Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Brýle a headsety pro virtuální realitu – recenze a test

Virtuální realita je v poslední době velmi často skloňovaný pojem, protože konečně přichází v podobě, která má možnost zaujmout nejen totální nadšence, ale i širší publikum. Je to dáno zejména přijatelnou cenou jednotlivých zařízení a kvalitou zobrazení, která je již na takové úrovni, že zážitky jsou opravdu velmi intenzivní.

Chcete-li si vychutnat objevování fiktivního digitálního světa, můžete si zvolit z několika různých zařízení. Abychom Vám výběr usnadnili, vybrali jsme 3 nejlepší. Níže v článku jsme rovněž sepsali pár základních informací, o tom, co virtuální realita je a co od ní očekávat.

  Nejlepší VR brýle a headsety

  VR BOX VR-X2Sony PlayStation VROculus Rift
  Recenze VR BOX VR-X2Recenze Sony PlayStation VRRecenze Oculus Rift
  Nízká cena
  Ideální pro nenáročné
  Vysoce univerzální
  Snadná instalace a užívání
  Vynikající herní a filmový zážitek
  Kvalitní rozlišení
  Pohodlné nošení a užívání
  Skutečný 360° zážitek
  Maximální VR zážitek
  Kvalitní OLED displeje
  Vysoká míra komfortu
  Podpora Xbox One a PC
  Přesná technologie
  Průměrný zážitekNutné kabelové připojeníVyšší cena
  Vyšší HW nároky na PC
  Levný VR základ pro smartphoneSkvělá volba pro majitele PS4Maximální VR zážitek na PC a Xbox
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze VR BOX VR-X2 – levný VR základ pro smartphone

  Recenze VR BOX VR-X2

  Kompatibilita: smartphone | Podpora OS: Android, iOS | Velikost obrazovky: max. 6″ | Zorné pole: 95-100° | Dioptrická korekce: do 5 mm | Ovladač: ne | Rozměry: 198 × 135 × 105 mm | Hmotnost: 330 gramů

  Klady
  • Nízká cena
  • Ideální pro nenáročné
  • Vysoce univerzální
  • Snadná instalace a užívání
  Zápory
  • Průměrný zážitek

  Jestliže s virtuální realitou teprve začínáte a nechcete hned při startu utrácet tisíce, model VR BOX VR-X2 by pro vás mohl být to pravé. Tyhle brýle pocítily vylepšení druhé generace a dokáží během okamžiku displej obyčejného mobilního telefonu přeměnit na působivé kino prostředí pro sledování filmů, videí nebo hraní her.

  Nová generace pocítila vylepšenou konstrukci, která se lépe chladí a vložený telefon lze snadněji vyjmout. Virtuální brýle spolupracují s operačním systémem Android a iOS v rozmezí velikosti displeje od 3,5 do 6“ úhlopříčky. Filmařské a hráčské pohodlí zaručí měkké polstrování kolem očí a elastický popruh. Brýle podporují technologii Bluetooth, tudíž je spárování a ovládání snadné a pohodlné.

  VR BOX VR-X2 doporučujeme spíše začínajícím uživatelům, kteří o virtuální realitě nemají zcela jasno a nechtějí do prvních brýlí vynakládat vyšší částky. Nízká cena se však logicky odráží na slabším virtuálním zážitku.

  Náš tipNáš tip

  Jako kvalitnější alternativu doporučujeme virtuální brýle Carl Zeiss VR One Plus, které podporují chytré telefony s úhlopříčkou 4,7 až 5,5“. Nabízí lepší pohodlí a kvalitnější čočky, které ocení zejména ti náročnější. Jejich cena je ale logicky o něco vyšší.

  Recenze Sony PlayStation VR – skvělá volba pro majitele PS4

  Recenze Sony PlayStation VR

  Kompatibilita: PlayStation 4 | Velikost obrazovky: 5,7″ | Zorné pole: 110° Dioptrická korekce: – | Ovladač: ne, lze dokoupit | Rozměry: 187 × 185 × 277 mm | Hmotnost: 610 gramů

  Klady
  • Vynikající herní a filmový zážitek
  • Kvalitní rozlišení
  • Pohodlné nošení a užívání
  • Skutečný 360° zážitek
  Zápory
  • Nutné kabelové připojení

  Majitelům nejprodávanější herní konzole PlayStation 4 doporučíme perfektní virtuální brýle Sony PlayStation VR, které vás okamžitě vtáhnou do centra virtuálního dění. Tahle hračka se může chlubit integrovaným OLED displejem o velikosti 5,7“, který nabízí jemné Full HD rozlišení. Animované postavy a scény kolem tak působí skutečně věrohodně a realisticky. K ještě lepšímu zážitku konec konců dopomáhá vysoká obnovovací frekvence 120 Hz.

  Brýle jsou dále vybaveny akcelerometrem a gyroskopem, tudíž dokáží pohotově snímat každý pohyb vaší hlavy. Sony do svého přístroje zabudovala vynikající 3D technologii, která se postará o vynikající zvukový zážitek. Nemusíte se ani bát nějakého nepohodlí. Inovativní design dokáže padnout na každou hráčskou hlavu, přičemž náhlavní oblouk si může každý dodatečně poupravit k obrazu svému.

  Souprava se bez větší námahy nandává a sundává, přičemž tyhle brýle si s konzolí PS4 bezvadně rozumí, tudíž jestačí připojit a během okamžiku můžete vesele hrát a bavit se. Kombinace vestavěného mikrofonu a bezdrátového ovladače DualShock 4 pak dokáže navodit skutečně neuvěřitelnou atmosféru, která vás chytne a nepustí.

  Sony PlayStation VR jsou vynikající virtuální brýle osvědčené kvality. Tuhle hračku si oblíbilo velké množství hráčů po celém světě, neboť za pár tisícovek dokáže obyčejné hraní proměnit v nezapomenutelný zážitek. Puntičkáři ovšem musí počítat s množstvím kabelů, které jsou pro chod zařízení nezbytné.

  Recenze Oculus Rift – maximální VR zážitek na PC a Xbox

  Recenze Oculus Rift

  Kompatibilita: PC, XONE | Podpora OS: min. Windows 7 | Velikost obrazovky: 2× OLED displej | Zorné pole: 110°Dioptrická korekce: – | Ovladač: ano | Rozměry: 152 × 63,5 × 50,8 mm | Hmotnost: 470 gramů

  Klady
  • Maximální VR zážitek
  • Kvalitní OLED displeje
  • Vysoká míra komfortu
  • Podpora Xbox One a PC
  • Přesná technologie
  Zápory
  • Vyšší cena
  • Vyšší HW nároky na PC

  Pro zapálené hráče doporučíme kvalitní výbavu v podobě Oculus Rift. Tenhle unikátní headset vás totiž dokáže do maximální možné míry vtáhnout do světa virtuální reality. Jeho používání je přitom snadné a nevyžaduje nijak zvlášť složité nastavení. Stačí připojit, zkalibrovat a nechat se unášet virtuálními světy.

  Významným prvkem výrobku od společnosti Oculus je dvojice kvalitních OLED displejů s rozlišením 2 160 × 1 200 pixelů při frekvenci 90 Hz. Jenom k dobru pak poslouží integrovaný mikrofon, který je připraven k okamžité komunikaci s přáteli a dalšími hráči. Pozadu nezůstala ani designová stránka s honosným vzhledem a výborným pohodlím.

  Zevní část zařízení je snímána přesným externím senzorem, jenž využívá infračervené LEDky. Díky tomu dokáže jednotlivé body zachytit v rozsahu 360°. Virtuální brýle si můžete užít na konzoly Xbox One nebo stolním počítači, kde ovšem pamatujte na doporučené hardwarové požadavky: Grafická karta: NVIDIA GTX 970 / AMD R9 290, procesor: Intel i5-4590 a 8 GB RAM.

  Oculus Rift patří mezi nejlepší virtuální brýle, které jsou ideální pro vlastníky PC a Xboxu. Nabízí mimořádnou zobrazovací kvalitu a zážitek.

  Co je to virtuální realita

  Virtuální realita (nebo zkráceně VR) je technologie, která dokáže vytvořit vizuální, sluchovou či hmatovou iluzi skutečného nebo fiktivního světa. Umožní Vám podívat se na vzdálená místa, vyzkoušet extrémní zážitky či zahrát velmi intenzivní hry. K tomu využívá speciální audiovizuální helmy, brýle či dokonce oblečení snímajícího pohyb a stimulujícího hmat.VR brýle - recenze a testy

  Virtuální realitu je možné využít v mnoha oborech, například lékařství, sportu, vzdělávání, armádním výcviku či inženýrství. Velký potenciál je samozřejmě také v zábavním průmyslu (herním, filmovém či pornografickém).

  VR brýle si nepleťte s 3D brýlemi nebo chytrými brýlemi. 3D brýle slouží ke sledování 3D televizí, zatímco chytré brýle slouží pro zobrazování tzv. rozšířené reality. To znamená, že přes okolní svět vykreslují na průhlednou vrstvu dodatečné informace, například název významné budovy a její popis.

  Jak VR funguje

  K vytvoření vizuálního vnímání jsou používány speciální brýle, které do každého oka zobrazují scénu z jiného úhlu, což v mozku vyvolá věrohodnou představu trojrozměrného obrazu. K vytvoření prostorového zvuku se využívají sluchátka, které zároveň odstiňují okolní ruchy. Zobrazovaný obraz navíc nemá zdánlivý okraj a díky senzorům pohybu můžete hýbat hlavou všemi směry a neustále uvidíte další kus virtuálního světa.

  K zobrazení virtuální reality slouží 2 typy zobrazení:

  • HMD neboli hedseat pro virtuální realitu (head mounted display), což jsou brýle, které mají před každým okem umístěn vlastní LCD displej
  • VR brýle pro smartphony, které nemají integrovanou obrazovku, ale využívají displej chytrého telefonu, který se do nich vloží

  Pro majitele chytrých telefonů jsou VR brýle cenově výrazně dostupnější než nákup celého headsetu. Cena se pohybuje od několika stovek do pár tisíc korun, oproti například 11 000 Kč za Oculus Rift HD.

  Na druhou stranu zážitek s nimi je o něco méně intenzivní, neboť nedokážou snímat pohyby celého těla, ale pouze otáčení hlavy. Maximální herní plocha u headsetů se pak v současnosti blíží 5×5 metrů. Stejně tak úroveň grafiky a rychlost jejího vykreslování jsou u headsetů na vyšší úrovni a obraz je tak mnohem realističtější.

  Pro VR brýle doporučujeme pořídit si otočnou židli. Zážitky někdy bývají totiž tak intenzivní, že můžete ztratit orientaci a následně spadnout nebo do něčeho narazit.

  Z čeho se VR skládá

  • Headsety v sobě obsahují 2 oddělené obrazovky (pro každé oko jednu), sluchátka a celou řadu senzorů. Kabelem jsem následně propojeny s herní konzolí nebo počítačem. Pro intuitivní ovládání her a aplikací slouží prostorové ovladače.
  • VR brýle se liší pouze tím, že se nepropojují s počítačem nebo herní konzolí, ale zasadí se do nich chytrý telefon.

  Požadavky ke zprovoznění virtuální reality

  Pro VR brýle Vám stačí pouze chytrý telefon s úhlopříčkou 3,5 – 6 palců,  gyroskopem a akcelerometrem, nicméně například Samsung Gear VR komunikuje pouze s vybranými modely Samsung Galaxy.

  Headsety vyžadují buď Playstation (v případě Sony PlayStation VR) nebo počítač, resp. notebook, vybavený grafickou kartou minimálně srovnatelnou s NVIDIA GTX 970 / AMD R9 290, procesorem nejméně Intel i5-4590 a alespoň 4 GB RAM.

  PozorPozor

  Virtuální realita není bohužel pro každého, neboť tento nezvyklý zážitek některým lidem může způsobit bolesti hlavy nebo nevolnost. Rovněž je velmi snadné ztratit stabilitu a uživatel může snadno spadnout na zem. Před nákupem proto doporučujeme vyzkoušet brýle na vlastní kůži. Vzhledem k intenzivnímu vjemu může v budoucnu také hrozit, že při příliš častém používání uživatel přestane rozlišovat mezi reálným a virtuálním světem. Což může mít negativní důsledky na jeho psychiku.

  Nejprodávanější brýle pro virtuální realitu dle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 4.0 (14 hlasů)

  Autor článku

  Petr Smejkal
  Petr Smejkal

  Petr má rád nové technologie, historii, internet a zajímavé knihy. Obdivuje Elona Muska, působí jako externí redaktor Prima ZOOM a postupně proniká do tajů SEO. Více informací o nás >>

  Podobné články

  Diskuse u článku

  Přidat komentář
  Uživatel
  Loprajs (23. 7. 2018 18:07)

  3D brýle pro VR se rozšiřují čím dál více a už nejsou tak moc cenově nedostupné důkazem je toho i nc computers :)

  Odpovědět
  Uživatel
  Demon (22. 7. 2018 20:07)

  Celkem dobrý obchod a ještě by to chtělo odkaz na dobrý produkt.

  Odpovědět
  Uživatel
  Petr Smejkal (23. 7. 2018 06:07)

  Dobrý den, děkujeme za komentář, na aktualizaci produktů pracujeme.

  Odpovědět
  Uživatel
  Adam Gajdušek (18. 3. 2017 19:03)

  Já mám setík z www.nc.cz, kde k němu mám ibluetooth ovladač, abych nemusel brýle nasložitější operace vyndávat a nemám si na co stěžovat. :)

  Odpovědět
  Uživatel
  KamilHan (16. 3. 2017 23:03)

  Jestli přemýšlíte, jestli je Váš telefon vhodný a kompatibilní s VR brýlemi, mrkněte nejdříve na novou aplikaci kompatibilita-bryli.cz. Určitě Vám to při výběru pomůže;)

  Odpovědět

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Odeslat komentář