Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Služby

Jak investovat do indexu S&P 500? TIPY na ETF

5. 9. 2022 aktualizováno

Redakce Testado.cz připravila informativní článek týkající se oblíbeného indexu S&P 500, který kopíruje největší americké společnosti. Krátce si vysvětlíme fungování indexu a podíváme se kde a jakým způsobem lze do S&P 500 investovat. Na konci článku dáváme i konkrétní tipy na ETF fondy.

Co je index S&P 500?

S&P 500 je burzovní index zahrnující akcie 500 největších amerických společností na burzách NYSE a NASDAQ. S&P 500 sleduje jejich výkonnost podle tržní kapitalizace. Tedy čím větší má firma tržní kapitalizaci, tím větší je procentuální zastoupení firmy v indexu. Důležité je také říct, že index je pravidelně rebalancován a podíl jednotlivých firem se v čase mění podle růstu či poklesu jejich tržní kapitalizace.

Tento index je všemi bedlivě sledován, protože je všeobecně považován za jedno z měřítek výkonnosti ekonomiky Spojených států amerických. S&P 500 je takový barometr výkonnosti akciového trhu a dá se považovat za nejvýznamnější a nejznámější akciový index na světě.

Jak investovat do indexu S&P 500?

Na jeho seznamu najdeme firmy jako Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Teslu, Berkshire Hathaway, Nvidia, Johnson & Johnson či JPMorgan Chase atd.

Za akcie s velkou tržní kapitalizací se považují společnosti, u kterých jejich celková tržní kapitalizace dosáhne 10 a více miliard amerických dolarů (USD). Tyto akcie představují přibližně 80 % hodnoty amerického akciového trhu. Index S&P 500 však zahrnuje i další kritéria. Firma musí být z USA, mít minimálně 50 % akcií ve volném oběhu a jsou zde požadavky na likviditu akcií i průhlednost vlastnictví. Podrobnější informace naleznete zde.

První index S&P vznikl v roce 1923, kdy se stal společným projektem Standard Statistical Bureau a Poor’s Publishing. Původně zahrnoval několik desítek společností z několika odvětví, současný název S&P 500 vznikl v roce 1957 spojením obou společností.

Graf vývoje indexu S&P 500

Graf vývoje indexu S&P 500

zdroj: spglobal.com

Kde investovat do indexu S&P 500?

Díky digitální době se způsoby investování zpříjemnily a možnosti rozšířily. Skvělé řešení představuje některý online broker, který se ovládá přes uživatelský účet. Výhodou je možnost správy přes webovou platformu nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, obě možnosti vám umožní rychlý a pohodlný nákup nebo prodej.

Jako jeden z možných způsobů investování doporučujeme brokera XTB, který se stal vítězem našeho srovnání.

Jak investovat do indexu S&P 500?

Investice do S&P 500 je snadná a nízkonákladová. Historická data nám ukazují, že tato investice přináší z dlouhodobého hlediska průměrný roční zisk 10 % (z toho cca 2 % tvoří dividendy). Do S&P 500 doporučuje běžným lidem investovat například americký miliardář, investor, obchodník a filantrop Warren Buffett.

 • Článek o dividendách si přečtěte zde.

Hlavní způsoby investování:

 • Investice prostřednictvím pasivně spravovaných ETF fondů S&P 500
  • Tyto fondy automatizovaně nakupují jednotlivé společnosti a tím kopírují výkonnost S&P 500
 • Přímý nákup jednotlivých akcií z S&P 500
  • V praxi nereálné pro drobného investora.

Tady doplníme, že do samotného indexu nelze přímo investovat. Jedná se totiž o index, tedy ukazatel a statistickou metriku váženou průměrem cen akcií.

Investice do ETF fondů S&P 500

ETF, neboli fondy obchodovatelné na burze, představují způsob, jak snadno investovat do většího množství různých akcií jedním krokem. Pokud se bavíme o indexu S&P 500, správci ETF fondů tento index kopírují a za peníze investorů automatizovaně nakupují firmy z daného indexu.

Spousta akcií je zabalena do balíčku, přesněji řečeno cenného papíru vydaného ETF fondem. Hodnota tohoto ETF fondu se odvíjí od vývoje indexu S&P 500; čili pokud dojde k poklesu (indexu S&P 500), sníží se také hodnota ETF, pokud k růstu, tak se hodnota zvýší.

Investovat do ETF doporučujeme například přes XTB. Tento broker nabízí přes 300 globálních ETF, při měsíčním objemu do 100 000 eur jsou transakce zdarma (nad tento limit jsou zpoplatněny 0,2 %).

Důležité je vědět, že ETF fondy kopírující S&P 500 to dělají pasivně; díky tomu jsou náklady na jejich správu velmi nízké okolo desetin procent ročně. Ty nejznámější ETF jsou dokonce ještě levnější, účtují si tak 0,07 až 0,09 % ročně.

Investice do ETF fondů S&P 500 - informace

Jelikož jsou ETF diverzifikovány do více společností a sektorů, jsou obecně považovány za méně rizikové. Jinými slovy – nákup jednotlivých akcií je rizikovější, neboť cílí na konkrétní společnosti. Jelikož se složení vybraného indexu pouze pasivně kopíruje, výhodou ETF fondů jsou minimální náklady na jejich správu okolo nízkých desetin procent ročně. U klasických podílových fondů jsou poplatky násobně vyšší. V ČR běžně narazíte na fondy s ročním poplatkem cca 1–2 % a výkonnostem poplatku 10–20 % z ročního zisku. Některé společnosti dokonce účtují vstupní a výstupní poplatek, ale to už je pak opravdová zlodějina.

Jistou nevýhodu představuje měnové riziko. Drtivá většina ETF fondů se obchoduje v amerických dolarech nebo eurech.

Pokud patříte mezi začátečníky nebo se chcete o investicích do akcií a ETF dozvědět zajímavé informace, společnost XTB připravila komplexní vzdělávací cyklus. V rámci osmi dílů se dozvíte informace o výběru akcií a ETF, o tvorbě portfolia a spoustu dalšího.

Videokurz Tvorba akciového portfolia si můžete stáhnout zde.

Konkrétní tipy na ETF fondy kopírující S&P 500

V zásadě se investice do ETF fondů kopírující S&P 500 liší v několika základních parametrech: nákladovost fondu, měna fondu a reinvestování dividend. Pro každý typ vám ukážeme konkrétní ETF fond, který potom můžete nakoupit u většiny brokerů. Samozřejmě si ale můžete lépe vybrat podle svého uvážení a zkušeností. V našem případě odkazujeme na XTB, ale tyto ETF fondy najdete i u jiných brokerů.

Testado radí

Při dlouhodobé investici (například spoření na důchod) radíme vybrat ETF fond, který reinvestuje dividendy. Pokud si necháte dividendy každý rok vyplácet, tak byste měli na konci roku příjmy z dividend zdanit sazbou 15 %. Pokud dividendy reinvestujete a splníte časový test 3 roky mezi nákupem a prodejem vybraného ETF fondu, tak příjem danit nemusíte.

 • ETF fond v USD s reinvestováním dividend. Nákladovost fondu 0,07 % – VUAA.UK
 • ETF fond v USD vyplácející dividendy. Nákladovost fondu 0,09 % – SPY5.UK
 • ETF fond v EUR s reinvestováním dividend. Nákladovost fondu 0,07 % – VUAA.DE
 • ETF fond v EUR vyplácející dividendy. Nákladovost fondu 0,07 % – IUSA.DE

Je investice do S&P 500 pro vás vhodná?

V zásadě se dá říci, že pokud jste amatérský investor s dlouhodobým investičním horizontem, tak pravidelná investice do indexu jako je S&P 500 by pro vás měla být dobrá volba. Je to i většinou lepší volba než nákup klasických podílových fondů. V zahraničí na 15letém horizontu jenom cca 10 % aktivně spravovaných fondů porazí srovnávací index. Viz tabulka níže:

Výkonnost aktivně řízených fondů

Velkým důvodem jsou hlavně poplatky za správu fondu – a ty jsou mimochodem v ČR ještě výrazně vyšší než v zahraničí. Data pro český trh nemáme, ale při hledání jsem nenašel fond s historií 10+ let, který by index S&P 500 porazil. Pokud o nějakém českém fondu víte, který porazil tento americký index, tak napište do komentářů.

Pokud se ale ve světě akcií orientujete, můžete samozřejmě investovat do konkrétní akcie typu Apple, Amazon, AMD, Boeing aj. Nebo vás například baví si konkrétní akcie vybírat, nicméně investicí do pasivně spravovaného ETF fondu byste neměli v dlouhodobém horizontu (5+ let) udělat chybu.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (38 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář