Brýle a headsety pro virtuální realitu – srovnání 2016

Virtuální realita je v poslední době velmi často skloňovaný pojem, protože konečně přichází v podobě, která má možnost zaujmout nejen totální nadšence, ale i širší publikum. Je to dáno zejména přijatelnou cenou jednotlivých zařízení a kvalitou zobrazení, která je již na takové úrovni, že zážitky jsou opravdu velmi intenzivní.

Chcete-li si vychutnat objevování fiktivního digitálního světa, můžete si zvolit z několika různých zařízení. Abychom Vám výběr usnadnili, porovnali jsme 6 nejprodávanějších. Níže v článku jsme rovněž sepsali pár základních informací, o tom, co virtuální realita je a co od ní očekávat.

Srovnání 6 VR brýlí a headsetů

ColorCross VR BOXBEEVR QUANTUM SSAMSUNG GEAR VR R322SONY PLAYSTATION VROculus RiftHTC Vive
ColorCross VR BOXBeeVR Quantum SSamsung Gear VR R322Sony PlayStation VROculus Rift HDHTC Vive
cena-vykon-medialeCena/výkon vitez-medaileNÁŠ TIP
Cena590 Kč899 Kč3 500 Kč10 990 Kč18 990 Kč24 000 Kč
Displejdle použitého smartphonudle použitého smartphonu5,7″ Quad HD Super AMOLED5,7″ OLEDOLEDOLED
Rozlišení displejedle použitého smartphonudle použitého smartphonu2560 x 1440 (1280 x 1440 pro každé oko)1920 x 1080 (960 × 1080 pro každé oko)2 160 × 1 200 (1080 x 1200 pro každé oko)2 160 × 1 200 (1080 x 1200 pro každé oko)
Frekvence displejedle použitého smartphonudle použitého smartphonu60 Hz120 Hz, 90 Hz90 Hz90 Hz
Zorný úheldle použitého smartphonudle použitého smartphonu96°100°110°110°
SnímačeŽádnéŽádnéSnímač zrychlení, gyroskop, magnetický snímač, snímač vzdálenostiAkcelerometr, gyroskopSnímač zrychlení, gyroskop, magnetometer, 360stupňový snímač poziceAkcelerometry, gyroskopy, laserové senzory, přední kamera
Velikost herní plochyFixovaná neměnná poziceFixovaná neměnná poziceFixovaná neměnná pozice3 x 3x m1,5 x 3,3 m4,5 x 4,5 m
KompatibilitaSmartphoneSmartphoneSamsung GalaxyPlaystation 4PC nebo notebookPC nebo notebook
Minimální HW požadavkyFull HD, čtyřjádrový procesor, pohybové senzory, akcelerometr, gyroskop, 3,5-6″gyroskop a akcelerometr, úhlopříčka 4,7-6″Samsung Galaxy Note 7, Galaxy S7, S7 edge, S6, S6 edge, S6 edge+Playstation 4GPU: NVIDIA GTX 970  nebo lepší; CPU: Intel i5-4590 nebo lepší; RAM: 8 GB a více, OS: Windows 7 nebo novějšíGPU: NVIDIA GTX 970 4GB nebo lepší; CPU: Intel i5-4590 nebo vyšší; RAM 4 GB a více; OS: Windows 7 nebo novější
PřipojeníŽádnéŽádnéUSBHDMI, USBHDMI, USBHDMI, USB, DisplayPort
Dodatečné ovladačeJakýkoliv Bluetooth ovladačJakýkoliv Bluetooth ovladačJakýkoliv Bluetooth ovladačPlayStation Move a Sony DualShock 4, PlayStation CameraOculus Touch, ovladač pro Xbox OneOvladače Vive, SteamVR
Min. cena konzoledle použitého smartphonudle použitého smartphonu13 000 Kč8 000 Kč25 000 Kč25 000 Kč
Hmotnost330 g290 g318 g610 g470 g555 g

zpět na obsah ↑

Výběr ideálního zařízení

Výběr ideálního zařízení pro virtuální realitu pravděpodobně nebude odrážet pouze jeho cenu a parametry, ale také vaše dosavadní vybavení. Pokud si chcete virtuální realitu jen tak lehce vyzkoušet, můžete si pořídit Google 3D Cardboard, což je velmi levné udělátko pro chytré telefony, které si v podstatě můžete vyrobit i doma. Mluvíme-li pak o skutečných VR brýlích pro smartphony, nejlepší volbou s ohledem na cenu/výkon je BeeVR Quantum S. Pokud však máte některý z vyšších mobilů Samsung Galaxy, pak klidně volte Samsung Gear VR, který je sice o něco dražší, nicméně této ceně odpovídá i vyšší kvalita. Kupovat si však nový mobil čistě kvůli virtuální realitě se momentálně příliš nevyplatí. Mnohem lepší zážitky totiž poskytují tzv. headsety.

V případě, že vlastníte PS4, je jasná volba Sony PlayStation VR, která je oproti modelům pro PC výrazně levnější. Celkovým vítězem srovnání je pak headset HTC Vive, který je však zároveň nejdražší a stejně jako Oculus Rift vyžaduje i nejdražší hardware.

Recenze BeeVR Quantum S

KLADY:
 • Cena
 • Kompatibilní s mnoha telefony
 • Hmotnost

ZÁPORY:
 • Minimální rozměry telefonu jsou 4,7“
 • Nemá žádné senzory

Pomineme-li velmi jednoduché kartonové „zařízení“ Cardboard od Googlu, pak za nejlepší základní zařízení pro virtuální realitu považujeme model Quantum S od české značky BeeVR. Hardwarové specifikace, výkon i kvalita obrazu se odvíjejí od použitého chytrého telefonu, který se do zařízení jednoduše vloží. Za cenu méně než 1000 korun tak získáte skvělý doplněk k vašemu smartphonu, díky kterému se budete moci ponořit do intenzivního digitálního světa a zahrát si skvělé hry či vychutnat 3D a 360° filmy.

Minimální požadavky pro telefon jsou úhlopříčka 4,7-6 palců a výbava akcelerometrem a gyroskopem. Hlavní výhodou oproti Samsung Gear VR je kompatibilita s jakoukoli značkou telefonu. Rovněž hmotnost je ze všech představených modelů nejnižší. Kromě nastavení optické soustavy, která umožňuje korigovat dioptrické vady zraku, lze pomocí suchých zipů snadno nastavit náhlavní popruhy.

Recenze HTC Vive

KLADY:
 • Fantastický zážitek
 • Největší herní VR prostor

ZÁPORY:
 • Cena
 • Potřebuje výkonné PC

Vítězem našeho srovnání je futuristicky vypadající headset HTC Vive, který je oproti konkurentovi Oculus Rift sice o něco dražší, ale je vybaven čelní kamerou, dvojicí bezdrátových ovladačů s haptickou odezvou a prostor pro VR je výrazně větší (4,5 x 4,5 m). Oba headsety ke svému chodu vyžadují velmi výkonnou počítačovou sestavu, jejíž cena začíná na 25 000 Kč. Na druhou stranu nabízejí dech beroucí požitek a stojí za nimi podpora velkých společností (Facebooku, respektive Valve).

Ani s jedním z obou výrobků chybu rozhodně neuděláte, a tak pro tu pravou volbu doporučujeme nejdříve oba vyzkoušet na vlastní kůži.

zpět na obsah ↑

Co je to virtuální realita

Virtuální realita (nebo zkráceně VR) je technologie, která dokáže vytvořit vizuální, sluchovou či hmatovou iluzi skutečného nebo fiktivního světa. Umožní Vám podívat se na vzdálená místa, vyzkoušet extrémní zážitky či zahrát velmi intenzivní hry. K tomu využívá speciální audiovizuální helmy, brýle či dokonce oblečení snímajícího pohyb a stimulujícího hmat.

Virtuální realitu je možné využít v mnoha oborech, například lékařství, sportu, vzdělávání, armádním výcviku či inženýrství. Velký potenciál je samozřejmě také v zábavním průmyslu (herním, filmovém či pornografickém).

VR brýle si nepleťte s 3D brýlemi nebo chytrými brýlemi. 3D brýle slouží ke sledování 3D televizí, zatímco chytré brýle slouží pro zobrazování tzv. rozšířené reality. To znamená, že přes okolní svět vykreslují na průhlednou vrstvu dodatečné informace, například název významné budovy a její popis.

Jak VR funguje

K vytvoření vizuálního vnímání jsou používány speciální brýle, které do každého oka zobrazují scénu z jiného úhlu, což v mozku vyvolá věrohodnou představu trojrozměrného obrazu. K vytvoření prostorového zvuku se využívají sluchátka, které zároveň odstiňují okolní ruchy. Zobrazovaný obraz navíc nemá zdánlivý okraj a díky senzorům pohybu můžete hýbat hlavou všemi směry a neustále uvidíte další kus virtuálního světa.

K zobrazení virtuální reality slouží 2 typy zobrazení:

 • HMD neboli hedseat pro virtuální realitu (head mounted display), což jsou brýle, které mají před každým okem umístěn vlastní LCD displej
 • VR brýle pro smartphony, které nemají integrovanou obrazovku, ale využívají displej chytrého telefonu, který se do nich vloží

Pro majitele chytrých telefonů jsou VR brýle cenově výrazně dostupnější než nákup celého headsetu. Cena se pohybuje od několika stovek do pár tisíc korun, oproti např. 20 000 Kč za Oculus Rift HD či HTC Vive.

Na druhou stranu zážitek s nimi je o něco méně intenzivní, neboť nedokážou snímat pohyby celého těla, ale pouze otáčení hlavy. Maximální herní plocha u headsetů se pak v současnosti blíží 5×5 metrů. Stejně tak úroveň grafiky a rychlost jejího vykreslování jsou u headsetů na vyšší úrovni a obraz je tak mnohem realističtější.

Pro VR brýle doporučujeme pořídit si otočnou židli. Zážitky někdy bývají totiž tak intenzivní, že můžete ztratit orientaci a následně spadnout nebo do něčeho narazit.

Z čeho se VR skládá

Headsety v sobě obsahují 2 oddělené obrazovky (pro každé oko jednu), sluchátka a celou řadu senzorů. Kabelem jsem následně propojeny s herní konzolí nebo počítačem. Pro intuitivní ovládání her a aplikací slouží prostorové ovladače.

VR brýle se liší pouze tím, že se nepropojují s počítačem nebo herní konzolí, ale zasadí se do nich chytrý telefon.

Požadavky ke zprovoznění virtuální reality

Pro VR brýle Vám stačí pouze chytrý telefon s úhlopříčkou 3,5 – 6 palců,  gyroskopem a akcelerometrem, nicméně například Samsung Gear VR komunikuje pouze s vybranými modely Samsung Galaxy.

Headsety vyžadují buď Playstation (v případě Sony PlayStation VR) nebo počítač, resp. notebook, vybavený grafickou kartou minimálně srovnatelnou s NVIDIA GTX 970 / AMD R9 290, procesorem nejméně Intel i5-4590 a alespoň 4 GB RAM.

Upozornění

Virtuální realita není bohužel pro každého, neboť tento nezvyklý zážitek některým lidem může způsobit bolesti hlavy nebo nevolnost. Rovněž je velmi snadné ztratit stabilitu a uživatel může snadno spadnout na zem. Před nákupem proto doporučujeme vyzkoušet brýle na vlastní kůži.

Vzhledem k intenzivnímu vjemu může v budoucnu také hrozit, že při příliš častém používání uživatel přestane rozlišovat mezi reálným a virtuálním světem. Což může mít negativní důsledky na jeho psychiku.

zpět na obsah ↑

Nejprodávanější brýle pro virtuální realitu dle Heureky

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí.

2 komentáře
 1. Jestli přemýšlíte, jestli je Váš telefon vhodný a kompatibilní s VR brýlemi, mrkněte nejdříve na novou aplikaci kompatibilita-bryli.cz. Určitě Vám to při výběru pomůže;)

 2. Já mám setík z http://www.nc.cz, kde k němu mám ibluetooth ovladač, abych nemusel brýle nasložitější operace vyndávat a nemám si na co stěžovat. 🙂

  Okomentujte