Máte peníze na účtu a rádi byste je zhodnotili? Jedním z nejznámějších způsobů investování a zhodnocení peněz jsou akcie. V dnešní době s nimi můžete díky internetu obchodovat velmi snadno a ani nepotřebujete vysoké vstupní investice. Prozradíme vám, jak investování do akcií funguje a jak začít.
- Pokud se vám nechce číst, pro nákup akcií doporučujeme brokera XTB.
Jak a kde koupit akcie?
Nákup cenných papírů je v dnešní době velmi dobře dostupný úplně pro každého. Snadno koupíte akcie přes internet. Přístup na trh s akciemi získáte přes takzvaného brokera. Dále ale existují i jiné možnosti, jak můžete vydělávat na akciích. Zde jsou však do velké míry omezené vaše možnosti o nich plně rozhodovat.
Investice do akcií prostřednictvím brokera
Pokud chcete být skutečným vlastníkem akcií a mít možnost o jejich nákupu a prodeji do detailu rozhodovat, zvolte cestu na trh prostřednictvím brokera.
Broker je fyzická nebo právnická osoba (firma či dokonce banka), která poskytuje svým zákazníkům přístup k akciovému trhu, na kterém můžete provádět investice a obchody. Jedná se tudíž o zprostředkovatele nebo také prostředníka mezi vámi a akciovým trhem. Právě o nákupu akcií přes brokera se budeme dále věnovat. Touto formou koupíte snadno akcie on-line z pohodlí domova.
Pro více informací jsme pro vás připravili kompletní srovnání 7 nejlepších brokerů.
Revolut
Jedním ze zajímavých a originálních způsobů, jak investovat do akcií, je služba Revolut. Jedná se o moderní pojetí internetového bankovnictví. Kromě vedení účtu zde najdete také směnárnu a nákupu investic – konkrétně především kryptoměn a akcií. Podobně jako přes brokera si zde sami vybíráte, do jaké akcie investovat, kdy nakoupit a kdy prodat.
Investiční platformy a podílové fondy
Investiční platformy jsou dobrou volbou pro začátečníka, který se sám na obchodování s akciemi necítí, ale přesto chce nějaké peníze vydělat. Výnosy jsou zde nižší, zato stabilnější ve srovnání s investicemi na vlastní pěst. Kromě akcí totiž investiční platformy obchodují i s jinými cennými papíry a komoditami.
U investiční platformy sami přímo neobchodujete s akciemi a nemůžete je libovolně prodávat nebo nakupovat. Portfolio je nastavené automaticky chytrým algoritmem podle vámi zvolených parametrů poměru zisku a rizikovosti. Vy se sami o nic nestaráte. Nejedná se tudíž o klasické aktivní obchodování s akciemi v pravém slova smyslu.
Podobně fungují podílové fondy. V tomto případě po investici vlastníte část majetku daného fondu. Podílové fondy ale mají většinou vyšší poplatky a nižší míru zhodnocení než investiční platformy.
Pro více informací jsme pro vás připravili kompletní srovnání 4 nejlepších investičních platforem.
Jak se na akciích vydělává?
Zásadním kritériem pro výdělek na akciích je jejich růst. Pokud se akciové společnosti nedaří, znamená to v případě klasického investování pro všechny akcionáře investory ztrátu. Prosperuje-li daná společnost, můžete vydělat peníze dvěma základními způsoby:
- Spekulacemi s akciemi (prodej a nákup)
- Dividendy (pravidelným vyplácením příjmu při držení akcie)
Spekulace (prodej a nákup akcií)
Zásadním a asi tím nejjednodušším principem, jak vydělat na akcích, je „levně koupit a dráže prodat“. Rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou se pak rovná vašemu zisku. Tato strategie vyžaduje alespoň trošku aktivní přístup a sledování trhu.
Spekulace a obchodování s akciemi je strategií, která je v mnohých případech sice poměrně nejistá, ale může vám vydělat značné obnosy. Známým příkladem jsou třeba akcie Microsoft. Kdybyste je nakoupili zpočátku za pouhých 0,1 USD, vaše investice by byla zhodnocena více než tři tisíce krát. Nebo i za deset let od založení firmy by se nákup za 5,5 USD vyplatil. V době nejvyššího zhodnocení totiž dosahovaly na více než 340 USD.
Dividenda (pravidelné platby akcionářům)
Stabilnější ale zároveň v mnoha případech nižší výdělky můžete získat díky vyplácení pravidelné částky akciovými společnostmi. Peníze z podílů na zisku se nazývají dividenda. Abyste je získali, nemusíte dělat vůbec nic; jen akcii v době vyplácení vlastnit. Na rozdíl od aktivních spekulací se jedná zcela o pasivní příjem, který sám generuje peníze (tedy pokud firma není ve ztrátě a nepozastaví vyplácení). Dividenda se vyplácí v různých časových obdobích dle toho, jak si společnost nastaví vlastní interní pravidla.
Měli byste vědět, že ne každá akciová společnost dividenda vyplácí. Některé raději celý zisk věnují do podnikání. Díky tomu může firma rychleji růst, zvyšovat svou hodnotu a spekulace mohou být výnosnější. Samozřejmě ale i na dividendové akciové společnosti můžete nákupem a prodejme vydělat.
I ty nejlepší dividendové akcie dosahují za rok jednotky procent z částky, kterou jste investovali. Vyplatí se proto především u větších investorů či v meziobdobí mezi koupí a prodejem při spekulacích. České společnosti se všeobecně drží na vysokých příčkách ve vyplácené výši dividend. Jejich průměr je kolem 6 %, což je opravdu rozdíl ve srovnání s evropským a světovým výnosem lehce přes 2 %. Nejlépe si u nás vedou akcie ČEZ, O2 nebo akcie Komerční banky. Ve světě pak za pozornost stojí například Shell či akcie Vodafone.
Dividendové akcie ČEZ – zisk stále roste
Co jsou akcie?
Co jsou akcie? Akcie jsou cenné papíry, které vydávají akciové společnosti. Ty jejich prodejem získávají kapitál pro své podnikání.
Kdo je akcionář? Akcionáři (držitelé akcií) zase vlastnictvím akcií získávají podíl na majetku dané společnosti. Pro zjednodušení si představme, že společnost má 100 akcií. Pokud jich nakoupíte 10, vlastníte 10 % této akciové společnosti. Pokud jich bude existovat 1 000, jste s deseti akciemi vlastníkem 1 %. Ne vždy si ale musíte kupovat akcie celé. Pokud nechcete zpočátku investovat více peněz, lze dokonce akcie dělit (např. na 0,1 akcie).
Podíl na majetku akciové společnosti s sebou přináší právo (nikoliv povinnost) hlasovat na valné hromadě a podílet se tím na chodu firmy. Síla rozhodovacích pravomocí odpovídá velikosti podílu. Investory, zejména ty malé, ale budou spíše než hlasování o představenstvu firmy zajímat možnosti výdělku.
Způsoby investování
Přímý nákup a prodej akcií je základním způsobem investování. Existují ale i speciální možnosti, které můžete při vašem obchodování využít. Jedná se především o takzvané CFD pro ty z vás, kdo rádi riskujete, nebo naopak o ETF indexy akcií, jež se hodí pro konzervativněji smýšlející investory.
CFD
Zkratka CFD (Contract For Difference) je způsob investování do akcií, kde dané akcie doopravdy nevlastníte. Jen spekulujete s jejich hodnotou. Nemůžete se tím pádem podílet na řízení společnosti. Samotná akcie zde slouží jako podklad aktiva pro zisk či ztrátu; jedná se o takzvaný finanční derivát.
Zajímavostí je, že můžete spekulovat na růst ale i na pokles ceny. Mnoho investorů také zaujme pákové obchodování. To vám umožňuje spekulovat s mnohem větší hodnotou akcií (či jiného podkladového aktiva), než je váš finanční vklad. Lze tak investovat již od opravdu malých částek a výrazně zvýšit svůj zisk. Zároveň je zde ale vyšší riziko a v případě prodělání musíte počítat s vyšší ztrátou.
ETF (indexy akcií)
Princip indexových akcií prozrazuje zkratka ETF, která znamená Exchange Traded Fund (neboli veřejně obchodovaný fond). Ačkoli se jedná v praxi o fond neboli balíček akcií, jsou ETF obchodované na burzách podobně jako běžné akcie. Jejich přesné složení si nevybíráte sami. Vše počítá chytrý algoritmus.
Díky automatizaci a především značné diverzifikaci portfolia mezi mnoho různých akcií je zde rizikovost nižší. Tím pádem se indexové akcie hodí i pro investory, kteří s obchodováním teprve začínají či kteří hledají větší stabilitu. Také není nutné věnovat tolik svého času na sledování trhu. Náklady jsou všeobecně nižší, než kdybyste nakupovali celý balíček na vlastní pěst. Na druhou stranu zde z velké části chybí svoboda rozhodování a možnost se naučit zcela samostatně fungovat na akciovém trhu.
Rizikovost investování do akcií
Míra riskování je jednou z hlavních otázek, která většinu začínajících investorů do akcií trápí. Nutné je říct, že bez rizika není výdělek, a proto byste měli počítat i s variantou, že vám obchod nevyjde a vy proděláte. Investuje proto jen to, co můžete ztratit; nikdy ne peníze, které potřebujete na živobytí.
Akcie mají mezi investicemi průměrné riziko. Díky ideální střední cestě jsou oblíbené mezi mnoha obchodníky, kteří hledají optimální poměr rizikovosti a ziskovosti. Například zlato (nejlepší místa pro investování do zlata) se považuje za málo riskantní, avšak je u něj mizivá šance, že na něm s běžným vkladem výrazně zbohatnete. Naopak vysoce volatilní kryptoměny sice mohou narůst za několik dní o mnoho procent, ale stejně rychle také mohou spadnout, což rozhodně není nic pro obchodníky, kteří hledají jistoty.
Pro zmenšení rizikovosti akcí vám pomůže několik dobrých tipů:
- Diverzifikujte portfolio mezi více akciových společností nebo i mezi jiné typy investic, než jsou akcie.
- Nepanikařte při poklesu (nebo růstu) ceny, snažte se přemýšlet logicky a v delším časovém horizontu.
- Předem si najděte co nejvíce informací o investičních strategiích a dejte si čas na rozkoukání se na trhu.
- Také si zjistěte co nejvíce informací o vybrané akcii a zkuste odhadnout, jaké je zde šance na úspěch.
- Nesledujte několikrát denně grafy – to povede jen ke stresu, neuváženým rozhodnutím a zbytečné ztrátě vašeho času.
- Pokud si doopravdy nevěříte, dejte si čas na rozmyšlení či investujte raději přes prostředníka (např. investiční platformu).
Investiční akciové strategie
Nevíte, jak poznat, že cena akcie půjde nahoru nebo dolů? Nebojte se, nejste v tom sami. Na sto procent to nedokáže předpovědět nikdo. Avšak existují logické a strategické postupy, jak alespoň výhodnost odhadnout. Především začátečníkům mohou hodně pomoci v tom, aby se rozhodli, podle jakých kritérií budou nakupovat a prodávat akcie.
Abyste nemuseli pro realizaci své obchodní strategie sedět nad grafy každou chvíli, existují chytré automatické úkony, které za vás udělají základní obchody s akciemi, pokud jejich cena dostáhne nějaké vámi vymezené hranice. Například s limitem pro nákup za vás automat koupí akcii v době, kdy vám již přijde dostatečně výhodná. Prodej na vybrané hranici vám zase při strmém pádu cen ohlídá, že neproděláte tolik peněz, jako kdybyste neměli nastavený stop limit.
Dlouhodobé investice
Mnoho lidí se rádo zaměřuje na dlouhodobé investování do akcií. Důvod je zde naprosto jednoduchý. Zatímco v krátkém časovém horizontu je často velmi těžké odhadnout drobné výkyvy ceny, v delším období si již většina z vás dle zaměření akciové společnosti dokáže představit možné prosperování či ztráty.
akcie Tesla – 5 dní vs. 5 let; dlouhodobější trend je více vyzpytatelný
Aktivní investování
Opačnou strategií k předpokládaným dlouhodobým výnosům je vysledovat krátké a poměrně jisté období konkrétní akciové společnosti, po které je vzhledem k jejím aktivitám očekávatelné, jak se bude cena akcií vyvíjet. V takovém případě se jedná o takzvané aktivní investování a horizont držení akcií většinou nepřesahuje jeden měsíc.
Pokud zkušený obchodník ví, proč nákup a prodej provádí, může značně snížit rizikovost. Naopak, pokud byste aktivní investování používali jako sázku do loterie, může se vám hodně vymstít.
„Rozjetý vlak“
Zmíněné aktivní investování v krátkodobém horizontu lze využít nejen v případě, že dopředu víte o zajímavé události v akciové firmě, na jejímž základě bude cena růst. Pokud obchodník najde akcie, které se aktuálně pohybují nahoru, a začne je nakupovat, říkáme, že nastoupil takzvaně do rozjetého vlaku.
Tento vzrůstající trend ale v mnohých případech není trvalý, na což by si měli dávat pozor zejména začátečníci, kteří jsou nadšení z dočasně vzrůstající ceny. Někdy může po strmém růstu následovat nepříjemný a rychlý propad ceny. Existují ale i akcie, které si po boomu svou hodnotu zachovají. Takovým příkladem z českého prostředí jsou akcie Pilulka.
akcie Pilulka – stoupající trend bez náhlého poklesu
Růstová strategie
Pokud do akcie investujete ještě předtím, než půjdou nahoru, mluvíme o takzvané růstové strategii. Jejím základem je očekávaný výdělek na základě podhodnocených akciových společností. To mohou být ty, které nově začínají či ty, které se aktuálně potýkají s nějakými problémy, jež srazily jejich cenu. Tento styl investování je poměrně riskantní, protože ne vždy půjde cena podhodnocených akcií opět nahoru. Můžete na něm však hodně vydělat, odhadnete-li dobře situaci.
Výnosová strategie
Pokud chcete poměrně stabilní příjem z akcií, můžete zvolit výnosovou strategii. Ta je založená na očekávatelném výnosu díky investicím do známých, velkých a dobře zaběhnutých akciových společností, které si stabilně v čase drží stoupající tendence. Také se zde určitou mírou podílí dividenda. Příkladem jsou akcie Apple či Coca-Cola.
Apple pravidelně rostoucí akcie
Trading
Asi nejvíce rizikovou strategií je trading. Při něm prodáváte opakovaně za sebou a snažíte se chytit drobné stoupající a klesající tendence. Pomocí již zmíněného pákového efektu je možné i za menší pohyb nahoru utržit velkou částku. Investoři pro tuto techniku používají často analýzy, aby dokázali lépe predikovat trh. Není snad ani nutné zmiňovat, že začátečníci tradingovou strategii z dobrých důvodů většinou nezkoušejí.
Nejzajímavější cenové vývoje akcií
Chtěli bychom upozornit, že akcie jsou doopravdy nevypočitatelné a hodně rychle proměnlivé. Buďte proto obezřetní a svou investici předem dobře zvažte. Na závěr článku ještě přidáváme dva příklady, jak mohou vaše akcie ovlivnit opravdu neočekávatelné změny.
Akcie Tesla
Není asi lepším příkladem nestabilních akcií, než je automobilka Tesla. Ačkoliv firma dlouhodobě roste, provází ji řada různých zajímavostí. Například o Tesle se často hovoří jako o nejvíce nadhodnocené akcii na Wall Street a mnoho lidí dlouhodobě predikuje „splasknutí bubliny“ a její strmý pád.
Navzdory takovému očekávání se nic takového zatím dodnes (jaro 2022) nestalo. Ovšem o drobnější výkyvy ceny není nouze; zejména díky majiteli firmy Elonovi Muskovi, který svými příspěvky na Twitteru dokáže s akciemi Tesly hodně zamávat.
Kauza akcií GameStop
GameStop je akciová společnost prodávající hry. V době prodeje po internetu a po covidové krizi není nic překvapivého, že se firma dostala do finančních potíží. Dlouhodobá ztráta a uzavírání poboček přiměla investory z Wall Street sázet s velkou jistotou peníze na propad ceny GameStopu.
Čáru přes rozpočet těmto profesionálům ale udělala skupina amatérů z Redditu; konkrétně ze skupiny WallStreetBets. Svými investicemi (kauza GameStop) vytlačili hodnotu akcií nahoru, a to dokonce přibližně na třicetinásobek, čímž připravili ostatní investory o peníze a možná i o jejich až příliš velkou jistotu.
Vývoj populárních akcií
Níže se můžete podívat, jak si aktuálně vedou nejoblíbenější akcie. Podobných je samozřejmě obrovské množství, my jsme vybrali ty nejatraktivnější pro letošní rok.
- Akcie Tesla
- Akcie ČEZ
- Akcie Apple
- Akcie Pilulka
- Akcie Google
- Akcie Amazon
- Akcie Microsoft
- Akcie Facebook
- Akcie Avast
- Akcie Alibaba
- Akcie Boeing
- Akcie Nio
- Akcie Pfizer
- Akcie Moneta
- Akcie Erste
- Akcie Intel
- Akcie AMD
- Akcie Nvidia
- Akcie Netflix
- Akcie Lufthansa
- Akcie Virgin Galactic
- Akcie Plug Power
- Akcie Palantir
- Akcie Shell
- Akcie Coca-cola
- Akcie Gazprom
- Akcie Xpeng
- Akcie Coinbase
- Akcie Kofola
- Akcie Volkswagen
- Akcie Biontech
Diskuze a zkušenosti