Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Webový hosting Savana – recenze a zkušenosti

6. 10. 2022 aktualizováno

Hosting Savana

Moderní datové centrum je jedním ze stěžejních bodů pro poskytování jakýchkoliv internetových služeb, jejichž důležitými vlastnostmi je špičková kvalita a bezproblémovost. Nejvyšší možnou úrovní klasifikace rozdílů ve vybavenosti datových center pro zajištění dostupnosti služeb je takzvaný TIER 4. V jednom z takových datových center má umístěné servery i společnost Savana.cz s.r.o, která více než 10 let nabízí webhostingové služby pro malé, střední i velké webové stránky.

Výhod, které by z webhostingu Savana měli činit hosting prémiových parametrů, je dle slov provozovatele hned několik. Vyjma již zmíněného kvalitního datového centra patří mezi prvně zmíněné především samotná celková kvalita hostingových služeb, profesionální a proškolená zákaznická podpora, neustálý vývoj technologií a v neposlední řadě oblíbenost. Tu lze potvrdit, jelikož kladné ohlasy a doporučení zákazníků jen nasvědčují jejich spokojenosti. Stará se tedy skutečně webhosting Savana o všechny potřeby klientů tak, jak slibuje?

Varianty webhostingu

Nabídka služeb sdíleného webhostingu je v podání společnosti Savana velice jednoznačná a přehledná. Celkově nabízí 4 různé tarify, které se však liší opravdu minimálně. Základní rozdělení je provedené na dvojici tarifů Savana 100 a 200, které představují starší varianty, jež ukládají data na HDD. Oproti tomu jsou novinkou tarify založené na SSD uváděné jako Savana 101 a 201. Tyto dvě dvojice tarifů se odlišují pouze použitou technologií pro ukládání dat a pochopitelně také jejich cenovkou.

Tarify s HDD stojí měsíčně o 12 až 35 Kč bez DPH méně. Nicméně v naprosté většině případů není důvod nevolit rychlejší SSD, příplatek za něj se vyplatí.

Varianty webhostingu Savana.cz

Druhé rozdělení tarifů je zaměřeno na velikost diskových prostor pro web, e-mail, databáze a počet PHP procesů. Tyto čtyři parametry mají dvojnásobné hodnoty u dražšího z tarifů. Všechny ostatní parametry zůstávají totožné.

Na první pohled se i po započítání pár nutných příplatkových balíčků jedná o relativně cenově přívětivý webhosting.

Parametry – 9/10

Levnější ze dvojice tarifů je osazen 10 GB diskového prostoru pro web, 5 GB prostoru pro e-maily a 1 GB prostoru pro databáze. To jsou více než dostatečné hodnoty buď pro jednu velkou webovou stránku nebo pro více menších při hostování 5 domén. Při náročnějších požadavcích na kapacitu diskového prostoru je po ruce dražší tarif, který všechny tři parametry zdvojnásobuje.

Posledním zdvojnásobeným a zároveň odlišným parametrem mezi tarify je počet PHP procesů. Ten je v levnější variantě stanoven na 5 procesů. Ostatní parametry PHP zůstávají neměnné. Důležité však je, že zůstávají na dobrých hodnotách a tím pádem se dá výkon u nejlevnější varianty považovat za nadprůměrný. Jedná se především o paměť pro skripty 256 MB a maximální dobu běhu skriptů 160 s. Výkonu je dostatek i pro náročnější webové aplikace, nicméně v případě použití více domén je nutno počítat s dělením celkového výkonu mezi jednotlivé domény, to je však princip sdíleného multihostingu. Nakonec nejnovější verze PHP je samozřejmostí.

webhosting Savana tarify

Několik dalších parametrů je bez omezení, jak počet subdomén, počet e-mailových schránek, počet databází, počet FTP účtů, a hlavně neomezený přenos dat. Nepřehlédnutelnou výhodnou jsou prvky pro zrychlení načítání webu jako je ukládání veškerých dat na SSD disky a podpora protokol HTTP/2.

O zajištění dostatku výkonu se stará i systém automatického monitoringu s funkcí okamžité ochrany napadených prezentací. Ten po kontrole pracovníky dočasně odpojuje napadené weby tak, aby případný útok nezpomaloval webhosting. Celé situace je následně ihned řešena s majitelem těchto stránek.

Při zvolení levnějšího tarifu včetně příplatkových balíčků Doména PLUS a SSL plus se webhosting Savana s celkovou cenou 75 Kč bez DPH měsíčně řadí rozhodně mezi výkonnější hostingy za relativně nízkou cenu. Volba tarifu s dvojnásobným diskovým prostorem a počtem procesů se stejně tak vyplatí, ale drobné navýšení alespoň prostoru pro web by určitě neuškodilo.

Dostupnost – 8,5/10

Běžná měsíční dostupnost je garantována na skvělých 99,99 %, vztahující se na výpadek HW. Napomáhá tomu i fakt, že servery jsou umístěny v moderním datovém centru splňující podmínky standardu TIER 4, který zahrnuje například více aktivních cest napájení, chlazení a rozvodu, redundanci komponent, odolnost proti chybám či právě onu vysokou míru dostupnosti.

Občasné výpadky jsou ovšem pochopitelné, ať už ty plánované či neplánované. Nicméně jich je naprosté minimum. Každý z nich je oznámen na webových stránkách webhostingu. O těch plánovaných jsou zákazníci informováni dopředu prostřednictvím e-mailu. Důkazem spolehlivosti jsou jednoduše nejen spokojení zákazníci a jejich ohlasy, ale i takřka žádné povědomí o jakýchkoliv předešlých větších výpadcích.

Služba, která by měřila skutečnou dostupnost webhostingu a v rámci zákaznické administrace zobrazovala četnost a popis případných výpadků, není bohužel k dispozici. Obdobně by bylo stejně vhodné zákazníky informovat o nedostupnosti jejich webových stránek ihned v době výpadku, nikoliv pouze až zpětně.

Součástí garance spokojenosti je kompenzace v podobě prodloužení hostingu o 30 dnů za předpokladu, že dojde k neočekávaným výpadkům. To je však podmíněno nedodržením minimální dostupnosti 99,6 % v daném kalendářním měsíci, což může nastat opravdu jen výjimečně. Navíc vzhledem k absenci jakékoliv monitorovací služby je hodnota měsíční dostupnosti pro běžného uživatele jen velmi těžko zjistitelná.

Zabezpečení – 7/10

Veškeré služby, které webhosting nabízí, jsou pro zajištění absolutní bezpečnosti provozovány v šifrovaném režimu. To znamená nejen přenos souborů (FTPS) a e-mailů (SMTPS, POP3S, IMAPS), ale pochopitelně i možnost provozu na vlastním SSL certifikátu či za využití certifikační autority Let’s Encrypt. Trochu zbytečně je pak tato podpora HTTPS zahrnuta mezi příplatkové balíčky jako SSL PLUS za 10 Kč bez DPH měsíčně.

Uchování záznamů o všech HTTP přístupech k webovým stránkám nelze aktivovat. Omezení FTP přístupu pouze na konkrétní IP adresu také nelze provést. Každopádně mnohem závažnějším bezpečnostním nedostatkem může být nemožnost nastavení dvoufázového ověření při přistupování do zákaznické administrace.

Zálohování webového prostoru, databází a e-mailů probíhá pravidelně každý druhý den, a to na dvě různá místa. Bohužel v tomto případě pravidelné neznamená denní. Tyto zálohy jsou následně dostupné po dobu 12 dní pomocí FTP po dokoupení příplatkového balíčku BACKUP PLUS za 10 Kč bez DPH na měsíc. Balíček pro přístup k zálohám je možné zakoupit až ve chvíli, kdy je skutečně záloha potřeba. To znamená, že v den pořízení balíčku jsou zpřístupněny i starší zálohy.

Administrace – 8/10

Spousta webhostingových služeb používá jako zákaznickou administraci oblíbenou webovou aplikaci zvanou cPanel. Přední české webhostingové společnosti na to však jdou svou vlastní cestou a vytváří často administrační rozhraní šité přímo na míru jejich službám. Ne vždy však nabídnou komplexní řešení a často by tak byl bohužel standardní cPanel lepší volbou. Zákaznická administrace webhostingu Savana komplexní určitě není. Některé funkce postrádá a některé nestandardní přináší. Ve výsledku je však jednoduchá, přehledná a dostačující ke všem možným nastavením, která jsou u typického webhostingu potřeba.

Z hlediska vzhledu se ani zdaleka nedá mluvit o moderním rozhraní, natož responzivním. Na druhou stranu jeho jednoduchost určitým způsobem zajišťuje přehlednost a snadnou orientaci v nastaveních. Vše je mimo češtinu dostupné hned ve dvou dalších jazycích, a to angličtině a němčině.

Mezi naprosto nutnou, a i zde nechybějící možnost konfigurace patří nastavení domén, e-mailů, FTP, databází, záloh, PHP, CRON a SSL certifikátů. Ve správě domén pak lze měnit DNS záznamy, nicméně změnu hostingu DNS lze bohužel změnit pouze požadavkem na zákaznickou podporu. Co nepotěší nezkušené uživatele je absence automatického instalátoru aplikací jako je například WordPress. Naopak co potěšit může jsou záznamy o všech provedených akcích, tedy přidávání nastavení, jeho upravování a odstraňování.

Poměrně netypickou a užitečnou funkcí je možnost v rámci nastavení účtu rozlišit majitele účtu a osobu zodpovědnou za správu webhostingu. Majiteli pak nemusí chodit e-maily technického typu, ale pouze například faktury a výzvy k platbě. Ty jsou také součástí zákaznické administrace včetně zobrazení údajů o objednaných službách, možnostech jejich zaplacení, a dokonce i změny periody platby v rozsahu od 3 do 36 měsíců. Menším neduhem je pak samotné objednávání příplatkových služeb, u již existujícího účtu, které se provádí opět pouze zasláním zákaznického požadavku na podporu.

Každému jednomu zakoupenému webhostingovému tarifu připadá nový zákaznický účet. Nově však není potřeba se přihlašovat na každý z nich zvlášť. Stačí se přihlásit pouze na jeden a pomocí funkce propojení účtů mít přístup do všech.

Podpora – 8,5/10

Jako jeden z mála dává webhosting Savana svým zákazníkům na výběr prakticky ze všech způsobů kontaktování podpory. Ať už se jedná o autorizovaný požadavek skrze zákaznickou administraci, běžný e-mail, telefonní kontakt nebo online chat, vždy přichází rychlá odpověď od odborníků. Tuto výhodu však okamžitě střídá fakt, že ani jeden z komunikační kanálů není k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu, ale pouze po omezenou dobu, která se navíc liší v pracovní dny, o víkendech a státních svátcích.

Dle slov webhostingu je průměrná délka zaměstnání pracovníků zákaznické podpory více než 4 roky. Řešení požadavků může probíhat ve dvou stupních, přičemž druhý stupeň je předání dotazu či problému technickým specialistům. I přes to všechno jsou názory zákazníků občas rozpačité a kritické. To jsou však ojedinělé případy a většina z nich si opravdu pochvaluje její profesionalitu.

Nápomoc pak doplňuje propracovaná nápověda, která pomůže méně zkušeným uživatelům nejen se nastavením základních služeb. Příjemnou skutečností je i aktivity na sociálních sítích, což není samozřejmostí.

Alternativy k Savaně

V případě potřeby co nejvíce domén je vhodnou alternativou webhosting eBola, který v tarifu ADVANCED nabízí za 99 Kč bez DPH měsíčně 30 GB diskový prostor, moderní administraci s funkcemi pro verzovací nástroj Git, a především výkon uzpůsobený na provoz až 15 domén v multihostingu. Celkem poskytuje až 4 tarify v rozsahu pro nenáročné prezentace až po náročné aplikace bez sdílení prostředků serveru mezi jednotlivými doménami.

Náš tip

Doporučujeme přečíst také naše srovnání hostingů, kde najdete i tipy, na co se zaměřit při výběru toho správného webhostingu.

Závěrečné hodnocení

8.2

Skvělý

Webhosting Savana je vhodný pro všechny zákazníky, kteří hledají kvalitní služby ve všech směrech, dobré parametry bez kompromisů, dostatek výkonu pro náročné webové stránky a volitelnou možnost multihostingu až pro 5 domén, a to celé za přívětivou cenu i po započítání příplatkových balíčků. Navíc vše dostupné přehledně a bez zbytečných obav, zda je obsah vybraného tarifu pro konkrétní záměr dostačující, jelikož rozdílem je pouze velikost diskového prostoru. Provoz až několika desítek nenáročných prezentací se zde při nutnosti koupě jednoho tarifu na 5 domén nevyplatí, to ovšem nelze považovat za nevýhodu.

Parametry
9
Dostupnost
8.5
Zabezpečení
7
Administrace
8
Podpora
8.5
Klady
 • Minimální rozdíly mezi tarify
 • Jednoduchá a přehledná administrace
 • Moderní datové centrum
 • Podpora SSD disků a protokolu HTTP/2
 • Vysoký výkon i u nejlevnějšího tarifu
 • Dobrý poměr cena/výkon
 • Spousta způsobů kontaktování podpory
Zápory
 • Zákaznická podpora není dostupná 24/7
 • Základní funkce formou příplatkových balíčků
 • Nelze samostatně měnit DNS server domén
 • Zálohování každý druhý den
 • Nelze samostatně dokupovat příplatkové balíčky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (31 hlasů)

Autor recenze

Václav Černý
Václav Černý

Jsem vývojář webových aplikací a milovník IT. Rád zkouším nové technologie a rozšiřuji tak své znalosti. Mimo web a vše co s ním souvisí se zajímám o tvorbu videoher. Více o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář