Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Webhosting Český hosting – recenze a zkušenosti

6. 10. 2022 aktualizováno

Český hosting

Způsobů, jak provozovat vlastní webové stránky a aplikace stále přibývá. Pokud ovšem není řeč o online službách, které s jistými omezeními umožňují vytvoření webu během několika málo kliknutí na základě předpřipravených šablon, zůstává stále nejdostupnější a nejjednodušší možností použití sdíleného webhostingu. Českých společností, které se poskytují služby v oblasti webhostingu je celá řada. Každý z nich se pak snaží oslovit své zákazníky skvělými parametry za přijatelnou cenu a přesvědčit je o své spolehlivosti a výkonnosti. I přestože často nabízí poměrně stejné vlastnosti, několik z nich lze považovat za přední zástupce. To nemusí být nutně způsobeno typickými konkurenčními výhodami, ale i dlouhou a úspěšnou historií oné společnosti.

Jedním takovým případem je i společnost THINline s.r.o, která pro více než 25 tisíc zákazníků již po dobu 14 let provozuje webhosting známý jako Český hosting. Ten si v průběhu své existence vybudoval dobré postavení, a to například i zásluhou několika úspěchů v podobě získání 1. místa v hlasovacích soutěžích v kategorii nejlepších českých webhostingů. Nyní slibuje maximální výkon, spolehlivost, bezpečnost a skvělou podporu. To vše v moderním kabátu za velmi příznivou cenu. Jsou však tyto slova tím, za co lze tento oblíbený hosting považovat?

Varianty webhostingu

Výběr vyhovujícího webového hostingu nemusí být vždy jednoduchou úlohou. Webhostingové služby jsou zpravidla nabízeny v několika různých tarifech s odlišnými parametry. Některé z nich se dokonce liší především v důležitých výkonnostních a bezpečnostních vlastnostech, které mohou i negativně ovlivnit konečnou kvalitu provozu webových stránek, a hlavně náročnějších aplikací. Ne všechny tarify jsou tak vhodné pro každý účel, a proto zejména pro méně zkušené zákazníky může volba správného tarifu představovat problém.

Možná z tohoto důvodu na to jde Český hosting jinak a všechny jeho služby jsou dostupné najednou v jednoho jediném tarifu a bez nutnosti dokupování příplatkových balíčků. Jedná se tak o univerzální webhosting, který za rovných 1 000 Kč bez DPH ročně obsahuje prakticky vše, co je od běžného hostingu očekáváno, a to včetně možnosti multihostingu.

Nějaké doplňkové služby přeci jen lze objednat, a to je jedině dobře. Nejedná se o nic, co by razantně měnilo charakter základního tarifu. Jediným balíčkem, který zvyšuje původní limit, je navýšení diskového prorostou. To se můžu rozhodně hodit, každopádně příplatek 100 Kč bez DPH ročně za 500 MB navíc není úplně málo. Potěšit může 14 dní na otestování webhostingu zdarma a fakt, že po převedení domény pod správu Českého hostingu je nachystána 50 % sleva na první rok.

Univerzálnost je pochopitelně omezená. Nelze od přívětivé ceny čekat prémiové parametry pro vysoce náročné weby. To však do jisté míry ani není úděl sdílených webhostingů, a proto by ve skutečnosti mohl jeden tarif, určený pro všechny potřeby, fungovat a být nakonec v očích zákazníků značnou výhodou. Otázkou zůstává, zda tento koncept neskrývá nějaké kompromisy a konkurence tak není ve výsledku schopna zajistit rozličnými tarify více případů užití za optimalizované ceny.

Parametry – 8/10

Jediný program, který zvládne nabídnout vše, co ve spojitosti s webhostingy očekávat. Takto se prezentuje Český hosting a je tak jasné, že by měl být parametrově a výkonnostně silným zástupcem, pokud chce svá slova dodržet.

Skutečně tomu tak je a parametry jsou až na výjimky shodné s vyššími tarify konkurence. Celkový diskový prostor činí 25 GB. Z toho je pro samotný web vyhrazeno pouze 10 GB, což k cenovce více méně sedí. V případě multihostingu obsahově náročnějších webových stránek by to nemusel být dostačující a navýšení prostoru pomocí příplatkového balíčku se v porovnání s konkurenčními dražšími tarify dost prodraží. Zbylých 5 GB připadá prostoru pro databáze a 10 GB pro e-maily.

Ostatní parametry lze chválit, případní spíše považovat za chtěný standard. Například neomezený přenos dat, neomezený počet subdomén, PHP verze 7.0, paměť pro PHP skripty 256 MB, podpora HTTP/2, CRON, neomezený počet FTP účtů a e-mailových schránek, neomezený počet databází a v neposlední řadě ukládání dat na SSD disky. Výjimkou zůstává maximální doba běhu PHP skriptů, která je omezena na velmi nízkých 30 s. To může způsobovat potíže náročnějším webovým stránkám a především aplikacím.

Důležité omezení se často vyskytuje i na straně databáze v podobě její nízké maximální možné velikosti. Ta je zde stanovena na více než dostačující 1 GB. Dalším pozitivem je povolení vzdáleného přístupu k databázi. Stejně tak kladnou zprávou je ne zcela samozřejmá možnost výběru tří SQL databází, konkrétně tedy MySQL, MariaDB a PostgreSQL.

Tyto parametry doplňuje maximální počet PHP procesů s číslovkou 8. Zde je vidět jakýsi kompromis mezi hodnotami 5 až 10 procesů v závislosti na ceně tarifu, které se typicky u webhostingů používají. U jednoho náročného webu 2 procesy pravděpodobně chybět nebudou. U multihostingu to může v běžném poměru dvou procesů na jednu doménu znamenat o 1 doménu méně, než bývá zvykem u dražších hostingů. To je však opravdu relativní a vždy záleží na konkrétních výkonnostních požadavcích každého webu. Obecně se však Český hosting hodí jak pro méně náročných webů, tak pro více nenáročných webů.

Provoz více domén na jednom hostingu je sice neomezený, ale doprovází ho dosti nemilá věc. Přidání domén za účelem multihostingu je zajištěno takzvaným aliasem. Ten je možné zdarma nastavit v klientské sekci pouze u domén, které jsou ve správě Českého hostingu. U všech ostatních je to prováděno prostřednictvím zákaznické podpory za jednorázový poplatek 200 Kč každá doména. Převod domény k Českému hostingu je zdarma. Proč však nuceně doménu převádět někam, kde její prodloužení stojí 250 Kč a zákaznická administrace neumožnuje ruční změnu DNS serveru.

Dostupnost – 8/10

Provoz jakýchkoliv internetových služeb sebou vždy nese jistá rizika výpadků konektivity a zajistit 100% dostupnost je prakticky nemožné. S každým menším zádrhelem rychle procento dostupnosti klesá stejně jako spokojenost zákazníků. I tak se však lze s dnešními pokročilými technologiemi alespoň magickému číslu 100 % co nejvíce přiblížit, a to prakticky až na rozdíl v řádu tisícin. Nemusí se to zdát, ale každá chybějící desetina znamená až 10 minut výpadků týdně, a proto by služby považované za spolehlivé měly bez problému garantovat dostupnost na 99,99 %.

Bohužel Český hosting dostupnost svého webhostingu garantuje pouze na 99,95 %. Tato hodnota je na první pohled alarmující, nicméně skutečná dostupnost je mnohem vyšší. V základních parametrech hostingu je uvedeno, že dlouhodobá dostupnost se pohybuje nad 99,98 %. Nezávislé testy měření dostupnosti pak ukazují ještě větší čísla a zákazníci vesele hlásí bezproblémový chod bez výpadků. Proč je tady nakonec garance tak nízká je poněkud zvláštní. Celé to může působit jako pojistka pro případné potíže, a to moc přílišnou důvěryhodnost nevzbuzuje.

Plánované i neplánované výpadky se nevyhnou téměř žádném u webhostingu. I zde jsou odstávky provedené za účelem aktualizací serverů společně se skutečnými výpadky vypsány ve vyhrazené sekci, a to včetně veškerých informací o průběhu onoho problému jako jsou zaznamenané časy a příčiny nedostupnosti služeb. Plánované odstávky jsou pochopitelně oznámeny s dostatečným předstihem a neočekávané výpadky okamžitě v dobu jejich výskytu.

Nemilé je ovšem množství objevujících se výpadků. Na každý měsíc v průměru připadají až 2 výpadky, které běžně trvají v řádu 5 až 15 minut, což je poměrně dost. To samozřejmě automaticky neznamená okamžitou nedostupnost webu, jelikož tyto výpadky se z pravidla nikdy netýkají všech serverů. Skvělým detailem je pak výpis všech informací do RSS kanálu. Ten je možné jednoduše spojit s aplikacemi třetích stran a dostávat tak bezprostřední oznámení prostřednictvím e-mailu. Komplexnější podoba monitoringu konkrétních serverů či webů není nabízena, a tak je nutné celé dění sledovat mezi řádky uveřejněných sdělení. Nakonec je vhodné zmínit, že kompenzace za nedodržení garance dostupnosti není předmětem obchodních podmínek.

Zabezpečení – 9/10

Šifrované zabezpečení nejrůznějších typů internetové komunikace je základem pro ochranu dat a jejich uživatelů, který by měl být výraznou součástí každého webhostingu. Ten musí každopádně své služby poskytovat jako zabezpečené v co možná největší šíři a mimo šifrování nejlépe nabídnou i další doplňující bezpečnostní prvky a funkce. Tato důležitá vlastnost je v podání Českého hostingu opravdu rozmanitá a dobře zabezpečené je prakticky vše co jde. Počínaje přenosem souborů na server (FTPS), přístupem k e-mailovým schránkám (POP3S, IMAPS) a odesíláním e-mailů (SMTPS). Samozřejmostí v oblasti šifrování je i bezplatný SSL certifikát Let’s Encrypt a stejně tak i možnost využití komerčních SSL certifikátů.

Protokol FTPS pak není kupodivu jedinou šifrovanou možností přenosu souborů na server. Lze použít i jeho obdobou variantu založenou na SSH, tedy SFTP s nastavením vlastních SSH klíčů. To je na sdílený webhosting poměrně netypický a vítaný protokol se kterým odpadá nutnost zadávání hesel. Chybí však funkcionalita dočasného zamykání FTP účtů a omezení jejich přístupu na konkrétní IP adresu.

I e-mailové a další služby nabízí krom šifrování něco dalšího. V případě zmíněného e-mailu je to již tradiční antivir a antispam. Nadále lze v rámci statistik zmínit kompletní záznamy HTTP přístupů na web. Naopak o aktivní DDoS ochraně není ze strany webhostingu ani zmínky. Dá se předpokládat, že jistá forma zabezpečení serverů rozhodně nechybí a bude případným útokům předcházet. Minimálně však síťová bezpečnost zahrnuje firewall a IDS/IPS ochranu. Co ale doopravdy chybí, je dvoufázové ověření při přihlašování do zákaznické administrace, které by snížilo riziko neautorizovaného přístupu k důležitým nastavením.

Velmi podstatným aspektem zabezpečení je v neposlední řadě i zálohování dat webového server a databáze. To je zde nabízeno vskutku plnohodnotně a bez kompromisů. Probíhá každý den, zálohy dat jsou dostupné 7 dní zpět, a je možné se navíc dostat i ke třem týdenním zálohám. K obnově záloh není potřeba přítomnost zákaznické podpory, nýbrž vše je zdarma bez problému v nouzi k dispozici skrze FTP.

Administrace – 8,5/10

Podoba zákaznické administrace je ve spojitosti s běžnými sdílenými webhostingy považována za jednoduchou a nepříliš propracovanou záležitost, a to jak po stránce vzhledu, tak stránce dostupných funkcí. Lze se skoro vždy a všude spolehnout, že nebudou chybět sekce pro základní nastavení nejdůležitějších služeb jako je FTP, PHP, databáze, DNS, e-mail, CRON, HTTPS a případně obnovení záloh. Stejně tak podstatnou a často zahrnutou sekcí je i přehled o objednávkách, platbách, fakturách a správa uživatelských údajů. To vše bez pochyb obsahuje i zákaznická administrace Českého hostingu.

Z podstaty fungování, a především z bezpečnostních důvodů, je sdílený webhosting poměrně omezenou službou. Není tak vhodné očekávat zázraky v možnostech jeho konfigurace, a proto přidaná hodnota se může objevit například v moderním vzhledu či ojedinělých funkcích. Nějaké užitečné vlastnosti navíc se najdou, ale s vizuálním stylem je to poněkud horší. Celé zákaznické prostředí působí zastarale a v některých místech i nepřehledně. Je zde sice netradiční možnost výběrů jiného vzhledu, ty však svou podobou tuto skutečnost nijak nevylepšují. Menší samozřejmostí je pak přítomnost anglického překladu.

Za to několik dalších prvků se dá naopak ocenit. Patří mezi ně statistiky přístupů na web, nastavení chybových stránek stránek, HTTP autentizace pro přístup k souborů a adresářům, instalátor aplikací, používání vlastních SSH klíčů, SMS notifikace týkající se plateb a kvót, delegování přístupu pro jiný účet a správa uživatelů s omezeným přístupem. Ve spojitosti s uživatelskými účty je dobré zmínit, že objednávku dalších služeb je možné provést pod stejným účtem a není tak nutné každý webhosting spravovat zvlášť.

Samostatnou kapitolou je podpora verzovacího nástroje Git. Přestože jeho použití pro nahrávání dat na server velmi usnadňuje práci a otevírá dveře automatizaci tohoto procesu, tak rozhodně nebývá součástí ani sebelepších webhostingů, nýbrž převážně až virtuální serverů. Místo klasického přenosu souborů skrze FTP klienta lze v zákaznické administraci pro danou doménu vytvořit takzvaný archiv, se kterým je možné pracovat jako se vzdáleným Git repozitářem.

Jinak celkem povedené rozhraní kazí fakt, že přidání každé nové domény, která není ve správě Českého hostingu, za účelem vytvoření multihostingu, musí zajistit zákaznická podpora s doprovodem jednorázového poplatku. Zamrzet může i to, že obdobně musí asistovat i u změny DNS serverů, to naštěstí zvládne bez poplatku.

Podpora – 9/10

Na sdíleném webhostingu opravdu nelze vše řešit vlastními silami a může tak nastat situace, kdy je nutné problémy řešit přímo s jeho pracovníky. Z pohledu zákazníka jsou kritéria na ideální podporu jasná. Měla by disponovat možností jí kontaktovat kdykoliv a prostřednictvím libovolného komunikačního kanálu, který se v aktuální moment jeví jako nejlepší. Důraz by měl směrovat na ochotu a rychlou odpověď, jejíž odbornost je úměrná dotazu. To Český hosting nabízí, ale podstatnou část vynechává.

Navázat kontakt se zákaznickou podporou není nic složitého a je k tomu možné využít všech typických prostředků, mezi které patří zaslání autorizovaného požadavku skrze kontaktní formulář v zákaznické administraci, telefon, e-mail a online chat. Pomoc je však k dispozici bohužel pouze v pracovní dny od 8.00 do 23.00 hodin. Mimo tuto dobu se může jako alternativa hodit rozsáhlá nápověda, která rozebírá všechna nejčastější nastavení služeb ve formě podrobných návodů.

Ať už se jedná o obecné dotazy nebo technické záležitosti, podpora je připravena odpovídat na dotazy celé šíře, a to včetně řešení nabízených individuálních úprav služeb. Veškeré problém, které se týkají webhostingu přímo, jsou náležitě vyřešeny. Naopak ty, u kterých se jedná o specifické potíže s webovými stránkami či aplikacemi třetích stran, nejsou v zájmu zákaznické podpory.

Výše popsané vlastnosti jsou jistě základem pro dobrou podporu zákazníka. Ta se nemusí omezovat pouze na nutnost odpovídání dotazů, ale může zajít mnohem dál. Psaní blogových článků a novinek ze světa webhostingu, pravidelné příspěvky na sociálních sítích či přítomnost na odborných konferencích může celkově nabízené služby jen ucelit a pozitivně zpestřit. Tomu všemu se Český hosting věnuje, nicméně nepříliš aktivně.


Webhosting Český hosting

Alternativy k Českému hostingu

Pakliže univerzálnost není správnou cestou, diametrálně odlišné řešení přináší webhosting Webglobe, který od 49 Kč do 219 Kč bez DPH měsíčně pokrývá třemi tarify potřeby pro jednoduché webové stránky a náročné projekty zvlášť.

Závěrečné hodnocení

8.5

Skvělý

Neexistují-li žádné specifické požadavky, je Český hosting osvědčenou střední cestou, která nezklame v žádném ohledu. Webhosting je schopen bez problému provozovat malé webové stránky i náročnější aplikace. Většinou svých parametrů dokáže konkurovat i o více než polovinu dražším službám. Spolehlivost, výkon, bezpečnost a ochotná podpora. To vše tento komplexní program nabízí na dobré úrovni. Největším a odrazujícím neduhem je podivný přístup k multihostingu, kvůli kterému je nezbytné držet všechny domény přímo pod správou Českého hostingu, nebo v opačném případě zaplatit jednorázový poplatek za každou z nich.

Parametry
8
Dostupnost
8
Zabezpečení
9
Administrace
8.5
Podpora
9
Klady
  • Denní zálohování dat a přístupnost záloh
  • Odborná a ochotná podpora
  • Podpora HTTP/2 a SSD disků
  • Skvělý poměr cena/výkon
  • Univerzální tarif pro všechny potřeby
  • Verzovací nástroj Git
  • Jednotná cena bez příplatkových balíčků
  • Neomezený multihosting
  • RSS pro odstávky a výpadky
Zápory
  • Malý diskový prostor pro web a cena jeho navýšení
  • Garance dostupnosti pod 99,99 %
  • Zákaznická podpora není dostupná 24/7
  • Nelze samostatně měnit DNS server domén
  • Poplatek za multihosting doménu, která není ve správě Českého hostingu
  • Bez kompenzace při případných výpadcích

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.9 (32 hlasů)

Autor recenze

Václav Černý
Václav Černý

Jsem vývojář webových aplikací a milovník IT. Rád zkouším nové technologie a rozšiřuji tak své znalosti. Mimo web a vše co s ním souvisí se zajímám o tvorbu videoher. Více o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář