Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Finanční služby

Fondee.cz – recenze investiční platformy

17. 1. 2023 aktualizováno

Hodnocení investiční platformy Fondee

Přinášíme recenzi na českou investiční platformu Fondee, která vyniká nízkými poplatky, přehledným portfoliem a zajímavým zhodnocením.

Patříte mezi začátečníky a rádi byste své úspory zhodnotili? Fondee je jednou ze skvělých příležitostí. O nic se nemusíte starat, všechno za vás vyřeší zkušení investoři. Podíváme se na historii společnosti, jak se zaregistrovat, jaké investiční příležitosti Fondee nabízí, jaké jsou poplatky a na spoustu dalšího.

Hodnocení investiční platformy Fondee

8.7

Skvělá

Fondee patří mezi nejlepší platformy pro investování. Doporučujeme ji hlavně začátečníkům, kteří nechtějí riskovat vlastním výběrem instrumentů. Fondee vše vyřeší za vás, míru rizika si zvolíte sami. Poplatky jsou nízké, správa jednoduchá. Stačí vložit částku jednorázově nebo pravidelně. Fondee vaše peníze zhodnotí.

Jednoduchost používání
9
Bezpečnost a důvěryhodnost
9
Přizpůsobení portfolia
8
Výnosnost vs. rizika
8.5
Poplatky
9
Klady
 • Skvělá platforma pro začátečníky
 • Až 5 portfolií současně
 • Investujte od 1 000 Kč
 • Denní nákupy a prodeje
 • Volba míry rizika
 • Portfolio se pravidelně rebalancuje (dle požadavku)
 • Rychlá registrace online
 • Transparentní poplatky
 • Vklady a výběry zdarma
Zápory
 • Velmi mladá společnost
 • Klientská zóna dostupná až po zaslání peněz
 • Chybí portfolio dle vlastní strategie
 • Měnové riziko (investice v EUR)

Stručná recenze Fondee

Patříte mezi nezkušené začátečníky, kteří nechtějí o své úspory přijít vysokou inflací? Rozhodli jste se vaše úspory navýšit? Nechcete se o nic starat, pouze jednorázově nebo pravidelně posílat peníze a sledovat výnos? Jednou ze skvělých příležitostí může být investiční platforma Fondee. Jak funguje a co vám může nabídnout?

Hodnocení investiční platformy Fondee

Abyste mohli na Fondee začít investovat, je nutné si založit účet. V rámci několika kroků a ověření totožnosti se můžete pustit do investování. Nejprve odpovíte na několik základních otázek, načež vám Fondee doporučí jedno ze sedmi portfolií. Ta se liší mírou rizika vs. výnosu. Výběr pamatuje jak na konzervativnější investory, tak na odvážnější klienty. Výnosy se pohybují mezi cca 3,2 až 12,5 % ročně (dle historických dat).

Jaké jsou poplatky u Fondee? Platforma Fondee je transparentní a výši poplatků před nikým neskrývá. Výše poplatků 0,9 % (včetně TER 0,15 %) je obecně nízká, žádné jiné poplatky neexistují. Své peníze si můžete kdykoliv vybrat a přestat investovat. Nejste vázání dodržením nějakých nesrozumitelných podmínek. Veškeré investice jsou pod drobnohledem České národní banky. Regulace je tedy zaručena.

Fondee původně spolupracovala s nizozemským brokerem Degiro. Spolupráci ale v loňském roce ukončila. Investice klientů jsou uloženy u brokera J&T Banky.

Fondee funguje mimo jiné také na Slovensku.

Jak to funguje ve zkratce:

 • Zaregistrujete se
 • Vyberete si portfolio a míru rizika
 • Vložíte peníze
 • Fondee začne investovat
 • Vy sledujete vývoj – o nic dalšího se nestaráte

Základní informace

Klíčové vlastnosti Parametry
Pro začátečníky?
Oficiální stránky: Fondee.cz
Licence/regulace: Česká národní banka (ČNB)
Čeština:
Aplikace v mobilu:
Počet portfolií: 14
Složení portfolií: ETF, podílové fondy, hotovost
Zhodnocení: 3,2–9 %
Měny: CZK, EUR
Minimální investice: 1 000 Kč
Poplatky: 0,9 % ročně včetně TER 0,15 %

Historie Fondee

Fondee a.s. patří mezi mladé společnosti. Byla založena v roce 2017 manželi Hlavsovými. K oficiálnímu spuštění došlo v roce 2020, kdy na podzim téhož roku získala společnost několikamilionovou investici od J&T Banky. Brzy nato se stal členem dozorčí rady Fondee Pavel Štěpánek, který dříve působil například jako člen Bankovní rady České národní banky (ČNB).

Jak se platformě Fondee daří nyní? Dle dostupných informací skvěle. Na začátku třetího kvartálu 2020 spravovala platforma Fondee 700 klientů, na začátku roku 2021 se počet investorů zvýšil přes dvoutisícovou hranici, v roce 2022 již Fondee věří přes 10 000 klientů. Také samotný tým Fondee se rozšířil a přibyly nové kanceláře. Startup Fondee se tedy stal rozvíjející se českou společností, která má výborně nakročeno.

Pro koho je Fondee vhodná?

Pro koho je Fondee vhodná?

Investiční platforma Fondee cílí převážně na začátečníky. Pokud financím příliš nerozumíte, neznáte (a ani nechcete znát) úskalí a rizika spojená s investicemi, Fondee je pro vás jako stvořená.

Vše funguje tak, že si pošlete peníze na váš účet u Fondee. Po výběru vhodného portfolia a rizika, v čemž vám platforma pomůže, se Fondee o vše postará za vás. Váš vklad začne investovat podle vámi zvoleného portfolia. Celý proces není složitý.

Právě ona jednoduchost odradí náročnější a zkušenější investory, pro které Fondee.cz vhodná není. Investice převážně do fondů ETF jsou považovány za konzervativnější. Riziko je v případě ETF sice nižší než u běžných akcií, ovšem spolu s rizikem klesá i míra potencionálního výnosu. Jakoby začarovaný kruh: pro začátečníka však ideálně začarovaný…

Mluvíme však o nepsaném pravidlu. Kupříkladu index S&P 500 si za rok 2021 připsal roční výnos přes 24 %, což je skvělý výnos, který uspokojí i zkušenější investory.

Kdy mohu peníze vybrat?

Potřebujete zainvestované peníze náhle a co nejdřív? Není problém. Z účtu Fondee můžete své vklady vybrat kdykoliv zdarma, přičemž během několika dní budete mít peníze na svém účtu. Žádné vstupní ani výstupní poplatky nejsou. Za vklad a výběr nic neplatíte.

Výnosnost a rizika

Hodnocená investiční platforma Fondee se zaměřuje na méně rizikové investice. Mezi takové investice patří dluhopisové ETF a akciové ETF, na které se Fondee soustředí.

Každé portfolio na Fondee tvoří až 14 různých ETFek. Každé přitom zahrnuje tisíce různorodých firem, tedy jejich akcií nebo dluhopisů. Jinými slovy: vaše úspory jsou zainvestovány diverzifikovaně. Pokud zkrachuje jedna firma, prakticky se nic neděje. Tento, řekněme konzervativnější, způsob investování dlouhodobě doporučuje (hlavně začátečníkům) také Warren Buffett.

Kromě 7 klasických portfolií najdete na Fondee také 7 ESG udržitelných portfolií, která vynikají ve vysokém ESG hodnocení, vyšším zastoupením amerických akcií a vyšším historický výnosem (12,5 % ročně).

Výnosnost a rizika Fondee

zdroj: Fondee.cz

Fondee moc dobře ví, že ceny akcií a dluhopisů nejsou stabilní. Vaše portfolio je proto pravidelně (1krát měsíčně) rebalancováno tak, aby byla ziskovost co nejefektivnější. Jednoduchý příklad: pokud začne cena některých instrumentů klesat a cena jiných naopak stoupat, Fondee vaše portfolio upraví a více investuje do takového, který je momentálně ziskovější. Nejdůležitější ale je, že vy se nemusíte o nic starat. Nicméně pokud o rebalancování nestojíte, tuto možnost si lze vypnout v klientském prostředí.

Jakého zhodnocení lze na Fondee dosáhnout? Velmi záleží na tom, jakým investorem budete, respektive jaké investiční portfolio zvolíte. Historické roční zhodnocení nejrizikovějšího portfolia je zhodnocení až 9 %, u konzervativního portfolia s nejnižší mírou rizika kolem 3,2 %. Záleží ovšem na vás, jaké portfolio si nakonec vyberete. Třeba profil se středním rizikem? Ten nabízí výnos 7 %.

Platforma Fondee nabízí možnost vlastnit až 5 portfolií zároveň. Díky takové možnosti můžete investovat na různé cíle s různým časovým horizontem. Jedno portfolio budete mít například krátkodobé, přičemž další dvě dlouhodobá.

Společnost nedávno představila možnost investování do firem s tzv. ESG ratingem (Environmental, social, and governance). Zjednodušeně řečeno se jedná o systém hodnocení firem v oblasti společenské odpovědnosti a ekologické udržitelnosti. Čili kromě ekonomické výkonnosti můžeme při investování zohlednit i tyto faktory.

Jak začít investovat přes Fondee

Jaký jste investor?

Fondee jsme si již představili a popsali hlavní rysy této investiční platformy. Pokud vás zaujala, nic vám nebrání si založit účet online. Během testování jsme si účet založili také my. Naše zkušenosti si povíme na následujících řádcích. Jaké jsme si odnesli pocity?

Založení účtu na Fondee.cz je opravdu snadné. Jako první krok je nutné vyplnit několik údajů včetně e-mailové adresy, na kterou vám bude obratem odesláno ověření registrace. To musíte potvrdit.

Jak začít investovat přes Fondee

Jakou částku hodláte investovat?

Po zdárném ověření je zapotřebí zodpovědět krátký investiční dotazník, kterým se snaží Fondee zjistit, jakým typem investora vlastně jste. Otázky zahrnují například: jak dlouho plánujete investovat, jakou částku vložíte jednorázově a kolik hodláte posílat měsíčně.

Má Fondee aplikaci?

Ano, Fondee již aplikaci má. Stáhnout si ji můžete zdarma pro Android nebo iOS.

Jaké riziko podstoupíte?

Vyplnění dotazníku zabere několik krátkých minut. Fondee nicméně brzy zjistí, jakým typem investora jste, a hlavně, jaké riziko hodláte podstoupit. Vaše odpovědi rychle vyhodnotí a nabídne vám investiční profil, který vychází z odpovědí a finančního záměru. Je totiž stěžejní, zdali plánujete investovat 15 let, anebo máte za tři roky se svými penězi jiné plány. Hodí se poznamenat, že v obou případech vám Fondee vyjde vstříc.

Vyplněný investiční dotazník je povinná součást registrace. Výsledky jsou zároveň zavedeny ke smlouvě. Níže se můžete podívat, jaký profil nám Fondee doporučuje (obrázek uprostřed). K již vyplněnému dotazníku se můžete vrátit a výsledky tím pádem změnit. Na doporučení investiční platformy nemusíte vůbec dbát.

Podle Fondee patříme mezi rozvážné investory, kteří znají rizika. Z tohoto důvodu by naše investice tvořily:

 • Ze 45–65 % dluhopisové ETF
 • Ze 35–55 % akciové ETF
 • Menší část (0–5 %) peněžní prostředky

Jak jsme naznačili výše, na doporučení Fondee nemusíte přihlížet. Z rozvážného investora se tak může rázem stát odvážný investor, jehož portfolio z větší části zastoupí investice ETF zaměřené na akcie.

Dobře však zvažte, jaké riziko jste schopni podstoupit. Zejména se zamyslete nad tím, jak se budete chovat, pokud se trhu přestane dařit a “zelená čísla se promění na červená”. K takovému chování na trhu dochází pravidelně. Nejhorší variantou je, pokud zpanikaříte a vaši investici vyberete v době, kdy došlo ke korekci – vyberete tedy ve ztrátě.

Jaké riziko podstoupíte? Fondee.cz

Fondee vás také nebude nutit do extra vysokých investic. Minimální vklad je 1 000 Kč, což bývá mezi investičními platformami standard. Do začátku můžete investovat vyšší jednorázovou částku s tím, že si nastavíte výši pravidelného měsíčního vkladu. Obecně se doporučuje investovat pravidelně, než jednorázově. Jednoduše se vyhnete situaci, kdy byste za všechny prostředky nakoupili instrument zrovna v době, kdy se cena pohybuje “na vrcholu”.

Líbí se nám také skutečnost, že Fondee obchoduje každý den. Čili pokud váš vklad dorazí na Fondee v pondělí, částka bude co nejdříve investována a zařazena do vašeho portfolia. To je velká výhoda, díky které je Fondee lepší než mnohá konkurence. Kupříkladu Portu obchoduje jednou za týden. Může se vám tedy stát, že vaše částka bude celý týden ležet ladem (u Portu). U Fondee ale takový nešvar neplatí.

Nevýhodou Fondee je nicméně fakt, že tato platforma obchoduje v eurech. Všechny vklady tedy převádí na eura, a ty následně investuje do ETF. Problém tudíž představuje měnové riziko. Tedy když koruna vůči euru posílí. Na druhou stranu může klidně nastat i obrácený scénář, na kterém zase vyděláte. Hedging tedy Fondee nezná.

Testado radí

Pokud patříte mezi investory začátečníky, raději si vyberte portfolio s nižším rizikem. U konzervativnějších instrumentů zpravidla nedochází k vysoké volatilitě, tudíž vás nebudou “červená čísla” tolik trápit. I tak s nimi ovšem počítejte: určitě přijdou! Žádná investice není bez rizika.

Registrace a ověření

Založení účtu a registrace na Fondee probíhá standardně. Po vyplnění dotazníku je nutné přejít k ověření totožnosti, přesněji řečeno musíte ofotit doklady totožnosti a nahrát fotografii obličeje. Ověření totožnosti je povinné a opírá se o zákon.

Je ovšem škoda, že bez ověření vás Fondee nepustí dál. Potencionální investor si tak nemůže osahat některé prvky. Přístup do klientské zóny získá až po dokončení registrace a zaslání první platby. Tady má kupříkladu Portu jasně navrch.

Jakmile dojde k ověření vaší totožnosti, následuje kontrola osobních údajů, podpis smlouvy a odeslání první platby. Dokumenty pošlete elektronicky. Vše probíhá online, nikam nemusíte chodit.

Registrace a ověření na Fondee.cz

Poplatky na Fondee

Hned na úvod musíme ocenit, že investiční platforma Fondee nic netají. Poplatky jsou transparentní a porozumí jim všichni. Výše poplatků u Fondee činí 0,9 % ročně včetně TER 0,15 %. Nic jako vstupní nebo výstupní poplatky neexistují.

„Poplatky Fondee.cz patří mezi nízké“

Počítáme: Pokud bude výše vašeho portfolia 200 000 Kč, měsíčně zaplatíte 150 Kč. Jak se měsíční poplatky vypočítávají? Vypočítávají se z konečné hodnoty portfolia poslední obchodní den daného měsíce. Částka (poplatek) je stržena na začátku následujícího měsíce.

Původně jsme měli v plánu nastínit nějaký uchopitelný příklad, ve Fondee však udělali práci za nás. Níže se můžete podívat na porovnání s běžným podílovým fondem. Za 15 let s Fondee ušetříte 53 200 Kč.

Nemám raději investovat samostatně?

Pokud světu finančnictví a investování nerozumíte, určitě vám nedoporučujeme vydat se vlastní cestou. Právě pro neznalé začátečníky jsou investiční platformy výborné. Proč? Nemusíte vlastně vůbec nic řešit. Stačí si vybrat rizikovost vašeho portfolia a investovat jednorázově nebo pravidelně. Platforma se o vše ostatní postará za vás.

Bezpečnost

Je Fondee bezpečná platforma pro vaše investice? Ano. Fondee patří mezi bezpečné investiční platformy, na kterou dohlíží Česká národní banka (ČNB). Vaše peníze a portfolio je chráněno garančním fondem obchodníků s cennými papíry.

Fondee je mladá společnost, které se daří a počet klientů roste. Momentálně hovoříme o 10 000+.

Závěrečné shrnutí

Recenze investiční platformy Fondee dopadla výborně. Můžeme ji tedy doporučit začátečníkům, kteří mají s investováním skutečných peněz nulové zkušenosti. Proč?

Registrace je rychlá: vše vyřídíte online, není nutné opouštět pohodlí domova. Volba rizika je na vás. Poradí vám investiční dotazník Fondee. Investovat můžete libovolně od 1 000 Kč. Transparentní poplatky jsou na nízké úrovni. Neexistují vstupní ani výstupní poplatky. Vaše portfolio je pravidelně rebalancováno (ale nemusí). Peníze si můžete z účtu na Fondee kdykoliv vybrat.

Naopak zamrzí skutečnost, že je klientské prostředí k dispozici až po registraci a zaslání peněz. Člověk si nemůže jednotlivé prvky nejprve osahat. U Fondee si bohužel nemůžete sestavit investiční portfolio podle sebe. Vybírat lze ze 14 portfolií.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (70 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář