Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Ostatní

Top investice na začátek roku 2024

Předchozí roky byly neodmyslitelně spojené s vysokou inflací, která dokázala znehodnotit konzervativnější finanční vklady. Ačkoli ČNB i další renomované finanční instituce pro letošek předpovídají zlepšování této situace a stabilní klesání inflace, předchozí kolísání trhu bude mít dopady i na rok 2024. Ten se proto pro mnoho investorů ponese ve znamení hledání nových příležitostí, které jsou sice dostatečně ziskové, ale zároveň ne příliš riskantní – výkyvy na trhu mohou být nyní samy o sobě dost výrazné a kvůli předešlé krizi si zejména menší investoři nemohou dovolit další ztráty. My pro vás připravili několik tipů, jak na investice na začátek roku 2024.

kam investovat v roce 2024

Akcie jako volba číslo 1

Akcie patří dlouhodobě k základu investičního portfolia mnoha investorů. Jedná se o cenné papíry, které představují podíl na vlastnictví akciové společnosti – ta když roste, stoupá i hodnota akcií. Díky tomu, že lze jejich vývoj do jisté míry analyzovat a předpokládat vzhledem k hospodaření dané akciové společnosti, nabízejí výborný poměr zhodnocení a rizikovosti. Rok 2024 se díky možné proměnlivosti trhu jeví jako ideální pro investování do akcií.

Testado radí

Chcete více porozumět investování do akcií? Potom jsme pro vás připravili průvodce, jak investovat do akcií a jak je nakoupit i informace o dividendách. Pro zvýšení úspěchu doporučujeme také další studium investiční problematiky – ideální jsou k tomu různé knihy a kurzy o investování.

TOP investice na začátek roku 2024

Americké akcie v roce 2024

Finanční problémy minulých let se více dotkly evropského kontinentu – přeci jen u nás státy musely více řešit blízkou válku na Ukrajině a odstřihnutí se od ruského plynu, což samozřejmě přineslo ekonomické dopady. Proto se jako rozumná volba pro ty, kdo hledají stabilní a jistější zhodnocení peněz, nabízí investice do zaoceánských akciových společností.

Americké akce v roce 2022 měly nejlepší zhodnocení ze všech a taktéž 2023 patřil mezi optimistické roky. Tradičně největší nárůst z amerických akcií zaznamenaly technologické firmy – tradičně například NVIDIA, Apple, Amazon či Tesla a po přechozí ztrátě vyrostla i META Platforms (Facebook).

Nic nenaznačuje, že by se současný stoupající trend amerických akcií měl měnit. Právě naopak – z probíhající mánie umělé inteligence lze očekávat růst firem, které na tuto vlnu naskočí.

Náš tip

V naše srovnání brokerů pro obchodování s akciemi doporučujeme XTB.

Evropské akcie v roce 2024

V polovině roku 2022 se evropské akcie výrazně propadly, což mělo souvislost zejména s cenami energií. Navzdory mnohým předpokladům se ale už loni začaly vzpamatovávat. Americký trh však stále nedohnaly a podařilo se jim ve většině případů „jen“ vrátit na původní hodnoty před propadem. Pro investory se tak nabízí zajímavá příležitost stále levného nákupu. Opět samozřejmě platí, že je důležité vytipovat akciové společnosti, které mají potenciál prosperovat.

České akcie v roce 2024

České akciové společnosti kopírují trend sousedních evropských států. Avšak i pro náš trh můžeme najít specifika. V první řadě se ještě mnoho společností z propadu nevzpamatovalo a ceny jsou mnohdy ještě nižší než v zahraničí. Mezi oblíbené investiční stálice, které si drží svůj kurz, patří například Moneta, Komerční banka, Kofola, Vienna, Colt CZ nebo Erste Group. Propad a jen pozvolný nárůst mezi giganty u nás zaznamenala například společnost Philip Morris ČR a po konci pandemie také lékárny Pilulka.

Navzdory loňskému úspěchu ČEZu s vysokými dividendy lze jeho akcie a celkově energetiku považovat za více rizikové investice vzhledem k vládním plánům na zestátnění některých infrastruktur. Ačkoliv na začátku roku 2024 již předchozí vládní návrhy z větší části utichly, lze jen těžko předpokládat další směřování energetických společností. Ačkoliv mohou svou předchozí ziskovost zopakovat, může se také jejich směřování vyvíjet i zcela opačně.

investice do zlata - informace a radyZlato v roce 2024

Hledáte-li do svého investičního portfolia pro rok 2024 spíše konzervativnější investice než jsou akcie. Nebo chcete-li diverzifikovat a mít část svých úspor bezpečně a bez velkého rizika uloženou, budou sázkou na jistotu drahé kovy. Investiční zlato dlouhodobě funguje jako uchovatel hodnoty a dokáže vaše úspory ochránit před inflací. Bude tudíž správnou volbou pro každého, kdo se bojí opětovného nárůstu cen a preferuje jistotu před vysokým zhodnocením – u zlata s vysokými výdělky, jako je to někdy u akcií, počítat nelze.

Rok 2024 cenám zlata poměrně přeje a to hned z několika důvodů. Při možné přicházející recesi nebo i krátce po zvýšení inflace lidé hledají bezpečný přístav pro uložení svých úspor. Velký zájem se obvykle pozitivně podepíše na ceně. Zlato mouhou atraktivním vkladem také učinit nižší úrokové sazby a pohyby měn – jelikož se zlato obchoduje celosvětově v dolarech, při případném poklesu hodnoty dolaru se stane pro investory mimo USA nákup zlata zajímavou investicí.

Náš tip

Do akcií, zlata i dalších komodit nebo třeba do kryptoměn můžete investovat prakticky na jednom místě přes platformu XTB.

nemovitosti 2024 výhodnéNemovitosti v roce 2024

Nemovitosti jsou logickou volbou především pro větší investory, kteří mají více naspořeno a mohou pro budoucí zhodnocení vložit naráz do nemovitosti vyšší částku. Pro odkládání uspořeného zůstatku z výplaty se, na rozdíl například od výše zmíněných akcií nebo zlata, nehodí.

Zatímco po mnoho předchozích let rostla hodnota nemovitostí, koncem roku 2021 se zvyšování cen zpomalilo a v roce 2022 úplně zastavilo. V současné době však lze podle mnohých očekávat opětovné nastartování. Velká část odborníků předpokládá oživení realitního trhu zhruba v polovině roku 2024. Předpovídají meziroční zvýšení investic do nemovitostí do 15 procent a největší výnosy zejména pro odvětví maloobchodních a rezidenčních nemovitostí. Naopak u průmyslových nemovitostí a kanceláří se nejspíše stále nic nezlepší – po propadu zisků nemá většina velkých firem v plánu citelné investice do nákupu či pronájmu nových prostor.

Dluhopisy v roce 2024

Dluhopisy jsou pro firmy i státy způsobem financování a pro investory zase příležitostí. Jedná se o relativně jistý příjem, který si drží svou výhodnost v čase. Dluhopisy poměrně dobře a bez újmy přečkaly i minulé roky. Přesto jsou jejich ceny v současné době rekordně podhodnocené a se snižující se inflací lze předpokládat dosažení vyšších zisků, než tomu bylo doposud.

Vždy platí, že nové firmy, které by nedostaly půjčku ani v bance, jsou velmi rizikové. Ne vždy musí tato investice dopadnout špatně, ale risk zde rozhodně není zanedbatelný. V roce 2024, který ještě ovlivňují předchozí ekonomické ztráty a tím i obtížnější podmínky pro start nové společnosti, jen potvrzuje pravidlo. Největší jistotu splácení nabízejí státní dluhopisy, které by se i v případě budoucích výkyvů neměly propadnout pod úroveň inflace.

Další možnosti investování

Tradičně výhodné, nejen pro začátek roku 2024, mohou být p2p půjčky, kde namísto banky půjčujete lidem vy a vyděláváte na úrocích. Další zajímavou možností jsou podílové nebo investiční fondy – ty nabízejí již hotový balíček složený z různých akcií, komodit a dalších investičních položek. Nejsou tak výnosné, jako kdybyste vkládali peníze do investic sami, avšak také s největší pravděpodobností neproděláte špatně zvolenou strategií. S tímto stylem zhodnocení peněz vám pomohou investiční platformy a investiční plány. Nově nabízí investiční plány třeba broker XTB a jde o zajímavou možnost investování i pro začátečníky, zde navíc s nulovými poplatky.

Náš tip

Připravili jsme pro vás také tipy na nejlepší krátkodobé a nejlepší dlouhodobé investice. Také se můžete podívat na srovnání jednorázového a pravidelného investování.

Čemu se raději vyhnout

Na hraně výhodnosti dnes stojí spořicí účty. Bude-li inflace dále klesat, jako tomu bylo doposud, budou nejlepší současné úroky okolo 5 % a spíše budou klesat. Pozor také na podmínky vlastnictví běžného účtu, pravidelného používání karty či minimálních a maximálních vkladů. V každém případě spořicí účet lze v případě změny ekonomiky zrušit.

Naopak uložení peněz například stavebního spoření, které se bez penále vypovědět nedá, je v současné době riskantní. Úrok se může poměrně rychle stát nevýhodný i se započítáním státní podpory – ta v roce 2024 klesla z 10 % částky, kterou sami naspoříte a maximálních 2 000 Kč za rok na 5 % naspořené částky a maximálních 1 000 Kč za rok.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (13 hlasů)

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář