Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Služby

Nejlepší krátkodobé investice 2024: 6 tipů

1. 2. 2023 aktualizováno

Krátkodobé investice vám umožňují rychle a efektivně zhodnotit peníze. Vybrali jsme nejlepší investiční možnosti pro rychlý zisk. Řekneme si také něco o fungování krátkodobých investic a o výnosech a rizicích.

1. Co je krátkodobá investice?

Krátkodobá investice je taková investice, kterou držíte krátkou dobu. Obvykle několik měsíců, zpravidla méně než jeden rok. Smyslem takové investice je získat slušný výnos za krátký čas. Po uplynutí určité doby (krátké doby) investor zrealizuje zisk, který může použít jinde.

S krátkodobými investicemi se pojí vyšší riziko ztráty než v případě investování v delším časovém horizontu. Na druhou stranu to ale nemusí být vždycky pravda. Díky tomu, že můžete pružně reagovat na probíhající změny na trhu, případné riziko lze zvrátit rychlým vystoupením z takové investice. Vždy je nezbytné si ohlídat smluvní podmínky vaší investice.

Výhody krátkodobých investic

Výhody krátkodobých investic

 • Rychlý výnos: Pokud tušíte, kam a jak investovat, krátkodobá investice vám může poskytnout rychlý zisk.
 • Krátkodobé příležitosti: Krátkodobé investice vám umožní rychle využít novou příležitost na trhu, typicky mluvíme o cenových výkyvech.
 • Vysoká likvidita: Správně zvolená krátkodobá investice vám umožní snadné a rychlé vstupy a výstupy z trhu. Díky tomu lze pružně reagovat na aktuální finanční dění, například i tím, že investici ukončíte a finance použijete jinde.
 • Minimalizace rizika: Spolu s vysokou likviditou se váže minimalizace rizika. Budete-li sledovat trh, můžete adekvátně reagovat na probíhající změny. Tím snížíte riziko ztráty. To je velká výhody oproti dlouhodobé investici, u které jen nečinně přihlížíte na poklesy nebo tržní změny.
 • Diverzifikace portfolia: Dobře zvolenou krátkodobou investicí můžete snadno diverzifikovat vaše portfolio, které zahrnuje různé typy investic.

Nevýhody krátkodobých investic

 • Vyšší riziko: Riziko je u krátkodobých investic asi největším negativem. Žádný investor na světě neovlivní nepředvídatelné politické události, hospodářské dění, živelné katastrofy a další proměnné. Spousta takových se totiž podílí na vývoji trhu, tedy hodnotách aktiv.
 • Ukvapená rozhodnutí: Krátkodobé investice nejsou pro každého. Pokud se přestane vaší investici dařit, existuje velké riziko špatných rozhodnutí pod vlivem nadměrných emocí – tedy strachu ze ztráty. A je to samozřejmě přirozené, protože času jako investor příliš mnoho nemáte.
 • Vyšší náklady: Zatímco u dlouhodobých investic provádíte finanční operace minimálně nebo vůbec, u krátkodobých investic obchodujete výrazně častěji. Existuje proto riziko, že transakční náklady významně vzrostou.

Krátkodobá vs. dlouhodobá investice

Určitě si kladete otázku, jaká investice má vyšší výnosnost? Co myslíte, je to krátkodobá nebo dlouhodobá investice? Tady vás nepotěšíme, protože odpověď závisí na mnoha faktorech. Především, jaký typ investice si vyberete, jaký preferujete investiční horizont, jaké panují tržní podmínky atd. Konečné rozhodnutí a výběr investice by měl být založen na individuálních finančních cílech a toleranci rizik.

 • Krátkodobé investice mohou přinést vyšší výnosy v krátkodobém horizontu, ale zároveň s sebou nesou vyšší riziko než dlouhodobé investice.
 • Dlouhodobé investice sice mohou přinést nižší výnosy v krátkodobém horizontu, ale za delší časové období mohou dosáhnout mnohem výraznějších zisků.

2. Spořící účet

Spořící účty představují jednoduchý způsob spoření našetřených finančních prostředků. Vy jako klient ukládáte finanční prostředky na speciální bankovní účet, přičemž banka vám za tyto peníze vyplácí úrok. Banka zase vydělá na úrocích z poskytovaných úvěrů svým klientům. Spořící účet je pro zhodnocení peněz nepoměrně výhodnější než klasický bankovní účet.

Rizika jsou u spořících účtů minimální. Je nicméně zásadní si vybrat kvalitní a bezpečnou banku, která je regulována státem. Před zřízením spořícího účtu si dobře pročtěte podmínky smlouvy. Výše úroků na spořících účtech se může časem měnit, proto můžete zvážit fixaci.

Fixaci úroků vám banka většinou poskytne. Na oplátku bude například požadovat, abyste s danou částkou po určitou dobu nijak nenakládali. Spořící účet se tak může proměnit na termínovaný vklad. Pokud smlouvu porušíte, zaplatíte penále. Výše penále může být klidně 5 % z celkové částky. Termínovaný vklad je ale řekněme pohodlnější a jistější. Nemusíte řešit povinné placení kartou několikrát měsíčně atd.

Spořícím účtům jsme se věnovali v samostatném článku, kde vybíráme nejlepší banky a možnosti zhodnocení vašich peněz. Úroky a podmínky jsou mezi institucemi někdy značně rozdílné, proto vybírejte pečlivě.

3. AkcieAkcie jako investice na kratší dobu

Také akcie mohou být skvělé jako krátkodobá investice. Musíte však být ochotni přijmout vyšší míru rizika. Akciový trh je poměrně volatilní, a tak nejsou výjimkou případy velkých výkyvů jejich hodnoty. A nemusí jít vždy pouze o pozitivní změny. Během krátké doby ovšem můžete vydělat na růstu ceny akcií.

Dobrým příkladem je blížící se datum zveřejnění hospodářských výsledků. Pokud očekáváte pozitivní zprávy, na ceně cenného papíru se mohou tyto zprávy významně promítnout. Mimo ekonomického růstu hrají roli i další faktory, typicky měnová politika a mezinárodní situace, ale také změny ve vedení společnosti či nastavení budoucích cílů.

Pro investování do akcií doporučujeme platformu XTB, která patří mezi nejlepší brokery na trhu.

4. Svěřte peníze profesionálům

Za bezpečnou a méně rizikovou krátkodobou investici považujeme tzv. Investiční rezervu proti inflaci od Portu. Jak funguje? Investiční rezerva kombinuje úročenou hotovost a investiční nástroje pro dosažení výnosu. Riziko je drženo nízko, aby hodnota peněz kolísala minimálně.

Investiční rezerva Portu patří mezi konzervativní způsoby investování; vy akorát pošlete peníze a o jejich zhodnocení se postarají zkušení profesionálové v oboru. Takto vložené peníze si můžete kdykoliv vybrat; klidně do roka nebo dvou. Ani o bezpečnost se obávat nemusíte. Vámi vložené prostředky jsou uloženy jako vklad u české banky, tj. jsou pojištěny dle Zákona o bankách do výše 100 tisíc eur.

Výše úroku se odvíjí od hlavní úrokové sazby ČNB, tj. tato sazba se může průběžně měnit. Na Portu je momentálně hotovost úročená 6,50 % p. a.

Abyste mohli Investiční rezervu od Portu využít, stačí se zaregistrovat a vložit peníze. Založení takového účtu není vázáno na žádné vstupní ani výstupní poplatky, Portu si účtuje poplatek 0,25 % ročně z vaší Investiční rezervy. Poplatky jsou transparentní.

5. Investujte půjčením peněz lidem

Vaše finanční prostředky můžete zhodnotit investováním do tzv. P2P (peer-to-peer) půjček. P2P půjčky jsou populární alternativou za svěření peněz bance nebo některé finanční instituci. Investice se sjednává přímo s lidmi – tedy bez třetí strany typu banka. P2P půjčky jsou výhodné pro obě strany. Zatímco vy jako investor získáte výnos z půjčení peněz, dlužník může získat lepší úrokovou sazbu než od banky nebo jiné instituce.

Nevýhodou P2P půjček je nižší ochrana vašich investic. Tyto půjčky nejsou regulovány státem, tudíž nespadají do kategorie přísně regulovaných trhů podobně jako např. akcie. Je žádoucí si také pohlídat co nastane v situaci, kdy dlužník přestane své závazky splácet.

Zajištěné úvěry a garanci zpětného odkupu u většiny úvěrů nabízí platforma Bondster, která slibuje zhodnotit vaše investice výnosem až 14 %. Oblíbené jsou také P2P investice na Zonky.

6. Krátkodobé státní dluhopisy

Bezpečné zhodnocení představují státní dluhopisy, tedy cenné papíry vyjadřující závazek emitenta vůči věřiteli. Dluhopisy můžete rozdělit podle doby splatnosti. Existují dlouhodobé dluhopisy se splatností nad 10 a více let, nás ale nyní zajímají krátkodobé dluhopisy. Ty mají obvykle splatnost do 1 roku, což je ideální doba pro krátkodobé investování.

Krátkodobé dluhopisy se většinou využívají pro financování krátkodobých závazků. Překvapivě bývají více stabilní než dlouhodobé dluhopisy, protože mizí rizika spojená s delší dobou splatnosti. Zároveň ale nabízejí nižší úrokové sazby. Krátkodobé dluhopisy jsou vhodné pro investory, kteří hledají především bezpečnou formu investice s krátkou dobou splatnosti.

Krátkodobé státní dluhopisy - informace

7. Kryptoměny jako krátkodobá investiční spekulace

Ačkoliv jsou kryptoměny velmi rizikové, mezi krátkodobé investice patří. Musíte být připraveni podstoupit vysokou volatilitu, sledovat vývoj trhu a rychle reagovat na změny. Kryptoměny stále patří mezi relativně nová aktiva. Řada investorů na nich zbohatla, ale nemalá část zase zchudla.

Jak jsou kryptoměny volatilní si můžeme demonstrovat třeba na bitcoinu (BTC). Hodnota této digitální měny od začátku letošního roku do dnešního dne (tedy za 32 dní) vzrostla o 38,49 %. Pokud se ale podíváme na vývoj ceny bitcoinu za rok od dnešního dne, jeho cena je o téměř 41 % nižší.

8. Jak vybrat správnou krátkodobou investici?

Ještě před tím, než si vyberete krátkodobou investici, byste měli zvážit několik základních otázek. Zkuste si na všechny body odpovědět. Teprve pak se pusťte do tohoto typu investování.

 • Jaký je poměr rizika vs. výnosu?
 • Jaké jsou podmínky?
 • Kolik zaplatím na poplatcích?
 • Jakou má investice likviditu?
 • Jak budu reagovat, když cena poletí dolů?

Pamatujte na to, že historická výnosnost není zárukou budoucích výnosů. Tento článek není investičním doporučením.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (56 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář