Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktůTestado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Nejlepší napařovací žehličky roku 2019 – recenze a test

Pryč jsou doby, kdy se nosilo prádlo na mandl nebo do specializovaných žehlíren. Dnes je žehlička nedílnou součástí každé domácnosti. Na trhu naleznete žehličky v různých cenových variantách, značek, kategorií a designu.

Dnešní moderní žehlička vám usnadní práci a ušetří čas. V tomto článku vám nabízíme porovnání 5 nejoblíbenějších napařovacích žehliček z různých cenových kategorií. V článku také najdete tipy a rady, jak správně vybrat tu nejlepší napařovací žehličku.

  Nejlepší napařovací žehličky

  Obrázek Název Shrnutí Hodnocení
  Heureka
  Přibližná cena
  1 Recenze Tefal FV 3922 Tefal FV 3922 Vysoký výkon a příkon s dostatkem funkcí za příznivou cenu. 88 % 899 Kč
  Porovnat ceny >>
  2 Recenze Electrolux EDB 6120 Electrolux EDB 6120 Elegantní design s mnoha funkcemi a malou hmotností. 70 % 1 299 Kč
  Porovnat ceny >>
  3 Recenze Tefal FV 5520 Tefal FV 5520 Odolná žehlička s vysokým příkonem a výkonem za přijatelnou cenu. 96 % 1 399 Kč
  Porovnat ceny >>
  4 Recenze Braun TS 785 STP Braun TS 785 STP Lehká žehlička s kvalitní žehlící plochou. 90 % 1 868 Kč
  Porovnat ceny >>
  5 Philips GC 4887/00 Philips GC 4887/00 Elegantní a velice výkonná žehlička s mnoha funkcemi. 86 % 2 400 Kč
  Porovnat ceny >>

  Recenze Tefal FV 3922

  Klady
  • Nízká pořizovací cena
  • Vysoký příkon a výkon
  • Dostačující množství základních funkcí
  Zápory
  • Jednoduchý design
  • Chybí funkce automatického vypnutí a kontrolka provozu
  • Kratší přívodní kabel

  Z kategorie nejlevnějších žehliček můžeme doporučit Tefal FV 3922, která se dá pořídit za cenu kolem 900 Kč. V této třídě patří jasně mezi nejvýkonnější a má nejvíce funkcí. Žehlička má smaltovanou keramickou žehlicí plochu, čímž umožňuje klouzání žehličky po povrchu prádla. Její vysoká oděruvzdornost zaručuje dlouhou trvanlivost a nepoškození žehlicího povrchu.

  Spokojeni můžete být u tohoto typu s příkonem 2 300 W a parním výkonem 120 g/min. Objem vodní nádržky je pro běžné domácí žehlení dostatečně velký a díky velkému otvoru se snadno plní vodou. Z funkcí je vybavena odvápňovací systémem, vertikálním napařováním, systémem proti odkapávání, samočištěním a kropením. Jedná se o napařovací žehličku se základními, ale pro domácí žehlení dostačujícími, funkcemi za příznivou cenu.

  Recenze Electrolux EDB 6120

  Klady
  • Elegantní design
  • Velký výběr funkcí
  • Nízká hmotnost
  Zápory
  • Poměrně nízký příkon a výkon
  • Nemá pojistku proti přehřátí

  Z kategorie nad 1 000 Kč jsme jako první tip vybrali Electrolux EDB 6120. S příkonem 2 200 W a výkonem 130 g/min se řadí mezi výkonnější typy. Stabilnost žehličky zajišťuje velký pryžový podstavec, který tím zaručuje vaši bezpečnost. Spokojeni můžete být i s objemem vodní nádržky 350 ml. Hrot z nerezové oceli zajistí možnost snadného žehlení kolem zipů, knoflíků nebo potisků.

  Na počet funkcí je tato žehlička velmi bohatá. Těšit se můžete z funkce samočištění, kropení, vertikálního napařování, systému odvápňování, anti-drip systému. Žehlička je dále vybavena funkcí trojího automatického vypnutí, kdy se při nečinnosti vypne po určité době a to v jakékoliv poloze.

  Recenze Tefal FV 5520

  Klady
  • Přijatelná cena vůči kvalitě
  • Vyšší příkon a výkon
  • Odolná keramická žehlicí plocha
  Zápory
  • Jednoduchý design
  • Méně funkcí
  • Nemá pojistku proti přehřátí

  S cenou 1 400 Kč se Tefal FV 5520 řadí k oblíbeným rodinným typům napařovacích žehliček. S příkonem 2 500 W a výkonem 170g/min vyžehlí i ty nejpomačkanější místa vašeho oblečení. Keramická žehlicí plocha zajišťuje klouzavost žehličky a tím pádem snadné a precizní žehlení. Objem vodní nádržky činí 300 ml a snadno se do ní doplňuje voda.

  Z funkcí bychom uvedli Eco funkci, při jejímž nastavení můžete ušetřit až 20 % spotřebovávané energie. Kromě této funkce oceníte vertikální napařování, odvápňování, samočištění, kropení nebo systém proti odkapávání. Práci s žehličkou usnadní i její ergonomická rukojeť.

  Recenze Braun TS 785 STP

  Klady
  • Velké množství funkcí
  • Kvalitní žehlicí plocha
  • Velmi lehká
  Zápory
  • Vyšší pořizovací cena
  • Jednoduchý design

  S pořizovací cenou necelých 1 900 Kč se Braun TS 785 STP řadí mezi ty dražší typy napařovacích žehliček. Žehlicí plocha je potažena safírem a zaručuje tak lehké a účinné žehlení. Díky své vysoké tvrdosti je také vysoce odolná proti poškrábání. Příkon 2 400 W a výkon 170 g/min umožní vysoce efektivní žehlení i velmi pomačkaného prádla.

  Žehlit s maximálním parním výkonem můžete i jemnější oděvy a to díky textilnímu protektoru. Ten jednoduše navléknete na žehlicí plochu a nemusíte se obávat poničení oděvu. Těšit se můžete především z velkého výběru funkcí žehličky. Mezi ty nejzásadnější funkce vybereme funkci automatického vypnutí po určité době v jakékoliv pozici žehličky, odvápňovací systém, systém proti odkapávání, dvojitá ochrana proti přehřátí nebo samočištění.

  Dále při používání oceníte ergonomickou rukojeť, velký objem vodní nádrže (400 ml) nebo možnost otočení kabelu o 360°, což je vhodné zejména pro leváky.

  Recenze Philips GC 4887/00

  Klady
  • Elegantní design
  • Mnoho funkcí
  • Velmi vysoký výkon
  Zápory
  • Vyšší pořizovací cena
  • Chybí kontrolka provozu

  Philips GC 4887/00 zaujme na první pohled svým elegantním designem. Vyšší pořizovací cena (2 400 Kč) odpovídá vysokému výkonu 3 000 W a 230 g/min. Tím se jednoznačně řadí mezi nejvýkonnější napařovací žehličky a zaručuje tak vysoce účinné žehlení. Žehlení usnadní také dlouhá špička a ergonomická rukojeť.

  Žehlicí plocha vyrobená z T-ionic Glide zaručuje snadné klouzání žehličky po povrchu prádla. Nádržka na vodu o objemu 350 ml zajišťuje méně časté doplňování vody. Je poměrně lehká. Z funkcí lze zmínit například vertikální napařování, systém odvápňování, samočištění, automatické vypnutí, kropení a další. Na výběr máte ze dvou druhů barev.

  Na závěr tip na bezdrátovou žehličku

  Recenze Tefal FV 9970

  Klady
  • Bezdrátová žehlička
  • Mnoho funkcí
  • Vysoký výkon
  Zápory
  • Vyšší pořizovací cena
  • Menší objem vodní nádržky

  Tefal FV 9970 se od všech ostatních liší tím, že je bezdrátová. Žehlička tak nabízí jednoznačnou svobodu v pohybu při žehlení. Základnu lze dlouhodobě připevnit k žehlicímu prknu a tím odpadá namáhavé přenášení. Žehlička vydrží dlouhou dobu bez nabití. Potřeba nabití se ohlásí zvukovým pokynem. Její pořizovací cena se pohybuje kolem 2 200 Kč.

  S příkonem 2 600 W a parním výkonem 180 g/min zaručuje snadné a rychlé žehlení i výrazných záhybů na oblečení. Při žehlení oceníte nízkou hmotnost samotné žehličky, pouhých 1,4 kg.  Bohatá je i co se funkcí týká. Může se pochlubit systémem odvápňování, samočištěním, systémem proti odkapávání, automatickým vypnutí po nějakém čase v různých polohách nebo právě zvukovým indikátorem o nutnosti dobití žehličky.

  Nejprodávanější žehličky podle Heureky

  Jak vybrat napařovací žehličku

  V tomto článku se budeme zabývat pouze napařovacími žehličkami. Těch se totiž na českém trhu prodává ze všech druhů nejvíce (asi 90%). Je dobré ale uvést pro čtenářovu představu i ostatní druhy žehliček. Jedná se především o žehličky na suché žehlení, žehličky s parními stanicemi, cestovní žehličky anebo žehlicí lisy.

  Pokud máte 3-4 člennou rodinu a nežehlíte profesionálně, napařovací žehlička je pro vás ideálním rodinným společníkem. Její hlavní výhodou totiž je, že se přímo do její nádoby lije voda. Ta prádlo napařuje horkou parou a pomačkané oblečení a záhyby na něm se tak snadněji a rychleji narovnají. Tím odpadává kropení nebo žehlení vlhkého prádla, jako tomu bylo zapotřebí u tzv. suchých žehliček. Žehlení je tudíž rychlejší a snazší.

  Nyní se pojďme podívat, na jaké parametry bychom se při výběru napařovací žehličky měli zaměřit.

  1. Příkon

  Příkon je důležité sledovat u každého přístroje. U žehličky obzvlášť, protože čím vyšší příkon, tím vyšší kvalita žehlení. Díky vysokému příkonu se dříve rozehřeje žehlicí plocha na potřebnou teplotu. Žehlička má tak větší sílu k tomu, aby uvolnila větší množství páry během žehlení. U konkrétního typu žehličky pak v parametrech najdete příkon uvedený ve wattech. Ideální příkon napařovací žehličky by měl být vyšší než 2000 W.

  2. Parní výkon

  Jak logicky vyplývá z výše zmíněného odstavce, s příkonem souvisí i parní výkon. U napařovací žehličky je parní výkon jedním z nejdůležitějších parametrů, který bychom měli sledovat. Ideálně by se měl pohybovat kolem 30 – 40g/min.

  Parní výkon udává množství páry, které žehlička vypustí během určitého času. Jeho hodnota se udává právě v gramech za jednu minutu. V případě, že je prádlo hodně pomačkané, má většina napařovacích žehliček funkci parního rázu. Při jeho spuštění se jednorázově ze žehličky uvolní větší množství páry, které prádlo více napaří.

  3. Žehlicí plocha

  I v tomto případě platí, že čím kvalitnější a větší žehlicí plocha, tím rychlejší a snadnější žehlení. Proto při výběru napařovací žehličky věnujte pozornost i tomuto důležitému parametru. Materiál žehlicí plochy by měl být klouzavý a určitě ne lepivý, tak jak to známe od suchých žehliček. Pokud žehlička po prádle klouže, můžeme si být jisti kvalitou žehlicí plochy. Na odolné žehlicí ploše nenajdete po dlouhodobém užívání žehličky žádné rýhy ani popáleniny.

  V nabídkách různých značek najdete i různé typy povrchů. Při výběru žehličky dejte tedy určitě přednost keramickému nebo safírovému povrchu. Setkat se můžete i s hliníkovými, teflonovými nebo nerezovými žehlicími plochami. U těch si dejte ale pozor na tvrdé povrchy na oblečení, jako jsou zipy, knoflíky nebo jiné ozdoby, které žehličku velmi snadno poškrábou. Poškrábaná žehlička přestává po povrchu klouzat a kvalita žehlení se tak nenávratně zhoršuje.

  4. Funkce odvápňování

  Do úplně prvních napařovacích žehliček bylo nutné nalévat destilovanou vodu, jinak hrozilo, že se žehlička zanesla vodním kamenem. Dnes už touto funkcí disponuje většina napařovacích žehliček. Funkce odvápňování zajišťuje samovyčištění žehličky od vodního kamene. Do nádobky s vodou tak můžete s klidným svědomím lít vodu z vodovodu, ať je jakkoliv tvrdá. V některých případech můžete používáním destilované vody dosáhnout menšího parního výkonu žehličky.

  5. Funkce samočištění

  Voda může do žehličky zanést nejen vodní kámen, ale i jiné nečistoty, které žehličce rozhodně neprospívají. K tomuto účelu jsou napařovací žehličky vybaveny funkcí samočištění. Ta ohřeje vodu v žehličce na vysokou teplotu a následně je možné vodu s obsaženými nečistotami ze žehličky vypustit skrze dírky na žehlicí ploše.

  6. Anti-drip systém

  Za složitým anglickým názvem se ukrývá jednoduchá a chytrá funkce – zastavení odkapávání. Odkapávání vody vzniká tehdy, když žehlíme například jemné prádlo na nejnižší stupeň. Pára se totiž u většiny napařovacích žehliček tvoří až při druhém napařovacím stupni. Právě tento systém mokrým flekům na prádle zabrání tím, že se u nižších stupňů zastaví tvorba páry.

  7. Automatické vypnutí

  Nejedna hospodyňka si po odchodu z domu kladla otázku, zda vypnula nebo nevypnula žehličku, a obává se tak velkých škod, které může zapnutá žehlička způsobit. Některé napařovací žehličky mají funkci automatického vypnutí, kdy samy poznají, že se se žehličkou již nepracuje a samy se vypnou. Tím tato chytrá funkce může zachránit nejednu domácnost od katastrofy.

  8. Ukazatel provozu

  Vaše žehlička s vámi může díky této funkci komunikovat. Včas vám nahlásí, kdy je potřeba ji vyčistit, odvápnit, nabít, kdy je připravena k provozu nebo jakou funkci jste si právě nastavili. Některé žehličky mají i moderní displeje.

  9. Vertikální napařování

  Některé typy materiálů se nesmí žehlit, jinak hrozí jejich nenávratné poškození. Jednat se může například o jemné halenky, záclony nebo závěsy. Právě tato funkce umožní vypouštění páry ve svislé poloze, čímž narovná takto jemné materiály bez jediného dotyku.

  10. Kropení

  Ačkoliv jsme zmínili, že díky napařovacímu systému se nemusí prádlo kropit, v některých případech extrémně pomačkaného prádla je tato funkce nutná. Díky kropení se rozprašovačem na prádlo rozpráší menší množství vody a prádlo se tak stane poddanějším.

  Nejprodávanější žehličky dle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 3.5 (2 hlasy)

  Autor článku

  Testado
  Testado

  Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

  Podobné články

  Diskuse u článku

  Přidat komentář

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Odeslat komentář