Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší horské slunce 2024. Jaké jsou účinky a využití?

Horské slunce se v našich domácnostech objevilo před spoustou let. Umělé slunce má pozitivní vliv na tvorbu serotoninu, melatoninu a zároveň si poradí s řadou obtíží, jako jsou deprese či nespavost. Proto jsme vybrali nejlepší horská slunce na trhu. Nejnáročnějším doporučujeme vítězný model Efbe-Schott GB 908 C, typ Efbe-Schott GB 906 C se potom vyplatí cenově.

Náš tip

Blahodárné účinky světla využívají také infralampy a biolampy.

Nejlepší celkově

Nejlepší horské slunce celkově. Kvalitní provedení, vysoký výkon. Vítěz testů!

Nejlepší cena/výkon

Kvalitní umělé slunce za super cenu. Nabízí vysoký výkon a efektivitu.

Nejlepší levné

Cenově dostupné horské slunce vybavené časovačem a pamětí pro 4 osoby.

Nejlepší horské slunce

Recenze Efbe-Schott GB 908 C

EFBE-SCHOTT GB 908 C - horské slunce Pro náročné

Typ: horské slunce | Příkon: 130 W | Časovač: 0-30 min. | Paměťový záznam: pro 4 osoby | Hmotnost: 3,25 kg | Rozměry: 26 × 34 × 18 cm | Přibližná cena: 6 500 Kč

Klady
 • 8 barevných trubic
 • Časovač
 • Paměťový záznam
 • Ochranné brýle v balení
Zápory
 • Vyšší cena

S příkonem 130 W a 8 trubicemi se do čela našeho výběru dostalo horské slunce Efbe-Schott GB 908 C. Jedná se o model, který svým výkonem efektivně zastupuje funkce horského slunce. Umožní vám dosáhnout celoročního opálení a zároveň podpoří tvorbu vitamínu D. Efektivně také zmírňuje projevy kožních onemocnění a přispívá k lepšímu psychickému rozpoložení.

Toto horské slunce bílé barvy je osazené osmi trubicemi, z nichž polovina je modrá a druhá polovina růžová. Modré trubice mají relaxační účinek a snižují napětí v těle. Růžové pak mají pozitivní vliv na imunitní systém. Horské slunce je vyrobené z plastu a váží 3,25 kg. V balení budou k dispozici dvoje ochranné brýle. Zařízení je vybavené časovačem a paměťovým záznamem až pro 4 osoby.

Recenze Efbe-Schott GB 906 C

EFBE-SCHOTT GB 906 C - horské slunce Zlatý střed

Typ: horské slunce | Příkon: 95 W | Počet trubic: 6 | Časovač: 0-30 min. | Paměťový záznam: pro 4 osoby | Hmotnost: 3,2 kg | Rozměry: 26 × 34 × 18 cm | Přibližná cena: 5 400 Kč

Klady
 • Časovač až na 30 minut
 • Paměťový záznam až pro 4 osoby
 • Vysoká efektivita
 • Dobrý poměr ceny a výkonu
Zápory
 • Bez výrazných nedostatků

Pokud chcete při pořízení horského slunce něco málo ušetřit, ale zároveň si nechcete pořizovat ty nejlevnější produkty, mohl by vašim požadavkům odpovídat model Efbe-Schott GB 906 C. Při stále přiznivé ceně nabízí hned 6 barevných UV trubic, které pomohou s mnoha neduhy. Mají růžovou nebo modrou barvu a společně pozitivně ovlivňují například krevní tlak nebo imunitní systém.

Zařízení je vybavené časovačem v rozmezí od 0 do 30 minut. Disponuje rovněž paměťovým záznamem, který rozlišuje až mezi 4 osobami. Příkon tohoto horského slunce činí 95 W. Je vyrobené z plastu a váží 3,2 kg. Slouží zejména pro opalování obličeje a dekoltu. K tomuto konkrétnímu modelu nemáme žádné zásadní výhrady. Nabízí dobrý poměr ceny a výkonu.

Recenze Efbe-Schott GB 904

EFBE-SCHOTT GB 904 - horské slunce Levný základ

Typ: horské slunce | Příkon: 65 W | Počet trubic: 4 | Časovač: 0-30 min. | Paměťový záznam: pro 4 osoby | Hmotnost: 2,6 kg | Rozměry: 26 × 34 × 18 cm | Přibližná cena: 4 000 Kč

Klady
 • Nižší hmotnost
 • Nižší cena
 • Časovač a paměť
 • Ochranné brýle v balení
Zápory
 • Výkon může být nižší

Spokojíte se s nižším výkonem, který nabízejí 4 UV trubice? Pak si vystačíte s modelem Efbe-Schott GB 904. Tyto trubice svítí modrou barvou a jsou přínosné v mnoha ohledech. Zajišťují zdravé opalování tváře a dekoltu a přispívají k tvorbě vitamínu D. Mohou být také prospěšné při prochladnutí. Opálení je rychlejší než při pobytu na přirozeném slunci, ale nespálíte se.

S použitím tohoto horského slunce pomůže časovač, který lze nastavit v rozmezí od 0 do 30 minut. Nechybí ani paměť, která uchovává záznamy až pro 4 osoby. V balení naleznete kromě horského slunce také dva kusy ochranných brýlí. Na ně během používání horského slunce určitě nezapomínejte. Hmotnost výrobku činí jen snesitelných 2,6 kg. Je tomu tak díky nižšímu počtu trubic.

Nejprodávanější horské slunce

Jak vybrat horské slunce

Níže jsme připravili zásadní informace o tom, jak vybrat horské slunce včetně rad a informací k bezpečnému používání.

Co je horské slunce?

Horské slunce ke své práci využívá UV lampu, která je schopna blahodárně působit na náš organismus, zároveň ale dokáže zabít vše živé. Přesněji máme na mysli viry a bakterie. Horské slunce tedy můžeme klidně použít pro dezinfekci místnosti a třeba i peřin. Právě tam dokáže usmrtit škodlivé viry, bakterie a roztoče, kteří se živí zbytky naší kůže. Horské sluníčko sice neumí 100% dezinfekci daného místa, výskyt škůdců ale výrazně sníží.

horské slunce solux

Horské slunce se ale nejvíce využívá pro aplikaci na tělo. Jeho účinky jsou podobné jako v běžném soláriu. Tato zařízení dokáží naši pokožku opálit a zároveň si poradí s řadou nepříjemných zdravotních potíží, o kterých píšeme v dolní části článku. Pamatujte ale na to, že to s dobou působení umělého slunce nesmíte přehánět.

Domácí horské slunce najde své uplatnění při léčbě mnoha nepříjemných stavů, které sužují naše tělo a mysl. V prvé řadě jsou účinky horského slunce výborné pro léčbu depresí, poruch spánku a demence.

S.A.D. a deprese

Znamená v překladu sezónní afektivní poruchu, která se může vracet v určitém ročním období. Nejčastěji se však objevuje s příchodem zimy, kdy nesvítí slunce a počasí je celkově takové pochmurné. Kromě depresí způsobuje vyčerpání organismu a nechuť do života.

Žárovka horského slunce je však schopna naše tělo zbavit těchto nepříjemných příznaků v rámci několika dnů, maximálně několika týdnů. Horské slunce dokáže v našich tělech nabudit tvoření serotoninu a melatoninu, čímž se naše nálada výrazně zlepší.

Demence

Nepříjemné onemocnění, které nás může jako člověka celkově „odrovnat“. Při použití horského slunce se však může dostavit zlepšení. Tuto skutečnost není radno podceňovat, neboť plně rozvinutá demence může vést až k agresivním stavům.

Poruchy spánku

Poruchou spánku trpí stále více lidí. Během dne jsme rozptylováni spoustou věcí, o vysokých pracovních nárocích a požadavcích šéfů ani nemluvě. I tady se účinky horského slunce pozitivně projeví. Jsou schopny zatočit s nespavostí a zbavit nás extrémní únavy. Léčba se projeví na zlepšeních cirkadiánních rytmů, tudíž budeme vitálnější, produktivnější a hlavně vyspalejší.

Další benefity

Účinky horského slunce jsou velmi obšírné. Kromě výše uvedených problémů se umělé slunce hodí pro léčbu metabolických poruch, nachlazení, kožních chorob, opalování a tvorbu vitamínu D.

Horské slunce v těhotenství

Často řešenou problematikou je použití horského sluníčka během těhotenství. Obecně se má za to, že léčebné ozařování malých ploch kůže umělým zdrojem UV záření není v těhotenství škodlivé. Horské slunce je vynikající třeba na ekzém, který se vám může v těhotenství zhoršit.

Během těhotenství ale může dojít ke zvýšení citlivosti kůže vůči UV záření. Z tohoto důvodu lékaři doporučují konzultaci s dermatologem.

horské slunce v těhotenství zkušenosti

Funkce a výbava horského slunce

Horské slunce je elektrický malý spotřebič, který se může typ od typu v ledasčem odlišovat. Před jeho koupí si prostudujte vlastnosti, funkce a výbavu každého modelu. Čím vyšší cena zařízení je, tím můžete očekávat lepší nabídku.

Funkce a výbava Popis funkcí a výbavy
Výkon Uvádí se ve Wattech (W). Čím vyšší výkon horské slunce má, tím bude jeho záření efektivnější.
Příkon Uvádí se ve Wattech (W). Podle této hodnoty si můžete snadno spočítat, jakou spotřebu elektrické energie bude váš model mít.
Časovač Velmi praktická pomůcka. Na přístroji si nastavíte dobu provozu na určitý čas. Jakmile nastavená doba uplyne, horské slunce se automaticky vypne. Nemusíte hlídat čas a aplikace horského slunce je zároveň bezpečná. Doba nastavení se pohybuje od 0 až do 30 minut.
Paměť Paměťový záznam oceníte v případě rozvětvené rodiny. I některé levnější modely mají paměť až pro 4 osoby.
Prostor pro kabel Úschova kabelu hraje roli hlavně v případě, že budete chtít zařízení často transportovat.
Hmotnost a rozměry I tady platí, že vyšší hmotnost a větší rozměry hrají roli při přemísťování.
Certifikace Dbejte na to, aby bylo vaše horské slunce certifikované. Většinou si stačí ohlídat kvalitního výrobce a prodejce.
Ovládání Manipulace s těmito přístroji nebývá náročná. Většinou se na konstrukci nachází maximálně několik tlačítek. I těch si ale všímejte: čím budou dostupnější a přehlednější, tím se vám bude umělé slunce lépe ovládat.
Příslušenství Základní balení kvalitnějších/dražších modelů obsahují ochranné brýle – třeba rovnou dva páry.

Horské slunce a rizika používání

Ačkoli jsou účinky horského slunce zdraví prospěšné, v některých případech a u některých lidí není jejich aplikace vhodná. Horské sluníčko by neměly používat osoby, které trpí nebo trpěly rakovinou kůže. Výjimka se rovněž týká osob s náchylnější kůží, užívajících určitý druh léků, osob s pigmentovými jaterními skvrnami či vředy.

I když patříte mezi výše uvedené případy, po aplikaci horského slunce nebo jiné světelné terapie můžete pociťovat různé vedlejší účinky. Co člověk, to někdo jiný, nejčastěji se ale mohou objevit bolesti hlavy, nevolnost a únava očí. Pokud se takové příznaky u vás objeví, je dost možné, že horské slunce aplikujete špatně (žárovka je moc blízko) nebo nedodržujete pokyny v návodu a zásady používání. UV lampu horského slunce však používejte s rozumem a nic nepřehánějte.

Horské slunce, infralampa, biolampa – jaký je rozdíl?

Horské slunce

Tohle zařízení využívá k léčbě ultrafialové záření do 400 nm, které má tím pádem kratší vlnovou délku. To znamená hlavně to, že vyvolává výrazné změny na povrchu kůže. Při působení domácího horského slunce může vaše kůže zarudnout a není vyloučena pigmentace. Působení umělého slunce se postará o tvorbu vitamínu D, zvyšuje svalovou výkonnost, hojení ran, popálenin (skvělá léčba doma) a zároveň zvyšuje žaludeční kyselost a působí pozitivně na kožní choroby.

Recenze a test horského slunce Efbe Schott 838

Infralampa (solux)

Infralampy ke své práci využívají infračervené světlo nad 760 nm, které se tím pádem dostává do hlubších vrstev kůže (oproti horskému slunci). Na daném místě dochází k přehřátí a vzniklé teplo si tělo automaticky odvádí krví do dalších částí těla. Takové působení má blahodárné účinky na rozšíření cév a tím pádem i lepší prokrvení, uvolnění svalů a zmírnění různých bolestí. Infralampy doporučujeme také pro léčbu posttraumatických stavů a astmatu.

nejlepší infralampa Beurer IL 35

Biolampa

Biolampy pracují s polarizovaným světlem, jehož aplikací dochází ke zvýšení teploty tkání. Polarizované světlo je schopno působit až do hloubky 6 centimetrů pod kůží, kde léčí buňky a podporuje jejich zdravý vývoj. Stejně jako infralampy nemají biolampy žádné vedlejší účinky a jejich používání je bezpečné a snadné.

biolampy recenze

Pozor

Před prvním použitím horského slunce si nejprve přečtěte návod!

Horské slunce – návod

Před první aplikací horského slunce si nejprve nastudujte návod k použití. Jedině tak zabráníte zdravotním rizikům a poškození přístroje. Správným používáním zároveň zefektivníte aplikace horského slunce. Jisté obecné rady ale přesto existují…

 • Ozařování horským slunce je vhodné aplikovat jednou nebo dvakrát týdně.
 • Před žárovkou seďte po dobu 20 až 30 minut, případně po dobu, jakou vám stanoví lékař. Maximální počet opakování by ale neměl přesáhnout 50 za rok.
 • UV záření se aplikuje ze vzdálenosti minimálně jednoho metru, viz. návod k použití.
 • Při aplikaci horského slunce je nutné si chránit oči speciálními brýlemi. To ovšem neplatí u infralamp a biolamp, kde stačí zavřít oči.

Kromě vzdálenosti si hlídejte také nastavení lampy. Její konstrukce by měla mířit asi 30 stupňů nad hlavou. Aplikace horského slunce je ideální ráno. Zároveň se snažte aplikovat světlo vždy ve stejnou dobu. Takový postup se prokázal jako nejúčinnější.

Oblíbené značky

Horské slunce Efbe Schott

Německá značka Efbe Schott se proslavila zejména výrobou parních mopů. Později se ale pustila i do dalších zařízení, mezi něž patří kávovary, toustovače a mikrovlnky. Na trhu působí již od roku 1932 a patří mezi špičkové značky vysoké kvality. Horské slunce Efbe Schott je sázkou na opalovací jistotu.Efbe Schott horské slunce test

Horské slunce Beurer

Mezi nejpopulárnější výrobce horských sluncí a infralamp se řadí také renomovaný německý výrobce Beurer. Vznik se datuje do 90. let, přičemž od samého vzniku se značka věnovala vývojem elektrických topných rohoží a podložek. Brzy nato se pustila i do výroby dalších zařízení, která se týkají zdravotní problematiky. V současné době nabízí přes 120 produktů, mezi nimiž najdete například tlakoměry či inhalátory.

Horské slunce Beurer - test a zkušenosti

Kde koupit horské slunce

Největší výběr horských sluncí nabízí Heureka. Pokud si mezi nabídkou tohoto internetového srovnávače nic nevyberete, můžete zkusit e-shop 4Home nebo Bazoš. Tamní nabídkou jsme trošku zalistovali a je překvapivě hodně pestrá.

Použité zdroje:

Spa.cz
Unizdrav.cz

Nejoblíbenější horské slunce a infralampy

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (54 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Lenka Zdeňková (12. 12. 2023 12:12)

Dobrý den,můžu horské sluničko či infralampu používat na alrtozu? Díky

Odpovědět
Uživatel
Bohumil Rosička (12. 12. 2023 15:12)

Dobrý den, použití horského sluníčka nebo infralampy pro osteoartrózu může být užitečné. Teplo může pomoci zmírnit některé typy bolesti a stuhnutí spojené s artritidou. Tepelná terapie podporuje hojení poškozené tkáně tím, že rozšiřuje krevní cévy ve svalech, čímž zvyšuje přísun kyslíku a živin do svalové tkáně. Teplo také zvyšuje průtok krve, snižuje citlivost na bolest a zlepšuje ohebnost. Teplotní terapie může být tedy jednou z možností, jak zmírnit symptomy, ale měla by být součástí širšího léčebního plánu. Před zahájením jakékoliv formy teplotní terapie byste měla postup konzultovat s lékařem, aby se zajistilo, že tato metoda je pro vaši konkrétní situaci bezpečná a vhodná.

Odpovědět
Uživatel
horské slunce (29. 4. 2020 12:04)

je možné použít k léčbě koronaviru horské slunce a inhalaci ionizovaného vzduchu?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (2. 5. 2020 13:05)

Dobrý den, co zatím víme, tak nikoliv.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář