Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Webhostingy

Webový hosting Ebola – recenze a zkušenosti

6. 10. 2022 aktualizováno

Ebola.cz

Dnešní nejznámější a zároveň tak nejpoužívanější hostingové služby určené pro provoz webových stránek začaly v ČR vznikat před více než 10 lety, a to především s úmyslem nabízet pronájem výkonu a prostoru svých serverů nejen firmám ale prakticky komukoliv. Jednou z takových společností, která se může pochlubit bohatou historií je EBOLA Czech. Ta pod hlavičkou eBola.cz poskytuje hostingové služby patřící do první desítky skutečně spolehlivých a využívaných webhostingů u nás.

Kvalitní hosting pro více domén, jehož prioritou je kvalita před kvantitou. Prezentován jako rychlý, výkonný, spolehlivý, a navíc s ojedinělými funkcemi. Oproti tomu na druhé straně objevující se názory zákazníků poukazující na vyšší cenu, občasné problémy s podporou či subjektivně pomalejší běh serverů. Je však zároveň nutné říci, že kladná hodnocení převažují a je tak zajímavé si shrnout, jakým způsobem webhosting eBola.cz soupeří s výhodnými nabídkami svých konkurentů.

Varianty webhostingu

Různých variant hostování webových stránek a aplikací, které lze u společnosti EBOLA zakoupit, je rozhodně více než bývá zvykem. Celkem můžete vybírat až ze 7 možností, přičemž hlavní nabídku tvoří čtveřice tarifů zvaná BASIC, ADVANCED, PREMIUM a BUSINESS. Trochu nestandardně je pak tarif BUSINESS rozdělen na další 4 balíčky.

Cenová politika tarifů a balíčků je založena především na počtu domén v rámci multihostingu a velikosti diskového prostoru. Od základu 39 Kč bez DPH měsíčně za 10 GB disk pro 5 domén se můžete dostat až k balíčku, který obsahovou hranici zastavuje na 130 doménách a 60 GB diskovém prostoru za 999 Kč bez DPH měsíčně. Nicméně i ten nejlevnější tarif poskytuje vše, co je u běžného webového hostingu potřeba.

Mimo velikost diskového prostoru a počet domén se u jednotlivých tarifů pochopitelně liší i některé z typických limitních omezení. Vzhledem k cenové politice tak není možné provozovat velký počet domén na výkonnostně slabším tarifu.

Co je ovšem opět poněkud neobvyklé je počet, kterým narůstá kapacita domén mezi tarify, rozdíl je až v několika desítkách domén. Ve většině případech je takřka nemožné provozovat například zde uváděných 30 domén na jednom jediném sdíleném hostingu, za předpokladu slabého výkonu serveru, který je rozdělen mezi jednotlivé domény. Avšak to u webhostingu eBola.cz neplatí, jelikož disponuje vysokým výkonem uzpůsobeným na vysoký počet domén, a dokonce u tarifu BUSINESS nejsou vůbec prostředky serveru mezi doménami sdíleny.

Ebola - tarif advanced

Příjemnou změnou je pak absence několika příplatkových služeb, jako je například HTTPS na doméně (SNI), ty jsou automaticky součástí všech tarifů. Stejně tak je vítána zvýhodněná cena registrace domén při zakoupení jednoho z tarifů, kdy nejen českou doménu pak lze pořídit pod nákupní cenou (89 Kč bez DPH). Naopak bohužel nečekejte žádné slevové akce či výhody při přechodu od konkurence, jako tomu bývá u ostatních společností.

Parametry – 8/10

Jednotlivé tarify se zcela jasně liší kapacitou diskových prostorů, počtem možných domén v multihostingu a celkovým prostorem určeným pro databáze. Samotný diskový prostor je pak omezen v řádu desítek gigabytů a prostor pro databáze v řádu jednotek gigabytů, což jsou rozhodně dostačující hodnoty i pro několik obsahově větších webů.

Ebola - Parametry

Tyto tři parametry nejsou pochopitelně jedinými, které se v závislosti na vybraném tarifů mění. Těch dalších je sice pomálu, nicméně patří mezi důležité. Jedná se především o maximální počet procesů, který je stanoven na rovných 20 pro první dva levnější tarify a na 40 pro zbylé dražší tarify. Takové číslo je opravdu vysoce nadstandardní a dovoluje tak provoz skutečně až několika desítek webů na jediném tarifu. Další neméně důležitým parametrem je paměťový limit procesu. Ten u nejlevnějšího tarifu odpovídá ceně a začíná na 128 MB, následně je zvýšen na typičtějších 256 MB a pokračuje až na možnost stanovit tuto hodnotu dohodou. Už o něco méně pochopitelnou změnou je maximální velikost jedné databáze, u které by v případě omezení na 50 MB a 100 MB mohl nastat problém s nedostatkem místa.

Většina ostatních parametrů, které zůstávají napříč tarify stejné, se drží na maximu, jako například neomezené množství přenesených dat, neomezený počet subdomén, e-mailových schránek, CRON úloh a FTP účtů. Chybí jen neomezený počet databází u prvních dvou tarifů. Samozřejmostí je i nejnovější verze PHP včetně možnosti nastavení a dostupnosti jeho nejpoužívanějších modulů.

I přes poměrně slušnou sadu dobrých parametrů za přívětivou cenu se i zde najdou taková specifika, která staví tento webhosting do nevýhody oproti konkurenci. Jde zejména o absenci SSD disků a protokolu HTTP/2, které jsou ruku v ruce s často žádoucím navýšením rychlosti načítání webových stránek a aplikací.

Přestože společnost EBOLA nabízí své webhostingové služby v 7 variantách, velikostně podobné nabídkám konkurence v oblasti sdílených hostingů jsou nejvíce hned první dvě. Tarif BASIC je svou cenovkou 39 Kč bez DPH za měsíc a 5 doménami téměř o polovinu levnější oproti ostatním prakticky stejně výkonným webhostingům, u kterých je nutné do konečné ceny připočítat multihosting a SSL jako příplatkovou službu navíc. Velice obdobně na tom je lepší tarif ADVANCED pro 15 domén, který nabízí konkurenceschopné parametry, a přesto s cenou 99 Kč bez DPH měsíčně patří celkově mezi levnější nabídky.

Dostupnost – 8/10

Celková běžná dostupnost je ze strany webhostingu garantována na perfektních 99,99 %. V těchto číslech může každá chybějící setina znamenat až několik výpadků navíc, tudíž by taková dostupnost měla být tou minimální slibovanou hodnotou. Tomu však tak stále bohužel u některých hostingových společností není, a proto jsou 4 devítky ceněné.

Nicméně garance často nebývá dodržena a občasnými problémy hodně rychle procento dostupnosti klesá. To ovšem není případ služeb eBola.cz, u kterých je vysoká dostupnost potvrzena nejen nezávislými měřeními, ale i slovy spokojených zákazníků. Ti měří dostupnost vlastními silami, jelikož žádná monitorovací služba či přehled v rámci administrace není k dispozici.

Ebola.cz - Odstávky

Některým plánovaným odstávkám z důvodu aktualizací serverů se pochopitelně nelze vyhnout. O těch jsou zákazníci informování dopředu a pobíhají průměrně pouze jednou do roka.

Jak už tomu bývá, provozovatel je oprávněn provádět plánované i neplánované výpadky a zákazník nemá žádný nárok na náhradu škod souvisejících s výpadkem. Je zde ale stanovena alespoň kompenzace slevou maximálně ve výši měsíčního poplatku, a to v případě dostupnosti webhostingu menší než 99,9% v daném měsíci. Taková situace ale opravdu jen tak nenastane.

Zabezpečení – 9/10

Silné zabezpečení hraje silnou roli v kvalitě, a především ve spolehlivosti každého hostingu. V tom ohledu společnost EBOLA nenechává svoje služby pozadu a takřka nic nepodceňuje. Nehledě na volbu tarifu nabízí všechny podstatné prvky zabezpečení svých zákazníků a jejich webů.

Samozřejmostí je podpora HTTPS včetně SNI za použití vlastního či Let’s Encrypt certifikátu. Zabezpečení komunikace šifrováním je nastaveno i pro přenos souborů (FTPS) a e-mailovou komunikaci (POP3S, IMAPS, SMTPS). Nadále je možné například FTP přístup omezit na konkrétní IP adresy či sledovat všechny zaznamenané HTTP požadavky na server. Nechybí ani ochrana v podobě antispamu a antiviru.

Případné problémy jsou pojištěny denním automatickým zálohováním dat s možností jejich vlastnoruční obnovy skrze FTP zdarma.

Zákaznická administrace umožnuje provádění plno podstatných akcí a nastavení, které mohou v nepravých rukou napáchat spoustu škody, a proto by přihlášení mělo v ideálním případě obsahovat dvoufázové ověření. Tím bohužel tento webhosting nedisponuje.

Administrace – 8/10

Na první pohled se může zdát, že toho zákaznická administrace příliš nenabízí. Při bližším prozkoumání je však rychle jasné, že poskytuje správu prakticky všeho, co je u typického webového hostingu žádoucí. Na rozdíl od většiny konkurenčních řešení vypadá samotné rozhraní moderně a hlavně přehledně. Z velké části je i responzivní, takže přístup z chytrého telefonu není žádný problém. Celé rozhraní je dostupné i v anglickém jazyce.

Stěžejními částmi administrace je typická správa domén, e-mailových účtů, FTP, databází a zálohování. Taktéž lze nastavit CRON, PHP či SSL certifikáty. Součástí správy domén je i úprava DNS záznamů, bohužel bez schopnosti změnit přímo hosting onoho DNS.

Méně zkušeným uživatelům přijde vhod automatický instalátor aplikací jako je například WordPress či Prestashop. Naopak pokročilí vývojáři budou potěšeni podporou verzovacího nástroje Git, který zajistí automatizované nahrání repozitáře na server do určitého adresáře. Tato funkce je na sdílený hosting opravdu ojedinělá a vítaná. Jednou z dalších netypických funkcí je omezení přístupu k existujícím složkám serveru na určité skupiny uživatelů nebo konkrétní uživatele.

V neposlední řadě lze pochopitelně upravovat osobní a fakturační údaje a tisknout vystavené faktury. Nelze však manipulovat s objednávkami a při prodlužování stávající služby tak například vlastnoručně změnit periodu platby. Zároveň je důležité zdůraznit, že zákaznická administrace je vyhrazena pouze pro jeden hostingový tarif. Po zakoupení více služeb probíhá jejich správa pod různými účty.

Podpora – 7/10

Technický dohled a servis je pro zákazníky webhostingu zajištěn nonstop. Potíže mohou nastat kdykoliv a v takovém případě může dojít na kontaktování podpory, kterou lze oslovit dvěma obdobnými způsoby. Prvních z nich je běžná e-mailová komunikace a druhým odeslání autorizovaného požadavku prostřednictvím formuláře v příslušné sekci zákaznické administrace, jejíž výhodou je, že veškerou historii komunikace s podporou trvale ukládá. Rychlejší a v některých případech i vhodnější způsoby kontaktování podpory jako je live chat nebo telefonní hovor bohužel k dispozici nejsou. Nicméně podpora na písemné požadavky odpovídá v řádu několika minut nebo desítek minut.

Pro zodpovězení často kladených otázek je připravena obsáhlá znalostní báze, která pomáhá nejen novým zákazníkům s nastavením typických služeb a funkcí webhostingu. S dotazy více technického nebo specifického rázu si podpora poradí, avšak nečekejte z jejich strany přílišnou pomoc ohledně problémů a správy vlastních webových stránek a především aplikací.

Ebola - znalostni baze

Veškerá ostatní komunikace se zákazníky, zaměřená na publikování novinek a dění prostřednictvím sociálních sítí a článků, je prakticky nulová.

Alternativy k Ebole

Jednou z vybízejících se alternativ je webhosting Wedos, který jakožto nejprodávanější zástupce hostingů v ČR nabízí ve své konkurenční variantě za téměř dvojnásobnou cenu neomezený diskový prostor, neomezený počet domén pro multihosting a velice podobné základní parametry. Vzhledem k menšímu počtu procesů je však reálný počet zároveň provozovaných domén ve výsledku nižší. Dále disponuje perfektním zabezpečením, rozsáhlou zákaznickou administrací, ale také občasnými problémy s podporou a dostupností.

Kontrastem k široké nabídce různých tarifů je rozhodně webhosting Český hosting, který naopak své veškeré služby poskytuje v jednom jediném programu za rovných 1 000 Kč bez DPH na rok. Přední hosting s dobrou pověstí nabízí 10 GB diskového prostoru, 5 GB prostoru pro databáze a 10 GB pro e-maily, neomezený počet domén pro multihosting a poměrně standardní ostatní parametry.

Náš tip

Doporučujeme přečíst také naše srovnání nejlepších webhostingů, kde najdete i tipy, na co se při koupi zaměřit.

Závěrečné hodnocení

8

Skvělý

Webhosting eBola.cz je vhodnou spolehlivou volbou pro provoz až několika desítek webů zároveň v rámci jediného tarifového balíčku, který nabízí nadstandardní výkon uzpůsobený právě pro multihosting, a to navíc za přívětivou cenu. Díky většímu počtu stupňovaných tarifů je zajištěna bezproblémová možnost růstu a prostor i parametry pro opravdu náročné webové aplikace. Potenciální zákazníky může odradit absence SSD disků a podpory protokolu HTTP/2, které jsou nedostatkem jinak kvalitních webhostingových služeb.

Parametry
8
Dostupnost
8
Zabezpečení
9
Administrace
8
Podpora
7
Klady
 • Nadstandardní výkon pro multihosting 5 a více domén
 • Bez sdílení prostředků serveru mezi doménami v tarifu BUSINESS
 • Výběr z velkého počtu tarifů
 • Přívětivá cena
 • Hodnoty některých důležitých parametrů lze stanovit dohodou
 • Funkce pro verzovací nástroj Git
 • Moderní a přehledná zákaznická administrace
 • HTTPS včetně SNI zdarma
Zápory
 • Absence SSD disků
 • Bez podpory protokolu HTTP/2
 • Každý zakoupený tarif nutno spravovat na samostatném účtu
 • Omezena maximální velikost databáze
 • Nelze samostatně měnit DNS server domén

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (25 hlasů)

Autor recenze

Václav Černý
Václav Černý

Jsem vývojář webových aplikací a milovník IT. Rád zkouším nové technologie a rozšiřuji tak své znalosti. Mimo web a vše co s ním souvisí se zajímám o tvorbu videoher. Více o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář