Chtěli byste vydělat prodejem ropy nebo tušíte, že porostou ceny cukru? Komoditní trh vám umožní obchodovat se strategickými surovinami i dlouhodobě investovat do cenných kovů. Úspěch však záleží na zkušenostech, znalostech i správné analýze dostupných informací. Seznámíme vás s fungováním komoditního trhu, vysvětlíme hlavní výhody a samozřejmě upozorníme na nejdůležitější rizika.
Investování a obchodování na komoditním trhu
Komoditní trh patří k těm nejstarším. Obchodujete s celosvětově významnými surovinami v krátkodobém či dlouhodobém horizontu. Můžete spekulovat s růstem nebo poklesem ceny, případně využívat finanční páku. Obchodování se v praxi příliš neliší od akciových trhů.
Obecně lze komodity rozdělit na zemědělskou produkci a průmyslové suroviny. Zemědělská produkce se běžně označuje za měkkou komoditu. Spadá sem například kukuřice či obilí, ale také maso nebo některé rostlinné produkty, třeba cukr a káva.
Suroviny důležité pro průmyslovou výrobu spadají mezi tvrdé komodity. Naleznete mezi nimi ropu, zemní olej nebo různé druhy kovů, včetně zlata a stříbra. Drahé kovy však mají mezi komoditami výsadní postavení. Platí to především pro zlato, které se s oblibou využívá pro diverzifikaci portfolia.
Přímý nákup komodit nebo akcie?
Obchodovat můžete přímo s danou surovinou nebo s akciemi podniků, které danou komoditu produkují. Hodnota akcií s hodnotou komodity obvykle silně koreluje. Vybrat si můžete i komoditní fondy ETF. Zkušení investoři obchodují také v krátkodobém horizontu pomocí CFD.
Komoditní akcie a fondy
Investice do komoditních akcií či fondů patří k nejoblíbenějším způsobům, jak začít investovat na komoditním trhu. Proti přímému nákupu surovin navíc akcie nesou dividendy. Platí tu ovšem stejná rizika jako v případě nákupu jakýchkoli jiných akcií. Společnost se může dostat do finančních potíží nebo v krajním případě zbankrotovat.
Větší diverzifikaci portfolia umožňují komoditní ETF fondy. Vybírat lze mezi portfolii zaměřenými na společnosti produkující jednu specifickou komoditu nebo diverzifikované fondy kombinující více komodit.
CFD obchodování především pro zkušené
V případě CFD (Contract for Difference) nenakupujete přímo vybranou komoditu, pouze spekulujete na růst či pokles ceny pomocí rozdílové smlouvy. Využíváte tak vysokou volatilitu většiny komodit. CFD obchodování ovšem nese vysoké riziko vzhledem ke značné nejistotě v odhadu budoucího vývoje trhu. Je vhodné především pro zkušené investory, kteří dokáží rizika efektivně hodnotit a řídí se funkční obchodní strategií.
Zlato jako bezpečná rezerva
Zlato si udržuje v komoditních obchodech zvláštní roli. Investice do zlata je dlouhodobě velmi oblíbená. Často se využívá pro rozšíření a zajištění portfolia. Pokud s investicemi začínáte, bude vás zlato pravděpodobně zajímat z komoditního trhu nejvíce. Není to překvapivé, řada zkušených investičních makléřů s oblibou využívá zlato jako pojistku v době nejistoty na trhu. Cena zlata totiž příliš nekoreluje s cenami akcií ani dluhopisy. Naopak, pokud na trhu panují obavy hodnota zlata obvykle stoupá.
Kdy se vyplatí investice do zlata?
Cena zlata v dlouhodobém horizontu roste. V roce 2000 stála trojská unce asi 400 dolarů, dnes se cena pohybuje nad hranicí 2 tisíc dolarů. Výnosy tak překonávají běžné spořící účty a dobře odolávají také inflaci.
Zlato ovšem v minulosti zažilo několik výrazných tržních propadů i dlouhodobou stagnaci. Naposledy mezi lety 1980 a 2000. Investice do zlata v krátkodobém, případně střednědobém horizontu je proto poměrně riziková. Nejmenší riziko představuje dlouhodobá investice v horizontu desítek let. Může být zajímavou alternativu k dlouhodobému spoření.
Jak začít obchodovat s komoditami?
Komodity nejsou zcela vhodnou alternativou pro začínající investory. Volatilita je poměrně vysoká, zejména v krátkém období. Ceny většiny komodit lze pouze odhadovat. Značná nejistota se pojí především se zemědělskými produkty. Cenu silně ovlivňuje velikost úrody, která závisí na srážkách, slunečných dnech či průměrné teplotě. Přesná předpověď je proto velmi obtížným úkolem i pro zkušené odborníky.
Základní obchodní strategie
Pokud chcete investovat na komoditním trhu, vyplatí se znát nejdůležitější analytické nástroje a související strategie, které komoditní investoři standardně využívají. Běžně se setkáte s technickou analýzou, která sleduje tržní trendy. Odvozená strategie se nazývá Trend Swing. Pro komodity je vhodné využívat i fundamentální analýzu. Vychází z podrobného rozboru aktuálního stavu v kontextu současné potřeby. Doplňkem pak může být psychologická analýza, která odhaduje vývoj trhu na základě obecného chování investorů.
- Technická analýza
- Fundamentální analýza
- Psychologická analýza
Kde získat informace?
Základní přehled vám obvykle nabídne váš broker. Kvalitní investiční platforma vždy nabízí dostatek nástrojů pro technickou analýzu, včetně automatizovaných obchodních transakcí, které uskutečňují nákupy či prodeje dle nastavených parametrů. Pokud například plánujete nákup poté co vybraná komodita dosáhne konkrétní ceny, nemusíte osobně stále kontrolovat situaci na trhu. Stačí zadat příkaz.
Podrobnosti pro fundamentální analýzu se vyplatí čerpat z oficiálních zdrojů. Obvykle ministerstva nebo agentury věnující se konkrétní oblasti. Vždy je výhodné čerpat z více zdrojů. Důležitou roli hraje i vaše schopnost poznatky správně vyhodnotit.
Investujte s rozmyslem!
Každá investice nese riziko možné ztráty. Komoditní trh nevyjímaje. Dobře zvažte, kolik peněz budete investovat a za jakých podmínek. Nikdy neinvestujte všechny své finanční prostředky do jednoho nástroje, ale udržujte diverzifikované portfolio.
Další zdroje informací
Aktuální články a analýzy z finančního světa nabízí investiční platforma XTB. Podrobné informace pro investory naleznete na portálu investicniweb.cz. Finanční statistiky a aktuální legislativu poskytuje Česká národní banka. Vysvětlení odborných termínů se detailně věnuje Wikipedie.
Diskuze a zkušenosti