Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Nejlepší webhostingy – velké srovnání 2020

Datum 17.2.2020 Václav Černý Václav Černý

Nezbytnou součástí každé webové prezentace a aplikace je fáze jejich umístění do vod internetu. Některé jsou uveřejněny až po jejich dokončení a jiné například za pomoci redakčních systémů rovnou na internetu od svých počátků vznikají. Tak jako tak nastává v určitou dobu moment, kdy je nutné vybrat kde a kým bude web hostován, jinými slovy vybrat jakým způsobem bude web zprostředkován pro přístup z internetu. Možností je spousta, nicméně stále nejdostupnější a nejjednodušší variantou je pronájem prostoru pro web u webhostingové společnosti.

Sdílených webhostingů je celá řada. Zpravidla se liší několika nabízenými tarify, které uvádí spoustu různých technických parametrů. Pro méně zkušené zákazníky se tak výběr správného webhostingu může stát problematickou záležitostí. Přestože se mnoho nabídek cenově drží na lákavých pár desítkách korun, nerozvážné sáhnutí po nejlevnější či nejprodávanější službě se nemusí vždy vyplatit. Samotný webhosting má značný vliv na provoz webu, a proto si jeho výběr zaslouží pozornost. Rozhodnutí je důležité a správná volba může předejít případným problémům. Jelikož kvalita webhostingu nesestává pouze z poměru ceny a výkonu, je srovnání doplněno o několik rad, na co se při výběru zaměřit.

1Nejlepší webhostingy roku 2020

NázevShrnutí
TOP webhostingy
1.ONEbit hostingONEbit BUSINESSProstor pro web: 10 GB
Prostor pro databáze: 1 GB
Multihosting: 4 domény
Dostupnost: 99,99 %
Zálohování: 1 týdně / indiv.
Recenze
Zjistit více
2.Český hostingČeský hostingProstor pro web: 10 GB
Prostor pro databáze: 5 GB
Multihosting: neomezeně
Dostupnost: 99,95 %
Zálohování: denně
Recenze
Zjistit více
3.Recenze hosting SavanaSavana 101Prostor pro web: 10 GB
Prostor pro databáze: 1 GB
Multihosting: 5 domén
Dostupnost: 99,99 %
Zálohování: obden
Recenze
Zjistit více
4.Recenze eBola BASICeBola BASICProstor pro web: 10 GB
Prostor pro databáze: 1 GB
Multihosting: 5 domén
Dostupnost: 99,99 %
Zálohování: denně
Recenze
Zjistit více
5.Recenze Webový hosting Wedos - recenze a zkušenostiWedos NoLimitProstor pro web:neomezeně
Prostor pro databáze: 1 GB
Multihosting: neomezeně
Dostupnost: 99,99 %
Zálohování: 1 týdně
Recenze
Zjistit více

1. ONEbit

ONEbit webhosting

Jedním z osvědčených a spolehlivých webhostingů je ONEbit hosting, který po dobu své dlouhé historie nabyl skvělých kvalit. Nabízí 4 tarify, které jsou od levnějších až po dražší jednoznačně určené různým případům užití jako jsou jednoduché webové stránky, provoz aplikací typu WordPress, a nakonec středně náročné i skutečně náročné projekty. To vše je doplněno o možnost sestavení tarifu na míru, VIP balíčku pro nadstandardní výkon a příplatkové balíčky, které umožní flexibilně navýšit některé z parametrů včetně například počtu domén pro multihosting.

Téměř veškeré základní parametry jsou uzpůsobeny ceně a využití tarifu, ve smyslu nižší cena nižší hodnoty parametrů. Není se však čeho bát, protože i slabší tarify skutečně bez problému zvládají běžné často navštěvované weby. Paradoxně nejdražší tarif je se svou cenou v pořádku a nabízí opravdu hodně. Naopak levnější tarify jsou v porovnání s konkurencí o něco dražší.

Nelze nezmínit perfektní dostupnost a odbornou podporu, která je aktivní na všech frontách včetně sociálních sítí a vlastního blogu. Stejně tak stojí za zmínku moderní obsáhlá zákaznická administrace, kterou bohužel kazí nemožnost přidání další domény bez asistence podpory. Na dobré úrovni je i zabezpečení, jehož slabší částí je pouze pravidelnost zálohování dat a zamezení ruční obnovy výsledných záloh a přístupu k nim. Pravidelné zálohování probíhá ve výchozím stavu 1× týdně, avšak je možné si individuálně domluvit častější periodu.

2. Český hosting

Český hosting

Často skloňovaným webhostingem bývá Český hosting, jehož příhodný název doprovází zajímavá univerzální nabídka v podobě jediného tarifu určeného pro všechny potřeby. Plnohodnotné webhostingové služby tak poskytuje v jednom programu za jednotnou cenu bez příplatkových balíčků. To je skvělá věc především pro zákazníky, kteří nevědí, co od webhostingu očekávat a nechtějí se trápit s výběrem správného tarifu. S ohledem na nadstandardní parametry, přívětivou cenu a neomezený multihosting tak nelze udělat chybu u méně i více náročných webů.

Přestože dlouhodobá dostupnost služeb přesahuje 99,98 %, garance dostupnosti činí pouze 99,95 % a bez jakéhokoliv nároku na kompenzaci při jejím nedodržení, což je poněkud zvláštní. Nicméně spokojení zákazníci jsou větší zárukou než samotná podivná garance dostupnosti. Ukázkově je pak řešeno zálohování dat, které je zahrnuto v ceně, probíhá denně a k vytvořeným zálohám je možné jednoduše přistupovat pomocí FTP.

Podpora je pohotová, ochotná a připravena řešit kdejaké požadavky a problémy. Rozhraní zákaznické administrace přináší pár netypických funkcí, ale celkově působí spíše jednoduše či až příliš standardně. Co je ale skutečně důležité neopomenout, je přidání nové domény za účelem multihostingu. To je ručně zdarma proveditelné pouze pokud je daná doména ve správě Českého hostingu. V opačném případě tuto operaci zajišťuje podpora za jednorázový poplatek.

3. Savana

Hosting Savana

Dalším velmi oblíbeným a diskutovaným zástupcem je webhosting Savana. Ten na první pohled nabízí 4 různé tarify. Ve skutečnosti se však v podstatě jedná o jediný tarif, u kterého je možné volit mezi použitím HDD/SSD a větším či menším diskovým prostorem. Jediným jiným měnícím se parametrem je počet PHP procesů, který je v případě dražšího tarifu zdvojnásoben. Celkově parametry patří do kategorie výkonnějších webhostingů, a proto i nejlevnější tarif disponuje dobrým výkonem. S ohledem na cenu levnějšího z tarifů se jedná o skvělý poměr ceny a výkonu.

Nadále se nesmí zapomínat na dobrou dostupnost, poměrně jednoduchou ale přehlednou a obsáhlou zákaznickou administraci, nebo ochotnou podporu dostupnou na všech komunikačních kanálech. Nepříjemným překvapením by mohlo být zálohování obden, a především poplatek za přístup k vytvořeným zálohám. Ten však činí pár korun a není jej nutné platit pravidelně, ale pouze za měsíc, ve kterém se k zálohám přistupuje.

4. eBola

Ebola.cz

Poněkud neobvykle si na rovných 7 tarifech zakládá webhosting eBola. Samotné tarify jsou pochopitelně rozděleny dle výkonnostních nároků webu, a to od nenáročných prezentací až po náročné aplikace. Nicméně hlavní zaměření je směřováno na počet domén v multihostingu. Díky uzpůsobenému výkonu webhostingu je možné provozovat až několik desítek domén v rámci jediného tarifu.

Cena je více než přívětivá a při uvážení velkého počtu domén prakticky bezkonkurenční. Balíčky nejdražšího z tarifů pak dokonce ani nesdílí prostředky serveru mezi jednotlivými doménami, což je ojedinělá a skutečně výhodná nabídka. Navíc vysoký počet tarifů zajišťuje případný budou růst.

Součástí ceny je i denní zálohování s bezplatnou vlastnoruční obnovou skrze FTP. Dále lze vypíchnout dobrou dostupnost a moderní přehlednou zákaznickou administraci. Nemilou vadou na kráse je absence SSD disků, chybějící podpora protokolu HTTP/2 a málo způsobů pro navázání kontaktu s podporou.

5. Wedos

Wedos

Dlouhodobě nejprodávanějším webhostingem v ČR je řešení od společnosti Wedos Internet, a to z nezanedbatelné části kvůli velmi nízkým cenám, které v kombinaci s častými slevovými akcemi nabízí plnohodnotný webhosting doslova za pár korun. Nabízí tarif NoLimit určený pro středně či méně náročné weby a druhý tarif NoLimitExtra pro více náročné weby.

Levnější z tarifů představuje vzhledem ke své ceně opravdu nadprůměrnou sestavu parametrů. Naopak ten výkonnější se stává spíše podprůměrnou nabídkou. Příjemným doplňkem je i možnost využití služby MiniWeb, pomocí které lze k doméně zcela zdarma vytvořit malou statickou webovou prezentaci.

Pakliže je ve hře provoz více webů naráz, je nutné dokoupit příplatkový balíček podporující multihosting. Ten celkovou cenu bohužel navyšuje poměrně razantně a dělá tak z webhostingu jednu z dražších variant. Jinak poměrně zajímavou nabídku doplňuje například skvělé zabezpečení nebo komplexní zákaznická administrace. Zaměření na kvantitu však sebou nese i jisté neduhy. Mezi ty nejviditelnější patří výtky zákazníků vůči častějším výpadkům a potížím s podporou.

2Podrobné srovnání webhostingů

Srovnání se věnuje pěti nejznámějším poskytovatelům webhostingů v ČR. Jejich výsledné pořadí je dáno známkou, kterou obdrželi v jednotlivých recenzích zaměřených nejen na jejich parametry, ale i dostupnost, zabezpečení, administrační rozhraní a zákaznickou podporu.

Cenová politika jednotlivých webhostingů je v některých případech diametrálně odlišná. Různorodost tarifů a přítomnost příplatkových balíčků komplikuje srovnání. Detailní recenze bere v úvahu všechny možnosti webhostingu, nicméně pro účel srovnání jsou vybrány takové tarify a balíčky, které odpovídají nejžádanějším potřebám zákazníků. Patří mezi ně multihosting pro minimálně 3 domény, HTTPS zabezpečení, zálohování dat a přiměřené ostatní parametry, tedy ne nezbytně ty nejlepší. To vše v cenové relaci do 100 Kč bez DPH měsíčně.

ONEbitČeský hostingSavanaeBolaWedos
Recenze ONEbit hostingRecenze Český hostingRecenze hosting SavanaRecenze eBola BASICRecenze Webový hosting Wedos - recenze a zkušenosti
Hodnocení8,98,58,28,07,9
Měsíční platba bez DPH119 Kč83 Kč90 Kč39 Kč70 Kč
TarifBUSINESSSavana 101BASICNoLimit
BalíčkyDoména PLUS, SSL PLUSNeomezený počet aliasů, HTTPS na doméně (SNI)
Zkušební doba zdarma2 měsíce14 dní×××
Sleva při přechodu od konkurence××
Garance vrácení peněz (celé částky)30 dní30 dní30 dní14 dní7 dní
PARAMETRY
Prostor pro web10 GB10 GB10 GB10 GBneomezeně
Prostor pro databáze1 GB5 GB1 GB1 GB1 GB
Prostor pro e-maily4 GB10 GB5 GBZabírají prostor webu5 GB
SSD disky×
Počet multihosting domén4neomezeně55neomezeně
Počet PHP procesů1085205
HTTP/2×
Paměť pro PHP skripty160 MB256 MB256 MB128 MB128 MB
Maximální doba běhu PHP skriptu60 sec.30 sec.160 sec.90 sec.90 sec.
PHP 7.0
Maximální velikost databáze200 MB1 GBneomezeno50 MBneomezeno
Vzdálený přístup k databáziza příplatek×za příplatek×
CRON
DOSTUPNOST
Garance dostupnosti99,99 %99,95 %99,99 %99,99 %99,99 %
Kompenzace×
Notifikace při výpadku××××
Upozornění na odstávky
ZABEZPEČENÍ
Let’s Encrypt (HTTPS)
Pravidelné zálohování1 týdně / indiv.denněobdendenně1 týdně
Přístup k zálohámpožadavkemFTPFTP
/ za příplatek
FTPpožadavkem
Doba uchování záloh28 dní7 dní12 dní7 dní5 dní
Dvoufázové ověření××××
Omezení FTP××
ADMINISTRACE
Přidání domény (webu)požadavkemano / za příplatek u domén mimo správu ČH
Ruční změna DNS serverů××××
Git×××
Instalátor aplikací×
Více tarifů na jednom účtupropojenípropojení×
PODPORA
Dostupnost 24/7×××
E-mail
Autorizovaný požadavek
Live chat×
Telefon××
Znalostní báze / nápověda
Diskuzní fórum×××
VyzkoušetVyzkoušetVyzkoušetVyzkoušetVyzkoušet

Některé z dalších parametrů, které nejsou v tabulce uvedeny, jsou u všech pěti webhostingů nastaveny jako neomezené. Typicky se jedná o počet subdomén, přenos dat, počet e-mailových schránek, počet FTP účtů a počet databází. Drobnou výjimkou je webhosting eBola, který omezuje počet databází na 20.

3Na co se zaměřit při výběru webhostingu

Faktorů, na které lze při výběru webhostingu hledět, je více než dost. Některé z nich jsou pochopitelně více důležité a některé méně. Ty nepodstatné se často objevují jako přednosti webhostingových nabídek. Vše na první pohled vypadá skvěle a bez omezení a na podstatné chybějící vlastnosti se zapomíná. Je tedy vhodné se v krátkosti podívat na to, nad čím je dobré se před koupí správného webhostingu v jednotlivých oblastech pozastavit.

Parametry

V případě základních parametrů je především nutné myslet na to, zda přichází v úvahu využití multihostingu. Vždy je žádoucí se rozhodnout, jestli bude webhosting sloužit pro provoz jednoho náročného webu, nebo více nenáročných webů. V první variantě není krom poměru ceny a výkonu co řešit, jelikož prakticky všechny webhostingy zvládnou jeden náročný web velmi dobře. Naopak u multihostingu dochází k dělení celého výkonu mezi jednotlivé domény, a proto je nutné hodnoty určitých parametrů pomyslně dělit počtem domén. Týká se to především celkového prostoru pro dat, počtu PHP procesů a paměti pro PHP skripty. Dále také není od věci jít naproti rychlejšímu načítání webu výběrem webhostingu, který používá SSD disky a podporuje protokol HTTP/2.

Dostupnost

Kolísající dostupnost služeb dokáže zastínit všechny ostatní pozitivní vlastnosti webhostingu, protože v okamžiku, kdy je web mimo provoz z důvodu výpadku, nezáleží na ničem jiném. Plánované i neplánové odstávky nelze vyloučit a tím pádem je 100% dostupnost prakticky nemožná. I přesto by se měl webhostingu tomuto číslu co nejvíce blížit a nabídnout nejlépe 99,99% garanci dostupnosti, jelikož každá chybějící setina může znamenat výpadky navíc. Při neočekávaném výpadku by jistě pak neuškodila jakákoliv forma kompenzace. Ta je sice většinou součástí obchodních podmínek, ale hraje ve prospěch webhostingových společností. Takový závazek lze čekat až u dražších virtuálních serverů, nikoliv u sdílených webhostingů.

Zabezpečení

Ochrana uživatelů webu je velké téma. Bezpečná komunikace webového prohlížeče s webovým serverem je díky protokolu HTTPS a bezplatným certifikačním autoritám, jako je Let’s Encrypt, snadno proveditelnou záležitostí. Toto zabezpečení by mělo být povinnou součástí každého webu a tím pádem nevyhnutelně i každého webhostingu, a to nejlépe zdarma v rámci všech tarifů.

Neméně důležitým prvkem zabezpečení je i zálohování dat, jejichž obnova může být mnohdy řešením nelehkých problémů. V ideální situaci by měla záloha FTP dat i databáze probíhat každý den s jejich uchování po dobu minimálně jednoho týdne. Případné komplikace je třeba řešit bez prodleně, a proto by měly být již vytvořené zálohy dat dostupné prostřednictvím FTP bez dohledu zákaznické podpory.

Administrace

Moderní a přehledná zákaznická administrace je samozřejmě příjemným bonusem. Reálně však toto rozhraní není využíváno tak často, tudíž není třeba jeho vzhledu přisuzovat velkou váhu. Zaměřit se tak lze na jednu ze základních operací, která je bohužel u některých webhostingů řešena poměrně nešťastně. Pokud je do provozu uváděn další web v rámci multihostingu, je nutné tuto skutečnost nastavit přidáním nové domény či takzvaného aliasu. To se může stát jedním z častějších úkonů, který by měl být uskutečnitelný právě skrze administrační rozhraní bez asistence zákaznické podpory a zdarma.

Pakliže je záměrem nakoupení většího množství webhostingových tarifů, tak jako velice usnadňující možností se může ukázat vedení služeb pod jediným účtem či případně alespoň jejich vzájemné propojení. Nakonec méně zkušení zákazníci se mohou poohlédnout po automatickém instalátoru aplikací, a naopak ti ostřílení po podpoře verzovacího nástroje Git.

Podpora

Zde je to celkem jednoduché. Nikdo nikdy neví, kdy nastane problematická situace, která bude řešitelná pouze za přítomnosti zákaznické podpory, a proto její pracovní doba ve formátu 24 hodin 7 dní v týdnu může být značnou výhodnou, jelikož technické a jiné potíže si čas nevybírají. Stejně tak není vhodné podceňovat dostupné způsoby kontaktování zákaznické podpory. Každý z komunikačních prostředků se totiž může hodit v odlišných situacích. Náznakem komplexnější komunikace webhostingu s jeho zákazníky je jeho aktivita na sociálních sítích, vedení blogu či novinkové sekce, nebo případně účast na odborných akcích.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (118 hlasů)

Autor článku

Václav Černý
Václav Černý

Jsem vývojář webových aplikací a milovník IT. Rád zkouším nové technologie a rozšiřuji tak své znalosti. Mimo web a vše co s ním souvisí se zajímám o tvorbu videoher. Více o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář