Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší dlouhodobé investice 2024: 6 tipů

18. 2. 2023 aktualizováno

Hledáte investiční příležitosti pro dlouhodobé investování, které vám umožní dosáhnout slušného zhodnocení? V aktuálním článku o nejlepších dlouhodobých investicích se dozvíte o investičních možnostech, jako jsou akcie, ETF, indexové fondy, zlato a nemovitosti.

1. Co znamená dlouhodobé investování?

Zatímco při krátkodobé investici počítáme se zhodnocením našich investic přibližně do jednoho roku, při dlouhodobém investování mluvíme o více než 5 letech.

Investování s dlouhým investičním horizontem patří mezi efektivní cesty k udržitelným ziskům pro většinu investorů. Tento typ investování zahrnuje široké spektrum aktiv jako jsou akcie, indexové fondy, podílové fondy, ETF, dluhopisy, nemovitosti, zlato, stříbro a jiné finanční produkty.

Jaké jsou klíče k úspěchu?

Klíče k úspěšnému dlouhodobému investování jsou správná strategie, plánování a trpělivost. Líbí se nám anglické pojmenování „stay in seat“, tedy nedělat ukvapená rozhodnutí pod vlivem negativních emocí. Přesně o tom jsou dlouhodobé investice.

Pro zkušeného investora je při tomto typu investování strategie klíčová. Jedině díky pečlivě nastaveným cílům lze rozumně a objektivně vybrat nejvhodnější aktiva. Při finančním plánování je nutné myslet na určení cílů a stanovení rizika tolerance.

Všechny tyto dovednosti se bez trpělivosti neobejdou. Trpělivost znamená především skutečnost, že si za svým portfoliem budete stát, i když se výkon trhu zhorší. Zkušenější investoři dobře vědí, jak se panika a unáhlený prodej (nebo nákup) v době krátkodobých korekcí nevyplácí.

Trpělivost je meritem, a hlavní výhodou, dlouhodobé investice, protože investorům pomáhá využít výhod dlouhodobého růstu aktiv. Alespoň tak mluví historická fakta a čísla.

Typy dlouhodobých investic

2. Typy dlouhodobých investic

Dlouhodobé investice zahrnují řadu různých typů aktiv, které mohou v dlouhodobém časovém horizontu nabízet zajímavé finanční výnosy. Při výběru záleží na vašich finančních cílech a riziku, které jste schopni a ochotni podstoupit. Níže si vypíšeme nejoblíbenější typy dlouhodobých investic. Myslete na to, že náš přehled není investiční doporučení.

3. Akcie

Pod pojmem akcie si představme podíly vlastněné v jednotlivých společnostech, jejichž nákupem můžeme investovat do fungování těchto firem. Akcie jsou, řekněme, takové univerzální. Jsou vhodné jak pro krátkodobé, tak pro dlouhodobé investování. Ptáte se, proč jsou tak skvělé?

  1. mají růstový potenciál, který je schopen přinést vysoké výnosy;
  2. příjemným a někdy nemalým bonusem navíc mohou být dividendy;
  3. cenné papíry mají výbornou likviditu, protože se snadno prodávají (rychle lze vystoupit z trhu);
  4. akcie mohou v celém portfoliu zastávat dobrou formu diverzifikace (riziko lze rozložit do různých společností a odvětví);
  5. akcie mohou být dobrým aktivem jako ochrana před inflací.

Do akcií můžeme investovat několika způsoby. Vůbec nejpohodlnějším jsou tzv. brokeři, kteří pomáhají klientům obchodovat s finančními instrumenty prostřednictvím svých platforem. Fungují jako prostředník mezi investorem (jejich klientem) a trhem.

Jednoduché dlouhodobé investování do akcií umožňuje např. broker XTB, který se stal vítězem srovnávaných brokerů u nás. XTB má nízké poplatky, široký výběr finančních instrumentů a řadu edukativních školení pro začínající obchodníky.

Typy dlouhodobých investic - akcie

4. Indexové fondy a ETF

Indexové fondy nebo ETF jsou populární investiční aktiva, která umožňují investorům diverzifikovat jejich portfolio a investovat do celého trhu nebo určitého sektoru. Kopírují výkonnost určitého trhu nebo indexu, jako příklad můžeme uvést populární index S&P 500, Nasdaq a Dow Jones Industrial Average.

Indexové fondy a ETF jsou mezi investory považovány za bezpečné a stabilní dlouhodobé investice. Důvodů je řada, ale mezi nejzásadnější patří rozličnost společností a sektorů (technologie, energetika, zdravotnictví, zemědělství aj.) dané investice. Mluvíme vlastně o rozmanitém balíčku, který kopíruje ceny podkladového aktiva.

Oproti vlastnictví jednotlivých akcií je takový balíček méně náchylný na kolísání cen; pokud se jedné společnosti nedaří, druhá tuto ztrátu vyrovná.

Mimo diverzifikace a nižšího rizika jsou tyto fondy zpravidla levnější než aktivně spravované fondy. Máme na mysli především nižší náklady na správu a nižší poplatky. (V tomto ohledu jsou na tom podílové fondy hůře.) Nízkých nákladů může investor využít ve svůj prospěch a zvýšit celkový výnos investice.

Nezapomínejme ani na to, že podobně jako akcie jsou indexové fondy a ETF výborné pro dlouhodobé investování za účelem získání pravidelného pasivního příjmu z dividend.

Jak můžete do indexových fondů a ETF investovat? Nejjednodušší cestu představují online brokeři.

5. Podílové fondy

Indexové fondy pouze kopírují určitý index (jako S&P 500), díky čemuž nemusí investoři své investice do akcií a dluhopisů aktivně sledovat a řešit. Z dlouhodobého hlediska zaznamenaly indexové fondy růst, tudíž není nutné do ničeho zasahovat – maximálně přikoupit. Indexové fondy jsou perfektním příkladem pasivního investování.

Podílové fondy mají s indexovými fondy mnoho společného, zásadní odlišnost se ale týká jejich správy. Podílové fondy aktivně spravují odborníci, jejichž cílem je překonat trh (nikoliv vyrovnat jako u indexových fondů). Aktivní správu podílových fondů nabízí investiční platformy (robo-advisory platformy). Investor sice zaplatí poplatek za správu portfolia, na oplátku budou celou investici spravovat profesionálové, kteří portfolio rebalancují a upravují podle aktuální situace a vývoji na trhu.

6. Investice do komodit

Mezi další způsoby dlouhodobého investování patří komodity. Pomocí těchto aktiv investor diverzifikuje své portfolio, čímž sníží mnohá rizika plynoucí z vlastnictví jednotlivých aktiv.

Komodity jsou suroviny, které jsou důležité v mnoha průmyslových odvětvích. Mají tedy určitou hodnotu a jsou běžně obchodovány na burzách. Mezi neoblíbenější komodity patří zlato, stříbro, ropa, zemní plyn, platina, paladium, kukuřice, pšenice, bavlna, cukr a spousta dalších.

Investice do komodit jsou atraktivní zejména proto, že jsou schopny ochránit portfolio před inflací nebo volatilitou trhu. Například o zlatě se často hovoří jako o bezpečné investici v době hospodářské nejistoty. Obecně se má třeba za to (dle historického vývoje), že v době vzrůstající inflace cena akcií klesá. Pro zlato však toto (ne)pravidlo platit nemusí.

Investovat do komodit lze dvěma způsoby:

  • první způsob je fyzický nákup, kdy například zlato nebo stříbro fyzicky vlastníte;
  • druhou možností je investovat do burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Investice do nemovitostí

7. Investice do nemovitostí

Investice do nemovitostí může být dobrý způsob, jak zhodnotit uspořené finance. Nemovitosti patří mezi méně rizikové investice například v porovnání s investicí do akcií.

Ceny nemovitostí v delším časovém úseku většinou rostou, přičemž vlastnit fyzický majetek je taková „jistota na horší časy“. Nesmírnou výhodou nemovitostí je také fakt, že nemovitost bude mít “nějakou cenu” vždy. Na takovou investici vám také (většinou) půjčí peníze banka formou hypotéky.

Nemovitost můžete koupit s vidinou prodeje a následného zisku. Roli však sehrává spousta faktorů, mimo aktuálních tržních podmínek jsou to typicky stav nemovitosti a lokalita. Myslete i na likviditu, která se může rok od roku významně lišit. Příkladem může být rok 2020 a 2021, kdy byl o koupi nemovitostí obrovský zájem. Na začátku roku 2023 byla však situace zcela opačná; ceny nemovitostí klesly, čímž se snížila také jejich likvidita (lidé očekávají, že ceny nemovitostí budou ještě klesat, proto vyčkávají a kupují méně).

Koupě bytu je pro mnohé začínající investory lákavá i z toho důvodu, že jim nájemné pokryje hypotéku. Ovšem tady pozor, protože ne vždy tomu tak musí být. Výnosnost se rok od roku liší. Pamatujme také na zvyšující se sazby hypotečních úvěrů, ceny energií, inflaci a daň z nemovitosti. Na delší dobu však taková investice smysl dává. Mnoho odborníků se shoduje na tom, že se tento typ investice může vyplatit až v delším časovém horizontu – například 30 let.

V případě pronájmu se může na první pohled pasivní investice proměnit na investici, která si žádá váš aktivní přístup. Můžete narazit na solidního nájemníka, který vás neobtěžuje a nájem platí včas; ovšem výjimkou nejsou ani nájemníci s opačným přístupem.

Investice do nemovitostí se samozřejmě týká také zemědělské půdy, stavebních pozemků, garáží či domů.

Pokud vás investice do nemovitostí zajímá, doporučuji velmi otevřený podcast s Miroslavem Jonášem.

Investici do úvěru zajištěného nemovitostí

Koupě nemovitosti samozřejmě patří mezi nákladnější investice, které mohou být pro mnohé finančně nedostupné. Nemovitost ale nemusíte vždycky kupovat. To je dobrá zpráva pro retailové investory, jež nemají dostatečný kapitál, případně se nechtějí vázat hypotékou.

Mluvíme o službě Bondster, která nabízí investici do úvěru zajištěného nemovitostí.

Testado radí

Kdy je nejlepší investovat do nemovitostí? Za ideální stav se považuje doba, kdy se ekonomice nedaří, vlivem čehož jejich ceny klesají (většinou).

8. Proč dlouhodobě investovat?

Vyšší výnos

Jednou z největších výhod tohoto typu investování je dlouhodobý zisk. Jelikož investor neřeší náhlý pokles aktiva, dokáže vytěžit maximum z dlouhého časového horizontu. Na vývoj svého portfolia se dívá s časovým odstupem.

Nižší náklady

Dlouhodobé investování patří mezi pasivnější způsoby investování. Investor většinou nějaká aktiva nakoupí a případně pravidelně dokupuje, ale nic dalšího neřeší. Tím pádem se mu sníží náklady na různé transakce, operace a čas.

Nižší riziko

Spolu s výnosem je předností dlouhodobých investic jejich nižší citlivost na krátkodobé výkyvy na trhu. Historicky víme, že pokud ceny „padaly“, za nějaký čas se trh vzpamatoval a původní čísla nové hodnoty předčila. Odolnost vůči krátkodobým tržním výkyvům patří mezi skvělé benefity tohoto typu investice.

Možnost změny

Dlouhodobé investice dovolí investorovi upravit své portfolio podle aktuálního dění a nových cílů. Ačkoliv se doporučuje “na nic nesahat”, s ohledem na delší časový horizont může být promyšlený zásah k dobru. V takovém případě jsou už zapotřebí velké zkušenosti, promyšlenost a plánování.

Diverzifikace

Tento typ investice je výborný pro diverzifikaci investic. Lze využít různé typy aktiv a odvětví; typicky akcie, indexy a nemovitosti. Jestliže investor své portfolio správně diverzifikuje, investice nebudou příliš závislé na výkonu jednoho konkrétního aktiva. Diverzifikací se portfolio obrní vůči změnám na trhu.

Mentální klid

Často opomíjenou výhodou dlouhodobých investic je větší pocit jistoty a klidu. Investor nemusí každý den sledovat grafy a pročítat hospodářské výsledky společností. Myslí totiž dlouhodobě a aktuální propady a katastrofy neřeší. Díky tomu zároveň sníží riziko chyby pod vlivem negativních emocí, kterých se dopouští zejména nezkušení začátečníci.

Zajištění budoucnosti

Investice s dlouhodobým horizontem jsou skvělé pro budoucnost. Takovou investicí si může investor efektivně odkládat nemalé peníze na důchod a různé životní cíle. V případě nemovitostí myslí na děti a budoucí generace.

9. Rizika dlouhodobého investování

Podobně jako krátkodobé investice s sebou nesou rizika i ty dlouhodobé. Rizik existuje spousta, některá si níže připomeneme:

  • Tržní riziko – jak z historie víme, trh bývá nestabilní a nepředvídatelný, což se může na hodnotě portfolia negativně projevit. Roli sehrává ekonomická situace, politická rozhodnutí, přírodní katastrofy a další proměnné, které nemůžete jako investor nijak ovlivnit.
  • Výběr aktiva – bylo by bláhové si myslet, že jakákoliv investice se za delší čas kladně zhodnotí. Při výběru aktiva dobře zvažte, “jak bude svět vypadat za deset let”. Predikování je velmi těžké, ale strategii mít zkrátka musíte. Položme si například otázku, nevyplatí se nyní kupovat akcie výrobců elektromobilů, když byl schválen zákaz prodeje spalovacích aut po roce 2035?
  • Inflační riziko – velkým strašákem je inflace, která může vaše výnosy negativně ovlivnit – třeba u nájemného.
  • Likvidita – myslete i na riziko likvidity, která úzce souvisí s vaší schopností dané aktivum prodat. Dobrým příkladem jsou nemovitosti, o které je některý rok obrovský zájem, přičemž další rok může být situace opačná.

V případě dlouhodobých investic hraje nejdůležitější roli čas. Pokud se pro tento styl investování jednou rozhodnete, snažte se vaši strategii neměnit. Vůbec nejhorší jsou unáhlená a iracionální rozhodnutí pod vlivem negativních emocí…

Pamatujte na to, že historická výnosnost není zárukou budoucích výnosů. Náš článek není investičním doporučením.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (36 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář