USB flash disky se vyznačují malými rozměry, rychlostí a slušnou kapacitou. Aktuální test flash disků vám představí 3 nejlepší na trhu. Pro nejnáročnější jsme vybrali Kingston HyperX s 256GB uložištěm. Pro běžný přesun souborů a filmů ale bohatě vystačí kovový flash disk Kingston.
Vysoká kapacita a rychlost pro ty, kteří přenášejí velké množství dat každý den.
Stojí dvě stovky a pro základní datové využití bezvadně vystačí.
Rychlé a kompaktní 16GB uložiště za pár korun.
1Nejlepší USB flash disky
Recenze Kingston HyperX Savage G1 256GB – Nejlepší celkově
Kapacita: 256 GB | Rozhraní: USB 3.1 | Rychlost čtení: až 350 MB/s | Rychlost zápisu: až 250 MB/s | Rozměry: 76,3 × 23,48 × 12,71 mm | Hmotnost: 20 gramů | Cena: kolem 3 000 Kč
- Extrémní rychlost
- Vysoká kapacita
- Odolná konstrukce
- Ideální pro nejnáročnější
- Vysoká cena
Patří-li přenos většího množství dat mezi vaše dennodenní činnosti, USB flash disk Kingston HyperX Savage G1 256GB je pro vás tou nejlepší volbou. Tahle miniaturní mašinka dokáže soubory přenášet rychlostí až 350 MB/s a bleskový zápis 250 MB/s také patří mezi ty nejrychlejší vůbec.
Moderní port USB 3.1 zajistí vysokou míru stability a kompaktnosti se všemi moderními, ale i staršími zařízeními. Agresivní vzhled pak jenom podtrhuje vysokou kvalitu a spolehlivost disku, přičemž pogumovaná plocha dokáže všechna data dostatečně dobře ochránit.
Flashku doporučujeme i majitelům herních konzolí, kde je na rychlost kladen obrovský důraz. Poutko na zavěšení je také velmi praktické. Vysoká kvalita a rychlost se logicky podepsala na vyšší ceně, s níž se je holt nutné smířit.
Recenze Kingston DataTraveler SE9 32GB – Nejlepší v poměru cena/kvalita
Kapacita: 32 GB | Rozhraní: USB 2.0 | Rychlost čtení: až 12 MB/s | Rychlost zápisu: až 8 MB/s | Rozměry: 9 × 12,35 × 4,55 mm | Hmotnost: 20 gramů | Cena: kolem 270 Kč
- Skvělý poměr cena/výkon
- Minimalistické rozměry
- Kovové odolné tělo
- Poutko pro uchycení
- Menší kapacita
- Pomalejší čtení a zápis
Jedním z bezkonkurenčních flash disků je model Kingston DataTraveler SE9 32GB, který stojí pouhý zlomek a pro základní datové využití bezvadně vystačí.
Majitelé si pochvalují odolné kovové tělo malých rozměrů, jež se díky užitečnému poutku snadno přichytí na klíče nebo batoh. Minimalistické rozměry a nepatrná hmotnost kolem 20 gramů činí z této datové pomůcky vynikající volbu.
Nízká cena se však musela nutně někde projevit. V tomto případě se jedná o rozhraní USB 2.0 a pomalejší rychlost čtení 12 MB/s a zápisu 8 MB/s. Pro přenos menšího množství souborů však nějaká ta minutka navíc asi nikoho z míry nevyvede.
Recenze Kingston DataTraveler 100 – Nejlepší levný USB flash disk
Kapacita: 16 GB | Rozhraní: USB 3.0 | Rychlost čtení: až 40 MB/s | Rychlost zápisu: až 10 MB/s | Rozměry: 60 × 21,2 × 10 mm | Hmotnost: 15 gramů | Cena: kolem 150 Kč
- Bezkonkurenční cena
- Rychlé čtení a zápis
- Ideální na e-dokumenty
- Malé uložiště
- Plastové tělo
Jestliže hledáte rychlé a kompaktní uložiště s menším množstvím dat, USB flash disk Kingston DataTraveler 100 je pro vaše účely naprosto perfektní. Stojí méně než dvě stovky a svými proporcemi má rozhodně co nabídnout.
Především máme na mysli slušnou rychlost čtení 40 MB/s a zápisu 10 MB/s, což jsou pro takový disk dokonalé parametry. Prostor o kapacitě 16 GB sice patří mezi úplné minimum, ovšem je to přece budoucí zákazník, který ví, k čemu tenhle disk bude používat.
Určitě moc příjemné je i teleskopické tělo, jež dokonale schová port proti případnému poškození. Asi největší slabinou produktu je obyčejné plastové tělo. Disk rovněž postrádá praktické poutko pro uchycení.
DALŠÍ DOPORUČENÝ USB FLASH DISK
Recenze Kingston DataTraveler 50 64GB – bleskové čtení, pomalý zápis
Kapacita: 64 GB | Rozhraní: USB 3.1 | Rychlost čtení: až 110 MB/s | Rychlost zápisu: až 15 MB/s | Rozměry: 44,9 × 20 × 9,2 mm | Hmotnost: 20 gramů | Cena: kolem 330 Kč
- Slušná kapacita
- Rychlé čtení
- Moderní USB 3.1
- Odolnější zpracování
- Pomalejší zápis
- Širší tělo
Pro zájemce o nejlepší poměr cena/kvalita jsme vybrali Kingston DataTraveler 50 64GB, který vyniká jednoduchým designem a kompaktní velikostí. Téměř nicotná hmotnost a užitečné poutko dělá z tohoto flash disku dokonalé elektronické uložiště na cesty i běžné použití. Výrobce vynechal krytku portů, tudíž při transportu není co ztratit.
Dostatečný prostor o velikosti 64 GB je skvělý pro přenos kancelářských souborů, fotografií z dovolených, hudby a filmů vyšší kvality. Moderní výstupní rozhraní USB 3.1 zajistí spolehlivý přenos dat, přičemž rychlost čtení 110 MB/s vás nenechá čekat dlouho.
Pravdou nicméně je, že zápis 15 MB/s patří mezi pomalejší a širší konstrukce může omezit některé další připojené flash disky. Alespoň že kombinace kovu a plastu něco vydrží.
2Nejprodávanější USB flash disky
3Jak vybrat USB flash disk – návod
Před koupením budoucího USB flash disku si nejprve odpovězte na zcela jednoduchou, ale zato zásadní otázku: Jak velký disk budu vlastně potřebovat? Pokud pravidelně přenášíte pár dokumentů nebo obrázků z jednoho počítače do druhého, jednoduše sáhněte po něčem levném s nízkou kapacitou. Velké uložiště bude pro vás zbytečné a vyšší investice se prostě nevyplatí.
Jestliže máte v úmyslu elektronicky přesouvat fotografie a videa z dovolených, kapacitu pod 32 GB nedoporučujeme. A máte-li v plánu přenášet pravidelně objemná data, fotky a videa ve Full HD či 4K, určitě volte dražší možnost, ideálně 128 nebo 256 GB. Tyto disky jsou zpravidla rychlé a efektivní.
Rychlost disku
Čím vyšší parametry rychlost čtení a zápis má, tím bude přenos dat trvat méně času. Nejrychlejší bývají flash disky s moderním konektorem USB 3.1, jejichž efektivita je vůči starším typům USB 2.0 až desetinásobná.
Zatímco USB 3.1 dokáže Full HD film o velikost 15 GB přenést za 3-4 minuty, staršímu USB 2.0 trvá stejná činnost déle jak 30 minut. V obdobném nepoměru je na tom i přenos fotografií (a samozřejmě hudby). Tak třeba kopírování 100 snímků o velikosti kolem 1 GB zabere portu USB 3.1 asi 15-20 sekund, zatímco jeho starší obdoba 2.0 se bude trápit přes 2 minuty.
Jak tedy vidíte, i drobný parametr výsledek výrazně ovlivňuje. Proto má každý námi vybraný produkt tuhle informaci zavedenou mezi specifikacemi.
USB flash disk jako záloha?
Tyhle miniaturní flash disky se k dlouhodobější úschově dat zpravidla nedoporučují. Především jsou skutečně malé, tudíž se mohou snadno zatoulat, a také nejsou k takovému účelu konstruovány. Pro úschovu rodinných fotografií a videí doporučujeme externí pevné disky, které jsou prostornější a řekněme „trvanlivější“.
Výhody a nevýhody USB flash disků
- Vysoce kompaktní uložiště
- Zpravidla odolná konstrukce
- Hodně dat na malém prostoru
- Rychlý přenos
- Bez nutnosti instalace
- Velký výběr produktů
- Vysoká kapacita = vysoká cena
Jak naformátovat flash disk
Formátování (vymazání veškerých dat) vašeho USB flash disku se čas od času nevyhnete. Ostatně kompletní promazání není po delší době na škodu. Zní to možná složitě, ale jedná se o jednoduchou proceduru.
Nejschůdnější variantou je kliknout pravým tlačítkem myši na „Tento počítač“, poté opět pravým tlačítkem na daný disk, který máte v úmyslu formátovat, a následně vyberte způsob smazání.
Existuje několik typů formátování. Mezi nejlepší typ formátování patří exFAT, který vás nebude nijak limitovat při natáčení ve vysoké kvalitě. Další volby FAT32 a NTFS (více se dočtete tady) pak uživatele limitují, zejména ve velikostech zapisovaných souborů. Běžným uživatelům tedy doporučujeme volit možnost exFAT.
Máte rádi minimalismus? Vycestujte do práce trošku netradičně – třeba na hřbetu elektrokoloběžky.
Diskuse u článku
Volba souborového systému je zásadní věc a jednoduše říci, že exFAT je nejvhodnější je jen částečná pravda. Ne všechna zařízení s ním umí pracovat, např. u některých TV je to problém. Mají s ním problém i neupgradovaná Windows Vista a XP, OS X až od verze 10.6.5. Někdy je proto nutné flashdisk naformátovat na FAT32 speciální utilitou, protože Windows to kvůli omezení výkonu a velikosti souboru formátování na FAT32 pro 32GB a větší nenabízí. K čemu ale jiné výhody, když flash s exFAT zařízení vůbec nejde číst.
Dobrý den, děkujeme za přínosné informace a postřeh.