Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Jak si zajistit důstojný důchod a kdy začít investovat

8. 7. 2023 aktualizováno

Plánování a zajištění důstojného důchodu je často opomíjené téma, přitom se týká “všech”. Abychom se připravili na bezstarostné stáří, je důležité se zaměřit na správné investování. V tomto článku se podíváme na strategie, které nám pomohou vybudovat finanční stabilitu pro naše důchodové roky. Přicházíme s odpovědí na otázky, kdy je ten nejlepší čas začít investovat a jaké kroky podniknout k dosažení finančních cílů. Bez ohledu na věk nebo příjmovou situaci.

Důchodový systém v ohrožení

Důchody jsou a budou ožehavé téma. Není ani divu, vždyť se týkají nebo budou týkat většiny z nás. Zatímco lidé v předdůchodovém věku své důchody řeší, spousta dnešních třicátníků nemá na důchodový věk ani pomyšlení. Zajištění na stáří je ovšem velmi důležité.

V České republice platí tzv. průběžný důchodový systém, jehož princip není ideální. Jednoduše řečeno staví na tom, že lidé v produktivním věku (pracující) financují penze lidem v důchodu (nepracujícím). Zásadním problémem tohoto systému je demografický vývoj populace, jehož křivka se už delší dobu nevyvíjí vůbec dobře. Lidé se dožívají vyššího věku, populace stárne a dětí se rodí méně. 

Jak si zajistit důstojný důchod a kdy začít investovat - důchody a systém

zdroj: Český statistický úřad (czso.cz)

Stát o tomto problému samozřejmě dobře ví. Dobře také ví, že případná důchodová reforma by vyvolala vlnu nevole. Řešení existuje řada: typicky pomůže snížení výše důchodů, zvýšení odvodů na důchodové pojištění, případně zvýšení věku, kdy pracující odejde do penze.

Co to tedy znamená? Především to, že je náš důchodový systém v ohrožení. Pokud se tento vývoj nezmění, stát nebude moci vyplácet důchody. Alespoň ne tímto způsobem.

Ostatně více prozrazuje graf výše, který znázorňuje vývoj české populace. Jak si můžete povšimnout, zatímco v roce 1962 tvořilo naši populaci přibližně 10 % lidí starších 65 let, v roce 2019 tuto populaci tvořilo již 20 % osob. Bohužel opačný trend vykazuje křivka porodnosti. Za povšimnutí stojí rok 2006, kdy je v Česku více lidí v důchodovém věku než dětí.

Myšlenky na stáří bychom tedy neměli odkládat. Doba nám naštěstí přeje a investičních příležitostí pro zajištění důstojného důchodu je spousta. Redakce Testado.cz vybrala takové investice, které jsou považovány za nejlepší. 

Pozor

Do článku jsme záměrně nezařadili doplňkové penzijní spoření, protože opakovaně není schopno porazit inflaci. Pouze dynamické fondy (investující převážně do akcií) s ní alespoň udrží v dlouhodobém horizontu krok.

Termínovaný vklad

Je pro vás svět financí a investování velkou neznámou? Pokud investicím nerozumíte, jako jednoduchá volba je výborné spoření formou termínovaného vkladu. Stačí si vybrat spořící účet od banky, na který své úspory vložíte a o nic víc se nestaráte. Nejdůležitějším úkolem je vybrat spoření s nejvyšší úrokovou sazbou

Úrokové sazby spořících účtů se banka od banky liší. Dobré banky dnes svým klientům nabízí min. 5% roční úrok. Najdou se také příjemné výjimky: například Trinity Bank garantuje úrokové sazby na spořícím účtu 6,08 % p.a (7/2023). Bez omezení vkladu. Banka si samozřejmě bude nárokovat dodržení určitých podmínek, jako je minimální doba, po kterou nesmíte s vloženými penězi manipulovat (za nedodržení hrozí penále).

Termínovaný vklad pro spoření na důchod

Investiční platformy

Investiční platformy si jednoduše představte jako společnosti, které aktivně investují vaše finanční prostředky. Obchodníci se přitom snaží portfolio diverzifikovat, a zároveň je také aktivně spravují (reagují na světové dění). Výhodou je, že se, stejně jako v prvním případě, není třeba o nic starat. Stačí si založit účet a vložit částku. Vklad může být jednorázový nebo pravidelný po menších částkách. Je to na vás. 

Investiční platformy jsou nicméně výborné v tom, že investorovi umožňují zvolit řekněme odvážnější formu investování. Snad každá platforma svým klientům nabízí několik variant portfolií (podílové fondy, ETF, měny, komodity aj.), které se od sebe liší mírou rizika a zhodnocení. Odvážnější si tak přijdou na své, byť investování nemohou přímo ovlivňovat v reálném čase (jako např. obchodování s akciemi). 

Oproti jinému druhu investování jsou nevýhodou poplatky, které si investiční aplikace účtují. Výše poplatků se liší, zpravidla ale mluvíme o 1 % ročně z celkové částky.

Brokeři

Pokud vás svět investování zajímá a rádi byste začali aktivně investovat, skvělou volbou jsou brokeři. Prostřednictvím těchto obchodníků si stačí založit účet a začít obchodovat prakticky s čímkoliv. Například broker XTB zahrnuje akcie, forex, komodity, indexy, ETF a další finanční instrumenty. Investovat můžete buď prostřednictvím aplikace v mobilu nebo klasicky přes stolní počítač ve vašem prohlížeči. 

Kvalitní brokeři umožňují vyzkoušení demoverze. Tímto způsobem se investor dokonale seznámí s prostředím a funkcemi daného brokera. Jakmile si bude jistý, teprve pak může začít obchodovat s reálnými penězi. Bez rizika a stresu.

penze, spoření, brokeři

Výhodou tohoto typu investování je rychlost, dostupnost a likvidita (schopnost přeměnit investici na hotovost nebo jiné likvidní aktivum). Stačí se přihlásit do investiční aplikace a během krátké chvíle není problém reagovat na aktuální ekonomický vývoj nebo zprávu. Pro investování stačí připojení k internetu. A pokud budete peníze náhle potřebovat, jednoduchým příkazem můžete např. akcie prodat a peníze si nechat poslat na účet.

Testado radí

Pokud uvažujete o investování na důchod, určitě vám doporučujeme naše téma o dlouhodobém investování. Článek obsahuje cenné rady a další investiční tipy, jako jsou například nemovitosti, drahé kovy a DIP.

ETF

Ačkoliv brokeři nabízí obchodování s burzovně obchodovanými fondy ETF, tento diverzifikovaný soubor aktiv si zmíníme ještě zvlášť. Prostřednictvím ETF totiž můžeme obchodovat s akciemi, dluhopisy, komoditami a dalšími investiční instrumenty. Podstata ETF spočívá v tom, že tento nástroj sleduje výkonnost konkrétního indexu, odvětví nebo trhu.

ETF jsou skvělé pro dlouhodobé investování, protože v horizontu deseti let představují malé riziko selhání. Navíc mají nízký nákladový poměr (např. TER = 0,07 % ročně) a nevyžadují aktivní přístup investora. ETF si zkrátka stačí koupit a vyčkávat. 

Kvalitních ETF je na trhu spousta. Nejčastěji bývají zmiňovány S&P 500 a NASDAQ.

Zdroje informací:

Nespoléhejte na stát, ale na sebe – Euro.cz
Skoro třetina Čechů si nespoří na důchod – Peníze.cz
Jak investovat do indexu S&P 500 pomocí ETF fondů? (Seznamzpravy.cz
Český statistický úřad – ČSÚ
Exchange-Traded Fund (ETF) Explanation With Pros and Cons (Investopedia.com

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (17 hlasů)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář