Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Webový hosting Wedos – recenze a zkušenosti

6. 10. 2022 aktualizováno

Wedos

Jedním z největších poskytovatelů v oblasti internetových hostingových služeb v ČR je bezpochyby již řadu let společnost Wedos Internet. Ta je známa především pro svou levnou nabídku webového hostingu doprovázenou o časté slevové akce, které ji dělají ještě zajímavější a mnohdy i cenově bezkonkurenční. I z tohoto důvodu se dlouhodobě jedná o jednoznačně největší hostingovou společnost nejen z hlediska počtu aktivně hostovaných webů na české doméně.

Nejprodávanější, profesionální, bez limitů a omezení, nejmodernější a prakticky se stoprocentní garancí dostupnosti. To jsou slova, která na první pohled uvádí nejžádanější balíček služeb hostingového velikána, a navíc za revoluční cenu doslova pár desítek korun měsíčně. Nicméně poskytování výpočetního výkonu a prostoru pro webové stránky či aplikace rozhodně není levnou záležitostí, a proto je vhodné se podívat, zda opravdu tento údajně kvalitní webhosting může jít ruku v ruce s nízkou cenou.

Varianty webhostingu

Společnost Wedos nabízí službu webhostingu ve třech různých variantách, které se liší výrazným způsobem jak cenově, tak svými parametry. Každá z nich je vhodná pro jiný typ webu v závislosti na jeho provozní náročnost. Obecně je tak výběr kategorizován od nenáročných statických webových prezentací až po náročné webové aplikace. Dále je nutné doplnit, že webhosting je určen pro webové aplikace založené na čtveřici nejpoužívanější technologií, tedy operačním systému Linux, webovém serveru Apache, databázovém systému MySQL či MariaDB a skriptovacím jazyce PHP.

Varianty webhostingu Wedos

První varianta webhostingu s názvem MiniWeb je překvapivě zcela zdarma a je poskytována ke kterékoliv doméně. Tuto službu je možné stejně jako ostatní objednat zároveň s registrací nové domény či kdykoliv později samostatně k doméně již existující, ta však pochopitelně musí být zakoupena u společnosti Wedos. Bezplatnost této varianty je vykompenzována možností použití pouze statických webových stránek a dalšími omezeními, proto je vhodná výhradně pro malé webové prezentace.

Vzhledem k tomu, že první varianta je ochuzena o podporu takřka všech technologií potřebných pro běh dynamických webů, je druhá varianta zvaná NoLimit považována za tu stěžejní. Za měsíční cenu 39 Kč bez DPH nabízí téměř vše, co lze od kompletního webhostingu očekávat. Jedná se o základ, který je následně v případě potřeby možné navyšovat jak kapacitně, tak výkonnostně. Je zaměřena až na středně náročné webové stránky i aplikace a v první řadě na uživatele s běžnými požadavky.

Webhosting od Wedos

Poslední možnou variantou je příplatková verze Extra, která jak už její název napovídá představuje jakousi nadstavbu předchozí základní varianty NoLimit. Přejímá veškeré její parametry a navyšuje především ty technického rázu, jako například procesorový výkon, operační paměť či parametry PHP. Jako nejvýkonnější varianta webhostingu je s měsíční cenovkou 99 Kč bez DPH určena pro provoz náročnějších webových aplikací.

Parametry – 7/10

Při bližším prozkoumání nabídky webhostingu jsou na první pohled krom ceny jako první vystaveny jeho technické parametry. V případě společnosti Wedos může mnohé překvapit zdánlivě ohromující seznam představující podporu poměrně velkého počtu parametrů u varianty NoLimit a zároveň naopak žádnou podporu takřka u každého z nich v rámci varianty MiniWeb. Bohužel více informací o parametrech nejvýkonnější varianty NoLimit Extra je z nepochopitelného důvodu schováno prakticky v až v poznámce pod čarou. Věřte, že spousta zahrnutých parametrů je pro běžného zákazníka nepodstatných. Pojďme se podívat na ty, na kterých opravdu záleží.

Wedos

Začněme variantou MiniWeb, u které jsou podporovány pouze dva důležité parametry. Diskový prostor pro web činí 100 MB a množství přenesených dat je neomezené. Nepočítejte s e-mailovými schránkami, a dokonce ani FTP. Jelikož se jedná o variantu zdarma určenou pro nenáročné statické webové prezentace je diskový prostor více než dostačující. S menší webovou vizitkou se můžete klidně vejít i do 2 MB. Zmíněné FTP pak nahrazuje nutnost nahrávat soubory skrze jednoduché rozhraní, které je součástí zákaznické administrace. Soubory je však nutné umístit do předem dané složky, takže vlastní strukturu souborů a složek je nutné uzpůsobit. Přes to všechno se jedná o příjemnou možnost, jak lze doménu zaplnit obsahem bez nutnosti objednávky plnohodnotného webhostingu.

Mnohem složitější situace nastává u varianty NoLimit, která je složena z více jednotlivých technologií, ke kterým se technické parametry vážou. První dobrou zprávou je, že diskový prostor pro web i množství přenesených dat jsou opět neomezené, a to obecně nebývá zvyklostí. Při nadměrném množství ukládání dat ovšem musíte s určitou limitací počítat. Stejně tak je neomezený i počet databází a e-mailových schránek, nicméně jejich celkový společný diskový prostor je limitován v řádech pár GB, což je ve většině případech rozhodně dostačující.

Samozřejmostí je i novější verze PHP 7, FTP či CRON. Už o něco menší samozřejmostí je nasazení SSD disků a protokolu http/2 za účelem zvýšení rychlosti načítání. Drobným neduhem je pak nezahrnutí umožnění nastavení zabezpečení pomocí HTTPS. K tomu je zapotřebí dokoupit příplatkovou službu za 10 Kč měsíčně bez DPH a jelikož je ve světě webu HTTPS nutností, je nevyhnutelné tento příplatek připočítat k původní ceně webhostingu. Výkonnostní omezení PHP patří mezi vyšší a omezení v jeho nastavení taktéž, avšak pro provoz typických aplikací (WordPress) a frameworků (Nette) stačí.

Příplatkové služby

Nedílnou součástí každého webhostingu je metoda zvaná multihosting. Ta umožnuje za pomoci takzvaných aliasů spustit více webových stránek v rámci jednoho jediného webhostingu, jehož výkon je mezi nimi sdílen. V základu je poskytnut pouze jeden alias navíc. V případě že je žádoucí spuštění tří a více webových stránek, je nutné dokoupit další příplatkovou službu neomezených aliasů za 55 Kč měsíčně bez DPH. Neomezenost není vždy nezbytná, a proto při použití webhostingu do pěti aliasů je naopak jeho cena zbytečně navýšena.

Nejen že spousta základních věcí je řešena pomocí příplatkových služeb a je nutné si tak ohlídat co vše skutečně daný balíček nabízí, ale s HTTPS a neomezenými aliasy se webhosting s celkovou cenou 90 Kč bez DPH za měsíc stává ve variantě NoLimit poměrně průměrným zástupcem.

O něco lépe je na tom varianta NoLimit Extra, která mimo jiné značně navyšuje výkon PHP. Její cena je ovšem z 25 Kč posunuta na 100 Kč bez DPH za měsíc. Do této ceny je automaticky zahrnuta příplatková služba HTTPS, nicméně je stále nutné počítat s příplatkem za neomezené aliasy. I přes nárůst výkonu se vzhledem ke stanovené cenovce jedná o průměrný webhosting.

Dostupnost – 6,5/10

Garance dostupnosti 99,99 %, kterou webhosting slibuje, by měla být minimální hodnotou u všech poskytovatelů. Ačkoliv se může zdát, že cokoliv nad 99 % dostupnosti je prakticky bez výpadku, opak je pravdou. Snížení garance dostupnosti na 99,90 %, tedy o pouhých devět setin, by znamenalo více než 10 minut výpadku každý týden.

Nicméně vysoká garance dostupnosti stále není naprostou zárukou bezproblémovosti, stále mohou nastat neplánované výpadky a problémy. Webhosting od společnosti Wedos bohužel patří mezi nejdiskutovanější, co se špatné dostupnosti týče. Občasné výpadky v řádů minut i hodin hlásí především nespokojení zákazníci. Stejně tak webhosting neobsazuje první příčky v nezávislých testech měřících dostupnost serverů. Náprava způsobených problémů je pak často zákazníkům znepříjemněna mizernou komunikací ze strany podpory.

Příčinnou výpadků mohou být například DDoS útoky či problémy při uvádění nových technologií do provozu. V rámci výpadků je zákazníkům nabídnuta kompenzace v podobě slevy z měsíčního poplatku či měsíce provozu zdarma, odvíjející se přímo z doby trvání výpadku, což v mnoha situacích opravdu výpadkem způsobenou škodu nahradit nemusí. Zákazníci proto však místo kompenzace volají po vyšší stabilitě.

Zabezpečení – 10/10

Míra zabezpečení je opravu silnou stránkou tohoto webhostingu. Samozřejmostí jsou základní věci jako FTPS a jeho zamykání, podpora HTTPS se sdíleným i vlastním certifikátem či pravidelné zálohování. Nechybí zabezpečení e-mailové komunikace, antivir, antispam a ochrana firewallem. Velkou předností je pokročilá DDoS a IDS/IPS ochrana. Dále je možné aktivovat zaznamenávání veškerých přístupů na web jakožto příplatkovou službu za 50 Kč bez DPH za měsíc. Neméně důležitou součástí zabezpečení je i možnost zapnutí dvou faktorové autentizace pro zákaznickou administraci řešené za pomoci OTP.

Administrace – 9/10

Zákaznická administrace nabízí správu prakticky všeho, co je za běžného provozu webových stránek a aplikací potřeba. Od nastavování FTP, databází, e-mailových schránek, aliasů až po konfiguraci PHP, CRON a HTTPS. Lze taktéž nastavovat k webhostingu přidružené domény včetně editace jejich DNS záznamů a změny jmenných serverů. Zároveň je možné upravovat fakturační údaje, provádět platby a stále mít přehled o objednávkách a vystavených dokladech.

Součástí je i automatický instalátor několik základní aplikací jako je například WordPress. Celá administrace je navíc dostupná v anglickém jazyce. Jediným nešvarem je samotný vzhled webového rozhraní, které působí zastaralým dojmem a vzhledem k jinak velkým možnostem správy webhostingu dělá toto prostředí poměrně dosti nepřehledným.

Instalátor aplikací

Podpora – 7/10

K webhostingu je k dispozici zákaznická podpora v několika formách, přičemž podstatné je to, že je k dispozici nonstop. Pochopitelně je možné využít obdoby běžného kontaktního formuláře pro odeslání požadavku na řešení problému. Mnohem rychlejším a přednostně vítaným způsobem je komunikace prostřednictvím on-line chatu. Dále je pro širší diskuzi připraveno veřejné diskuzní fórum a pro často kladené otázky rozsáhlá znalostní báze. Telefonická podpora není nabízena, ačkoliv i ta se v určitých situacích rozhodně může hodit.

Podpora vyřizuje požadavky poměrně rychle a je ochotna pomoci se základním nastavením webhostingu, nicméně pomoc týkající se konfigurace vlastní webové stránky či aplikace nečekejte. Obdobně pokud nastává problém na straně samotného webhostingu, podpora se ke kontaktování svých zákazníků a objasnění situace moc nemá.

Akce a slevový kupon Wedos

Jednou z výhod Wedosu jsou velmi časté akční nabídky a zveřejňování slevových kuponů. Slevový kupon na letošní rok najdete níže.

Sleva 60 % na webhosting Wedos NoLimit
Sleva 60 % na webhosting Wedos NoLimit

Chcete-li slevu 60 % na Webhosting NoLimit zadejte následující kód v prvním kroku objednávky.

Odkrytí kóduOdkrýt kód kupónuPlatnost do: 31.12.2024

Alternativy k Wedosu

První z iniciativ hledání vhodné alternativy je případ, kdy nepřipadá v úvahu využití příplatkové služby neomezených aliasů. Jednou z možných spolehlivých alternativ je webhosting eBola, kde za takřka poloviční cenu dostanete na výběr ze dvou různých variant. Multihosting pro 5 domén s nižšími parametry a pro 15 domén s vyššími parametry. Navíc HTTPS je již zahrnuto do ceny.  Na druhou strunu diskový prostor je omezený.

Velice obdobně je na tom webhosting Savana, který je v obou svých variantách limitován pro 5 domén. Je opět na základně omezení základních parametrů o něco málo levnější alternativou. Na rozdíl od webhostingu eBola nabízí za menší příplatek prostor na SSD discích.

Testado radí

Doporučujeme přečíst také naše srovnání nejlepších webhostingů, kde najdete i tipy, na co se zaměřit při výběru toho správného hostingu pro váš web.

Závěrečné hodnocení

7.9

Velmi dobrý

Společnost Wedos nabízí webhosting, který zaujme především svou cenou v případě zájmu o využití neomezených aliasů. Za nízkou cenu je tak možné v kombinaci s neomezeným diskovým prostorem a průměrným výkonem provozovat libovolný počet webů. Avšak občasné výpadky a potíže s podporou tuto výhodu znatelně narušují. Pozornost si zaslouží i bezplatná varianta, která může v mnoha případech přijít vhod.

Parametry
7
Dostupnost
6.5
Zabezpečení
10
Administrace
9
Podpora
7
Klady
  • Neomezený diskový prostor a přenos dat
  • Neomezený multihosting
  • Pokročilé zabezpečení
  • Komplexní zákaznická administrace
  • Varianta webhostingu zdarma
  • Časté slevové akce
Zápory
  • Opakované potíže s dostupností
  • Občas problematická podpora
  • Základní parametry formou příplatkových služeb

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (32 hlasů)

Autor recenze

Václav Černý
Václav Černý

Jsem vývojář webových aplikací a milovník IT. Rád zkouším nové technologie a rozšiřuji tak své znalosti. Mimo web a vše co s ním souvisí se zajímám o tvorbu videoher. Více o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář