Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší horské slunce 2023. Jaké jsou účinky a využití?

21. 9. 2022 aktualizováno

Horské slunce se v našich domácnostech objevilo před spoustou let. Umělé slunce má pozitivní vliv na tvorbu serotoninu, melatoninu a zároveň si poradí s řadou obtíží, jako jsou deprese či nespavost. Proto jsme vybrali nejlepší horská slunce na trhu. Nejnáročnějším doporučujeme vítězný model Efbe Schott 912, typ Efbe Schott 836 se potom vyplatí cenově.

Náš tip

Blahodárné účinky světla využívají také infralampy a biolampy.

Nejlepší celkově

Nejlepší horské slunce celkově. Kvalitní provedení, vysoký výkon. Vítěz testů!

Nejlepší cena/výkon

Kvalitní umělé slunce za super cenu. Vysoký výkon a efektivita.

Nejlepší levné

Cenově dostupné horské slunce s časovačem a pamětí.

Nejlepší horské slunce

Recenze Efbe Schott 912

Efbe Schott 912 recenze Pro náročné

Typ: horské slunce | Výkon: 400 W | Časovač: 0-30 min. | Paměťový záznam: pro 4 osoby | Hmotnost: 6,5 kg | Rozměry: 28 × 47,5 × 20 cm | Přibližná cena: 6 980 Kč

Klady
 • Vysoký výkon
 • Časovač a paměť
 • 2 brýle v balení
 • Doporučujeme náročným uživatelům
Zápory
 • Vyšší hmotnost
 • Vyšší cena

Umělé slunce Efbe Schott 912 je výborné solárium sluníčko, která oplývá řadou nadstandardních vlastností. Není tedy ani divu, že daný model vyhrál test nejlepších horských sluncí. Asi nejlepším pozitivem je skutečně vysoký výkon. Halogenová lampa s UV-A filtrem se stará o neuvěřitelný výkon 400 Wattů, který je vůči ostatním konkurentům podstatně vyšší.

Horské slunce je jako stvořené pro opalování obličeje, krku a dekoltu. Dobře se ale postará i o statní části těla. Účinek podporuje tvorbu vitamínu D, hodí se na lupénku a vypořádá se také s plísní. Horské sluníčko se tedy hodí jako dezinfekce, která úspěšně ničí bakterie. Pro pohodlnou obsluhu využijete časový spínač v obvyklém rozmezí nastavení 0-30 minut. Samozřejmostí je automatické vypnutí po dokončení procesu.

Kromě toho se můžete spolehnout na paměťový záznam opalování až pro 4 osoby. Konstrukce německé výroby je hodně kvalitní a trošku bytelnější, o čemž svědčí vyšší hmotnost 6,5 kilogramu. Vůči ostatním horským sluncím je tato váha docela podstatný rozdíl. Zároveň si povšimněte designu, který nám tak trošku připomíná retro. Rozměry 28 × 47,5 × 20 centimetrů se však táhnou již v tradičnějším duchu. Nitro konstrukce ukrývá prostor pro uložení kabelu.

Výrobce zároveň chválíme za přiložení dvou párů ochranných brýlí přímo v balení. Nemusíte tedy nic dokupovat a horské sluníčko lze ihned začít používat. Model Efbe Schott 912 se předvedl jako nejlepší horské slunce na trhu. Na vysokém stupni kvality a výkonu se však podepsala vyšší cena.

Recenze Efbe Schott 836

Recenze Efbe Schott 836 Zlatý střed

Typ: horské slunce | Výkon: 105 W | Počet trubic: 6 | Časovač: 0-30 min. | Paměťový záznam: pro 4 osoby | Hmotnost: 3,5 kg | Rozměry: 36 × 23 × 18 cm | Přibližná cena: od 3 900 Kč

Klady
 • 8 trubic
 • Časovač a paměť
 • Slušný výkon
 • 2 brýle v balení
 • Nejlepší poměr cena/výkon
Zápory
 • Není co vytknout

Testované horské slunce Efbe Schott 836 jsme v našem velkém testu horských sluncí zařadili mezi pomyslnou střední třídu s nejlepším poměrem cena a výkon. Doporučený mode vlastní celkem 6 trubic značky Philips. Taková kombinace je výborná nejen pro opalování, ale zároveň také přispívá k vyšší míře regenerace a uklidnění organismu.

Pozadu nezůstal ani výkon o 105 wattech, který je vysoce účinný a rychle se aplikuje. Zákazníci oceňují šikovný časový spínač, jehož hranice začíná na 0 a končí na standardních 30 minutách. Výrobce nezapomněl ani na paměťový záznam, jenž dobře poslouží až pro 4 osoby. Čeho si dále ceníme je nadité balení. Již v základu totiž máte k dispozici 2 ochranné brýle. Efbe Schott 836 tedy může pohodlně využívat více lidí.

Ani zpracování konstrukce Efbe Schott 836 nikde nezaostává. Tělo je bytelné a na pohled působí až prémiově. Hmotnost činí 5,6 kilogramů a rozměry se zastavily na 36 × 23 × 18 centimetrech. Po stranách pak najdete tlačítka pro snadno obsluhu a nastavení.

Model Efbe Schott 836 je efektivní a krásné solarium sluníčko, které vám dokáže nabídnou skvělý výkon za stále příznivou cenu. Žádnou negativní vlastnost jsme nenašli.

Recenze Efbe Schott 834

Efbe Schott 834 Levný základ

Typ: horské slunce | Výkon: 75 W | Počet trubic: 8 | Časovač: 0-30 min. | Paměťový záznam: pro 4 osoby | Hmotnost: 3,1 kg | Rozměry: 26 × 34 × 18 cm | Přibližná cena: 3 200 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • 8 trubic
 • Časovač a paměť
 • 2 brýle v balení
Zápory
 • Slabší výkon
 • Ohřeje menší plochu

Efbe Schott 834 je skvělé horské slunce na opalování. Nestojí moc peněz a jako základ pro nenáročné uživatele bohatě vystačí. Má totiž nižší výkon, a tak není tohle zařízení schopno zasáhnout větší plochu. I přesto toho ale může spoustu nabídnout. V prvé řadě si ceníme hned 8 trubic a dvou kusů ochranných brýlí přímo v balení. Pokud je vás doma více, nebudete se muset při používání recenzovaného horského slunce hádat.

Zároveň chválíme časovou paměť až pro 4 uživatele. To je obrovská výhoda, kterou při používání zkrátka oceníte. Zároveň nechybí ani časovač, s jehož pomocí si můžete navolit dobu opalování od 0 až do 30 minut. Je ale škoda, že nelze zapnutí nastavit třeba až od jedné minuty. Takhle si při zapínání musíte chránit oči – tak na to pamatujte.

Konstrukce je ovšem šikovná a maximální skladná. Svědčí o tom neveliké rozměry 26 × 34 × 18 centimetrů a praktická hmotnost kolem 3 kilogramů. Zařízení si tedy můžete snadno přenést z míst na místo. Nechybí ani praktická tlačítka po stranách, za kterými stojí kvalitní německý výrobce.

Celkově mluvíme o kvalitním horském slunci pro tvorbu vitamínu D, na akné, ekzém a další zdravotní neduhy. Super tip za skvělou cenu.

Nejprodávanější horské slunce

Jak vybrat horské slunce

Níže jsme připravili zásadní informace o tom, jak vybrat horské slunce včetně rad a informací k bezpečnému používání.

Co je horské slunce?

Horské slunce ke své práci využívá UV lampu, která je schopna blahodárně působit na náš organismus, zároveň ale dokáže zabít vše živé. Přesněji máme na mysli viry a bakterie. Horské slunce tedy můžeme klidně použít pro dezinfekci místnosti a třeba i peřin. Právě tam dokáže usmrtit škodlivé viry, bakterie a roztoče, kteří se živí zbytky naší kůže. Horské sluníčko sice neumí 100% dezinfekci daného místa, výskyt škůdců ale výrazně sníží.

horské slunce solux

Horské slunce se ale nejvíce využívá pro aplikaci na tělo. Jeho účinky jsou podobné jako v běžném soláriu. Tato zařízení dokáží naši pokožku opálit a zároveň si poradí s řadou nepříjemných zdravotních potíží, o kterých píšeme v dolní části článku. Pamatujte ale na to, že to s dobou působení umělého slunce nesmíte přehánět.

Domácí horské slunce najde své uplatnění při léčbě mnoha nepříjemných stavů, které sužují naše tělo a mysl. V prvé řadě jsou účinky horského slunce výborné pro léčbu depresí, poruch spánku a demence.

S.A.D. a deprese

Znamená v překladu sezónní afektivní poruchu, která se může vracet v určitém ročním období. Nejčastěji se však objevuje s příchodem zimy, kdy nesvítí slunce a počasí je celkově takové pochmurné. Kromě depresí způsobuje vyčerpání organismu a nechuť do života.

Žárovka horského slunce je však schopna naše tělo zbavit těchto nepříjemných příznaků v rámci několika dnů, maximálně několika týdnů. Horské slunce dokáže v našich tělech nabudit tvoření serotoninu a melatoninu, čímž se naše nálada výrazně zlepší.

Demence

Nepříjemné onemocnění, které nás může jako člověka celkově „odrovnat“. Při použití horského slunce se však může dostavit zlepšení. Tuto skutečnost není radno podceňovat, neboť plně rozvinutá demence může vést až k agresivním stavům.

Poruchy spánku

Poruchou spánku trpí stále více lidí. Během dne jsme rozptylováni spoustou věcí, o vysokých pracovních nárocích a požadavcích šéfů ani nemluvě. I tady se účinky horského slunce pozitivně projeví. Jsou schopny zatočit s nespavostí a zbavit nás extrémní únavy. Léčba se projeví na zlepšeních cirkadiánních rytmů, tudíž budeme vitálnější, produktivnější a hlavně vyspalejší.

Další benefity

Účinky horského slunce jsou velmi obšírné. Kromě výše uvedených problémů se umělé slunce hodí pro léčbu metabolických poruch, nachlazení, kožních chorob, opalování a tvorbu vitamínu D.

Horské slunce v těhotenství

Často řešenou problematikou je použití horského sluníčka během těhotenství. Obecně se má za to, že léčebné ozařování malých ploch kůže umělým zdrojem UV záření není v těhotenství škodlivé. Horské slunce je vynikající třeba na ekzém, který se vám může v těhotenství zhoršit.

Během těhotenství ale může dojít ke zvýšení citlivosti kůže vůči UV záření. Z tohoto důvodu lékaři doporučují konzultaci s dermatologem.

horské slunce v těhotenství zkušenosti

Funkce a výbava horského slunce

Horské slunce je elektrický malý spotřebič, který se může typ od typu v ledasčem odlišovat. Před jeho koupí si prostudujte vlastnosti, funkce a výbavu každého modelu. Čím vyšší cena zařízení je, tím můžete očekávat lepší nabídku.

Funkce a výbava Popis funkcí a výbavy
Výkon Uvádí se ve Wattech (W). Čím vyšší výkon horské slunce má, tím bude jeho záření efektivnější.
Příkon Uvádí se ve Wattech (W). Podle této hodnoty si můžete snadno spočítat, jakou spotřebu elektrické energie bude váš model mít.
Časovač Velmi praktická pomůcka. Na přístroji si nastavíte dobu provozu na určitý čas. Jakmile nastavená doba uplyne, horské slunce se automaticky vypne. Nemusíte hlídat čas a aplikace horského slunce je zároveň bezpečná. Doba nastavení se pohybuje od 0 až do 30 minut.
Paměť Paměťový záznam oceníte v případě rozvětvené rodiny. I některé levnější modely mají paměť až pro 4 osoby.
Prostor pro kabel Úschova kabelu hraje roli hlavně v případě, že budete chtít zařízení často transportovat.
Hmotnost a rozměry I tady platí, že vyšší hmotnost a větší rozměry hrají roli při přemísťování.
Certifikace Dbejte na to, aby bylo vaše horské slunce certifikované. Většinou si stačí ohlídat kvalitního výrobce a prodejce.
Ovládání Manipulace s těmito přístroji nebývá náročná. Většinou se na konstrukci nachází maximálně několik tlačítek. I těch si ale všímejte: čím budou dostupnější a přehlednější, tím se vám bude umělé slunce lépe ovládat.
Příslušenství Základní balení kvalitnějších/dražších modelů obsahují ochranné brýle – třeba rovnou dva páry.

Horské slunce a rizika používání

Ačkoli jsou účinky horského slunce zdraví prospěšné, v některých případech a u některých lidí není jejich aplikace vhodná. Horské sluníčko by neměly používat osoby, které trpí nebo trpěly rakovinou kůže. Výjimka se rovněž týká osob s náchylnější kůží, užívajících určitý druh léků, osob s pigmentovými jaterními skvrnami či vředy.

I když patříte mezi výše uvedené případy, po aplikaci horského slunce nebo jiné světelné terapie můžete pociťovat různé vedlejší účinky. Co člověk, to někdo jiný, nejčastěji se ale mohou objevit bolesti hlavy, nevolnost a únava očí. Pokud se takové příznaky u vás objeví, je dost možné, že horské slunce aplikujete špatně (žárovka je moc blízko) nebo nedodržujete pokyny v návodu a zásady používání. UV lampu horského slunce však používejte s rozumem a nic nepřehánějte.

Horské slunce, infralampa, biolampa – jaký je rozdíl?

Horské slunce

Tohle zařízení využívá k léčbě ultrafialové záření do 400 nm, které má tím pádem kratší vlnovou délku. To znamená hlavně to, že vyvolává výrazné změny na povrchu kůže. Při působení domácího horského slunce může vaše kůže zarudnout a není vyloučena pigmentace. Působení umělého slunce se postará o tvorbu vitamínu D, zvyšuje svalovou výkonnost, hojení ran, popálenin (skvělá léčba doma) a zároveň zvyšuje žaludeční kyselost a působí pozitivně na kožní choroby.

Recenze a test horského slunce Efbe Schott 838

Infralampa (solux)

Infralampy ke své práci využívají infračervené světlo nad 760 nm, které se tím pádem dostává do hlubších vrstev kůže (oproti horskému slunci). Na daném místě dochází k přehřátí a vzniklé teplo si tělo automaticky odvádí krví do dalších částí těla. Takové působení má blahodárné účinky na rozšíření cév a tím pádem i lepší prokrvení, uvolnění svalů a zmírnění různých bolestí. Infralampy doporučujeme také pro léčbu posttraumatických stavů a astmatu.

nejlepší infralampa Beurer IL 35

Biolampa

Biolampy pracují s polarizovaným světlem, jehož aplikací dochází ke zvýšení teploty tkání. Polarizované světlo je schopno působit až do hloubky 6 centimetrů pod kůží, kde léčí buňky a podporuje jejich zdravý vývoj. Stejně jako infralampy nemají biolampy žádné vedlejší účinky a jejich používání je bezpečné a snadné.

biolampy recenze

Pozor

Před prvním použitím horského slunce si nejprve přečtěte návod!

Horské slunce – návod

Před první aplikací horského slunce si nejprve nastudujte návod k použití. Jedině tak zabráníte zdravotním rizikům a poškození přístroje. Správným používáním zároveň zefektivníte aplikace horského slunce. Jisté obecné rady ale přesto existují…

 • Ozařování horským slunce je vhodné aplikovat jednou nebo dvakrát týdně.
 • Před žárovkou seďte po dobu 20 až 30 minut, případně po dobu, jakou vám stanoví lékař. Maximální počet opakování by ale neměl přesáhnout 50 za rok.
 • UV záření se aplikuje ze vzdálenosti minimálně jednoho metru, viz. návod k použití.
 • Při aplikaci horského slunce je nutné si chránit oči speciálními brýlemi. To ovšem neplatí u infralamp a biolamp, kde stačí zavřít oči.

Kromě vzdálenosti si hlídejte také nastavení lampy. Její konstrukce by měla mířit asi 30 stupňů nad hlavou. Aplikace horského slunce je ideální ráno. Zároveň se snažte aplikovat světlo vždy ve stejnou dobu. Takový postup se prokázal jako nejúčinnější.

Oblíbené značky

Horské slunce Efbe Schott

Německá značka Efbe Schott se proslavila zejména výrobou parních mopů. Později se ale pustila i do dalších zařízení, mezi něž patří kávovary, toustovače a mikrovlnky. Na trhu působí již od roku 1932 a patří mezi špičkové značky vysoké kvality. Horské slunce Efbe Schott je sázkou na opalovací jistotu.Efbe Schott horské slunce test

Horské slunce Beurer

Mezi nejpopulárnější výrobce horských sluncí a infralamp se řadí také renomovaný německý výrobce Beurer. Vznik se datuje do 90. let, přičemž od samého vzniku se značka věnovala vývojem elektrických topných rohoží a podložek. Brzy nato se pustila i do výroby dalších zařízení, která se týkají zdravotní problematiky. V současné době nabízí přes 120 produktů, mezi nimiž najdete například tlakoměry či inhalátory.

Horské slunce Beurer - test a zkušenosti

Kde koupit horské slunce

Největší výběr horských sluncí nabízí Heureka. Pokud si mezi nabídkou tohoto internetového srovnávače nic nevyberete, můžete zkusit e-shop 4Home nebo Bazoš. Tamní nabídkou jsme trošku zalistovali a je překvapivě hodně pestrá.

Použité zdroje:

Nejfit.cz
Unizdrav.cz

Nejoblíbenější horské slunce a infralampy

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (54 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
horské slunce (29. 4. 2020 12:04)

je možné použít k léčbě koronaviru horské slunce a inhalaci ionizovaného vzduchu?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (2. 5. 2020 13:05)

Dobrý den, co zatím víme, tak nikoliv.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář