Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Služby

8 způsobů, kam investovat milion v roce 2024

16. 11. 2022 aktualizováno

Nevíte, kam a jak investovat milion korun? V aktuálním článku vám prozradíme 8 možností, jak s takovou částkou naložit. Pamatujte na to, že nemusíte investovat celou částku najednou na “jednu kartu”. Zdravé portfolio by mělo být rozmanité.

Původně jsme chtěli rozdělit jednotlivé druhy investic podle míry rizika. Riziko ztráty ale existuje všude, proto by takové rozřazení nedávalo smysl.

Akcie

Jak zhodnotit 1 000 000 Kč? Atraktivita investování do akcií stoupá. Zatímco dříve byly akcie, tedy cenné papíry, populární hlavně u schopných investorů, díky internetu dnes s akciemi obchodují i malí investoři – jednoduše například přes XTB brokera. Akciové investice by měly zpravidla tvořit necelou třetinu portfolia. Takový podíl se týká, řekněme, opatrnějšího investora. Portfolio odvážnějšího obchodníka zastupuje cenné papíry ve větším měřítku.

Investování do akcií s sebou přináší spoustu výhod. Historie nám ukázala, že akciový trh nabízí vyšší výnosnost než zlato či státní dluhopisy. Průměrný výnos akciového trhu se od roku 1926 pohyboval kolem přibližně 10 % ročně. Skvělým příklad je index S&P 500.

Akcie jsou také efektivním prostředkem v boji proti inflaci. Některé společnosti navíc vyplácí investorům tzv. dividendy nebo část svých zisků; držení akcií tak může generovat zajímavý pasivní příjem.

kam investovat milion

Akcie jsou také likvidní, protože se obchodují na veřejné burze, kde je snadno prodáte nebo nakoupíte. V případě nutnosti se rychle dostanete ke svým penězům. Cenné papíry vám zároveň nabízí diverzifikaci vašich investic. Pokud jste již investovali do zlata a nemovitostí, akciový trh je skvělý způsob, jakým můžete svoje portfolio obohatit.

A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na možnost začít investovat od malých částek. Nemusíte hned kupovat akcie za tisíce, ale klidně za desítky korun.

Samozřejmě také akcie nejsou bez rizika. Jestliže si vyberete “špatnou akcii”, její propad může být propastný.

Pokud nevíte, jak a kde nakoupit akcie, doporučujeme vám kompletního průvodce.

Náš tip

Malý investor bývá často nazýván jako tzv. retailový investor – tedy člověk, který nakupuje a prodává v malém množství. Opakem retailového investora je institucionální investor.

Zlato a stříbro

Ačkoliv cena zlata poslední dva roky klesá, zlato je stále považováno za rozumnou investici. Skýtá v sobě několik zásadních výhod. Patří například mezi komodity, které v případě nutnosti rychle přeměníte na hotovost. Zlato se vždy považovalo za stabilní investici, jejíž cena sice pomalu, ale zato konzistentně roste.

Zlato a stříbro - investice

Zkušený investor dobře ví, že je vhodné mít portfolio diverzifikované. Právě zlato patří mezi komoditu, kterou by neměly vaše investice minout. Obecně se doporučuje mít 5–10 procent ve zlatě. Zlato mimochodem používá řada států jako finanční jištění.

Náš tip

Největším producentem zlata na světě je Čína, která v roce 2021 vytěžila 370 metrických tun zlata.

Zlato nebo třeba stříbro si můžete koupit ve formě mincí či slitků. Tady ale může nastat problém v případě, kdy bude vaše investice větší. Kupříkladu zlaté slitky mohou – v případě většího objemu – zabírat místo, čímž také narůstá riziko odcizení.

Další z možností je investování do zlata formou derivátového obchodování CFD. Můžete spekulovat na poklesu a růstu ceny zlata.

Podílové (investiční) fondy

Patříte mezi začátečníky, kteří s investováním teprve začínají? Máte minimální zkušenosti a nevíte, kam a jak investovat milion? Možná byste měli zvážit investici do podílových fondů neboli investičních fondů. U těchto fondů neinvestujete do konkrétní akcie nebo komodity, ale do balíčku – jakéhosi investičního mixu.

Začátečníci mohou použít investiční platformu, která představuje jednu z nejlepších (nejbezpečnějších) variant investování. Ačkoliv se výnosy nepohybují v desítkách procent, správně vybraná investiční platforma vám může zajistit ochranu před inflací.

Investiční platforma vaše ušetřené peníze investuje za vás. Stačí si založit účet, poslat peníze a profesionální investoři se postarají o zhodnocení vložených finančních prostředků. Vaše portfolio budou diverzifikovat tak, aby snížili riziko ztráty na minimum. To zpravidla zahrnuje burzovně obchodované fondy, komodity a měny. Záleží hlavně na tom, jakou rizikovou strategii si zvolíte. Prostor najdou konzervativní investoři, ale i ti odvážnější.

Pamatujte nicméně na to, že žádná investice není zcela bez rizika. Situace na trhu je proměnlivá, viz koronavirové onemocnění (covid-19) a válka na Ukrajině.

DluhopisyDluhopisy - proč do nich investovat?

Dluhopisy patří mezi nejbezpečnější způsoby spoření. Uzavíráte vlastně smlouvu o půjčce: koupí dluhopisu půjčujete své peníze státu nebo firmě (jejich vydavateli). Investovat tedy můžete do státních nebo firemních dluhopisů.

Milion korun bude méně rizikové investovat do státních dluhopisů, které jsou nejbezpečnějších a garantují vám výnos a splacení investované částky.

Dluhopisy jsou sice bezpečné, ale problém může představovat úroková sazba. Pokud si budete propočítávat výši potencionálního zisku, nezapomínejte ani na danění.

Nemovitosti, pozemky a zemědělská půda

Investici do nemovitosti mnozí považují za sázku na jistotu. Ceny nemovitostí z dlouhodobého hlediska totiž rostou. Za milion korun sice celý dům nekoupíte, ale může to být skvělý start pro vaši hypotéku. Za milion už ale můžete pořídit garáž nebo menší pozemek či jeho část.

Nemovitosti mají jednu velkou výhodu: oproti akciím je jejich cena stabilní a nemá takové výkyvy. To ale nemusí nutně znamenat, že dalších deset let bude stále růst.

Pokud nechcete celý milion vkládat na jednu kartu (nemovitost), řešením může být tzv. crowdfunding. Tedy způsob, kterým do jedné nemovitosti investuje několik lidí.

Značně oblíbené jsou také investice do zemědělské půdy. Oproti stavebním pozemkům jsou výrazně levnější a zpravidla dostupnější. Lze reálně očekávat, že cena zemědělské půdy bude stoupat. Půdy a pozemků stále ubývá, proto se může brzy stát, že půjde o nedostatkové zboží. Pak bude cena jistojistě vyšší.

P2P půjčky

Zajímavou příležitost k výdělku představuje P2P půjčka. Tato zkratka vychází z anglického peer-to-peer, v českém překladu rovný s rovným. Jinými slovy P2P půjčka znamená, že si mezi sebou peníze půjčují lidé. Vy půjčíte peníze člověku, který je potřebuje, a ten vám je s úrokem splácí. A takové fungování může být pro vás ziskové.

P2P půjčky jako investice

Celý proces dnes zprostředkovávají platformy typu Zonky či Mintos, které žadatele o půjčku nejprve prověří (podobně jako banka při sjednání půjčky). Pokud takový žadatel sítem projde, dostane od platformy určité hodnocení (rating), podle něhož ostatní poznají nebo odhadnou jeho schopnost půjčku splatit (bonitu). Čím lepší hodnocení takový žadatel získá, tím je úrok z půjčky nižší (nižší zisk, ale také nižší riziko pro vás).

Kromě P2P půjčka se můžete setkat s termínem P2B půjčka (peer-to-business) – v tomto případě lidé půjčují podnikatelským subjektům. Zajímavým zdrojem informací o P2P půjčkách je stránka p2pforum.cz.

Umění

Jak nejlépe investovat milion? Část portfolia dobrého investora mohou tvořit i umělecká díla. Před koupí prvního obrazu byste si ale nejprve měli zjistit, kde a jak takové dílo budete moci v budoucnu prodat. Takovou investici doporučujeme řešit s ověřenými a zavedenými prodejci, jako jsou galerie a aukční domy (v případě obrazu, poštovních známek aj.). Měli byste si také uvědomit, že jste investor, nikoliv zapálený sběratel. Podle toho by se měla vaše investice odvíjet.

Pokud se nechcete světem umění prodírat na vlastní pěst, můžete se podívat na Portu Gallery. Na této platformě se stačí zaregistrovat a poslat finanční prostředky. Poté můžete začít rozšiřovat své portfolio o sběratelské předměty a historická aktiva.

A kolik procent z vašeho portfolia by mělo tvořit umění? Nejčastěji se setkáváme s názorem 10 až 20 %.

investice do umění

zdroj obrázku: gallery.portu.cz

Vlastní podnikání a startupy

Svůj milion můžete investovat do vlastního podnikání. Dnešní doba takovému startu vyloženě nahrává. Za nižší desítky tisíc si klidně spustíte vlastní e-shop. Stačí mít dobrý nápad a můžete začít.

Pokud vás rizika spojená s podnikáním odrazují, řešením může být zajímavý startup. Před touto investicí si ale takový podnikatelský subjekt pečlivě „proklepněte“. Zjistěte si informace o majiteli, rizicích, byznys plánu a dalších aspektech.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (39 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář