Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Služby

Srovnání webhostingů 2024. Recenze a zkušenosti

Webhostingů je celá řada. Zpravidla se liší několika nabízenými tarify, které uvádí spoustu různých technických parametrů. Pro méně zkušené zákazníky se tak výběr může stát problematickou záležitostí. Připravili jsme pro vás návod, jak vybrat webhosting a také tip na nejlepší služby. U nás využíváme služeb Coudways.

TOP webhostingy
Cloudways Číst recenzi

Prostor pro web: cloud 1 GB až neomezeně
Prostor pro databáze: neomezeně
Multihosting: neomezeně
Dostupnost: 99,99 %
Zálohování: hodinově

Prostor pro web: cloud 1 GB až neomezeně
Prostor pro databáze: neomezeně
Multihosting: neomezeně
Dostupnost: 99,99 %
Zálohování: hodinově

Zjistit více
Siteground Číst recenzi

Prostor pro web: 10 až 40 GB, cloud až 1 TB
Prostor pro databáze: neomezeně
Multihosting: neomezeně
Dostupnost: 99,99 % +
Zálohování: denně

Prostor pro web: 10 až 40 GB, cloud až 1 TB
Prostor pro databáze: neomezeně
Multihosting: neomezeně
Dostupnost: 99,99 % +
Zálohování: denně

Zjistit více
Webglobe Číst recenzi

Prostor pro web: 5 GB až neomezeně
Prostor pro databáze: neomezeně
Multihosting: 1–10 domén
Dostupnost: 99,98 %
Zálohování: denně

Prostor pro web: 5 GB až neomezeně
Prostor pro databáze: neomezeně
Multihosting: 1–10 domén
Dostupnost: 99,98 %
Zálohování: denně

Zjistit více
Český hosting Číst recenzi

Prostor pro web: 20 GB
Prostor pro databáze: 10 GB
Multihosting: neomezeně
Dostupnost: 99,99 %
Zálohování: denně

Prostor pro web: 20 GB
Prostor pro databáze: 10 GB
Multihosting: neomezeně
Dostupnost: 99,99 %
Zálohování: denně

Zjistit více
Wedos NoLimit Číst recenzi

Prostor pro web: neomezeně
Prostor pro databáze: neomezeně
Multihosting: neomezeně
Dostupnost: 99,99 %
Zálohování: 1 týdně

Prostor pro web: neomezeně
Prostor pro databáze: neomezeně
Multihosting: neomezeně
Dostupnost: 99,99 %
Zálohování: 1 týdně

Zjistit více

Nejlepší webhostingy roku 2024

1. Coudways – nejlepší cloudový webhosting po náročné

cloudways cloud hosting

Klady
  • Výběr ze tří cloud serverů a mnoha balíčků
  • Výběr z mnoha aplikací pro správu
  • Možnost platby dle využívání
  • 3-denní zkušební lhůta
  • Hodinové zálohování
  • Svižný chod a pokročilé zabezpečení
  • Dostupnost 99,99 %
Zápory
  • Neumožňuje registraci domén
  • Mnoho věcí (premium podpora, doplňky) za poplatek
  • Bez možnosti vrácení peněz v případě nespokojenosti

Cloudways je cloudový hosting, který využívá tři velké poskytovatele serverů – DigitalOcean, AWS od Amazonu nebo Google Cloud. U každého z nich si můžete také vybrat výkonové parametry vhodné pro jakékoliv stránky od malých webů až po náročné projekty. Zajímavou nabídkou je platba dle využívání kapacit. Na svém serveru pak lze stránky provozovat s volitelnými administračními aplikacemi jako je WordPress, WooCommerce, Magento, Laravel či PHP aplikace. Ačkoliv Cloudways nemá garanci vrácení peněz, nabízí zkušební dobu 3 dny, po kterou můžete systém testovat zcela bez nutnosti zadat platební údaje.

Využijte Promo kód TESTADO10 a získejte 10 % slevu na první 3 měsíce 

Pro provoz jsou využívané SSD disky, které se vyznačují spolehlivostí a rychlostí. Pro zvýšení svižnosti jsou k dispozici i další nástroje jako CDN pro připojení k nejbližšímu serveru, mezipaměť pro rychlé načítání nebo komprimace databází. Mnoho doplňků se instaluje samostatně pomocí pluginů. Velká část z nich je zdarma, ty pokročilejší jsou ale placené. Stejně tak prémiová podpora a další vychytávky. Co se týká dostupnosti, Cloudways se chlubí výbornou hodnotou 99,99 %. Také bezpečnost je na špičkové úrovni. Samozřejmostí jsou pravidelné aktualizace, šifrovaný přenos dat, firewally na úrovni serveru i vychytávky jako anti bot systém, blokátory podezřelé aktivity, povolené IP adresy pro přihlašování a podobně. Počítat také můžete s Let’s Encrypt SSL certifikáty. Zálohování probíhá na hodinové (nikoliv denní) bázi.

Zmínit ještě musíme, že Cloudways je doopravdy jen webhostingem a neumí registrovat domény. Jejich připojení je však snadné, stejně jako migrace projektu na zvolený server. Uživatelské prostředí je hezké a dobře přehledné. Přesto díky pokročilým možnostem a nadstandardnímu technickému řešení je Cloudways vhodný spíše pro větší projekty a náročnější uživatele.

2. Siteground – široké možnosti pro menší i střední weby

siteground zkušenosti

Klady
  • Nadstandardní bezpečnostní funkce
  • Denní zálohování + vlastní zálohy
  • U cloudu možnost navolit si parametry
  • Ochotná, rychlá a šikovná podpora
  • Rychlé SSD + CDN a LXC pro zrychlení
  • Možnost správy bez loga / názvu Siteground
  • Vysoká míra dostupnosti
Zápory
  • Mnoho věcí budete nastavovat sami
  • U běžného hostingu limity i pro návštěvnost
  • Absence češtiny v administraci
  • Po úvodní slevě nutné počítat s vyššími cenami

Mezi hlavní přednosti webhostingu Siteground patří bezpečnost a rychlost. Má mnoho výchozích, i zdarma přes pluginy instalovatelných, vychytávek pro zvýšení ochrany jako HTTPS a SSL certifikát zdarma, Web Application Firewall, AI anit-bot systém a samozřejmě i zálohování včetně možnosti vytvářet si vlastní testovací kopie. Přidat můžete dvoufaktorovou autentizaci, nastavení postu při hackerském útoku, vlastní přihlašovací URL, konkrétní IP adresy, ze kterých je možné se přihlásit, i limit pro jejich pokusy o přihlášení. O svižnost se starají SSD disky a v dražších programech ultrarychlé PHP. Funkce CDN umí odkázat návštěvníka k nejbližšímu serveru a LXC zase zajistí virtuální předělení, tudíž že vám ostatní webovky na sdíleném serveru při zatížení neseberou výkon.

Ve všech balíčcích můžete provozovat jakékoliv stránky včetně e-shopu. Kromě klasického hostingu s několika cenovým programy nabízí Siteground i cloudový hosting či rozhraní pro profesionální tvůrce a správce webu. Naopak úplní začátečníci ocení hosting připravený pro WordPress. Patříte-li mezi méně zkušené uživatele, bude menší nevýhodou, že mnoho nastavení stránek budete muset provádět sami. Siteground má však dobrý návod na obsluhu a taktéž zákaznická podpora funguje na jedničku. Odpoví vám přes chat či telefon 24/7, jsou ochotní a mají dobré znalosti i složitějších technických problémů.

Počítat byste měli s tím, že Siteground není v češtině. Upozornit také musím na limit návštěvnosti u klasického hostingu. Omezení na 400 000 přístupů za měsíc, stejně jako až 40 GB úložiště ale není málo ani pro stření projekty. Limit má za úkol především zabránit přetěžování stránek a tím zpomalování chodu. Databáze ani přenos nemají naopak žádné limity. Pokročilejší cloudové řešení pak omezení nemá vůbec žádné. Dokonce se u něj nemusíte držet přednastavených cenových programů a můžete si vytvořit balíček výkonu a prostoru přesně podle svých představ. Při prvním nákupu webhostingu na rok získáte slevu i přes 80 %. V dalších obdobích je pak nutné očekávat navýšení, které ale odpovídá kvalitě služeb.

3. Webglobe – nejlepší webhosting i pro WordPress a nejlepší levný

Webhosting Webglobe – recenze a zkušenosti

Klady
  • Jednoduché ovládání a žádné složité nastavování
  • Návod na WordPress k hostingu
  • Výběr z více balíčků pro malé i velké projekty
  • Bezpečnost
  • 60-denní garance vrácení peněz
  • Dobrá zákaznická podpora
Zápory
  • Občas trošku delší načítání administrace
  • Spíše nevhodné po náročnější projekty

Jedním z osvědčených a spolehlivých webhostingů je Webglobe, který doporučujeme pro malý e-shop nebo web, stejně tak je vhodný pro středně velký obchod nebo i více drobný projektů. Všechny tyto hostingy Webglobe pak nabízí v klasické podobě i přizpůsobené speciálně pro práci v redakčním systému WordPress, což díky jednoduchosti a předpřipravenosti ocení zejména začínající uživatelé. Můžete si vybrat ze třech placených tarifů. Zatímco tarif Start je vhodný pro jeden web nebo menší e-shop, tarif Ultra nabízí až 5 domén, neomezené množství místa, databází a e-mailových schránek. Nejlevnější tarif začíná na 74 Kč/měsíc a ani střední za 149 Kč za měsíce nebo nejdražší neomezený za 250 Kč za měsíce nepatří mezi drahé.

Velmi dobrá je dostupnost hostingu (99,98 %) a míra zabezpečení. Webglobe podporuje šifrovaný přístup přes FTP (SFTP / SCP / SSHFS) – a to přes port 222. Nechybí automatická záloha dat a dvoufaktorová autentifikace přes SMS. Webglobe se také může pochlubit firewallem a DDoS ochranou. Automaticky je také ke každé doméně instalovaný DNSSEC (Domain Name System Security Extensions).

Také administrace Webglobe je příjemná a přehledná. Pokud byste si jako úplní začátečníci náhodu při správě nevěřili, lze využít i nástroj pro tvorbu webu, kde v přehledném vizuálním zobrazení můžete nastavovat detailně jednotlivé parametry bez jakýchkoliv technických prvků a bez používání kódů. Kladně rovněž hodnotíme zákaznickou podporu, která funguje i v rámci online chatu s odborníkem. Benefitem navíc jsou pravidelné akce na domény zdarma k webhostingu.

Hledáte nejlepší webhosting v ČR? Doporučujeme vyzkoušet Webglobe, se kterým máme výborné zkušenosti.

Náš tip
Pro tvorbu vlastních stránek nebo e-shopu doporučujeme speciální nástroje, které jsou jednoduché a cenově dostupné.

4. Český hosting

Český hosting

Často skloňovaným webhostingem bývá Český hosting, který má zajímavou univerzální nabídku v podobě jediného tarifu určeného pro všechny potřeby. Plnohodnotné webhostingové služby tak poskytuje v jednom programu za jednotnou cenu bez příplatkových balíčků. To je skvělá věc především pro zákazníky, kteří nevědí, co od webhostingu očekávat a nechtějí se trápit s výběrem správného tarifu. S ohledem na nadstandardní parametry, přívětivou cenu a neomezený multihosting tak nelze udělat chybu u méně i více náročných webů.

Přestože dlouhodobá dostupnost služeb přesahuje 99,98 %, garance dostupnosti činí pouze 99,95 % a bez jakéhokoliv nároku na kompenzaci při jejím nedodržení, což je poněkud zvláštní. Nicméně spokojení zákazníci jsou větší zárukou než samotná podivná garance dostupnosti. Ukázkově je pak řešeno zálohování dat, které je zahrnuto v ceně, probíhá denně a k vytvořeným zálohám je možné jednoduše přistupovat pomocí FTP.

Podpora českého webhostingu je pohotová, ochotná a připravena řešit kdejaké požadavky a problémy. Rozhraní zákaznické administrace přináší pár netypických funkcí, ale celkově působí spíše jednoduše či až příliš standardně. Co je ale skutečně důležité neopomenout, je přidání nové domény za účelem multihostingu. To je ručně zdarma proveditelné pouze pokud je daná doména ve správě Českého hostingu. V opačném případě tuto operaci zajišťuje podpora za jednorázový poplatek.

5. Wedos

Wedos

Dlouhodobě nejprodávanějším webhostingem v ČR je řešení od společnosti Wedos Internet, a to kvůli velmi nízkým cenám, které v kombinaci s častými slevovými akcemi nabízí plnohodnotný webhosting doslova za pár korun. Nabízí nejlevnější tarif LowCost, dále tarif NoLimit určený pro středně či méně náročné weby a třetí tarif Extra pro více náročné weby.

Levnější z tarifů NoLimit představuje vzhledem ke své ceně opravdu nadprůměrnou sestavu parametrů. Naopak ten výkonnější se stává spíše podprůměrnou nabídkou. Příjemným doplňkem je i možnost využití služby MiniWeb, pomocí které lze k doméně zcela zdarma vytvořit malou statickou webovou prezentaci.

Pakliže je ve hře provoz více webů naráz, je nutné dokoupit příplatkový balíček podporující multihosting. Ten celkovou cenu bohužel navyšuje poměrně razantně a dělá tak z webhostingu jednu z dražších variant. Jinak poměrně zajímavou nabídku doplňuje webhosting Wedos například skvělým zabezpečením nebo komplexní zákaznickou administrací. Zaměření na kvantitu však sebou nese i jisté neduhy. Mezi ty nejviditelnější patří výtky zákazníků vůči častějším výpadkům a potížím s podporou.

Wedos nabízí nejlevnější webhosting na trhu.

 

Podrobné srovnání webhostingů

Srovnání se věnuje pěti nejznámějším poskytovatelům webhostingů v ČR. Jejich výsledné pořadí je dáno známkou, kterou obdrželi v jednotlivých recenzích zaměřených nejen na jejich parametry, ale i dostupnost, zabezpečení, administrační rozhraní a zákaznickou podporu.

Cenová politika jednotlivých webhostingů je v některých případech diametrálně odlišná. Různorodost tarifů a přítomnost příplatkových balíčků komplikuje srovnání. Detailní recenze bere v úvahu všechny možnosti webhostingu, nicméně pro účel srovnání jsou vybrány takové tarify a balíčky, které odpovídají nejžádanějším potřebám zákazníků. Patří mezi ně multihosting pro minimálně 3 domény, HTTPS zabezpečení, zálohování dat a přiměřené ostatní parametry, tedy ne nezbytně ty nejlepší.

Cloudways Siteground Webglobe Český hosting Wedos
webhosting cloudways test siteground zkušenosti Webhosting Webglobe – recenze a zkušenosti Recenze Český hosting Recenze Webový hosting Wedos - recenze a zkušenosti
Hodnocení 9,4 9,2 9,2 8,5 7,9
Měsíční platba bez DPH od 11 USD od 15,99 EUR 49 – 219 Kč 125 Kč 39 Kč
Zkušební doba zdarma 3 dny × × 14 dní ×
Sleva při přechodu od konkurence × × × ×
Garance vrácení peněz (celé částky) × 30 dní 60 dní 30 dní 7 dní
PARAMETRY
Prostor pro web cloud 1 GB až neomezeně  10 až 40 GB, cloud až 1 TB 5 GB až neomezeně (společný) 20 GB neomezeně
Prostor pro databáze neomezeně neomezeně 5 GB až neomezeně (společný) 10 GB neomezeně
Prostor pro e-maily podpora přes aplikaci neomezeně 5 GB až neomezeně (společný) 20 GB 5 GB (lze navýšit na 160 GB)
SSD disky
Počet multihosting domén neomezeně neomezeně 1 až 10 neomezeně neomezeně
Počet PHP procesů 20 8 5
HTTP/2
Paměť pro PHP skripty nastavitelné 768 MB do 512 MB 256 MB 128 MB
Maximální doba běhu PHP skriptu nastavitelné 30 sec. (nastavitelné) 180 sec. 30 sec. 90 sec.
Maximální velikost databáze neomezeno neomezeno neomezeno 1 GB neomezeno
Vzdálený přístup k databázi ×
CRON
DOSTUPNOST
Garance dostupnosti 99,99 % 99,99 % + 99,98 % 99,95 % 99,98 %
Kompenzace × × ×
Notifikace při výpadku ×
Upozornění na odstávky
ZABEZPEČENÍ
Let’s Encrypt (HTTPS)
Pravidelné zálohování hodinově denně denně denně 1 týdně
Přístup k zálohám přes web panel přes web panel přes web panel FTP požadavkem
Doba uchování záloh 14 dní 30 dní (nebo vlastní) 30 dní 7 dní 5 dní
Dvoufázové ověření ×
ADMINISTRACE
Přidání domény (webu) (domény ale neregistruje) ano / za příplatek u domén mimo správu ČH
Ruční změna DNS serverů ×
Git × ×
Instalátor aplikací
Více tarifů na jednom účtu propojení
PODPORA
Dostupnost 24/7 × ×
E-mail × ×
Autorizovaný požadavek
Live chat
Telefon (na vyžádání) ×
Znalostní báze / nápověda
Diskuzní fórum ×
Vyzkoušet Vyzkoušet Vyzkoušet Vyzkoušet Vyzkoušet

Některé z dalších parametrů, které nejsou v tabulce uvedeny, jsou u všech pěti webhostingů nastaveny jako neomezené. Typicky se jedná o počet subdomén, přenos dat, počet e-mailových schránek, počet FTP účtů a počet databází. Drobnou výjimkou je webhosting eBola, který omezuje počet databází na 20.

Na co se zaměřit při výběru webhostingu

Při výběru nejlepšího webhostingu je zapotřebí zvážit mnoho faktorů, na které se níže podíváme. Všeobecně platí, že čím větší a náročnější stránky budete vytvářet, tím spíše budete potřebovat specifické parametry a nespokojíte se s každým řešením. Dobrou zprávou je, že při nešťastné volbě nemáte registrátora natrvalo a můžete ho kdykoliv zaměnit a to dokonce obvykle zdarma. Přesto vám volba ideální služby pro webhosting na první pokud ušetří mnoho budoucích starostí.

srovnání webhostingů

Typy hostingů

Webhosting je pronájem prostoru pro webové stránky na cizím serveru, který je vlastněný poskytovatelem. Díky tomu můžete umístit své webové stránky na internet, aniž byste si museli kupovat vlastní server a spravovat jeho provoz. Podle pronájmu rozlišujeme několik typů hostingů:

  • Sdílený webhosting: Základní typ webhostingu, kterému se v našich recenzích a návodu věnujeme. Jedná se o nejčastěji využívanou variantu pro běžně velké projekty. V případě sdíleného webhostingu má uživatel svojí webovou stránku umístěnou společně se stovkami až tisíci dalšími stránkami na stejném serveru u poskytovatele. Sdílí tudíž všechny jeho výkonové parametry s ostatními. Výhodou je nízká cena a široká nabídka. Naopak jako zápor se uvádí větší rizikovost. Hrozí, že v případě poruchy nebo přetížení na straně jednoho webu to ovlivní i další stránky. Na druhou stranu je nutné zmínit, že populární sdílené hostingy v praxi nemívají výpadky větší než v řádu pár hodin za rok.
  • Dedikovaný server: Pronájem serveru, který máte jen pro sebe bez sdílení s ostatními. Tomu také ale odpovídá cena. Kvůli finanční náročnosti a velkému prostoru i výkonu se toto řešení používá pro největší projekty. U dedikovaného řešení si server spravujete sami.
  • Managed server: Jedná se taktéž o pronájem celého serveru jen pro vás a bez sdílení s jinými uživateli. Zároveň ale vše není jen ve vaší režii a na vaši odpovědnost. O server se vám stará technická podpora. Jedná se o jedno z finančně nejdražších řešení.
  • Virtuální server: Kompromis mezi vlastním serverem a sdíleným hostingem. Jedná se o vlastní prostor v rámci jednoho výkonného fyzického serveru. Na jednom hardwaru přitom může být více samostatných virtuálních serverů, ale ty jsou pro zvýšení bezpečnosti virtuálně předělené. Jedná se o řešení, které se vyznačuje velkou nastavitelností a větším výkonem. Založení i každé navýšení výkonu a parametrů stojí další čas a tudíž i peníze. Ale stále ve srovnání s vlastními servery ušetříte. Pro běžné uživatele jsou zpravidla virtuální servery zbytečně drahé. Navíc většinou vyžadují pokročilejší znalosti administrace a správy.
  • Cloud hosting: Kombinace výkonnosti a spolehlivosti virtuálního serveru spolu s jednoduchostí sdíleného hostingu. Pro provoz se využívá síť serverů, jenž zajišťuje svižný chod a nadprůměrnou dostupnost. Výhodou proti jakémukoliv samostatnému serveru totiž je, že i když jeden nebo více serverů z jakéhokoli důvodu selžou, zbytek počítačů bude nadále obsluhovat hostované weby. Vlastní prostor je zde vymezen virtuálně, jak to můžete znát z klasických cloudových úložišť (např. Google Drive, Dropbox, OneDrive a další). Stejně jako při nákupu vlastního serveru si i zde můžete vybrat parametry RAM či procesoru. Cloudové webhostingy jsou jen o něco dražší než sdílená varianta. Přitom poskytují daleko více výhod. Na druhou stranu jejich nabídka není tak pestrá a u menších webovek bez specifických nároků a větších požadavků nebude rozdíl znatelný.
  • Serverhousing: Umístění vlastního stroje do datového centra poskytovatele. Zařízení je vložené v racku, který je sdílený s ostatními pronajímateli.
  • Rack housing: Pronájem celé rackové skříně, do které jsou umístěné jen vaše servery.

Velikost prostoru

Jak již bylo zmíněno, webhosting je prostor, který vám webhostingová společnost poskytne pro váš web. A právě místo na disku, které máte pro sebe vyhrazené, je jedním ze základních parametrů. Samozřejmě platí, že čím větší prostor si pořídíte, tím vyšší bude cena. Za zmínku ještě stojí, že platíte zakoupený prostor, nikoliv reálně využívaný.

Předem si rozmyslete, jakou velikost budete potřebovat. V případě potřeby lze vždy přejít k dražšímu balíčku s větším prostorem. Dlouhodobě zbytečně placenou sumu za nadměrný prostor vám ale už nikdo nevrátí.

Pro malé webové prezentace je dostačující prakticky jakýkoliv malý webhosting. Při výběru se proto zaměřte na níže uvedené parametry spíše než na diskový prostor hostingu. Naopak velké projekty například s mnoha ukládanými fotografiemi a videi zaberou více místa. Zde je nutné dopředu odhadnout, kolik místa budete potřebovat. Nechcete-li se vůbec nechat limitovat, lze sehnat i neomezený webhosting.

Máte-li dokonce několik webových stránek, které potřebujete spravovat, využijete určitě multihosting – spojení více webhostingů nebo více domén (adres) pod jeden účet. Myslete však na to, že u multihostingu dochází k dělení velikosti i případných dalších parametrů mezi jednotlivé domény.

Kromě samotného webu nabízí webhostingy také prostor pro další obsahy, které zabírají místo na disku poskytovatele a jejichž nabízenou úložnou kapacitu byste neměli při výběru opomíjet. Prvním takový obsahem jsou databáze. Což jsou soubory dat a jejich správa nejen ve formě základního ukládání, editace a smazání, ale také v rámci používání operací, jako jsou podmínky, matematické úkony, statistiky, řazení, mnohonásobný výběr a další. Dále pak webhostingy poskytují prostor pro e-maily provozované na vaší doméně. Stejně jako u klasické schránky, kterou běžně znáte, je i zde velikost důležitá pro příjem e-mailové pošty včetně objemnějších příloh.

ssd hosting

Rychlost a SSD webhosting

Pomalý web s dlouhým načítáním může otrávit a odradit návštěvníky. A nejen to. Rychlost načítání má dokonce vliv na pozici vašich stránek ve vyhledávači. Může tak ovlivnit, kolik lidí váš projekt uvidí i bez používání marketingových nástrojů a placené propagace.

Ačkoliv je úložiště poskytovatelů webhostingu v mnoha ohledech od bezpečnosti přes velikost nesrovnatelné s běžným vybavením začátečnického uživatele, princip fungování je shodný se všemi ostatními úložišti – rychlost závisí z velké části na disku, na kterém je obsah nahraný. Stejně jako při pořizování klasických disků jsou i zde SSD svižnější než HDD. Pro zajištění rychlosti bychom tedy měli vybírat právě hostingy, které disponují SSD. Za zmínku ještě stojí, že SSD jsou méně náchylné k poruchám a tudíž zajišťuj spolehlivější provoz.

Vliv na rychlost má také umístění. Pokud bude vaším primárním cílovým publikem Česká republika, měl by se i server nacházet zde, nebo disponovat chytrými funkcemi, jako je CDN (síť serverů s možností připojit návštěvníka webu na nejbližší místo).

Náš tip
Za rychlost je z velké části odpovědný autor webu. Pokud budete dělat základní chyby, nepomůže ani seberychlejší hosting. Obrázky by neměly být příliš velké. Přehlcení pluginy, widgety, reklamami a drobnými kódy, jako jsou různé affiliate nebo analytické měřiče, také nějaké ty milisekundy požere. Stejně jako příliš javascriptů a CSS – smažte nepotřebné nebo sdružte více kódů do jednoho. Také se vyhněte vícenásobným přesměrováním ze vstupní stránky a využijte načítání do mezipaměti prohlížeče.

Dostupnost

Dostupnost služeb dokáže zastínit všechny ostatní pozitivní vlastnosti webhostingu, protože v okamžiku, kdy je web mimo provoz z důvodu výpadku, jsou vám rychlost severů, velikost úložiště i další parametry na nic. Plánované i neplánové odstávky nelze vyloučit a tím pádem je 100% dostupnost prakticky nemožná. I přesto by se měl webhosting tomuto číslu co nejvíce blížit a nabídnout nejlépe 99,99% garanci dostupnosti.

Pro představu 99,99 % dostupnosti znamená zhruba nefunkčnost 52 minut 33 sekund za rok, zatímco 99,5 % vychází na 4 hodin 22 minut 47 sekund za rok a 99 % už 8 hodin 45 minut 35 sekund za rok. Svou roli hrají tudíž i setiny. Opět ale platí, že základní webová prezentace si může dovolit více výpadků než například obrovský e-shop, kterému i během jedné hodiny přijdou spousty objednávek. Poskytovatelé v drtivé většině případů nenabízejí žádné kompenzace za běžné plánované ani neplánované odstávky provozu.

cloudways 99,99 %

bezpečný hosting pro webZabezpečení

Ochrana uživatelů webu je dalším ze zcela zásadních prvků webhostingu a skládá se z mnoha různých služeb a možností. Začněme základy. Šifrování dat je důležité pro zabezpečení hostingových služeb. Použití SSL certifikátů pro šifrování komunikace mezi serverem a uživatelem je nezbytné pro ochranu citlivých informací, jako jsou hesla, platební údaje a osobní údaje, aby nedošlo k jejich odcizení třetí stranou.

Bezpečná komunikace webového prohlížeče s webovým serverem se pak zajišťuje díky protokolu HTTPS a certifikátům, jako je Let’s Encrypt. Toto zabezpečení by mělo být základní součástí každého webu a tím pádem nevyhnutelně i každého webhostingu v rámci všech cenových tarifů.

Dalšími bezpečnostními prvky je používání firewallů a ochrany proti DDoS útokům. Hlavním úkolem firewallu je identifikovat a blokovat nebezpečné a neoprávněné přístupy. Prvky pro potlačení DDoS útokům zase dokáží minimalizovat přetížení serverů způsobené masivními přístupy s cílem přetížit web a znemožnit přístup dalším návštěvníkům.

Testado radí
I když si vyberete spolehlivý a bezpečný webhosting, bude bezpečnost i ve vaší režii. Vždy na svůj web používejte jen prověřené aplikace a dbejte na zabezpečení od jejich autorů. Samozřejmě své heslo pro přihlášení nikomu nedávejte a nezapisujte si ho nezabezpečeně třeba na papírek k počítači. S udržením bezpečnosti přihlašovacích údajů vám pomůže správce hesel, který mnohdy obsahuje i další bezpečností prvky, které jeho používáním získáte.

Neméně důležitým prvkem zabezpečení je i zálohování dat. Možnost jejich obnovy vám může v případě problémů zachránit celý váš projekt. V ideální situaci by měla záloha FTP dat i databáze probíhat každý den s jejich uchováním po dobu minimálně jednoho týdne. V každém případě doporučujeme všechny komplikace řešit ihned a s nutnou obnovou dat zbytečně neotálet. Plusem také je, pokud jsou zálohy ihned dostupné přímo v administraci bez nutnosti kontaktovat zákaznickou podporu.

Administrace

Moderní a přehledná zákaznická administrace je samozřejmě příjemný bonus. Reálně však administrační rozhraní není využíváno tak často, tudíž není nutné jeho vzhledu přisuzovat velkou váhu. Pokud patříte mezi úplné začátečníky, měli byste si vybírat mezi službami, které mají na stránkách návod k používání a jsou ochotní vám poradit či některé kroky sami automaticky zařídit. Běžné je například bezplatné převedení domény či nastavení DNS záznamů.

Uživatelé pracující s velkým množstvím webů (např. profi tvůrci či správci) by se měli zaměřit na jednu ze základních operací, která je bohužel u některých webhostingů řešena poměrně nešťastně. Pokud je do provozu uváděn další web v rámci multihostingu, je nutné ho nastavit přidáním nové domény či takzvaného aliasu. To se může stát jedním z častějších úkonů, který by měl být uskutečnitelný právě skrze administrační rozhraní bez asistence zákaznické podpory a zdarma. Taktéž je výhodou, pokud lze samostatně obnovit zálohu bez nutnosti kontaktovat zákaznický servis.

Podpora

Zde je to celkem jednoduché. Nikdo nikdy neví, kdy nastane problematická situace, která bude řešitelná pouze za přítomnosti zákaznické podpory. Z tohoto důvodu je její neomezená pracovní doba ve formátu 24 hodin 7 dní v týdnu značnou výhodnou, jelikož technické a jiné potíže si čas nevybírají.

Stejně tak není vhodné podceňovat dostupné způsoby kontaktování zákaznické podpory. Každý z komunikačních prostředků se totiž může hodit v odlišných situacích. Náznakem komplexnější komunikace webhostingu s jeho zákazníky je jeho aktivita na sociálních sítích, vedení blogu či novinkové sekce, nebo případně účast na odborných akcích.

Cena

Cena je samozřejmě důležitým faktorem, ale neměla by být jediným kritériem. Není vhodné vybírat jen tu nejlevnější možnost, pokud to znamená obětovat dostupnost, rychlost či bezpečnost. Na druhou stranu se může stát, že cena stejně kvalitních služeb se může u různých poskytovatelů odlišovat.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (156 hlasů)

Autor článku

Václav Černý
Václav Černý

Jsem vývojář webových aplikací a milovník IT. Rád zkouším nové technologie a rozšiřuji tak své znalosti. Mimo web a vše co s ním souvisí se zajímám o tvorbu videoher. Více o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář