Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Služby

Investice pro děti. Jaké vybrat a jak začít?

4. 7. 2023 aktualizováno

Rádi byste zajistili finanční budoucnost svých dětí? Zjistěte, jaké jsou nejlepší investiční možnosti pro děti a jak začít s budováním jejich finančního zázemí. Náš článek vám poskytne užitečné rady a tipy, abyste mohli s jistotou investovat a poskytnout svým potomkům výhody dlouhodobého finančního růstu.

Jak začít investovat dětem?

Začít investovat svým dětem je jedním z důležitých kroků, které mohou rodiče udělat pro budoucnost svých potomků. V případě této investice hraje zásadní roli čas. Čím dříve začneme, tím více času získáme pro růst portfolia našich dětí. Důležité je zaměřit se na dlouhodobý horizont a ne krátkodobé zisky. Rozhodnutí o tom, jak investovat, závisí na individuálních okolnostech a především na cílech, kterých chceme dosáhnout. Zvážit bychom měli jak možnosti a typy investic, tak rizika a zisky.

Odpovědí na otázku jak začít investovat dětem je tedy konečně se rozhodnout a opravdu začít. Pokud jste tak učinili, jste na správném místě. Nyní nastal čas si něco říci o tom, jaké existují varianty investic pro děti.

Investice pro děti. Jaké vybrat a jak začít? Rady a návod

Nejlepší způsoby investování pro děti

Na začátku bych rád zdůraznil, že se v tomto článku nebavíme o klasickém spoření. Doba, kdy dávalo smysl odkládat peníze na hromádky je už dávno pryč. Samozřejmě i tato varianta je lepší než nic, ovšem stačí pomyslet na inflaci a logika takového počínání je na vážkách. Mnohem lepší jsou takové investice, které nám “zaručí” vyšší ziskovost. Nebudu vás napínat a začnu rovnou takovým typem investice, o níž mluví většina zkušených investorů jako o nejlepší.

Investujte do ETF

Založení účtu u brokera a investování do ETF může být skvělou volbou pro všechny rodiče. ETF jsou investiční nástroje, které sledují vývoj určitého indexu, jako je například S&P 500 či Nasdaq. Tyto nástroje jsou snadno dostupné a mají nízké náklady, což je při dlouhodobém investování velká výhoda. Investice do ETF mohou být drženy po mnoho let, což dává i samotným dětem čas sledovat vývoj trhu a učit se o investování. Za jednoho z nejlepších brokerů považujeme XTB.

Hlavní výhody a nevýhody investic do ETF

Klady
  • Účet / podúčet u brokera je váš = můžete s ním volně disponovat a nakládat
  • Vklady a výběry jsou dovoleny
  • Můžete libovolně nakupovat a prodávat
  • Platíte pouze spread (cca pár centů)
  • Většinou nulové komise
  • Nemusíte nic řešit
  • Průměrný roční výnos 8 %
Zápory
  • Spíše pro dlouhodobé investování

Aktivně spravované fondy

Na Testado.cz jsme historicky psali o aktivně spravovaných fondech typu Portu či Fondee. Tyto fondy se snaží dosáhnout lepšího výkonu než pasivní fondy tím, že jejich správci vybírají nejlepší aktiva. Výběr přizpůsobují tržním podmínkám v aktuálním čase, tj. reagují na hospodářské a světové dění.

Tyto fondy obvykle zahrnují vyšší poplatky než pasivní fondy. Navíc výkonnost aktivně spravovaných fondů může být velmi proměnlivá a předpovědět, jak se fond bude vyvíjet v budoucnu, může být obtížné. Z historie dobře víme, že výnos minulý automaticky neznamená výkon budoucí.

Pokud bychom se podívali na čísla, např. průměrný roční zisk ETF bývá 8 %. U aktivně spravovaných fondů se výnos pohybuje kolem 2–4 procent za rok.

Dětské účty a termínované vklady - informace

Dětské účty a termínované vklady

Tyto bankovní účty jsou určeny pro ty, kteří jsou mladší 18 let (většinou), a často jsou nabízeny bankami s cílem pomoci dětem naučit se správně hospodařit s penězi. Dětské účty jsou tedy užitečné pro finanční vzdělávání dětí a mladistvých. Hlavní výhody jsou slušná úroková sazba a zajímavé benefity, jako jsou slevy na různé kulturní nebo sportovní akce.

Termínovaný vklad je dalším produktem na finančním trhu, který umožňuje spořit peníze po pevně stanovenou dobu. Jednou z hlavních výhod termínovaných vkladů je pevně stanovená úroková sazba po celou dobu trvání vkladu.

V porovnání s běžnými spořicími účty, kde se úroková sazba může často měnit, termínovaný vklad poskytuje jistotu a větší výnosnost. Termínované vklady jsou nabízeny například bankami. Nevýhodou je fakt, že s takto investovanými penězi nemůžete po dobu smlouvy nijak nakládat. Pokud budete chtít peníze předčasně vybrat, musíte počítat s nemalým penálem.

Stavební spoření

Stavební spoření pro děti je vynikající možností pro rodiče, kteří chtějí svým dětem pomoci začít budovat samostatný život. Především umožňuje ukládat peníze potřebné pro budoucí financování studia, koupě bytu nebo domu. Je založeno na principu stavebního spoření pro dospělé, ale nabízí řadu výhodnějších podmínek a někdy také vyšší státní podporu.

Nicméně je důležité mít na paměti, že peníze uložené na stavebním spoření pro děti jsou vázané a nelze je vybrat před stanoveným termínem. V případě předčasného ukončení spoření může být státní podpora vrácena. To je samozřejmě obrovská nevýhoda takové investice.

Kouzlo složeného úročení

Rád bych na tomto místě osvětlil kouzlo složeného úročení, které patří mezi nejoblíbenější způsob, jak dosáhnout většího výnosu z vašich úspor. Složené úročení jednoduše znamená, že získáváte úrok nejen na vaši původní investici, ale také na všechny přidané úroky. Jinými slovy vaše investice bude růst rychleji, než kdyby byl úrok vypočítán pouze z původní částky.

Abychom složené úročení lépe pochopili, uvedu jednoduchý příklad. Představte si, že vložíte 10 000 korun na účet s úrokem 5 % ročně. Po prvním roce byste tedy měli získat 500 Kč na úroku, což znamená, že by vaše aktuální investice činila 10 500 Kč. Ale tady pozor – hned po druhém roce byste měli získat 5% úrok nejen na původních 10 000 Kč, ale také na přidaných 500 Kč z prvního roku. Vaše celková investice by proto byla 11 025 Kč.

Složené úročení umožňuje vašim úsporám růst rychleji s každým rokem. A čím déle necháte své peníze takto zainvestované, tím větší bude výsledný výnos z vašich investic. Je to skvělý způsob, jak dosáhnout dlouhodobého růstu majetku.

Nezapomínejte děti zapojit

Investování není jen pro dospělé. Je důležité, aby i děti získaly základní znalosti o tom, jak funguje svět financí a jak mohou sami investovat. Pokud se rozhodnete zapojit své děti do procesu investování, můžete jim pomoci pochopit různé investiční možnosti a zvyšovat jejich finanční gramotnost.

Využijte různé příležitosti k tomu, abyste se dětem pokusili vysvětlit základy investování, včetně různých nástrojů, které jsou v dnešní době k dispozici. Diskutujte s nimi o rizicích a odměnách a pomozte jim vytvořit strategii pro dosažení stanovených cílů. Můžete také s dětmi hrát investiční hry (např. některé deskové), které jsou zábavné a interaktivní a pomáhají jim lépe pochopit, jak fungují trhy a jak investice fungují.

Takovou formou vzdělávání můžete svým dětem pomoci rozvíjet jejich klíčové dovednosti, jako je plánování a řízení financí. Pokud začnou získávat povědomí o investicích už v raném věku, můžete svým dětem pomoci budovat finanční návyky a dovednosti, které jim budou prospěšné po celý život.

Zdroj informací:

Jak děti naučit šetřit, ale nevychovat z nich lakomce
Investice pro děti? Dobře je promyslete, peníze už jen tak neuvidíte
Vlastní zkušenosti s investováním

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (23 hlasů)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář