Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Webhosting Cloudways – recenze a zkušenosti

cloudways cloud hosting

Cloudways jsme v našem testu webhostingů vybrali jako službu pro náročné uživatele. V recenzi se podíváme na klady i zápory, nabízené funkce a samozřejmě i na princip celého hostování stránek, který se liší od běžných sdílených hostingů, které znáte.

Využijte Promo kód TESTADO10 a získejte 10 % slevu na první 3 měsíce 

Varianty webhostingu

Na rozdíl od běžných a nejčastěji na trhu zastoupených poskytovatelů sdíleného webhostingu funguje Cloudways na zcela jiném principu. Tato společnost nespravuje svou vlastní infrastrukturu, kterou by pronajímala uživatelům, ale zprostředkovává pronájem serverů přímo od světových spolehlivých poskytovatelů. Uživatelům nabídne přitom příjemné prostředí pro administraci webu, stará se o instalaci a bezproblémový chod i o správu serverů. Jedná se o takzvaný managed cloud hosting.

 • Managed hosting: Neboli řízený webhosting či spravovaný webhosting. Server si pronajímáte na sebe, avšak třetí strana poskytovatele jej spravuje – zajišťuje například zálohování, zabezpečení, monitoring či aktualizace a mnohé další technické aspekty.
 • Cloud hosting: Pro provoz se využívá síť serverů, na kterých získáte svůj virtuálně vyhrazený prostor a výkon, který i pronajímáte. Tato část je vyhrazená jen pro vás a nesdílíte ji s dalšími uživateli. Ti tak nemohou přetěžovat nebo jinak ovlivňovat chod vašeho serveru.

cloudový hosting

Zatímco velká část poskytovatelů managed webhostingu nebo cloud webhostingu nabízí i základní variantu sdíleného hostingu, v případě Cloudways se s ní nesetkáte. K dispozici je jen spravovaný cloud hosting.

Cloudways je hosting, který se zaměřuje na náročnější uživatele. Hodí se jak pro náročné stránky, tak i pro menší webovky, jejich majitelé však kladou na hostování svých stránek větší nároky. Ale ani jako začátečník se rozhodně nemusíte tohoto „speciálního“ řešení webhostingu bát. Právě naopak – celý systém je jako stvořený pro jednotlivce i firmy, kteří si nemohou dovolit nebo nechtějí věnovat úsilí a finance do budování vlastní serverové infrastruktury či na to nemají dostatečné znalosti.

Zároveň Cloudways nebude v možnostech správy omezovat ani profesionály. Ti ocení, že si mohou vše nakonfigurovat podle svých představ a přitom díky profi správě a spolehlivým serverům nemusí ztrácet svůj čas se samostatným nastavováním každé věci a mohou se naplno věnovat svým projektům.

Cloudways má k dispozici širokou nabídku balíčků, které se odlišují nejen cenou a výkonem, ale také technickým řešením. Nejsnáze můžeme nabízené možnosti rozdělit podle cloudových serverů nebo podle aplikací správy.

Cenové balíčky a nabídka serverů

Co se týká ceny, Cloudways nabízí 3 dny k vyzkoušení zdarma a možnost platby v krátkých časových obdobích bez jakkoliv zásadně znevýhodněných podmínek. Ačkoliv zde chybí možnost vrácení peněz v případě nespokojenosti, jsou obchodní podmínky férové. Dopředu víte, do čeho jdete a neplatíte nic, co byste nevyužívali.

DigitalOcean

Prvním nabízeným poskytovatelem cloudového úložiště pro váš web je DigitalOcean, který je taktéž provozován Cloudways. Je to relativně nová, ale velmi rychle rostoucí služba. Jako jediný z poskytovatelů začíná DigitalOcean své programy již na minimální ceně 11 USD/měsíc (s RAM 1 GB, jedno-jádrovým procesorem, úložištěm 25 GB). Je také celkově, při volbě obdobných parametrů, levnější než další nabízení poskytovatelé. Za zmínku rovněž stojí, že DigitalOcean jako jediný nabízí bezplatnou zkušební verzi na 3 dny bez toho, abyste museli dopředu zadávat platební údaje.

Nejpokročilejší program je zde slabší, avšak stále dostačující i pro velmi náročné projekty – nabízí 64 GB RAM, 16 jader procesoru a úložiště 1 280 GB. Procesy škálování a zálohování/obnovy jsou pomalejší, zato má DigitalOcean levnou šířku pásma (maximální objem dat, který lze přenést přes síť nebo internetové připojení za daný čas. Udává se v megabitech za sekundu (Mbps) a běžné weby dosahují 10-25 Mbps). Servery má DigitalOcean umístěné v těchto lokalitách:

 • New York City, Spojené státy americké
 • San Francisco, Spojené státy americké
 • Toronto, Kanada
 • Londýn, Spojené Království
 • Frankfurt, Německo
 • Amsterdam, Nizozemsko
 • Singapur, Asie
 • Bangalore, Indie
 • Sydney, Austrálie

digital ocean webhosting

AWS A Google Cloud

Dalšími cloudovými servery pro váš hosting u Cloudways jsou AWS (od Amazon) nebo Google Cloud. Zde si vybíráte podle výkonu a velikosti disků jsou konfigurovatelné. Uváděné ceny na Cloudways platí při 20 GB úložišti. Cloud AWS se pohybuje od 2 GB RAM a dvou jader procesoru až po extrémních 384 GB RAM a 96 jader procesoru. Oblíbený a známý Google má základ 1,75 GB RAM a jedno jádro procesoru, zatímco vrcholný výkon dosahuje 240 GB RAM a 48 jader; existuje ale i program 19 GB RAM a 96 jader. Tito oba poskytovatelé tak budou vhodní i pro opravdu nejnáročnější projekty. Díky dobrému odstupňování výkonu a ceny si vybere každý. Rozšíření je samozřejmě kdykoliv možné.

AWS je celkově nejdražší z nabízených poskytovatelů cloudového řešení a prodraží se zejména u malých projektů. Google cloud má, navzdory o něco nižší základní ceně, zase zvýšené poplatky za šířku pásma. Takže při vyšším využívání se vaše finální faktura značně zvýší. Počet lokalit serverů je u obou společností o pár jednotek vyšší než v případě DigitalOcean.

* Dříve podporoval Cloudways také cloudové služby Vultr a Linode. Ty ale od 2. května 2023 již nejsou pro nové zákazníky k dispozici.

Volný cenový program:

Nechcete-li si dopředu stanovovat velikost, lze si zvolit Cloudways Autonomous, který bude škálovat parametry přesně podle vašich potřeb. Výkon zde nehraje roli, naopak se rozlišuje počet aplikací, velikost disku, počet návštěv a šířka pásma. Ceny Autonomous fungují na systému plánů složených z horních hranic těchto parametrů. I když ale dosáhnete limitu svého plánu na kterémkoliv z parametrů, váš web zůstane v provozu.

Na základě vašeho dodatečného využití vám budou účtovány poplatky ve výši: 1 USD za 10 GB šířky pásma navíc, 1 USD za 1 000 dalších návštěv navíc a 2 USD za 1 GB místa na disku navíc. Ačkoliv dopředu nevíte, jaká bude přesná finální cena za určité časové období, můžete ušetřit ve srovnání s programy s nadbytečnými limity. A navíc vás při rychlém rozvoj stránek nebude nic omezovat.

* Cloudways Autonomous podporuje jen prostředí WordPress & Woocommerce.

Nabízené aplikace pro správu

 • WordPress je open-source systém pro správu obsahu, který vyniká oblíbeností, množstvím dostupných pluginů a snadnou správou. Proto je ideální i pro začátečníky.
 • Laravel hostingová varianta je specificky optimalizovaná a přizpůsobená pro hostování aplikací Laravel, což je populární framework PHP pro vývoj webových aplikací. Ve spravovaném prostředí Laravel hostingu se poskytovatel stará o různé technické aspekty související s hostováním a správou aplikace Laravel, což umožňuje vývojářům soustředit se více na vytváření a údržbu svých aplikací než na řešení úloh správy serveru.
 • Magento je open-source platforma napsaná v PHP, která je vhodná pro tvorbu e-shopů. Nabízí obchodníkům flexibilitu a plnou kontrolu.
 • WooCommerce je další program pro internetové obchody. WooCommerce je open-source plugin pro WordPress. Přesto má svou vlastní kategorii. Hlavní rozdíl mezi hostingem WooCommerce a WordPress spočívá v požadavcích na výkon. Ne všechny základní hostingové balíčky WordPress jsou přizpůsobeny pro WooCommerce, jelikož prostředí e-shopů má specifické požadavky na výkon.
 • PHP webhostingové služby podporují webové stránky a aplikace vytvořené pomocí programovacího jazyka PHP. Cloudways umožňuje instalaci libovolného CMS nebo frameworku vytvořeného v jazyce PHP.

cloudways jak funguje

hosting cloudways parametryParametry – 9/10

Jak již bylo zmíněno výše, vybírat můžete z celé řady balíčků s různými parametry výkonu i velikosti. V tomto ohledu má Cloudways širší nabídku, než většina běžných registrátorů. Také pro jeden pronajatý server neexistuje žádný limit v počtu přidaných webových aplikací nebo e-shopů. Mezi svými službami se však Cloudways zaměřuje doopravdy jen na cloudový webhosting. Nenabízí například registraci domény. Tu si musíte zakoupit jinde a následně ji převést. Také neposkytuje přímo servery pro e-mailový hosting. Prostřednictvím doplňků Cloudways Email však nabízí různá e-mailová řešení. Další možností je využívání doplňku Gmail/Google Workspace SMTP.

Servery pro pronájem jsou jen typu SSD, což zaručuje vyšší rychlost a také lepší spolehlivost chodu. Díky volitelnému výkonu se Cloudways hodí i pro náročné weby. Optimalizovaný zásobník mezipaměti obsahující Memcached, Varnish a Redis, poskytuje vysoce rychlou odezvu.

Pro zrychlení si ještě můžete nainstalovat doplněk Breeze, který spolupracuje s mezipamětí a sám optimalizuje a čistí databáze, aby snížil jejich velikost a dobu odezvy. Také zkomprimuje soubory HTML, CSS a JS a tím se sníží velikost dat, počet dotazů na server a dobu stahování. V neposlední řadě přináší CDN, Content Delivery Networks (síť pro doručování obsahu, kdy jsou data distribuována na více serverech po světě a návštěvník se připojuje na bližší z nich), jenž výrazně zlepšuje výkon pro obsahové a obrazové weby.

CDN obsahuje i druhý plugin s názvem Cloudflare Enterprise CDN, který je ale již placený. Cena pro méně než 5 domén je 4,99 USD/měsíc a s narůstajícím počtem adres se zvyšuje. Kromě CDN tato vychytávka umí ukládat celé stránky do mezipaměti na Cloudflares Edge či zvýšit výkon webových stránek až o 30 % pomocí chytrého směrování, které zabraňuje přetížení.

Vývojáři jistě ocení nabídku nástrojů, která jim usnadní práci. Těšit se můžete například na snadné klonování aplikací a serverů nebo na integrovaný Git, díky kterému budou změny provedené ve vzdálených repozitářích ihned zveřejněny. Cloudways Staging Environment pak nabízí sandbox neboli testovací prostor, kde můžete vyzkoušet nové kódy, pluginy či design, aniž byste narušili aktivní web. Nechybí ani podpora přidávání spolupracovníků a přidělování rolí s různými úrovněmi oprávnění k přístupům a správě.

Dostupnost – 9,5/10

Cloudové server jsou celkově stabilnější a spolehlivější proti přetížení než sdílený hosting a Cloudways v tomto ohledu není výjimkou. Ačkoliv mnohdy hovoří o 99,99 % dostupnosti, v praxi jsou čísla o něco nižší. Ovšem jen o setiny procent. Jak si můžete v grafu všimnout, někdy funguje celé měsíce bez výpadku, jindy jsou hodnoty nad 99,90%. Celkově Cloudways dosahuje výborných výsledků.

cloudways 99,99 %

Zabezpečení – 10/10

Servery velkých poskytovatelů nabízejí perfektní zabezpečení a Cloudways svou infrastrukturou k vyššímu stupni ochrany dále účinně pomáhá. Nabízí šifrovaný FTP; respektive SFTP (nebo SSH), což je bezpečnější verze protokolu pro přenos dat mezi klientem a serverem.

Samozřejmostí je pravidelné aktualizace zabezpečení a automatické zálohování, jenž na rozdíl od běžné konkurence probíhá hodinově, nikoliv denně. Dále Let’s Encrypt SSL certifikáty jsou zdarma vestavěné, aby splnily všechny vaše požadavky na zabezpečení HTTPS. Využívat můžete i nadstandardních chytrých funkcí, jako například seznamu povolených IP adres.

Každý server je chráněn firewally na úrovni serveru před škodlivým provozem a neoprávněnými pokusy o přihlášení. Pro zamezení neoprávněným přístupům dále slouží Fail2ban, který sleduje pokusy o přihlášení a blokuje podezřelé aktivity. Nechybí ani ochrana proti botům založená na MalCare. Skener zranitelnosti vás ihned upozorní na případné nedostatky ochrany WordPressu od pluginů až po šablony.

Administrace – 9/10

Na první problém mnozí uživatelé narazí ihned při registraci. Cloudways nemá rád e-mailové adresy s koncovkou „.cz“. Nelíbí se mu ani alternativní adresy typu protonmail.com. Buďto budete používat klasické známé Gmaily a podobné služby, nebo budete muset kontaktovat podporu. Další nepříjemností pro začínající tvůrce je ověření účtu, které se zakládá kromě kontaktních údajů na zadání URL projektu a odkazu na LinkedIn nebo Twitter/X. Začínáte-li s novým projektem, budete si nejprve muset vytvořit tato data.

cloudways registeace

Po úvodním spuštění je ale již prostředí administrace velmi příjemné a přehledné. Ovládání jako takové zvládne každý. S porozuměním techničtějším věcem vám pomohou návody. Uživatelské rozhraní je samozřejmě v angličtině.

Úvodní nastavení je velice snadné. Na několik kliknutí si zvládnete svůj server nastavit. Prvním krokem je volba používaného rozhraní pro správu (WordPress a další). Následně si můžete pojmenovat vybranou aplikaci i server. Pak už se stačí jen rozhodnout, mezi hostingem u Digital Ocean nebo AWS nebo Googlem a navolit si parametry výkonu spolu s lokací. Ihned vidíte, jaká je aktuální cena.

Celkové uvedení serveru do provozu trvá dle informací uživatelského prostředí přibližně minutu, v praxi je to jen pár vteřin. K převedení projektu pod Cloudways slouží pluginy, například nejpoužívanější Cloudways WordPress Migrator.

migrace nový server cloudways

Podpora – 9,5/10

Zákaznická podpora je dostupná 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Tudíž se vám okamžité pomoci dostane, i když budete na svých projektech pracovat o víkendu v noci. Odpovědi jsou svižné a nemusíte na ně dlouho čekat. Nutné je stejně jako v případě administrace zmínit, že vše funguje v angličtině. Základem pro uživatelskou podporu je chat, přes který vám odborník vše vysvětí a pomůže řešit konkrétní problém.

Při zakoupení Premium služeb lze také požádat o bezplatný telefonát. Ten si ovšem musíte naplánovat přes formulář. Číslo na stránkách uvedeno není. Mezi dalšími prémiovými možnostmi je kontakt prostřednictvím soukromého kanálu Slack.

Mnoho užitečných tipů a rad najdete na blogu a hezky zpracované nápovědě. Dokumentace k používání je velmi rozsáhlá a v drtivé většině případů v ní najdete řešení pro váš problém. Velmi praktické jsou rovněž videa s návody, kde návod i přímo vidíte a můžete postupovat krok za krokem podle něho. Nechybí pak ani prezentace na sociálních sítích.

Závěrečné hodnocení

9.4

Ačkoliv má Cloudways snadné uživatelské prostředí, kterého se nemusíte bát, je tato služba svými funkcemi přeci jen komplikovanější než běžné sdílené hostingy. Z tohoto důvodu najde Cloudways uplatnění spíše pro větší projekty. Cloudové servery velkých společností spolu se spravovaným webhostingem nabízejí snadné a časově nenáročné používání i širokou možnost přizpůsobení a vlastního nastavení serveru i samotného webu. Podporované jsou různé systémy pro správu stránek. V naší recenzi chválíme také bezpečnost a dobře fungující zákaznickou podporu včetně detailně zpracované dokumentace. Za upozornění ale stojí, že mnoho funkcí je řešeno pomocí pluginů nebo příplatkových služeb. Také byste měli vědět, že se jedná doopravdy jen o webhosting a nenabízí přídavné služby jako registraci domény. Celkově Cloudways hodnotíme jako ideální službu pro náročné uživatele.

Parametry
9
Dostupnost
9.5
Zabezpečení
10
Administrace
9
Podpora
9.5
Klady
 • Výběr ze tří cloud serverů a mnoha výkonových balíčků
 • Výběr z mnoha aplikací pro správu
 • Možnost platby dle využívání
 • 3-denní zkušební lhůta
 • Hodinové zálohování
 • Svižný chod a pokročilé zabezpečení
 • Dostupnost 99,99 %
Zápory
 • Neumožňuje registraci domén
 • Mnoho věcí (premium podpora, doplňky) za poplatek
 • Bez možnosti vrácení peněz v případě nespokojenosti

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.9 (101 hlasů)

Autor recenze

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář