Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Služby

Investovat jednorázově nebo pravidelně?

27. 9. 2023 aktualizováno

Chcete investovat ale přemýšlíte o nejvýhodnější formě? Prozradíme vám jak se liší jednorázová investice od pravidelného investování menších částek. Zaměříme se na výnosy z krátkodobého i dlouhodobého hlediska a nezapomeneme ani na vyhodnocení rizik.

Jak funguje investice?

Investice mají jednoduchou logiku. Své peníze vložíte do nákupu finančních instrumentů (ve světě financí označuje instrument to s čím lze obchodovat na finančním trhu – mezi finanční instrumenty tedy spadají úvěry, cenné papíry, valuty, vklady i peníze) s cílem je později se ziskem prodat, případně těžit z pravidelných výnosů či úroků. Řečeno slovy investičního makléře, vytvoříte si vlastní investiční portfolio s cílem maximalizovat jeho hodnotu.

výhodná jednorázová investice s XTB recenze

Každá investice se ovšem pojí s rizikem, které spočívá v rozdílu mezi očekávaným výnosem a skutečností. Můžete získat podstatně méně než jste čekali nebo dokonce méně než byla původní nákupní cena. Míru rizika obvykle odráží velikost výnosu. Čím je možný výnos vyšší, tím větší je také riziko.

Riziko lze naštěstí výrazně snížit nákupem rozličných instrumentů, tedy portfolio diverzifikovat. Jen velmi výjimečně dochází k současnému poklesu různých typů instrumentů. Realita je spíše opačná. Jestliže jedna část trhu nečekaně výrazně klesá a snižuje hodnotu vašeho portfolia, jiné části trhu mohou mírně růst a pomoci vyrovnat nebo snížit případné ztráty.

Náš tip

Zda je lepší investovat nebo spořit jsme rozebírali v našem článku. Pokud vás to zajímá, přečtěte si ho.

Kdy platit daně

V případě prodeje cenných papírů, se nemusíte obávat zdanění pokud váš příjem z prodeje nepřesáhne 100 tisíc Kč za rok nebo cenné papíry držíte déle než tři roky. Nezapomeňte však brát v úvahu celkovou prodejní cenu, nikoli pouze zisk, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Od daně jsou od roku 2023 osvobozeny také příjmy z dividend a úroků, které u zaměstnanců nepřesahují 20 tisíc Kč ročně, případně 50 tisíc Kč ročně u ostatních osob. Například podnikatelů či OSVČ. Povinnost podat daňové přiznání si můžete ověřit u finančního úřadu, makléře nebo finančního poradce.

Kde bezpečně investovat?

Investiční účet si můžete založit v bance, případně využít specializovanou investiční platformu. Banky dnes cílí především na konzervativní klienty, kteří využívají služby automatického investování. V takovém případě se jako investoři nemusíte o nic starat. Vše za vás obstará investiční makléř banky. Portfolia jsou sestavena s důrazem na minimalizaci rizik, což se projevuje v obecně nižších výnosech.

bezpečná pravidelná investice recenze

Investiční platformy představují novější a modernější formu investování. Nabídnou automatická portfolia, která fungují na obdobných principech jako jejich bankovní protějšky, odvážnější portfolia akceptující vyšší rizika i neomezenou osobní správu nad vlastními investicemi. Kvalitní platformy navíc nabízí velké množství edukativních videí či článků z oblasti financí a ekonomie.

Náš tip

Testovali jsme populární mezinárodní investiční platformu XTB. Vyzkoušet si ji můžete zdarma a bez rizika díky demo účtu.

Pozor na podvodné investiční platformy

Nikdy se nenechte zlákat líbivou reklamou a pečlivě vybírejte kam vložíte své peníze. Důvěřujte především velkým a zavedeným společnostem, které na trhu působí delší dobu. Vyhledejte si odborné recenze a  mějte na paměti základní pravidlo, že vyšší zisk je spojený s vyšším rizikem. Především na sociálních sítích běžně narazíte na podvodné investiční nabídky. Jejich cílem je získat přístupové údaje do vašeho účtu a připravit vás o veškeré uložené finanční prostředky.

Pozor

Banka či důvěryhodná investiční společnost po vás nikdy nebude chtít přístupové údaje k osobnímu účtu ani nebude požadovat vzdálený přístup do vašeho počítače.

Investovat jednorázově nebo pravidelně?

Jednorázové investování

Hlavním rozdílem mezi jednorázovou a pravidelnou investicí spočívá v maximalizaci výnosu, tedy zhodnocení vložených prostředků. Statisticky nejvýnosnější je úspěšná jednorázová investice. Pokud správně odhadnete směřování trhu, je nejlepší investovat do levných instrumentů, jejichž cena následně dramaticky vzroste. Riziko je však zřejmé. Stačí špatně odhadnout budoucí vývoj. Tato strategie navíc vyžaduje dostatek finančních prostředků.

Klady
  • Vysoký výnos
  • Zhodnocení i krátkodobé investice
Zápory
  • Vysoké riziko
  • Nutnost mít dostatek finančních prostředků

broker XTB pro začátečníky i pokročilé investory recenze

Pravidelné investování

Pravidelné investování je obecně rozšířenější. Nevyžaduje velké vstupní částky a časové rozložení navíc snižuje potenciální rizika. Protože investujete v dlouhém období, změny trhu reprezentované výhodnějšími i méně výhodnými investicemi se vzájemně vyrovnají. Co vám v takovém případě zajistí výnos? Obecný trend trhu směřovat k růstu. Jinými slovy, finanční statistika ukazuje, že každé dostatečně různorodé portfolio časem zvyšuje svoji hodnotu. Výhodné investice budou v dlouhém období převažovat nad těmi nevýhodnými.

Pravidelná investice je zisková především v delším časovém horizontu. Pokud začnete investovat v době poklesu trhu, nemusí vložené prostředky okamžitě vykazovat cílený výnos. Začínající investory mohou počáteční ztráty vystrašit natolik, že předčasně investici ukončí.

Klady
  • Snížení rizika
  • Nevyžaduje vysoké vstupní sumy
Zápory
  • Menší výnosy v krátkém období
  • Obecně nižší výnosy proti jednorázové investici

Má smysl investovat bez úspor?

Samozřejmě. Pokud nemáte žádné úspory, které byste mohli použít jako počáteční kapitál, můžete investovat pravidelně v menších částkách. Z dlouhodobého hlediska lze i menšími příspěvky vytvořit zajímavou sumu. Výnosy navíc pomohou investované prostředky dále navyšovat a eliminovat například vliv inflace.

jednorázové i pravidelné investování s XTB srovnání

Předem však počítejte s dlouhodobou investicí. Pokud plánujete uložené prostředky použít v horizontu měsíců či několika let, může být vhodnější volbou spořící účet. Spoření sice nabízí nižší zhodnocení, ale rozdíly v kratším časovém úseku často nejsou zásadní. Peníze máte navíc okamžitě k dispozici.

Investujte s rozmyslem

Přestože investice představují rozšířený a oblíbený nástroj pro zhodnocení finančních prostředků, stále jsou spojeny s určitým rizikem. Vždy dobře zvažte kolik peněz budete investovat a za jakých podmínek. Investice s vysokým rizikem vždy provádějte s vědomím možné ztráty. Nikdy neinvestujte veškeré volné finanční prostředky a vždy přemýšlejte nad diverzifikací.

 

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (2 hlasy)

Autor článku

Milan Boháček
Milan Boháček

Technologický nadšenec se zvláštní zálibou v letectví a astrofyzice. Nemůže se dočkat dalšího letu Starship. Ve volných chvílích sleduje sci-fi seriály a baví se hraním šachu. Stres odbourává při vaření. Díky 3D tiskárně si plní dětské sny, takže modely raket, vetřelců a dinosauřích koster začínají pomalu přetvářet jeho byt v pravé nerdí doupě. Můj Facebook.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář