Investování je dnes jednodušší než kdy dřív. Nejrychlejší cestu pro zhodnocení vašich úspor představují investiční aplikace. Aplikaci si stačí stáhnout do mobilu, poslat částku a začít investovat. Například na XTB můžete začít s pár korunami. V aktuálním článku vám představíme ty nejlepší aplikace pro investování.
- Více se o investování dočtete ve srovnání brokerů.
Recenze aplikace XTB
- Nulové poplatky při investování do akcií a ETF (do objemu 100 000 EUR měsíčně)
- Rychlé a bezpečné vklady i výběry
- Více než 3 000 akcií z Evropy a USA
- Přehledná aplikace na investování v češtině
- Responzivní zákaznická podpora 24/5
- Bez větších nedostatků
Jedním z nejpohodlnějších způsobů investování představuje aplikace XTB. Na jednom místě můžete pohodlně investovat do fyzických akcií, ETF, CFD na forex, akcie, ETF i komodity (zlato, ropa…). XTB je kompletně v češtině, což pomáhá hlavně začátečníkům.
XTB aplikace je skvěle zpracovaná. Nechybí položka s oblíbenými instrumenty včetně „HOT“ s žebříčkem aktiv, která v daný čas přitahují nejvíce pozornosti. Pokud se vám některá položka zalíbí, stačí jedno kliknutí a ihned se zobrazí možnost nákupu. Jakmile dojde k transakci, informaci o nové pozici zjistíte ve vašem portfoliu. Zde vidíte nákupy a případně zisky. V sekci zprávy vyčtete dění na aktuálním trhu, záložka vzdělávání je skvělá pro studium.
Abyste mohli aplikaci XTB plnohodnotně využívat, nejprve si na svůj účet pošlete finanční prostředky. Peníze můžete poslat několika způsoby; klasickou metodou zadáním debetní karty, přes PayPal nebo třeba převodem z bankovního účtu.
Aplikace od XTB patří mezi nejlepší aplikace na investování. Je intuitivní a těší se velké popularitě. Určitě vhodná aplikace na akcie.
Recenze aplikace Portu
- Automatické investování – o nic se nestaráte
- Investiční mobilní aplikace pro začátečníky
- Investujte od 1 000 Kč
- Volba míry rizika
- Portfolio se pravidelně rebalancuje (dle požadavku)
- Rychlá registrace online
- Transparentní poplatky
- Vklady a výběry zdarma
- Portfolio dle vlastní strategie
- Zajištění proti měnovému riziku
- Spíše pro dlouhodobý způsob investování
- Pasivnější investování = zpravidla nižší výnos
- Pokročilejší investory asi neosloví
Portu je skvělá investiční platforma, která se může pochlubit slušným zhodnocením portfolií svých klientů. Jak Portu funguje?
Na Portu si nejprve založíte účet a pomocí investičního dotazníku platforma zjistí, jaký typ investora vlastně jste. Nabízí jak méně riziková portfolia, tak více riziková, u kterých je vyšší potenciál zhodnocení (nebo ztráty). Po výběru portfolia stačí zaslat peníze a Portu se o vše postará za vás.
Investování s Portu je absolutně jednoduché. Odborníci se o všechno postarají za vás, vy nemusíte dělat vůbec nic. Je jenom na vás, zda si na Portu pošlete jednorázově vyšší částku, případně budete každý měsíc posílat tisícovku. Portu vaše úspory rozdělí hlavně do ETF a dluhopisů, čímž výrazně sníží rizikovost ztráty. Jinými slovy, nesází na „jednu kartu“, ale diverzifikuje.
Vaše portfolio je také pravidelně rebalancováno dle tržní situace, díky čemuž dokáže pružně reagovat na aktuální dění. Portu je zároveň nízkonákladový způsob investování. Platíte pouze za správu portfolia. Čím déle budete s Portu investovat, tím budou poplatky za správu nižší. Například za časový horizont 3 roky si Portu strhne poplatek 1 % ročně, za 10 let 0,70 %, ale při dlouhodobějším investování 15 a více let je poplatek jenom 0,60 %. U Portu se jednoznačně vyplatí dlouhodobý způsob investování.
Aplikace Portu je přehledně řešená a kompletně v češtině. Její ovládání zvládne i nezkušený uživatel. Tady se hodí dodat, že aplikaci budete používat spíše okrajově. Jak jsme si řekli už výše, platforma Portu vaše prostředky investuje sama. Vy pouze sledujete, jak se vašemu portfoliu aktuálně daří.
Recenze aplikace Zonky
- O nic se nestaráte
- Hezky zpracovaná a přehledná aplikace
- Velmi transparentní podmínky
- Prověřená společnost
- Min. vklad 10 000 Kč
- Nižší výnos
Mezi oblíbené investiční aplikace patří Zonky. Služba Zonky Rentiér funguje tak, že vy půjčíte své volné prostředky lidem, kteří je právě potřebují. Peníze se vám poté začnou zhodnocovat. Výnos se odvíjí od výše vkladu a doby investování. Zonky si za posledního 2,5 roku drží výnos mezi 3 až 5 procenty. Ten ale může být klidně i vyšší, vždy záleží na druhu investice a její rizikovosti.
Pokud se rozhodnete se Zonky investovat, každý měsíc vám bude vyplácen výnos. Vložený vklad samozřejmě zůstává stále investovaný. Minimální částka pro vklad je 10 000 Kč.
Služba Zonky Rentiér je založena na principu automatické alokace vložených peněz, který funguje se speciálním algoritmem Zonky. Společnost vaše peníze rozloží do stovek menších pohledávek, čímž vyváží riziko. A jak je to s poplatky? Náklady za správu portfolia jsou 1,5 % p. a. z proinvestované částky. Výběry jsou zdarma.
Recenze aplikace Fingood
Fingood, česká P2B investiční platforma založená v roce 2014, nabízí spojení soukromých investorů s malými a středními firmami. S růstem na přes 9 tisíc investorů a objemem investic překračujícím miliardu korun, se platforma vyprofilovala jako důvěryhodná možnost pro diverzifikaci portfolia s výnosy mezi 8 a 12 % ročně. Proces investování je zjednodušený a přístupný, umožňující snadnou orientaci i pro nováčky, přičemž registrace a správa účtu probíhá kompletně online.
Platforma klade důraz na transparentnost a minimalizaci rizik skrze důkladnou analýzu projektů a nabízení možnosti diverzifikace investic. Ačkoliv je jediným účtovaným poplatkem 9 % z výnosu, absence zkušebního účtu může některé potenciální investory odradit.
Kód vkládejte již při registraci
Nicméně, s výhodami jako je moderní mobilní aplikace, přehledné webové rozhraní a efektivní zákaznická podpora, představuje Fingood lákavou volbu pro ty, kteří hledají možnosti investování do českého podnikatelského sektoru s rozumným balancem rizika a výnosu.
Recenze aplikace Fondee
- Skvělá aplikace na investice pro začátečníky
- Až 5 portfolií současně
- Investujte od 1 000 Kč
- Volba míry rizika
- Portfolio se pravidelně rebalancuje (dle požadavku)
- Transparentní poplatky
- Vklady a výběry zdarma
- Velmi mladá společnost
- Pasivnější investování = zpravidla nižší výnos
- Pokročilejší investory asi neosloví
Fondee je další z řady oblíbených investičních platforem pro začátečníky nebo méně zkušené investory. Funguje typicky na základě dotazníku, kterým Fondee zjistí, jaký máte vztah k riziku a podle toho vám doporučí portfolio. Investovat můžete libovolnou částku již od 1 000 Kč.
Tato platforma sází na portfolia složená z ETF. Každé portfolio tvoří až 14 různých ETFek, čímž se snaží o diverzifikaci a snížení rizika. Podle volby míry rizika se odvíjí možný zisk.
Například konzervativní investování má historický výnos 3,17 % za rok, kdežto portfolio odvážného investora mělo historický výnos 8,97 %. Výběr rizika se tedy přímo promítne na skladbě vašeho portfolia. Některé zahrnuje více akcií Evropy, další sází spíše na americké akcie a dluhopisy, jiné to zkouší s akciemi rozvíjejících se trhů.
Zásadní informací je, že se o nic nestaráte. Vaše portfolio je spravováno týmem expertů, který má dlouholeté zkušenosti. V rámci aplikace můžete sledovat, jak se vašemu portfoliu aktuálně daří. Aplikace je přehledná a kompletně v češtině.
Recenze aplikace DEGIRO
- Skvělá pro začátečníky
- Jednoduchá aplikace pro obchodování na burze v češtině
- Pestrá nabídka investičních produktů
- Transparentní a nízké poplatky
- Vedení účtu v CZK
- 35% zdanění dividend českých akcií
Pokud vám nevyhovuje XTB, můžete vyzkoušet Degiro. Degiro patří mezi přívětivé investiční mobilní aplikace pro začátečníky i pokročilé investory. Uživatelské rozhraní je přehledné a kompletně v češtině.
Po spuštění aplikace okamžitě vidíte, jak se vašemu portfoliu daří, případné kolik volných prostředků máte k dispozici. Pomocí jednoduchého vyhledávání rychle najdete potřebný instrument, ke kterému vám aplikace zobrazí nejdůležitější informace. Před finálním rozhodnutím si lze prohlédnout grafický přehled vývoje. Při nákupu nebo prodeji zadáte limit, počet i částku. Prostor pro chyby je tady minimální.
Degiro vám umožní obchodovat s řadou aktiv. Například akcie můžete obchodovat v rámci Evropy, Severní Ameriky, Asie a Oceánie. (Zde berte v potaz fakt, že se u Degira daní české akcie 35 %)
Degiro zahrnuje také investiční fondy (nelistové), ETF, futures, pákové produkty, dluhopisy, opce a warranty (finanční derivát).
Hlavní zásady při výběru investiční aplikace
Investiční aplikace musí splňovat několik kritérií. Asi budete těžko svěřovat našetřené peníze společnosti, která byla někdy úspěšně napadena hackery a nemá dobrou pověst. Správný výběr se však netýká pouze bezpečnosti. Všechna hlavní kritéria si nyní připomeneme v několika bodech.
Můžete být ale klidní, protože všechny námi doporučené investiční aplikace tato kritéria splňují.
Bezpečnost
Ještě před tím, než svěříte své osobní údaje a peníze druhé straně, byste si měli zjistit informace o bezpečnosti. Je tato společnost důvěryhodná a regulovaná? Pamatujte na to, že by vaše peníze měly být chráněny před krádeží. Zkuste si tedy zjistit, zda je daná společnost regulovaná regulačním orgánem. Myslete i na bezpečnost vašeho účtu. Ideální je, pokud aplikace poskytuje dvoufaktorové ověřování pro přihlášení.
Uživatelská podpora
Finance nepatří mezi jednoduchý obor. Je proto vhodné, aby daná společnost poskytovala dostatečnou podporu pro případ, že se objeví nějaký problém. Kromě telefonního kontaktu se podívejte na přítomnost online chatu, fóra či FAQ. Odpovídá společnost na otázky zákazníků? Jak rychle reaguje a mluví česky?
Poplatky a náklady
Ačkoliv je stažení aplikace a registrace zdarma, s poplatky počítat musíte. Poplatky a náklady patří mezi důležitá kritéria při výběru investiční aplikace. Ovlivňují totiž konečný výnos, tedy něco, kvůli čemu finanční prostředky investujete. Myslete na to, že nízké poplatky automaticky neznamenají nejlepší volbu. Chce to najít rovnováhu, která bude vyhovovat vašemu způsobu investování. Budete obchodovat hlavně s akciemi? Dáváte přednost ETF? Potom vám nebudou vadit vyšší poplatky za nákup akcií.
Hlídejte si zejména poplatky:
- které se vztahují k provozu účtu;
- poplatky za správu vašeho portfolia;
- poplatky za nákup a prodej aktiv;
- poplatky za vklad a výběr.
Výnos
Důležité kritérium zůstává také celkový výnos. Samozřejmě záleží na tom, o jaké investiční aplikaci se bavíme. Pokud budete investovat převážně do akcií či ETF, konečný výnos záleží pouze na vašem výběru a tržním dění.
Jiná situace nastává například u Portu či Fondee, tedy u investičních aplikací, kde za vás investují odborníci. Vy si akorát vyberete míru rizika (portfolio s vyšším nebo nižším rizikem), které hodláte podstoupit. Tady můžete přihlédnout k historickému výnosu. Ovšem myslete na to, že se historie nemusí opakovat. Minulý výnos nikdy nemusí znamenat výnos budoucí.
Použité zdroje:
vlastní zkušenosti
https://www.xtb.com/cz
https://www.degiro.cz/
https://www.portu.cz/
https://www.fondee.cz/
https://www.zonky.cz/rentier/
https://www.kurzy.cz/zpravy/494412-3-aplikace-na-investovani-se-kterymi-muzete-mit-vic-penez/
https://www.google.com/finance/
Diskuze a zkušenosti