Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Portu.cz – recenze investiční platformy

7. 1. 2022 aktualizováno

investiční platforma Portu.cz - zkušenostiNáš tipTestado.cz

Co je Portu? Portu je investiční platforma pro začátečníky a lidi, kteří investování nechtějí věnovat příliš času.

Chválíme přehledné rozhraní, jednoduchou registraci a nízké poplatky. Můžete se rozhodnout investovat s nízkým rizikem po delší časové období, nebo krátce s vyšším rizikem. Vaše úspory jsou chráněny dohledem České národní banky. Více čtěte v podrobné recenzi.

Hodnocení investiční platformy Portu

9.3

Perfektní

Investiční platformu Portu doporučujeme hlavně nezkušeným začátečníkům, kteří se konečně rozhodli své úspory investovat a zhodnotit. Portu se o všechno postará za vás. Investiční portfolio si v několika krocích nastavíte s přihlédnutím k míře rizika a zhodnocení zisků. Díky pasivnějšímu přístupu investování je riziko ztrát minimální.

Jednoduchost používání
10
Bezpečnost a důvěryhodnost
9.5
Přizpůsobení portfolia
9
Výnosnost vs. rizika
8.5
Poplatky
9.5
Klady
 • Perfektní volba pro začátečníky
 • Investujte od 1 000 Kč
 • Volba míry rizika
 • Portfolio se pravidelně rebalancuje (dle požadavku)
 • Rychlá registrace online
 • Transparentní poplatky
 • Vklady a výběry zdarma
 • Portfolio dle vlastní strategie
 • Zajištění proti měnovému riziku
Zápory
 • Pasivnější investování = zpravidla nižší výnos
 • Nákupy a prodeje probíhají 1krát týdně
 • Na trhu od roku 2017

Stručná recenze Portu

Rozhodli jste se své finanční prostředky investovat, aby vás o ně inflace postupně nepřipravila? Přemýšlíte nad akciemi a burzou, nicméně nevíte, do čeho a jak investovat? Jednu ze skvělých příležitostí představuje česká investiční platforma Portu.cz, kterou doporučujeme (nejen) začátečníkům.

investiční platforma Portu.cz - zkušenosti

Platforma se dobře postará o vaše finance, jejichž výši efektivně zhodnotí. Portu bude vaše úspory diverzifikovat, čímž výrazně sníží riziko (neplatí, pokud si vyberete vlastní strategii). Pro efektivní investiční strategii využívá Portu robo-advisory platformu, která nepodléhá emocím a chybám. Jestliže nebude sestavené portfolio efektivní, automaticky dojde k jeho převrstvování, tzv. rebalancování (pokud budete chtít).

Na Portu se stačí zaregistrovat, zodpovědět několik otázek, poslat minimální částku a začít investovat. Pro první vklad vám stačí pouhých 1 000 Kč. Výhodou je, že nemusíte kupovat celou akcii, jejíž hodnota se často pohybuje v řádech několika tisíc dolarů. Například jedna akcie Google aktuálně stojí 2 780,97 USD, Amazonu 3 268,92 USD… Platforma Portu většinou sází na tzv. ETF fondy, které zahrnují akcie, dluhopisy, komodity, peníze a nemovitosti. Zaměřuje se na nízkonákladové a zároveň diverzifikované investice.

Portu považujeme za vysoce transparentní obchodní platformu, která poplatky neskrývá. Poplatky jsou mimochodem velmi nízké (1 %), dětský účet je ještě levnější (0,25 %). Pokud si vaše portfolio zafixujete na delší dobu, poplatek se ještě sníží. Portu však nemyslí pouze na začátečníky. Portfolio si mohou založit i zkušeností investoři s vlastní investiční strategií. U těch se naopak mohou poplatky zvýšit.

 • Vlastní portfolio můžete sledovat také přes aplikaci Portu – Android, iOS.

Jak to funguje ve zkratce:

 • Zaregistrujete se
 • Vyberete si portfolio a míru rizika
 • Vložíte peníze
 • Portu začne investovat
 • Vy sledujete vývoj – o nic dalšího se nestaráte

Základní informace

Klíčové vlastnosti Parametry
Pro začátečníky?
Oficiální stránky: Portu.cz
Licence/regulace: Česká národní banka (ČNB)
Čeština:
Aplikace v mobilu:
Počet portfolií: 10
Složení portfolií: ETF, podílové fondy, hotovost
Zhodnocení: 5–20 % (i méně, i více)
Měny: CZK, EUR
Minimální investice: 1 000 Kč
Poplatky: 1 % ročně (i méně, i více)

Historie Portu

Investiční platforma Portu nebo Portu.cz byla založena v roce 2017. Patří skupině WOOD & Company, nad kterou dohlíží ČNB na pražské burze. Nejprve byla spuštěna testovací verze, jež umožnila investovat omezenému množství klientů. V roce 2018 byla beta verze ukončena a došlo k finálnímu spuštění.

Pro koho je Portu

Obchodní platforma Portu je zajímavá například tím, že správu financí má na starosti tzv. aplikace robo-advisory. Co je robo-advisory? Pod tímto pojmem si můžeme představit propracovaný software, který za využití počítačů a algoritmů spravuje finance investorů. Výhodou je přesnost, spolehlivost a jednání bez emočních vlivů.

Jak se Portu daří? Dle dostupných dat výborně. Za první tři roky získala investiční platforma 80 tisíc registrovaných uživatelů, kterým spravuje investice za 5,3 miliard korun.

Pro koho je Portu vhodná?

Obchodní platformu Portu doporučujeme začátečníkům, na které převážně cílí. Svět financí vám moc neříká a nikdy jste se o něj nezajímali? Nevíte, co znamená ETF a dividenda? U Portu nic  takového vědět nepotřebujete.

Platforma Portu.cz vám vytvoří portfolio na míru, vy si zvážíte rizika a podle toho si zvolíte stupeň potencionálního zisku. Nejvýhodnější pro vás bude, pokud se rozhodnete investovat pravidelně. Nemusí jít o velké peníze, ale klidně i tisícikorunu měsíčně.

Portu se nevěnuje investičnímu poradenství, nýbrž veškeré síly soustředí do správy majetku svých klientů.

Pro koho je Portu vhodná?

Kdy mohu peníze vybrat?

Vybrat peníze můžete kdykoli. Portu vám neúčtuje žádné poplatky nebo penále. Peníze vám budou připsány na účet do 10 pracovních dní.

Výnosnost a rizika

Investiční platforma Portu se zaměřuje na méně rizikové investice, mezi které patří burzovně obchodované fondy (ETF). Na přehled se můžete podívat zde. Z historie dobře víme, že tyto nízkonákladové a diverzifikované investice jsou skvělou volbou. Ovšem riziko samozřejmě existuje vždy. Historické výnosy tudíž nemusí znamenat výnosy budoucí.

Portu si zakládáme, abychom naše úspory navýšili. Výnosnost nás samozřejmě zajímá. Od založení platformy Portu vydělalo akciové portfolio 12,7 % ročně.

Výnosnost a rizika Portu.cz

Jelikož se ukázalo, že se vyplatí zaměřit se na růst trhů jako celku, platforma Portu dává přednost pasivnímu přístupu. Chytré investování spočívá v automatické rebalanci (kterou ale chtít nemusíte), propracované investiční metodice a investicím bez emocí. Líbí se nám možnost měnového zajištění (hedging), čímž Portu vaše finance uchrání v případě, kdy dojde například k poklesu dolaru.

Níže se můžete podívat na čistou výkonnost Portu portfolií v jednotlivých letech. [zdroj: Portu.cz]

Výnosnost a rizika Portu.cz

Jak začít investovat přes Portu

Jaký jste investor?

Pokud vás investiční platforma Portu zaujala, nic vám nebrání si založit účet. Níže se s vámi podělím o vlastní zkušenosti, které jsem během registrace získal.

Na úvod mohu říci, že je registrace jednoduchá. Alespoň ze začátku po vás nikdo nevyžaduje citlivé osobní údaje, byť prostý e-mail mezi ně patří také (dle GDPR).

Jak začít investovat přes Portu.cz

Jakou částku hodláte investovat?

Po vyplnění e-mailové adresy a hesla se začne investiční platforma Portu zajímat, jakou částku hodláte do startu investovat, kolik měsíčně budete posílat a jak dlouhý bude váš investiční horizont. Následně přijde na řadu sada investičních otázek, pomocí kterých Portu zjistí, jak (ne)zkušeným investorem vlastně jste.

Jaké riziko podstoupíte?

Po zodpovězení otázek přijde na řadu investiční strategie. Jestliže patříte mezi začátečníky, nebo zkrátka necháte výběr portfolia na Portu, vyberte si Portfolio na míru. Tematická strategie bude vyhovovat investorům, kteří již mají vytýčené určité cíle a přesvědčení. Třetí a poslední možností je Vlastní strategie, se kterou si portfolio nastavíte podle sebe.

Jak začít investovat přes Portu

Postupovali jsme jako začátečníci a dali jsme šanci portfoliu na míru. Po výběru jsme byli přesměrováni na složení portfolia. Co nám nabízí?

Model portfolia vám graficky zobrazí budoucí vývoje hodnot dle historických dat. Graf se samozřejmě liší dle výše jednorázového vkladu a měsíčních investicí. Velkou roli hraje také rizikový profil: 0 = nejnižší riziko, 10 = nejvyšší riziko.

Pakliže na vstupní otázky odpovíte špatně, respektive zjevně nerozumíte problematice investování, případně nebudete chtít riskovat, Portu vám neumožní podstoupit maximální míru rizika při investování.  Příkladem je přiložený obrázek níže, kde můžeme volit maximální míru rizika 6. (Výše jsme si řekli, že 0 = nejnižší riziko, 10 = nejvyšší riziko).

Na druhém obrázku je k vidění složení nejrizikovějšího portfolia. Největší zastoupení (44,10 %) mají americké akcie, následně evropské a globální akcie malých společností. Menší podíl je zastoupen také japonskými akciemi, akciemi z rozvojových zemí a z Asie. Hotovost zastoupila pouhá 2 % z celé investice. Tou se mimochodem řeší také poplatky.

Jinými slovy: 98 % naší investice zastupují akcie, které jsou obecně považovány za nejziskovější, ale také za rizikovější. Jejich volatilita je totiž vysoká. Na třetím obrázku můžete vidět uživatelské rozhraní Portu, přes které lze sledovat vývoj investice.

Prostředí je hezky graficky zpracováno a působí intuitivně. Máte jasný přehled nad zůstatkem, výdělkem a vývojem. Portu je kompletně v češtině včetně nápověd.

Investiční strategii můžete měnit 1krát ročně zdarma. Počet možných úprav se váže ke klientskému účtu. Účet Premium umožňuje strategii měnit bez omezení. Platíte však vyšší poplatek.

Registrace a ověření

Registrace na Portu.cz probíhá standardním způsobem. Druhá strana vyžaduje osobní údaje, fotografie dokladů a screenshot bankovního účtu. Po ověření si můžete na Portu poslat peníze a začít investovat. Tento postup je zcela běžný a nijak se nevymyká zažitým obvyklostem.

Účet si můžete také založit prostřednictvím bankovního účtu Air Bank. Pokud máte u této banky účet, stačí se přihlásit a přes záložku Investice a penze požádat o registraci na Portu. Přes Air Bank budete moci sledovat vývoj vašeho portfolia.

Poplatky na Portu

Jaké má Portu poplatky? Obecně velmi nízké. Zásadní je především informace, že za vklady ani výběry vám nebude účtována žádná částka. Vaše peníze si můžete kdykoliv vybrat. Lze tedy konstatovat, že se vaše investice začíná zhodnocovat ihned první den vkladu.

„Poplatky Portu.cz patří mezi nejnižší“

Co se týče pravidelných poplatků za správu portfolia, poplatek činí 1 % ročně (u portfolia na míru – pro začátečníky). Ovšem pozor. Pokud se rozhodnete k dlouhodobějšímu investování, můžete uplatnit fixaci (na 5, 7, 10 či 15 let) a roční poplatek se rázem sníží až na 0,6 %.

Testado radí

Na níže přiloženém obrázku můžete vidět, že zatímco dětský účet podléhá poplatku 0,25 %, tematický se může vyšplhat až na 1,89 %. Začátečníkům doporučujeme portfolio na míru s 1% poplatkem. Byť se to nemusí zdát, v dlouhodobějším horizontu představuje téměř jednoprocentní navýšení obrovský rozdíl.

Poplatky na Portu

Počítáme poplatky

Jak poplatky fungují? Příklad si můžeme uvést na jednoduchém příkladu. Dejme tomu, že máte na Portu zainvestováno 5 000 Kč (minimum je 1 000 Kč). Z této částky se ročně strhne 1 %. Poplatky se však strhávají měsíčně. Pokud bereme v potaz 5 000 Kč, 1 % představuje 50 Kč. Nyní počítejme 50 (jedno procento z našeho portfolia) děleno 12 (počtem měsíců v roce) = Portu si měsíčně z této částky strhne 4,17 Kč.

Uvedený výpočet je nicméně orientační a řekněme nepřesný, jelikož do celé částky (5 000 Kč) nepočítáme měsíční/roční výnosy. I ty jsou do poplatků samozřejmě zahrnuty.

Investiční platforma Portu sází na transparentnost, kterou můžeme kvitovat. Opravdu neexistují žádné další poplatky.

 • Do poplatků jsme záměrně neuváděli Total expense ratio (TER), neboli ukazatel celkové nákladovosti fondu, který je již zahrnut v ceně instrumentu. Jeho výše nepřesahuje 0,3 % ročně. Tomuto poplatku podléhá každý investor. Portu.cz s TER nemá nic společného, respektive za ním nestojí.

Je Portu P2P platforma?

Není, investiční platforma Portu nemá s P2P půjčkami nic společného.

Nemám raději investovat samostatně?

Pokud investicím nerozumíte, právě investiční platforma je pro vás nejlepší a nejbezpečnější řešení. Zřejmě s ní nevyděláte tolik, jako zkušený investor, který ví, do čeho a kdy investovat, ale pro slušné přilepšení je taková platforma ideální. Lidé, kteří financím rozumí, se o vaše investice dobře postarají. Stačí si zvolit míru rizika a začít investovat. A to buď jednorázově nebo pravidelně.

Bezpečnost

Míra bezpečnosti je u Portu vysoká. Disponuje licencí obchodníka s cennými papíry a podléhá dohledu ČNB. Hotovostní složka všech investic je pojištěna dle zákona do výše 100 tisíc eur. Samotné investice chrání Garanční fond obchodníků s cennými papíry do výše 20 tisíc eur. Platforma Portu zároveň spadá pod skupinu WOOD & Company s více než 30letou historií. Ta v současné době spravuje majetek klientů v hodnotě přes 30 miliard korun.

Portu samotné sice na trhu nepůsobí nijak dlouho (od roku 2017), má však za sebou kvalitní společnost se silným zázemím.

Závěrečné shrnutí

Na Portu pohlížíme jako na jednoduše řešenou a přehlednou investiční platformu, která je skvělá pro začínající investory. Není nutné znát odborné termíny a obchodní strategii. Portu vám pomůže vybrat investiční strategii přímo na míru. V rámci zodpovězení několika otázek rozpozná, jaké zkušeností máte nebo nemáte. Díky pasivnějšímu přístupu k investování, velké diverzifikaci a s dlouhým investičním horizontem je riziko ztrát minimální.

tip redakce testado

Investování do ETF, na které je Portu.cz převážně zaměřené, sice patří mezi pasivnější a konzervativnější způsoby investování, na druhou stranu se tím snižuje riziko případných ztrát vašich úspor.

Nevýhod má Portu opravdu málo. Paradoxně jisté riziko představuje rychlost a výběr vašich vkladů. Zainvestované peníze totiž můžete z Portu vybrat a odeslat zpět na bankovní účet opravdu snadno. Při poklesu trhu může nezkušený začátečník zpanikařit a celou částku vybírat ve ztrátě. (Tohle se ostatně děje dnes a denně).

Portu jasně patří mezi konzervativnější investiční platformy, tudíž se závratným zbohatnutím spíše nepočítejte.

Rovněž nepotěší skutečnost, že Portu provádí prodeje a převody cenných papírů pouze jednou týdně, zpravidla ve středu. Jinými slovy: jestliže na své portfolio nepošlete peníze zrovna tento den, ale například až den poté, musíte na zainvestování čekat celý týden. Tady má navrch Fondee, která investuje každý obchodní den. Pozitivní zpráva na trhu vás tedy zajímat de facto nemusí, protože nejste schopni rychle reagovat na aktuální dění… Na druhou stranu nám věřte, někdy je to lepší :).

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (82 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář