Solárium zaujme poměrně velkou opalovací plochou, která má 40 × 60 cm. Díky tomu pokryje hlavu, krk, ale i ramena a právě dekolt a samozřejmě můžete solárium posléze použít i na opálení nohou či rukou.

Solárium využívá jednu opalovací lampu, která však disponuje velmi vysokým výkonem 400 W a mimořádně dlouhou životností až 800 hodin svícení. O dokonalé, efektivní a zároveň úsporné rozptýlení světla se stará i parabolický reflektor. Ovládání solária je velmi jednoduché a tradiční. Nečekejte žádné moderní výstřelky. Je zde pouze otočný, mechanický časovač. Užitečným prvkem je i integrovaný vysunovací metr, který vám umožní určit správnou vzdálenost od přístroje (více v návodu). Součástí příslušenství jsou pak dvoje ochranné brýle.

Obličejové domácí solárko Hapro Summerglow HB 404 je vhodnou volbou, pokud si nechcete nebo nemůžete domů pořídit jednostranné nebo kompletní solárium. Vyjde násobně levněji a zabere relativně málo místa. Přitom výsledky nabídne velmi příjemné.

Nejoblíbenější domácí solária

TOP Solária Název Shrnutí
1. Kolagenové solárium Hapro Collagen Sun 24C Boxové solárium s kolagenovou terapií i pro velmi náročné zájemce. Zjistit cenu
2. Jednostranné domácí solárium Jade 12 T Jednostranné a praktické domácí solárium s výborným výkonem. Zjistit cenu
3. Obličejové solárium Hapro Summerglow HB404 Domácí obličejové solárium vhodné pro opálení tváře a dekoltu. Zjistit cenu
4. Oboustranné domácí solárko Topaz 24C Elegantní a moderní oboustranné solárium v kompaktním provedení. Zjistit cenu
5. Vertikální jednostranné solárium Topaz 12V Vertikální jednostranné solárium pro lepší úsporu místa a efektivní výsledky. Zjistit cenu
6. Mobilní solárium Innergize HP8580 Moderní mobilní solárium s možností složení. Velmi praktické a flexibilní. Zjistit cenu

Nejprodávanější domácí solária

Jak vybrat domácí solárium?

Chcete se doma opalovat stejně efektivně jako na dovolené u moře? Stačí si vybrat to správné domácí solárium. Jak na to? To se dozvíte v našem průvodci.

Druhy a varianty domácích solárií

Když se řekne solárium, většina lidí si automaticky vybaví velký uzavřený box, do kterého si lze pohodlně lehnout a nechat se ze všech stran obklopit světlem, které přináší kýžený odstín pokožky. Nicméně existují i jiné varianty solárií, z nichž některé jsou výrazně skladnější a taky cenově dostupnější. Tím mohou být výhodnější pro domácí podmínky. Jaké základní variace existují?

Obličejové solárium

Moderní obličejová solária jsou svým způsobem nástupcem klasických horských sluníček, která se u nás s oblibou používala už před mnoha dekádami. Dnešní modely jsou šetrnější, neobsahují škodlivé UV-C záření. Nabízejí příznivý výkon a efektivitu při řádově nižších cenách, než za jaké lze pořídit jiné, komplexnější typy solárií. Většinou jde o jednotky tisíc Kč, výkonné modely mohou překročit hranici 10 000 Kč.

Kromě relativně nízké ceny je výhodou taky skladnost. Obličejová solária mívají nejdelší stranu kolem 40 až 60 cm a snadno se vejdou na stůl, do skříně apod. Rovněž hmotnost se většinou pohybuje kolem pár kg (většinou 3 až 6 kg), takže jsou snadno přenosná.

Jak název napovídá, tato solária jsou určena pro péči o nejvýraznější partie – obličej, krk, ramena, dekolt. V zimě, kdy se nelze opalovat a nosí se převážně dlouhé oblečení, může být takové opálení dostačující. Samozřejmě však lze soláriu vystavit i jiné partie, například nohy. Nicméně opálení celého těla touto formou by bylo dost nepohodlné, zdlouhavé a neefektivní.

Obličejové solárium může taky pomoci v zimním období doplnit vitamín D, napomáhá regeneraci ran, dodává energii a může pomoci od různých zimních chmur a depresí způsobených nedostatkem slunečního svitu. Stejně jako jiná solária je však nutné jej používat s opatrností a s ochrannými pomůckami (brýle).

Jednostranné solárium

Velmi zajímavou, atraktivní a efektivní domácí variantou solária může být jednostranné solárium. Jde o moderní typ solárií nabízejících celou řadu výhod. Zařízení v podstatě vypadá jako horní část (víko) klasického boxového solária. Toto víko je zavěšeno na stabilní konstrukci. Ta obvykle umožňuje nastavení výšky a polohování tak, aby bylo možné solárium použít nad různými lůžky, lehátky a v nejrůznějších prostorách a podmínkách.

V případě nepoužívání lze „víko“ zase sklopit a tím minimalizovat potřebný skladovací prostor. Alespoň tedy ve srovnání s klasickými oboustrannými boxy. Tato solária se navíc vyrábějí nejen v horizontální, ale i ve vertikální podobě. Prostorová úspornost tak může být ještě vyšší. Tento typ navíc bývá i úspornější a cenově dostupnější.

Jednostranná solária jsou plně vhodná pro opalování celého těla a jedinou nevýhodou je nutnost se otáčet. Někomu však může naopak vyhovovat, že lze ležet na kupříkladu pohodlnějším lůžku, než je lehací plocha oboustranných boxů. Pokud jde o cenu, dá se trochu zjednodušeně říct, že nejdražší jednostranná solária zhruba končí tam, kde začínají nejlevnější oboustranná. V každém případě lze touto volbou ušetřit i mnoho desítek tisíc nebo i více.

Domácí solárium recenze a test testado

Mobilní skládací solárium

Mobilní skládací solária představují velmi chytrou a příznivou kompromisní variantu pro domácí použití. Chcete kvalitní a výkonné solárium, které poskytne i celistvé opálení, ale máte jen malý byt a snažíte se ušetřit co nejvíc prostoru? Mobilní varianta je perfektní volbou.

Solária tvoří stojan opatřený stabilní základnou, která má obvykle i podvozek. Na vrcholu stojanu je umístěna samotná zářící část směřující dolů. Stojan lze výškově nastavit, takže můžete solárium postavit k jakémukoli lůžku nebo lehátku či jinam a dopřát si opalovací lázeň v pohodlí dle libosti. Po opalování lze navíc celé solárium složit do velmi kompaktního balíčku, který se vejde třeba i pod postel, za skříň apod.

Skladnosti tedy tento typ ještě výrazně předčí jednostranná solária. Na druhou stanu vyzařovací plocha bývá výrazně menší, takže případné opalování celého těla není tak efektivní, rychlé a výkonné. Přesto jde o velmi praktické domácí řešení s jasnou převahou výhod a potěší i často moderní výbava a ovládání, které nemusejí být u jiných typů takovou samozřejmostí. Nejčastěji tato solária pořídíte mezi 30 až 60 tisíci Kč.

Klasické solárium (oboustranné, vertikální vs. horizontální)

Pokud vám až tak nezáleží na úspoře prostoru ani financí a chcete si doma dopřát „umělé slunění“ na úrovni profesionálního solária, nic vám nebrání sáhnout po klasické variantě zařízení v podobě oboustranného boxu.

Základní výhodou je, že do boxu můžete pohodlně ulehnout a vůči záření je exponované celé tělo zároveň, protože box disponuje lampami ve víku i spodní části. Odrážecí reflektory a zakřivení prostoru pak zajišťuje, že se světlo rozptýlí rovnoměrně a zasahuje všechny části těla. Opalování je díky tomu velmi efektivní, rovnoměrné i rychlé.

Oboustranná solária jsou nejvýkonnější a nejúčinnější, ale taky logicky nejdražší, nejrozměrnější a nejméně skladná, mají největší spotřebu a i následná údržba je dražší (výměna trubic). Při domácím použití přitom nenabízejí o mnoho více výhod než jednostranné nebo mobilní modely, které jsou flexibilnější a dostupnější.

Toto řešení je tedy opravdu spíše pro náročné až velmi náročné zájemce, kteří mají dostatečné prostory a jsou ochotni investovat do pořízení i provozu solária větší částky.

Horizontální vs. vertikální solárium

Rozhodně stojí za to zajímat se i o tento faktor. Možnost vertikálního provedení se týká zejména oboustranných, ale i jednostranných solárií, která obvykle známe především v horizontální, tedy ležící, poloze. Mohou z vertikálního řešení plynout nějaké výhody? Pojďme zkusit oba základní typy solárií srovnat v nejdůležitějších ohledech.

Účinnost, rychlost

Poměrně často se lze setkat s tvrzením, že stojatá (vertikální) solária mohou nabídnout poněkud vyšší efektivitu díky specifickému úhlu expozice, způsobu použití a konstrukci. Údajně tedy nabízejí o něco rychlejší a účinnější výsledky.

Tato tvrzení však vycházejí spíše z dojmů a zkušeností a nelze je dostatečně podložit. Použití vertikálního solária je skutečně poněkud rychlejší, ale spíše proto, že do něj nemusíte ulehat a vstávat, ale pouze vstoupíte. Ocenit ho proto mohou lidé, kteří chtějí využívat solárium hlavně jako pragmatický prostředek pro dosažení rychlého opálení.

Dá se říct, že rozdíl je zde v jistém smyslu podobný jako mezi vanou a sprchovým koutem.

Skladnost

Opět se můžeme přidržet přirovnání k vaně a sprchovému koutu. Nespornou výhodou vertikálních modelů je úspora prostoru (oproti horizontálním). Vertikální prostor je typicky méně „lukrativní“ než horizontální, a proto o něj nebývá taková nouze. Vertikální solárium můžete, řečeno s nadsázkou, šoupnout do kouta, kdežto horizontální (zejména klasický box) zabere obdobný prostor jako běžné lůžko. Zde tedy bod jasně patří vertikálnímu řešení.

Komfort

Pokud jde o komfort, jasným a nezpochybnitelným vítězem je naopak horizontální solárium. Právě v komfortu tkví jeho hlavní výhoda. Slunění není jen praktická záležitost, ale stává se chvílí relaxace, odpočinku, uvolnění, klidu. Pokud pro vás solárium znamená především tyto hodnoty, horizontální provedení je jasná volba.

Cena, výběr

Zde situace není tak jednoduchá. Obecně se dá spíše říct, že v současné době vycházejí vertikální varianty možná v průměru o něco levněji než srovnatelné horizontální modely. Ale není to rozhodně jasně dáno, proto doporučujeme vždy ceny srovnatelných modelů porovnat.

Pokud však vertikální verze získává (jen velmi vratký a nejistý) bod v cenové dostupnosti, pak ho zase ztrácí v otázce šířky výběru. Vertikální řešení je spíše rozvíjející se trend a sortiment modelů je zvláště u nás velice omezený.

Hygieničnost a údržba

Hygieničnost je jednou z výhod vertikálních modelů. Tělo totiž nepřichází do tak těsného a plošného styku s povrchy solária. Je však otázkou, na kolik je pro vás tento faktor při domácím použití důležitý. Může se to však odrazit na poněkud snazší běžné údržbě a čištění. Vertikální solária přitom obecně mají méně záhybů a ploch, na kterých se mohou usazovat nečistoty, prach apod.

Kolagenové solárium

Žhavou novinkou světa solárií jsou takzvaná kolagenová solária poskytující terapii „červeným světlem“. K čemu jsou taková zařízení dobrá, jak fungují a jaké benefity přinášejí?

Domácí solárium test a recenze testado

K čemu je potřeba kolagen?

Kolagen je protein, který patří mezi základní stavební látky našeho těla. Celkově tvoří až třetinu všech proteinů, které se v našem organismu vyskytují. Kolagen se dělí dále na celou plejádu typů. Nejdůležitější je však zejména typ I až V. Tyto kolageny představují důležitý stavební materiál pro naše chrupavky, šlachy, vazy a další pojivové tkáně, pokožku, vlasy, zuby, klouby, kosti, cévní stěny a tak dále.

V mladém věku lidské tělo kolagen samo vytváří v dostatečném množství a dodávat ho nepotřebuje. Zlom přichází s třetí dekádou života, kdy samo-produkce kolagenu rapidně klesá, až prakticky zcela vyhasne někdy během čtvrté životní dekády.

Ani velmi kvalitní strava přitom nemusí pro doplnění kolagenu stačit, protože tato látka se ze stravy získává jen velmi obtížně. Nedostatek kolagenu se pak projevuje obecnými příznaky stárnutí organismu, jako je slábnutí odolnosti kostí, chrupavek a kloubů, ztráta elastičnosti a celkové zhoršení kvality kůže, vlasů apod.

Není tedy divu, že lidé hledají způsob, jak tělu kolagen dodat. Existuje nespočet doplňků ve formě tablet, drinků, prášku apod. A jednou z velmi účinných novinek je právě i použití speciálních solárií – kolagenárií.

Jak funguje kolagenové solárium?

Jak jste už možná pochopili, kolagenová solária poskytující terapii červeným světlem nemají vlastně mnoho společného s klasickými účinky solária. Nicméně je běžné, že terapie červeným světlem je dnes včleněna coby funkce právě do těchto solárií.

Záření používané při terapii červeným světlem má nicméně jinou vlnovou délku než záření UVA a UVB používaná v soláriích pro opalování. Konkrétně jde o vlnové délky kolem 650 nm, které si nelze plést ani s infračerveným světlem – to má vlnovou délku ještě vyšší (nad 760 nm).

Četné studie ukázaly, že terapie tímto typem světla má velmi významné účinky na stimulaci tvorby kolagenu a jeho vstřebávání – a to i ve vyšším věku. Celkové účinky a působení této terapie jsou mnohem komplexnější a složitější.

V každém případě však dnes kolagenová terapie červeným světlem patří mezi velmi důležité (a podle mnohých až zázračné) nástroje anti-agingu tedy boji proti stárnutí a jeho projevům. Nejvýrazněji a nejviditelněji se pravidelná aplikace této terapie projeví na zlepšeném zdraví a kvalitě pokožky.

Alternativy solária

Chtěli byste mít krásný, bronzový či tmavý odstín pleti, ale neláká vás vidina vysoké investice do domácího solária?

Jednoduchým alternativou může být použití samoopalovací kosmetiky. Ta poskytne pěkný odstín pleti a uplatní se především pro příležitostné použití. Poněkud pokročilejší možností podobného ražení je pak nástřikové opálení, které se už však provádí v kosmetických salónech. Je preciznější, trvanlivější, ale taky dražší.

Skladba záření – UVA a UVB lampy

Základní funkcí solárií je produkovat ultrafialové záření (UV), které má skladbu napodobující záření vydávané sluncem. Obecně jde o záření kratší vlnové délky od 100 do 400 nm. Nicméně v soláriích se používá pouze záření od 280 nm výše. Nižší hodnoty totiž spadají do sféry tzv. UV-C záření, které je mimořádně škodlivé.

Toto záření se ani na zemském povrchu běžně nevyskytuje, protože ho zadržují vyšší vrstvy atmosféry. Na zem dopadá zhruba z 90 % UV-A záření o vlnové délce 320 až 400 nm a z 10 % pak UV-B záření, které má vlnovou délku 280 nm až 320 nm. Solária obvykle využívají podobné rozložení spektra záření.

Kromě rozdílných vlnových délek, mají jednotlivé typy UV záření i poněkud odlišné vlastnosti. Pomineme-li nepoužívané UV-C záření, pak UV-A záření stimuluje tvorbu pigmentu a podporuje dlouhodobé opálení, proniká hlouběji pod kůži. Na druhou stranu UV-B záření přináší benefit v podobě stimulace vitamínu D a opálení tímto světlem působí i přirozeněji. UV-B světlo však taky představuje výrazně vyšší riziko spálení kůže.

Trubice (lampy)

Lampy či zářivkové trubice jsou zásadním funkčním prvkem solárií. Právě ony produkují UV záření. Velmi přitom záleží na jejich počtu, ale i rozestavení a výkonu.

Nejčastěji se používají světelné zdroje s výkonem 15 až 200 W, přičemž jde o speciální zdroje světla produkující záření právě v ultrafialovém spektru. Počet těchto zářičů se liší typ od typu a model od modelu.

Čím více lamp, tím intenzivnější a rychlejší, ale i potenciálně rizikovější může být opalování. Za solidní standard lze u domácích modelů považovat 24 zářičů u oboustranných boxů – 12 u jednostranných. U obličejových solárií je často jen jeden velmi výkonný zářič. Kvalitu a rovnoměrnost opálení ovlivní i rozmístění, pokud je promyšlené a méně pravidelné, může být efektivnější.

Reflektory

Lampy solárií využívají i reflektory, tedy plochy z leštěného plechu nebo jiná řešení, která umožní lepší rozptýlení světla, takže zářiče pokryjí větší plochu a výkon je lépe využit. Trubice například nesvítí po celém obvodu stejně, ale z horní části je světlo odráženo dolů.

Příkon/výkon

Celkový příkon (spotřebu) solária udává především počet a výkon lamp. Pokud má například solárium 24 lamp o výkonu 100 W, celkový příkon se bude pohybovat někde lehce nad hranicí 2,5 kW. Oboustranná domácí solária mají celkový příkon nejčastěji právě mezi cca 2 a 3,5 W, což je tak akorát, aby zátěž ještě utáhl běžný 16A jistič klasické domácí 230V zásuvky.

Profesionální solária mohou mít však mnohem více zářičů a taky vyšší příkon, třeba i přes 10 kW, pak už je potřeba výkonnější napájení.

Ovládání, vybavení a funkce

Většina populárních solárií dostupných na našem trhu má spíše jednoduché, mechanické ovládání. U oboustranných boxů jde často o prostý analogový časovač. Stačí nastavit požadovanou délku „slunění“ a to je vše. Extrémní jednoduchost je výhodou.

Na druhou stranu, pokud si potrpíte na složitější možnosti nastavení, digitální ovládání a další funkce, budete mít výběr složitější. Některé moderní a zejména profesionální modely však skutečně mohou nabídnout výběr škály dalších možností. Od moderního digitálního ovládání až po různé funkce, jako je aroma terapie, přehrávání hudby nebo i integrovaná sprcha, která osvěžuje tělo mikročásticemi demineralizované vody.

Vyplatí se pořízení domácího solária finančně?

Přemýšlíte, zda se vám pořízení domácího solária vyplatí a za jak dlouho se vám může investice do tohoto zařízení vrátit?

Výchozím faktorem je samozřejmě to, kolik utratíte (nebo byste hypoteticky utratili) za návštěvy solária v dlouhodobém, například ročním, horizontu. Minuta veřejného solária ve wellness centru či jiném zařízení nejčastěji stojí mezi cca 15 až 20 Kč. Při pravidelné „docházce“ mnoho lidí navštěvuje solárium 1 až 2krát týdně na v průměru 5 až 10 minut.

Je zde ale obrovské množství proměnných. Solária mohou nabízet permanentky a různé jiné výhody, řada lidí nechodí v určitá období roku, kdy usoudí, že to není zapotřebí, záleží taky na typu pleti, od čehož se odvíjí, jak rychle se opálení chytne a jak stabilní bude.

Přesto se při pravidelných návštěvách snadno dostanete na vyšší jednotky tisíc Kč ročně nebo i více. A je třeba připočíst čas a náklady na dojíždění, zvláště je-li solárium daleko. Domácí solária však nejsou levná záležitost a komplexnější model (jednostranný či oboustranný) vyjde snadno na vyšší desítky tisíc. Návratnost investice tedy u dražších modelů zřejmě nebude otázkou roku ani dvou, spíše více let.

Nezapomeňte na provozní výdaje

Pořizovací cenou navíc výdaje spojené s domácím soláriem nekončí. Zářiče (trubice) mají omezenou životnost a obvykle vyžadují výměnu po cca 3 až 5 letech pravidelného používání solária. V závislosti na počtu trubic a ceně náhradních může komplexní výměna vyjít i na mnoho tisíc nebo přes deset tisíc Kč.

Pak je tu ještě otázka spotřeby. Velká oboustranná solária mají běžně příkon i přes 2 kW, což odpovídá například pečící troubě nebo velmi výkonné rychlovarné konvici. Na druhou stranu solária obvykle nejsou v provozu dlouhé hodiny denně, ale třeba dohromady nižší desítky minut za týden, takže ve výsledku nemusí být spotřeba tak dramatická.

Pokud byste však hledali spíše úsporu, vhodnější může být uvažovat o některé z levnějších a lehčích variant solárií. Například o mobilním soláriu nebo i obličejovém soláriu, u nichž je pořizovací cena, nákladnost údržby i spotřeba výrazně nižší než u kompletních boxů.

Je používání solária bezpečné? Zdravotní přínosy a rizika

Záření produkované soláriem je třeba považovat za stejně rizikové jako UV záření produkované sluncem. Solárium navíc neprodukuje výrazné teplo jako slunce, takže zde není ani tento varovný aspekt, navíc výkon může být poměrně intenzivnější. Zdroje záření jsou v případě solária v bezprostřední blízkosti těla a nejsou ničím tlumeny (mraky, atmosféra,…).

V soláriu se tedy můžete klidně spálit a jeho používáním zvýšit riziko rozvoje některých chorob, typicky zejména rakoviny kůže. Přehnané vystavování UV záření vede i k vysoušení pokožky, zhoršení její elasticity a kvality. Může dojít i ke vzniku pigmentových skvrn a ohrožen může být i zrak.

Dodržujte pravidla zdravého slunění

Nicméně – všechna tato rizika lze omezit či téměř eliminovat tak, že budete k používání solária přistupovat zodpovědně (a stejně tak k přirozenému opalování). Budete dodržovat zásady vhodné délky pobytu, používat ochranné pomůcky apod. K tomu se ještě podrobněji vrátíme.

Pozitivní aspekty solária

Solárium však, stejně jako přiměřené vystavování slunci, může mít i řadu pozitivních vlivů. Slunění (i to v soláriu) má pozitivní vliv na různé kožní onemocnění – od akné až po lupénku. Podporuje taky imunitu, stav a sílu kostí, ale i funkci svalů, regeneraci a hojení ran, vstřebávání některých minerálů, metabolické pochody apod.

Za většinu těchto benefitů přitom vděčíme vitamínu D. UV záření má taky pozitivní vliv na psychiku. Sluníčko (i to umělé) zkrátka léčí, když je ho tak akorát, ale raději méně nežli více, což v případě solária platí dvojnásob.

Může do solária každý?

Různá solária mohou mít svá pravidla nastavená různě, často však mají spíše formu doporučení či důrazného doporučení – legislativa totiž nijak neomezuje možnost návštěv solárií.

Rozhodně však platí, že solária by v žádném případě neměly navštěvovat děti – a nejlépe ani mladiství do cca 18 let. Solária jsou určena pro dospělé osoby. Kůže v dětství je citlivější a následky spálení mohou být spouštěčem rozvoje rakoviny v pozdějším věku.

Dětskou kůži je před spálením a přemírou slunce vždy třeba velmi důkladně chránit a neexistuje žádný důvod, proč by děti měly solária navštěvovat. Jakékoli výše zmíněné zdravotní benefity jsou až druhořadé a lze je u dětí získat i jinak a méně rizikově (správná strava a doplňky stravy, dostatečný pobyt venku,…).

Návštěvy solárií by taky měli důkladně zvážit lidé s kůži fototypu I (velmi světlá pleť). Samozřejmě nelze do solárií chodit v případě již rozvinuté rakoviny kůže (ale i např. oka). Kontraindikací mohou být i některé léky, např. některá antibiotika, způsobující přecitlivělost na sluneční záření. Solárium taky není dobrý nápad v těhotenství kvůli zbytečným dávkám UV záření a vyššímu riziku kožních reakcí či vzniku pigmentových skvrn v důsledku hormonálních změn.

Zásady správného (zdravého a účinného) používání solária

Pokud jste zdravá dospělá osoba bez kontraindikací, můžete si solárium dopřávat. Rozhodně byste však měli dbát na dodržování důležitých zásad, abyste ochránili své zdraví a maximalizovali prospěch. Zde jsou obecné rady:

  • Vždy používejte ochranné pomůcky v podobě ochranných brýlí a speciální opalovací kosmetiky pro solária.
  • Chraňte si i další citlivé partie, například intimní partie, znaménka, jizvy, bradavky či jiná místa, o kterých víte, že by mohla být na sluneční záření a spálení citlivá.
  • Vždy dodržujte vhodnou dobu pobytu v soláriu a frekvenci návštěv. Zde záleží na fototypu a dalších okolnostech, ale zpravidla se jako obecné rozmezí doporučuje 5 až 15 minut na pobyt a 50 až max. 100 návštěv do roka.
  • Mezi dvěma opalováními si vždy dopřejte aspoň dva dny pauzu. V den, kdy jste byli v soláriu, se již vyhněte opalování na slunci.
  • Odličte si před pobytem v soláriu make-up a sundejte šperky. Umožníte tak lepší, rovnoměrnější opálení.
  • Během procedury se můžete hýbat. Není třeba ležet zcela bez hnutí, naopak, menší pohyby mohou zlepšit výsledky.

Jak dlouho vydrží opálení ze solária a jak o něj pečovat?

Opálení ze solária podobně jako to ze slunce může pokožce vydržet cca dva až čtyři týdny v závislosti na typu pokožky a dalších faktorech, včetně toho, jakou péči opálení věnujete. Pokud si chcete kýžený odstín udržet co nejdéle, věnujte pozornost:

  • Hydrataci – Vhodné krémy před a po opalování a další hydratační kosmetika. Nezapomínejte ale ani na pitný režim.
  • Suplementaci – Zejména beta-karoten užívaný již s předstihem před opalovací sezónou může pomoci udržovat opálení a taky funguje jako antioxidant proti volným radikálům z UV záření.
  • Šetrnějšímu koupání – Raději si dopřávejte kratší sprchy než dlouhé koupele a vyhýbejte se příliš horké vodě.

Oblíbená domácí solária Hapro

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (10 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář