Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Solární ohřev vody na střechu – Jaká jsou jeho specifika?

Víte, že solární ohřev vody vám může uspořit nemalou částku a zároveň pomáhá šetřit životní prostředí? Při správném výběru produktu i dodavatele a při využití dotačního programu se vám navíc investované peníze vrátí už za pár let. Pokud si nevíte rady, obraťte se na specializované firmy jako je Schlieger nebo třeba SVP Solar, které vám s výběrem rády poradí, pomohou vám s instalací i vyřízením dotací.

Cenová nabídka online

Solární ohřev vody s přitápěním i bez něj. Cenovou nabídku lze od firmy získat online.

Ploché i trubicové kolektory

Ploché i trubicové kolektory jako řešení na dům i chatu. Firma působí po celém světě.

Sestavy pro ohřev vody

Tato společnost nabízí řešení i pro ty, kteří si plánují instalovat solární systém svépomocí.

Nejlepší solární ohřev vody

Recenze Schlieger

solární elektrárny na klíč od Schlieger recenze

Pomoc s žádostí o dotaci: ano | Záruční servis: ano | Realizace: celá Česká republika | Cena: od 1 Kč (s dotacemi pro nízkopříjmové domácnosti)

Klady
  • Vysoký počet realizací
  • Dostupná varianta pro běžnou klientelu
  • Pomoc s vyřízením dotací
  • Články s radami
  • Individuální řešení na míru
Zápory
  • Cenová nabídka po zadání mob. čísla

Instalační firma Schlieger nabízí instalaci solárních kolektorů v kombinaci s přitápěním nebo bez něj. Tato společnost má v oblasti instalací bohaté zkušenosti, dle svých statistik měsíčně realizuje až 1 000 instalací. Během svého působení v délce 13 let využilo jejích služeb 15 000 zákazníků. Ty obsloužila po celé České republice. Patří tak mezi přední firmy v této oblasti.

Schlieger nabízí řešení, kterých využije každý běžný zákazník. Samozřejmostí jsou ovšem individuální řešení na míru. Návrh takového řešení můžete získat po konzultaci, přičemž schůzku sjednáte jednoduše online nebo po telefonu. Online lze získat také představu o ceně, je ovšem zapotřebí vyplnit na sebe kontakt a vyčkat, až se vám společnost ozve.

Tato společnost na svém webu srozumitelně popisuje, jakým způsobem solární systém s ohřevem vody funguje. Kladně hodnotíme také přítomnost Rádce, ve kterém najdete řadu článků s praktickými informacemi. Nabízí rovněž pomoc s vyřizováním dotací, což je dnes již téměř standardní služba. Na solární kolektory získáte záruku v délce 15 let.

Recenze Viessmann

Viessmann - solární ohřev vody

Pomoc s žádostí o dotaci: ne | Záruční servis: ano | Realizace: Česká republika a zahraničí | Cena: neuvedeno

Klady
  • Široké portfolio služeb
  • Působnost po ČR i zahraničí
  • Řešení pro obytné i komerční budovy
  • Bezplatná konzultace
  • Odpovědi na nejčastější otázky
Zápory
  • O dotace žádáte sami

Společnost Viessmann je prodejcem systémů pro vytápění, chlazení a větrání. Tyto systémy lze aplikovat na obytné budovy, ale i na průmyslové a komerční stavby. Skrze své systémy se snaží vytvářet lepší prostředí pro budoucí generace. Společnost vznikla v roce 1917 a v dnešní době působí nejen na území České republiky, ale hned v 74 zemích po celém světě.

Tato společnost má ve své nabídce dva typy solárních kolektorů, a sice trubicové a ploché. Jednotlivé typy se od sebe trochu liší, bohužel ovšem bez konzultace nezjistíte cenu produktů a montáže. Ke službě se ovšem vztahuje možnost bezplatné konzultace a poradenství, kterého můžete využít. Na webu se dozvíte mnoho relevantních informací k tématu solární energie.

Kromě řešení pro solární ohřev vody nabízí společnost Viessmann další produkty. Jsou to například tepelná čerpadla, plynové vytápění, fotovoltaika či zásobníkové ohřívače. Kromě rad a tipů naleznete na webu společnosti také odpovědi na otázky spojené s vytápěním. Informuje také o možnosti dotačního programu, o dotace ale musíte požádat sami.

Recenze SVP Solar

SVP Solar - solární ohřev vody

Pomoc s žádostí o dotaci: ano | Záruční servis: ano | Realizace: téměř celá Česká republika | Cena: od 1 Kč (s dotacemi pro nízkopříjmové domácnosti)

Klady
  • Záruční i pozáruční servis
  • Návrh systému zdarma
  • Sázka na kvalitu
  • Řešení pro bytové i komerční stavby
  • Poptávkový formulář
Zápory
  • Absence služeb ve 4 krajích

Solární ohřev vody na střechu zajišťuje také společnost SVP Solar. Pro nízkopříjmové domácnosti nabízí řešení již od jedné koruny (při zajištění dotací). Na své solární systémy nabízí záruční i pozáruční servis. Kompletní služby tedy zahrnují vše od instalace až po opravy a úpravy vašeho nového (nebo případně staršího) systému.

Pro instalaci systémů využívá pouze ověřené a kvalitní produkty renomovaných značek. Samozřejmostí je návrh systému na míru vašim potřebám, a to zcela zdarma. Na společnost se můžete obrátit pomocí poptávkového formuláře, který se ptá jen na to nejdůležitější. SVP Solar pak nabízí řešení i pro ty, kteří si plánují instalovat systém svépomocí.

Pokud si nejste jistí, jaké jsou rozdíly mezi solárním ohřevem vody a fotovoltaickým ohřevem, společnost vám to na svém webu vysvětlí. Specializuje se na bytové i komerční jednotky. V nabídce má i celé systémy a další řešení. V Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Jihomoravském kraji však nabízí své služby jen omezeně.

Recenze Solar Solution

Solar solution - solární ohřev vody

Pomoc s žádostí o dotaci: ano | Záruční servis: ano | Realizace: celá Česká republika | Cena: od 59 500 Kč

Klady
  • Různá řešení dle počtu osob
  • Záruka 15 let
  • Záruční servis
  • Pomoc s vyřízením dotací
  • Pečlivý výběr komponentů
Zápory
  • Nepříliš reprezentativní web

Alternativou k výše zmíněným společnostem je firma Solar Solution. Využívá vakuové trubicové kolektory, na které se vztahuje záruka v délce 15 let. Evropské certifikační procesy dokazují kvalitu používaných materiálů a i díky tomu může být záruka tak dlouhá. Samozřejmostí je záruční servis, se kterým máte jistotu včasné opravy komponentů.

I u této firmy můžete získat předběžnou kalkulaci a přípravu návrhu zdarma. Montáže probíhají na klíč. V nabídce jsou čtyři základní typy těchto systémů, které se od sebe liší podle počtu osob, které je budou využívat. Stejně jako další společnosti nabízí i tato pomoc s vyřízením administrativy, která předchází získání dotací pro solární systémy.

Jako nevýhodu bychom uvedli snad jen podobu webu, který informačně trochu strádá. V porovnání s ostatními weby navíc nevypadá příliš moderně. Na kvalitě to ale neubírá.

Jak vybrat solární ohřev vody na střechu

V této části zodpovíme ty nejdůležitější otázky, které budou výběr doprovázet. Objasníme také podstatu fungování celého systému, poradíme, jak vybrat dodavatele a jak získat dotace.

Co je solární ohřev vody a proč je důležitý

Ekologické a finanční výhody využití solární energie

Využívání solární energie s sebou nese snížení účtů za ohřev vody. Čerpáte teplo ze slunce, které za své služby nic nežádá. Je to nevyčerpatelný zdroj energie, je zdarma, všude a dostupné pro každého. Pokud využíváte obnovitelné zdroje energie, prokazujete tím navíc službu planetě. Minimalizujete znečištění, které je jinak u fosilních paliv značné.

Základní principy solárního ohřevu vody

Za solárním ohřevem vody stojí solární kolektory na ohřev vody. Tento typ ohřevu bychom si mohli nazvat také jako termický ohřev, čímž ho odlišíme od fotovoltaického ohřevu. Solární kolektory využívají teplo ze slunečního záření. Abyste mohli tento systém využívat, budete potřebovat již zmíněné solární kolektory, potrubí, ventily a čerpadla.

Kolektory sbírají sluneční paprsky, které převádějí na teplo. S využitím teplonosné kapaliny pak toto teplo odvádí k předem stanovenému místu, kde ho lze již využívat. O proudění kapaliny se starají čerpadla. Soustavu doplňují teplotní čidla a expanzní nádoba.

Ne v každém ročním období se ale můžeme spolehnout na dostatek slunečního záření, na kterém jsou kolektory na ohřev vody závislé. Proto se tento systém často objevuje v kombinaci s dalšími způsoby ohřevu. Nejčastěji se jedná např. o krb či plynový kotel.

Proč je solární ohřev vody investicí do budoucnosti

Úspory za energie nejsou jediným důvodem, proč je termický ohřev vody investicí, která se vyplatí. Pokud dojde v budoucnu ke zdražení energií, vás tato skutečnost v oblasti ohřevu vody nebude trápit. Stanete se v tomto ohledu téměř energeticky soběstačnými. Navíc budete mít v domácnosti teplou vodu i v případě, že dojde k výpadku dodávek elektřiny.

O budoucnosti nemusí být řeč jen v případě vašich financí. Jak jsme již zmínili, sluneční zdroj tepla je nevyčerpatelný a jeho využívání nemá negativní dopady na životní prostředí.

Co je solární ohřev vody a proč je důležitý - solární ohřev vody

Jak funguje solární systém na ohřev vody

Rozdíl mezi fotovoltaickým ohřevem vody a solárními kolektory

V našem článku o fotovoltaickém ohřevu vody jsme se věnovali tomu, jak tento systém funguje. Od termického (solárního) ohřevu vody, kterému se věnujeme v tomto článku, se liší. Jen pro připomenutí: fotovoltaický ohřev využívá fotovoltaické panely, kterým stačí elektrický kabel, ten využívá řídící jednotky pro přenos energie do bojleru.

Základem solárního ohřevu jsou oproti tomu solární kolektory, teplonosná kapalina, potrubí a čerpadla. Solární kolektory na ohřev vody je vhodné využít na menších střechách. Tepelná energie přitom putuje do nádrže, případně zásobníku TUV. Fotovoltaika je proto logicky univerzálnější systém, díky kterému může energie putovat i do elektrospotřebičů.

Solární kolektory na ohřev vody jsou méně používanou volbou, ačkoliv jsou levnější než fotovoltaický systém. Důvodem může být například také to, že vyžadují větší zásahy do objektu. Instalace solárních kolektorů tedy může být o něco náročnější.

Ekologický dopad

V tomto případě platí, co jsme si zmínili výše: využívání solární energie je oproti fosilním palivům značně šetrnější vůči planetě. Může zde ale vyvstat podobná otázka jako v případě fotovoltaických panelů. Jak šetrná je výroba kolektorů a likvidace po uplynutí jejich životnosti?

Lze očekávat, že se bude situace podobat právě FVE panelům. Alespoň v jejich případě jsou při procesu recyklace používány chemikálie a spotřebovává se energie. Doba jde ale dál a dnes se již objevují nové, šetrnější možnosti, jak tuto situaci řešit a eliminovat tak negativní dopad na životní prostředí. Každou chvíli jsme blíže k udržitelné recyklaci.

Hlavní materiály používané pro výrobu solárních kolektorů a celých solárních systémů jsou měď, hliník a nerez. Jejich likvidace by tedy neměla být tak složitá jako u FVE.

Úspora energie a nákladů

Konkrétní čísla související s úsporou energie a vašich financí závisí na mnoha faktorech – velikosti systému, počtu osob v domácnosti, ale třeba také na stáří bojleru či plynového kotle. Instalace těchto systémů není levnou záležitostí, a pokud bude instalace provedena nekvalitně, může být návratnost dokonce nulová. Při správném použití ale dokáží ušetřit až tisíce ročně.

Solární ohřev vody může ušetřit odhadem 50 – 70 % nákladů využitých na ohřev vody. Reálná úspora pochopitelně závisí také na množství slunečního svitu.

Možné komplikace a omezení

Pochopitelně existují i důvody, proč si solární kolektor nepořídit. Ve staré zástavbě můžete například narazit na odpor místních úřadů. Solární systémy zkrátka nepůsobí právě tím nejestetičtějším dojmem, a proto se například do historických center měst nehodí.

Komponenty systému

Solární ohřev vody na střechu potřebuje ke svému provozu solární kolektor na vodu, potrubí, ventily, čerpadla, elektronický regulátor, akumulační nádrž (zásobník teplé vody) a v neposlední řadě také teplonosnou kapalinu. Teplonosná kapalina proudí potrubím. Podívejme se nyní, jaké typy kolektorů existují a jak se od sebe odlišují.

Jak funguje solární systém na ohřev vody - solární ohřev vody

Solární kolektory

V zásadě rozlišujeme mezi třemi typy kolektorů pro solární ohřev vody na střechu.

  • Ploché kolektory

Ploché kolektory jsou základní typ, který vzhledem připomíná solární panely. Pro termický ohřev vody se jedná o jednu z nejekonomičtějších variant kolektorů. Hodí se pro přípravu TUV v domácnosti nebo menší budově. I tyto kolektory mají několik různých typů.

Plochý vakuový kolektor se hodí pro celoroční ohřev vody. Díky nízkému vnitřnímu tlaku totiž zajišťuje relativně malé tepelné ztráty. Nekrytý kolektor je v podstatě jen plastovou rohoží, která se kvůli absenci skleněného krytu potýká s velkými úniky tepla. Špatně odolává teplotním podmínkám, a proto se hodí zejména pro teplé měsíce roku.

Plochý selektivní kolektor poskytuje dobré hospodaření s teplotními ztrátami. Díky tomu jsou ploché selektivní kolektory skvělé na celoroční využití, zatímco neselektivní kolektor využijete především v letních měsících kupříkladu na dohřívání vody v bazénu. Ploché selektivní kolektory tvoří většinu prodávaných zasklených deskových kolektorů.

  • Trubicové kolektory

Vakuové trubicové kolektory jsou příslibem rychlejšího ohřevu – dosahují totiž vyšších teplot. Z toho zcela logicky vychází efektivnější využívání získané solární energie. Z tohoto důvodu se často používají na průmyslových objektech, výjimkou ovšem není ani jejich použití na rodinných domech. Tuto možnost lze využívat, je-li na střeše omezený prostor.

Trubicový solární ohřev vody využívá vakua, které se nachází ve skleněných trubicích.

  • Hybridní kolektor

V dnešní době se můžete setkat také s moderním řešením kolektorů. Jedná se o hybridní kolektor, který kombinuje kolektory s tepelným čerpadlem, čímž umožňuje výrobu teplé vody i elektrické energie. Jedná se o spojení solárního ohřevu vody a výrobu energie skrze FVE.

Jedná se o nejdražší ale také nejkomplexnější variantu. Pokud toužíte skutečně využít celou plochu vaší střechy a z dlouhodobého hlediska uspořit největší částku, je hybridní systém pro vás to pravé. Připravte si na něj ale finanční rezervu v objemu okolo čtvrt milionu.

Regulační a měřicí prvky

Regulátory pro solární systémy umožňují řídit provoz solárních systémů. Pracují s teplotami v solárním kolektoru, v zásobníku teplé vody a případně v dalších spotřebičích teplé vody. Díky regulátorům mezi sebou tyto spotřebiče a přístroje komunikují a úkolem regulátoru je jejich činnost koordinovat. Přesné měření umožňuje, aby regulace probíhala efektivně.

Kritéria pro výběr a návrh systému

Při výběru systému solárního ohřevu vody dobře zvažte, na co přesně budete tento systém využívat. Je totiž rozdíl, zda chcete „pouze“ ohřívat vodu, která vám teče z kohoutků, nebo máte v úmyslu též přitápět. S ohledem na to je nutné navrhnout celý systém a zvolit správný typ solárního kolektoru. V praxi se nejčastěji setkáváme s plochými selektivními kolektory a s trubkovými kolektory. Pokud ovšem chcete vyrábět elektřinu, musíte zvolit hybridní systém.

Velikost a kapacita systému vzhledem k potřebám domácnosti

Zcela zásadní otázkou je, jaký počet osob bude teplou vodu v domácnosti využívat. Od této skutečnosti se odvíjí velikost celého solárního systému. Existují systémy pro 1 – 2 osoby, pro celé rodiny i skupiny osob. Poslední zmíněné se využívají v komerčních objektech, bytových domech, bazénech atd. V tomto případě se jedná o velkoplošné instalace.

Se solárním systémem se zvětšuje také zásobník teplé užitkové vody, případně akumulační nádrž. Jejich objem se pohybuje nejčastěji ve velikosti od 200 do 350 litrů. V případě výše zmíněných velkoplošných instalací mohou být akumulační nádrže i větší.

Orientace a umístění kolektorů

V momentě, kdy si dobře promyslíte, co vlastně od solárního systému požadujete, můžete začít uvažovat nad vhodnou orientací a umístěním solárních kolektorů. I v tomto směru je vhodné obrátit se na odborníka. Zejména v případě, že orientace vašeho domu není ideální, je dobré si dopředu nechat propočítat, zda se vám vložená investice opravdu vyplatí.

Kolektory na solární ohřev vody se v drtivé většině případů instalují na střechu. Na tomto místě totiž zřídka dochází k jejich zastínění. Setkat se můžete i s instalací na stěnu nebo na zem, vždy je ale nutné zajistit, že budou mít dostatek slunečního svitu. Za ideální sklon kolektorů jsou pak považovány hodnoty 35 – 45°.

A jak je to s orientací kolektorů? Na té záleží stejně tak jako u panelů. Nejvhodnější je orientace na jih, jihovýchod nebo jihozápad. Při orientaci na východ nebo západ jejich účinnost klesá. Pro instalaci solárního potrubí se využívají např. komínové průduchy, fasáda objektu, instalační šachty (zejména u novostaveb) apod.

Možnosti dotací a státní podpory

Instalace solárního systému není zanedbatelná investice, značně vám od ní ale může ulevit státní dotace. Ta často pokrývá až polovinu pořizovací ceny solárního systému, která se pohybuje zpravidla mezi 60 000 a 200 000 Kč. V současné době činí výše poskytované dotace až 90 tisíc korun. Má to ovšem své podmínky, které více popisujeme v části Kde zakoupit.

Náklady a orientační cenový rozsah

Předběžnou částku za instalaci solárního systému vám mnohdy nepoví ani webové stránky jednotlivých dodavatelů. Je to tím, že se vždy bere ohled na podmínky a potřeby dané stavby a domácnosti. Můžete si ovšem požádat o cenovou nabídku, kterou získáte po vyplnění poptávkových formulářů. Ty se ptají např. na kraj, odhadovanou spotřebu či velikost domu.

Cena se liší také v závislosti na dodavateli, který zařizuje instalaci solárního systému. Obecně se však pohybuje v částkách mezi 60 000 Kč a 200 000 Kč. Podobně jako v případě solárních panelů nezapomínejte na to, že nepořizujete pouze samotné solární kolektory, ale celý systém. Proto ceny standardně stoupají do výšky několika desítek tisíc korun.

Kritéria pro výběr a návrh systému - solární ohřev vody

Jak vybrat dodavatele

Při výběru dodavatele se pravděpodobně budete řídit recenzemi (ne)spokojených zákazníků. Vybírali jsme takové firmy, u nichž kladné recenze převyšují, a to důležité je mezi zákazníky vyzdvihováno. Ničemu ale neuškodí, pokud si danou firmu znovu ověříte.

Proces instalace

Jednou z poznámek, které se objevují v zákaznických recenzích, jsou přístupy k procesu instalace. Jakmile většina tvrdí, že probíhal bez problémů, víte, že se jedná o spolehlivého dodavatele. Naopak vysoký počet komentářů kritizující přetrvávající problémy nebo příliš dlouhý instalační proces značí, že daná firma nebude až tak dobrou volbou.

Pokud pro svoji domácnost potřebujete pouze menší solární systém, který bude sloužit zejména pro přípravu teplé vody, trvá montáž obvykle pouze den. O konkrétních podmínkách by vás měl informovat dodavatel. Ověřte si, že dodržují základní pravidla:

  • solární kolektory na vodu je nutné umisťovat co možná nejblíže k hřebenu střechy na speciální nosníky
  • pokud by kolektory byly umístěny na střeše níže, nevyhnuli byste se instalaci sněhových zábran
  • ideální orientací je jih, přípustné jsou však všechny světové strany od jihovýchodu na jihozápad
  • v krajních polohách musíte počítat se sníženou účinností
  • v nejlepším případě se sklon střechy (kolektoru) pohybuje okolo 45°

Ještě před nainstalováním solárních kolektorů je vhodné provést přípravu v technické místnosti včetně napojení na akumulační nádrž. Už při stavbě dobu je příhodné počítat s budoucím zapojením solárních panelů a připravit „cestu“ potrubím z technické místnosti až na střechu. Zapomenout nelze ani na kabel pro teplotní čidlo.

Zbývá správně připojit všechny komponenty a solární systém napustit teplonosnou kapalinou. Zpravidla je využívána speciální nemrznoucí směs, v některých případech ale i voda.

Pozor

Instalaci sice zvládne i šikovný laik, v podmínkách udělení dotace je ale velmi často uvedeno, že ji musí provádět specializovaná firma.

Údržba a provoz

Průběžná údržba není nic náročného, pokud jí ovšem budete věnovat pravidelně pozornost, prodloužíte životnost celého systému klidně i o mnoho let. Je doporučováno jednou nebo dvakrát ročně kolektory umýt. K tomu stačí měkká houbička, hadřík a teplá voda. Na silnější znečištění musíte sáhnout po výrobcem doporučeném mycím prostředku.

Pokud tuto práci nechcete provádět sami, je možné si na ni najmout specializovanou firmu. Ta vám pomůže i s výměnou nemrznoucí kapaliny, k níž je vhodné přistoupit minimálně každých pět let. Pokud váš solární systém obsahuje vodu, musíte ji vždy před zimou vypustit a poté na jaře opětovně napustit. Z toho důvodu je nemrznoucí kapalina vhodnější. Zapomenutá voda v solárních kolektorech by je už při prvních mrazech nenávratně poškodila.

Jak zajištění pravidelné údržby prodlužuje životnost systému

Znečištění může výkon solárních kolektorů snížit o 5-15 %. Pokud byste se pravidelné údržbě solárního systému vyhýbali, následné řešení problémů by bylo velmi komplikované, a tudíž i drahé. Pokud příliš dlouhou dobu nevyměníte nemrznoucí směs, stane se z ní hmota podobná velmi řídkému asfaltu, kterou je nutné odčerpat, systém vyčistit a následně znovu naplnit.

Tento proces je velmi zdlouhavý, komplikovaný a jeho výsledek navíc nejistý. Nikdo vám s jistotou nezaručí, že solární kolektor bude opětovně fungovat. Proto údržbu nepodceňujte.

Kontrolní a bezpečnostní prvky

K dlouhé životnosti systému solárního ohřevu vody přispívají také kontrolní a bezpečnostní prvky, které pomáhají předcházet vzniku vážných problémů. Je důležité, aby byl jednou za rok či za dva zkontrolován správný tlak v soustavě. Tato kontrola může odhalit mikroskopické úniky nemrznoucí kapaliny, které by ale v dlouhodobém měřítku byly fatální. Pozornost věnujte také kontrole teplotních čidel a kontrole tlaku v expanzní nádobě.

Návratnost investice

Při pravidelné údržbě a kontrole jsou solární kolektory na vodu obvykle bezporuchové, a proto vydrží dlouhé roky. Některé firmy uvádí návratnost investice už za tři až osm let. Záleží ale na několika faktorech, např. jaký systém a dodavatele zvolíte. Dále je nutné zvážit možnost profesionální nebo svépomocné instalace, přípravné práce a stavební úpravy v domě.

Určitou roli hraje také váš životní styl a využívání teplé vody. V neposlední řadě záleží i na tom, zda jste se rozhodli využít dotace a kolik % nákladů vám případně dotace pokryla. Pokud si celý tento seznam nastavíte správně, pak se vám skutečně investice vrátí třeba už za tři roky, je však možné, že ji budete splácet několikanásobně déle. Proto neuděláte chybu, pokud se obrátíte na specializovanou firmu, která vám s výběrem pomůže.

Kde zakoupit a jak získat dotace

Solární kolektor na vodu i jeho instalaci obstarávají specializované firmy. My jsme porovnávali 4 dodavatele, mezi nimiž se na prvním místě umístila firma Schlieger. Na kolektory nabízí záruku 15 let, instaluje po celé republice a na webu má mnoho informací.

Jako další se nabízí společnost Viessmann, která má zkušenosti nejen od nás, ale i z dalších zemí. Dále je tu společnost SVP Solar, která prodává kompletní solární sety pro ohřev TUV. Spolu s nimi nabízí i pomoc s vyřízením dotací a instalaci celého systému.

Někoho možná osloví Solar Solution. Ta nabízí čtyři různá řešení podle počtu osob.

Dotace, granty a státní podpora

Nová zelená úsporám Light nabízí až 90 tisíc korun na solární ohřev vody. Žádat mohou vlastníci či spoluvlastníci rodinných domů nebo vlastníci či spoluvlastníci trvale obývající stavbu pro rodinnou rekreaci s trvalým bydlištěm. Přidělení dotace je však podmíněno pobíráním starobního důchodu nebo invalidního důchodu 3. stupně u všech členů domácnosti.

Pro ostatní se nabízí program Standard. V rámci tohoto programu lze získat až 45 tisíc korun na solární termický ohřev vody, nebo o 15 tisíc víc, pokud budete tímto systémem i přitápět. O program Standard mohou žádat vlastníci rodinných domů a řadových domů.

Solární kolektory podle společnosti Viessmann:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (31 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Při psaní recenzních a srovnávacích článků zjistíte, kolik toho ještě nevíte. A to mě na této práci baví, cítím totiž potřebu se neustále vzdělávat. A co víc – být součástí webu, jako je Testado, je pro copywritera velkou příležitostí se posouvat dál.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář