Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Indigo – recenze investiční platformy

20. 1. 2024 aktualizováno

Hodnocení investiční platformy Indigo

Investiční platforma Indigo je vhodná pro nezkušené začátečníky, kteří chtějí míru rizika snížit na minimum. Proto je investování na Indigo jednoduché a srozumitelné.

V rámci několika portfolií nabízí transparentní a nízké poplatky. Potěší zázemí silné společnosti s letitou tradicí. Jaká jsou rizika a výnos? A co poplatky? Vše se dozvíte v aktuální recenzi na Testado.cz.

Hodnocení investiční platformy Indigo

8.4

Skvělá

Indigo.cz považujeme za kvalitní investiční platformu se silným zázemím, která nabízí rychlou registraci a snadné vklady. V rámci několika portfolií si zvolíte míru rizika a investiční horizont. Pro začátečníky určitě zajímavá volba. Některá konkurence ovšem nabízí o něco víc v případě výnosů, a o něco méně v případě poplatků.

Jednoduchost používání
8.5
Bezpečnost a důvěryhodnost
9.5
Přizpůsobení portfolia
7
Výnosnost vs. rizika
8
Poplatky
9
Klady
 • Vhodná pro začátečníky
 • Vklady již od 100 Kč (i kartou)
 • Vklady, výběry a výpisy zdarma
 • Transparentní poplatky
 • Zázemí silné české společnosti
 • Mobilní aplikace
Zápory
 • Menší nabídka portfolií
 • Bez možnosti vytvoření vlastní strategie
 • Měnové riziko
 • Nákupy a prodeje probíhají 1krát týdně

Stručná recenze Indigo (Patria Finance)

Začínáte investovat? Ve světě financí se příliš nevyznáte, ale rádi byste konečně začali zhodnocovat své úspory? Investiční platforma Indigo může být dobrým startem!

Platformu Indigo považujeme za jednu z nejbezpečnějších u nás. Za zády jí totiž stojí Patria Finance, tedy dobře zavedená česká společnost s dobrou pověstí.

Hodnocení investiční platformy Indigo

Investování na Indigo zvládne opravdu každý. Stačí vyplnit základní údaje, odeslat elektronicky doklady totožnosti, vybrat si jedno ze čtyř portfolií a vložit první peníze.

Investovat lze již od částky 100 Kč. Peníze lze vkládat jednorázově nebo pravidelně, klidně pohodlně platební kartou (jako v obchodě). A pokud byste náhodou zainvestované peníze potřebovali, můžete si je kdykoliv vybrat. Platforma si neúčtuje žádné poplatky.

Poplatek 1 % se vztahuje na váš zainvestovaný vklad. Částka se strhává každý měsíc, ovšem celkově platí 1 % z celého vkladu za rok. Takové podmínky jsou transparentní a férové.

Investiční platformu Indigo považujeme za vysoce konzervativní, jelikož investuje do akciových a dluhopisových ETF fondů. Míru rizika si vyberete během prvních krůčků při zakládání investičního účtu.

Investice má na starosti chytrý algoritmus, který sleduje volatilitu trhu, na kterou pružně reaguje. Ovšem bez emocí a lidských chyb.

Pokud zvolíte nejvyšší míru rizika, můžete počítat s výnosem až 8 % (po odečtení 1% poplatku). Naopak portfolio s nejnižší mírou rizika slibuje kolem 3 %.

Pamatujte ale na to, že ve světě investicí existuje riziko vždy. Míru rizika snížíte delším časovým horizontem, po který budete investovat. To je jedno z několika základních pravidel.

Jak to funguje ve zkratce:

 • Zaregistrujete se
 • Vyberete si portfolio a míru rizika
 • Vložíte peníze
 • Indigo začne investovat
 • Vy sledujete vývoj – o nic dalšího se nestaráte

Základní informace

Klíčové vlastnosti Parametry
Pro začátečníky?
Oficiální stránky: Indigo.cz
Licence/regulace: Česká národní banka (ČNB)
Čeština:
Aplikace v mobilu:
Počet portfolií: 4
Složení portfolií: ETF, podílové fondy, hotovost
Zhodnocení: 3–8 %
Měny: CZK
Minimální investice: 100 Kč
Poplatky: 1 % ročně

Historie Indigo

Investiční platforma Indigo vznikla pod záštitou společnosti Patria Finance, a.s. Patria je licencovaný obchodník s cennými papíry, nad kterým vykonává dohled Česká národní banka (ČNB). Patria Finance byla založena v roce 1994.

Ačkoliv hodnocená obchodní platforma Indigo vznikla teprve v roce 2019, může se těšit výborné pověsti. Počet klientů se neustále zvětšuje, stejně jako částka, kterou Indigo spravuje. Platforma úzce spolupracuje s experty z KBC i ČSOB skupiny.

Indigo má tedy historii dobrou, o čemž také svědčí převážně pozitivní názory klientů.

Pro koho je indigo vhodná?

Ještě jednou připomeneme, že Indigo není žádný startup s nejasnou minulostí. Investiční platformu Indigo tedy doporučujeme silně nedůvěřivým osobám.

Je Indigo vhodná právě pro vás? Pokud patříte mezi nezkušené začátečníky, kteří chtějí s investováním zrovna začít, tak ano. Nemusíte totiž znát odborné výrazy nebo složitou problematiku investování. Úplně postačí si založit účet, poslat peníze a Indigo investuje za vás.

Obchodní platforma Indigo vytvoří každému portfolio na míru. Zváží přitom míru rizika, kterou jste ochotni podstoupit.

Investovat můžete jednorázově vyšší částku, nebo pravidelně menší obnos. Indigo jako jedna z mála investičních platforem umožňuje vklad již od 100 Kč. Začít investovat tak může skutečně každý.

Dle našich zkušeností je Indigo skvělá obchodní platforma pro nedůvěřivé začátečníky, kteří si chtějí tento moderní způsob bezstarostného investování nejprve osahat.

Pro koho je Indigo vhodná?

Kdy mohu peníze vybrat?

Potřebujete vámi zainvestované peníze rychle vybrat, ačkoliv jste to původně neměli v plánu? Není problém. Z účtu Indigo můžete své  vklady vybrat kdykoliv zdarma. Peníze na účtu vám budou připsány během několika dní. Vstupní ani výstupní poplatky platforma neúčtuje. Výběr všech prostředků je zdarma.

Výnosnost a rizika

Hodnocená obchodní platforma Indigo je skvělá pro začátečníky. Nerozumíte investičním názvům a celé problematice? Nevadí, protože u této platformy nic takového vědět ani nepotřebujete.

Indigo investuje do cenných papírů, tedy do burzovně obchodovaných fondů ETF. ETFka jsou populárním typem cenných papírů, které jsou díky nízkým nákladům a pestrosti složení velmi dostupné. Obsahují směsici akcií, dluhopisů nebo komodit.Výnosnost a rizika - Indigo

Jaké jsou tedy výnosy a rizika na Indigo? Záleží na tom, jaké portfolio si vyberete. Indigo připravilo celkem čtyři investiční portfolia:

 • Málo odvážné portfolio
 • Středně odvážné portfolio
 • Odvážné portfolio
 • Velmi odvážné portfolio

Dle názvu portfolia se jistě dovtípíte, které představuje nejnižší a nejvyšší riziko. Vysoké riziko se zároveň pojí s vyšším rizikem ztráty. Například Velmi odvážné portfolio zastupují z 90–100 % akcie, případně menší množství zastoupí dluhopisy či komodity (max. 10 % dohromady).

Akcie jsou obecně považovány za nejvýnosnější, ovšem míra volatility je u cenných papírů nejvyšší. Velmi odvážné portfolio pro vás tedy představuje nejvyšší míru rizika a ziskovosti.

Pravým opakem je Málo odvážné portfolio, které akcie tvoří z 30–50 %, konzervativnější dluhopisy z 40–60 %, přičemž zbytek zastoupí hotovost a komodity. Málo odvážné portfolio je tudíž méně rizikové, ovšem spolu s tím se snižuje potenciální výnos.

 • Oproti Portu a Fondee nabízí obchodní platforma Indigo menší výběr investičních portfolií. Portu při výběru portfolia jasně vede, neboť nabízí také skladbu vlastního portfolia na míru.

Výnosnost a rizika na Indigo

Zhodnocení na Indigo

Založením portfolia na Indigo můžete počítat s maximálním zhodnocením až 8 % ročně. Takový výnos platí v případě volby nejvyšší míry rizika. Méně odvážnější portfolio pak může odhadem přinést roční zhodnocení mezi 3–5 % ročně. Je nicméně zcela zásadní, jak se bude v daný rok chovat trh. Může přijít propad a výnos bude výrazně nižší, případně dojde ke ztrátě.

Testado radí

Rádi bychom upozornili, že se historie nemusí opakovat. Zatímco dříve byly akcie výnosnější, dnes nebo zítra tomu tak být nemusí. To stejné platí o dluhopisech. Kdoví, třeba budou letošní rok ziskovější než akcie.

Jak začít investovat přes Indigo

Registrace a ověření

Investiční platformu Indigo jsme si již představili, také víme něco o jejích historii, je čas udělat krok směrem k registraci.

Registrace na Indigo.cz je rychlá. Stačí vyplnit e-mail, iniciály a telefon. Po potvrzení SMS a e-mailové zprávy se můžete pustit do dalšího procesu registrace.

Jak začít investovat přes Indigo

Před dalšími kroky je již nutné nahrát dva doklady totožnosti. Bez tohoto kroku vás systém nepustí dál. Budoucí investor tedy musí nejprve Indigu svěřit své osobní doklady a telefon, přičemž teprve poté mu bude nabídnuta možnost investování.

Takový krok se nám příliš nelíbí, oproti Portu nebo Fondee je to velký krok zpět. Tak nějak člověk neví, do čeho jde. My vám to samozřejmě prozradíme, ale začátečník, který tuto recenzi nečetl, může být vystaven tlaku.

Pro registraci potřebujete:

 • E-mail
 • Telefonní číslo
 • Dva doklady totožnosti

Po nahrání dokladů je nutné vyplnit krátký investiční dotazník. V jeho rámci se vás Indigo zeptá na otázky týkající se investování a na váš investiční profil. Nebude vám vadit riskovat, nebo patříte mezi konzervativce?

Pro plnohodnotnou registraci a založení investičního účtu není nutné opouštět teplo domova. Všechno vyřídíte online na dálku.

Má Indigo aplikaci?

Ano, investiční platformu Indigo můžete ovládat klasicky přes webové rozhraní nebo v rámci mobilní aplikace. Aplikace je ke stažení zdarma pro Android a iOS.

Má Indigo aplikaci?

Jaký jste investor?

Výše zhodnocení se odvíjí od výběru portfolia. Pokud budete více riskovat a zvolíte rizikovější investiční portfolio, zhodnocení vkladu může být výrazně vyšší. Méně rizikový profil logicky znamená očekávání nižšího zisku.

Zhodnocení se na Indigo pohybuje mezi 3 až 8 % ročně.

Zisk vám však nikdy nikdo nezaručí. Investice jsou vždy rizikové. Pokud vám někdo tvrdí opak, jednoznačně lže.

Jaké riziko podstoupíte?Zhodnocení na Indigo

Až budete přemýšlet nad tím, jaké portfolio si vyberete (riziko), snažte se představit, že trh padá. Jak budete reagovat, pokud se váš vklad během měsíce sníží o 30 %? Dokážete si takovou situaci vůbec představit? Pokud ne, není pro vás rizikovější portfolio vhodné.

Takové výkyvy jsou totiž pro akciový trh zcela běžné a pravidelné. Většinou ale stačí jediná věc: v panice neprodávat a vydržet. Pamatujte na to, že ke ztrátě vašich finančních prostředků dojde teprve v okamžiku, kdy akcii nebo jiný instrument prodáte ve ztrátě. Teprve poté skutečně dojde k realizaci ztráty. Do té doby je to jenom hra čísel a barev – byť reálná.

Jisté riziko rovněž představuje tzv. měnové riziko. Jelikož Indigo investuje v eurech nebo amerických dolarech (byť od vás přijímá české koruny), je nutné počítat i s měnovým rizikem.

Poplatky na Indigo

Řekněme takovou pohodlnou výhodou je možnost u platformy Indigo.cz platit prostřednictvím platební karty. Podobně jako nakupujete ve vašem oblíbeném e-shopu, také na Indigo si můžete své peníze posílat na investiční účet pohodlně přes kartu – klidně přes QR kód. K tomu vás ovšem nikdo nenutí, zvolit můžete platbu přes tradiční platební příkaz. A jak víme, investovat lze již od 100 Kč.

Vraťme se ale k poplatků, kterých se tato kapitola týká. Indigo poplatky neskrývá: jasně vidíte, jakou výši budete po dobu investování platit.

„Poplatky Indigo.cz patří mezi nízké“

Indigo si účtuje 1 % z hodnoty investovaného majetku. Za tuto částku vám spravuje majetek, automaticky investuje a rebalancuje. Neplatíte nic za obchodní poplatky, převody, výběr nebo výpisy.

Poplatky na Indigo patří mezi nízké. Na druhou stranu například platforma Portu má zde navrch, protože při dlouhodobějším investování nabízí výraznou slevu, respektive výrazně nižší poplatek (klidně 0,6 % ročně). Bereme-li v potaz dlouhodobější investiční horizont, rozdíl 0,4 % představuje obrovský rozdíl.

Jak probíhá vyúčtování?

Jednoprocentní poplatek je z vašeho portfolia stržen pravidelně každý měsíc. Poplatek za obhospodařování se počítá z denních hodnot vašeho majetku na Indigo. Denní hodnoty se následně zprůměrují a konečná hodnota poté bude jednou za měsíc automaticky stržena jako poplatek. Jak to funguje?

Počítáme: Pokud bude vaše průměrná souhrnná hodnota portfolia na Indigu za poslední měsíc např. 10 000 Kč, obchodní platforma vám z této částky strhne tento měsíc 8,33 Kč.
 • Příklad: 10 000 × (1 %/12) = 8,33 Kč.

Indigo poplatky

Nemám raději investovat na vlastní pěst?

Není žádným tajemstvím, že investování přes obchodní platformy není tak výnosné, jako při využití brokera. Kvalitní broker si totiž neúčtuje procentuální poplatky z portfolia, nýbrž platíte pouze za vyřízené pokyny za nákup a prodej.

Na druhou stranu tím zvyšujete riziko ztráty. To platí za předpokladu, že jste začátečník, který investicím příliš nerozumí. Chyby může samozřejmě udělat (a dělá) také zkušený investor. U zkušenějších obchodníků se však riziko logicky snižuje.

Začátečníkům radíme, aby si své první investiční krůčky osvojili přes investiční platformu. Sami brzy zjistíte, jak se cítíte při poklesu cen, jak se trh chová a průběžně vyvíjí. Jakmile si budete více věřit, porozumíte fungování trhu a různým výrazům, teprve poté se můžete vydat vlastní cestou. Do té doby je platforma typu Indigo bezpečnou volbou.

Indigo.cz recenze

Bezpečnost

Je investiční platforma Indigo bezpečná? Jsme toho názoru, že ano. Na činnost Indiga dohlíží Česká Národní Banka (ČNB). Veškerá činnost je tedy regulována oficiální cestou.

Ačkoliv platforma jako taková vznikla teprve v roce 2019, spadá pod renomovanou společnost Patria Finance, a.s. Patria Finance byla založena v roce 1994.

Listováním na internetu jsme nenašli žádné negativní uživatelské recenze nebo zprávy. Obchodní platformě Indigo.cz tedy není důvod nevěřit.

Závěrečné shrnutí

Recenze investiční platformy Indigo dopadla skvěle. Pakliže se řadíte mezi začínající investory, kteří nerozumí složitým pojmům a fungování trhů, platformu Indigo vám můžeme s klidným svědomím doporučit. Z jakého důvodu?

Důvodů není málo. Začněme jednoduchou registrací, kterou vyřídíte kompletně elektronicky z pohodlí domova. V rámci několika portfolií (4) si zvolíte riziko vaší investice. Investovat můžete začít již od 100 Kč, přičemž lze využít pohodlný vklad pomocí platební karty.

Veškeré poplatky jsou transparentní. Ostatně není potřeba ničemu rozumět: platforma Indigo si účtuje poplatek 1 % ročně z vašeho portfolia. Částka se přitom strhává měsíčně z aktuálního měsíčního zůstatku, což považujeme za spravedlivý přístup. V případě potřeby si není problém celý vklad vybrat zdarma. Ostatně výběry a vklady jsou zdarma.

Ještě jednou zdůrazníme zázemí silné společnosti, kterým se u nás nemůže pochlubit žádná jiná platforma. I tohle je důvod, proč své úspory svěřit právě Indigu.

Co se nám na Indigu nelíbí? Není toho mnoho, na jisté ústupky jsme přesto přišli. Vadou na investiční kráse je menší množství investičních portfolií, které si můžete vybrat. Odpadá nám také možnost vytvoření vlastního portfolia (investiční strategie).

Oproti některým platformám je i výnos mírně nižší. Na stranu druhou ale “cítíme” nižší míru rizika. Indigo se zkrátka snaží o výnos za každou cenu, což je pro neznalé začátečníky asi nejdůležitější. Ke zbohatnutí ale Indigo není.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (76 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář