Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Nejlepší operační paměti 2022 – Pro hraní i práci

Datum 4.8.2022 Katka Muchová Katka Muchová

Operační paměť je jedním ze základních komponentů počítače. Vysvětlíme vám, k čemu slouží, na jaké parametry při nákupu dávat pozor a především vám představíme výběr nejlepších operačních pamětí od těch nejlevnějších až po velmi výkonné.

Hráčům doporučujeme Kingston KF560C40BBK2-32, pro domácí sestavu postačí Crucial 16 GB.

Nejlepší celkově

Kvalitní, spolehlivá DDR5 RAM s vysokou kapacitou 32 GB i nadstandardní rychlostí a stále přijatelnou cenou. Hodí se především po náročné hráče a grafiky.

Nejlepší cena/výkon

Kvalitní DDR4 operační paměť s velikostí 16 GB vhodná pro většinu uživatelů. Vyznačuje se vysokou frekvencí, která zajistí ve své třídě nadstandardní rychlost.

Nejlepší levná

Cenově přijatelná RAM mezi DDR4 typy s běžnou kapacitou 8 GB s jedním modulem. Pro nenáročné uživatele a pro použití v kanceláři má dostatečnou rychlost.

Nejlepší operační paměti

Recenze Kingston KF560C40BBK2-32 – rychlá RAM pro výkonné sestavy

Recenze Kingston KF560C40BBK2-32 Pro náročné

Určení: počítačové – DIMM | Typ: DDR5 | Kapacita: 32 GB (2 × 16 GB) | Frekvence: 6 000 MHz | Latence: CL 40 | Přibližná cena: 6 320 Kč

Klady
 • Obrovský výkon
 • Velká kapacita 32 GB
 • Typ DDR5
 • Vysoká frekvence 6 000 MHz
 • Kvalitní zpracování
Zápory
 • Chybí podsvícení

Kingston patří mezi nejoblíbenější a nejznámější výrobce operačních pamětí. Model FURY 32GB KIT DDR5 6000 MHz představuje výkonný typ, který se skvěle hodí do výkonných počítačů.

Tento kousek je kompatibilní pouze se slotem DDR5, přičemž set ze 2 pamětí má celkovou kapacitu 32 GB (2krát 16 GB). Samozřejmostí je kvalitní pasivní chlazení, latence CL 40 a vysoká pracovní frekvence 6 000 MHz.

Skvělá volba do herní PC sestavy!

Recenze Crucial Ballistix – velmi rychlá RAM pro většinu uživatelů

ram Crucial Ballistix BL2K8G32C16U4B Zlatý střed

Určení: počítačové – DIMM | Typ: DDR4 | Kapacita: 16 GB (2 × 8 GB) | Frekvence: 3 200 MHz | CAS latency: 16 | Přibližná cena: 1 650 Kč

Klady
 • Vhodné pro mnoho uživatelů
 • Vysoká frekvence
 • Dostatečných 16 GB
 • Kvalitní provedení
 • Více barevných verzí
Zápory
 • Žádné

Crucial Ballistix BL2K8G32C16U4B bude dobrou volbou pro většinu uživatelů, kterým pro práci na počítači postačí 16 GB. Konkrétně se tato DDR4 operační paměť skládá ze dvou modulů po 8 GB. Velikostně se hodí jak pro základní kancelářskou práci, tak pro multimédia i běžné hry či grafické programy. Tento DIMM typ zapadne do většiny stolních počítačů. Jednou z velkých výhod této operační paměti je vysoká frekvence 3 200 MHz, která vám zajistí rychlé zpracování všech operací. RAM Crucial Ballistix BL2K8G32C16U4B disponuje CAS latencí 16 a napětím 1,35 V.

Tuto RAM paměť zakoupíte ve třech různých barevných provedení – černé, bílé a červené. Chlazení je dostatečně účinné pro nabízený výkon. RAM Crucial Ballistix BL2K8G32C16U4B  má menší profil, a proto se hodí i pro prostorově kompaktnější sestavy. V nabídce najdete také další varianty s vyšší kapacitou GB nebo naopak menší frekvencí.

Tato RAM nabízí dobrý poměr ceny a výkonu. Celkově se jedná o kvalitní a spolehlivou operační paměť.

Recenze Patriot Signature – levná RAM pro nenáročné uživatele a levné PC sestavy

ram Patriot Signature PSD48G213381 Levný základ

Určení: počítačové – DIMM | Typ: DDR4 | Kapacita: 8 GB | Frekvence: 2 133 MHz | CAS latency: 15 | Přibližná cena: 690 Kč

Klady
 • Levná operační paměť 8 GB
 • Dobrý poměr cena vs. výkon
 • Spolehlivost
Zápory
 • Průměrná frekvence a kapacita

Jednou z nejlevnějších a přesto kvalitních operačních pamětí DDR4 je Patriot Signature PSD48G213381. Jedná se o typ DIMM, tudíž zapadne do většiny běžných stolních počítačů. Kapacita 8 GB se hodí pro všechny nenáročné uživatele, pro kancelářské využití i pro běžnou domácí práci na levnějších PC sestavách. Vzhledem ke kapacitě je očekávatelné, že se tato RAM skládá jen z jedné desky, nikoliv z více modulů. Samozřejmě si ji do své základní desky můžete nakoupit vícekrát a tím výrazně rozšířit kapacitu i rychlost.

Frekvence RAM Patriot Signature PSD48G213381 je 2 133 MHz a CAS latence 15. Designem není tato operační paměť nijak atraktivní a výrazná, což se však dá u základního a cenově dostupného modelu očekávat. Patriot patří mezi známé a spolehlivé výrobce. Na trhu najdete vedle recenzovaného modelu PSD48G213381 také obdobné operační paměti, které mají v sadě více modulů, disponují stejnou nebo vyšší kapacitou / frekvencí. Všechny si přitom zachovávají svůj dobrý poměr ceny a výkonu.

Námi doporučený model značky Patriot patří mezi nejlepší levné možnosti.

Test a srovnání 9 operačních pamětí

Název Shrnutí
TOP 9 RAM
1. Recenze Kingston KF560C40BBK2-32Vítěz testuTestado.cz Kingston KF560C40BBK2-32 Výkonnost: Pro hráče, grafiky
Určení:
PC – DIMM
Typ: DDR5
Velikost: 32 GB (2 × 16 GB)
Frekvence: 6 000 MHz
Zjistit cenu
2. Patriot PVB464G360C8K nejlepší RAM Patriot Viper 4 Výkonnost: Pro hráče, grafiky
Určení:
PC – DIMM
Typ: DDR4
Velikost: 64 GB (2 × 32 GB)
Frekvence: 3 600 MHz
Zjistit cenu
3. test G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z RGB Neo for Ryzen 3000 G.Skill DDR4 32GB Výkonnost: Pro hráče, grafiky
Určení:
notebooky – SO-DIMM
Typ: DDR4
Velikost: 32 GB (2 × 16 GB)
Frekvence: 3 600 MHz
Zjistit cenu
4. Výkonné operační paměti Kingston Fury Renegade 32 GB recenze Kingston 32 GB Výkonnost: Pro hráče, grafiky
Určení:
PC – DIMM
Typ: DDR4
Velikost: 32 GB (2 × 16 GB)
Frekvence: 2 666 MHz
Zjistit cenu
5. ram Crucial Ballistix BL2K8G32C16U4B Crucial 16 GB Výkonnost: Do domácnosti, pro multimédia
Určení:
PC – DIMM
Typ: DDR4
Velikost: 16 GB (2 × 8 GB)
Frekvence: 3 200 MHz
Zjistit cenu
6. ram Corsair 16GB DDR4 3600MHz CL18 Vengeance RGB PRO Series Corsair 16 GB  Výkonnost: Do domácnosti, pro multimédia
Určení:
PC – DIMM
Typ: DDR4
Velikost: 16 GB
Frekvence: 3 600 MHz
Zjistit cenu
7. ram Apacer SO-DIMM 16GB DDR4 2666MHz CL19 Apacer 16 GB Výkonnost: Do domácnosti, pro multimédia
Určení:
notebooky – SO-DIMM
Typ: DDR4
Velikost: 16 GB
Frekvence: 2 666 MHz
Zjistit cenu
8. ram Patriot Signature PSD48G213381 Patriot 8 GB Výkonnost: Do kanceláře, pro levnou sestavu
Určení:
PC – DIMM
Typ: DDR4
Velikost: 8 GB
Frekvence: 2 133 MHz
Zjistit cenu
9. ram Patriot 4GB DDR4 2666MHz CL19 Signature Premium Patriot 4GB Výkonnost: Do kanceláře, pro levnou sestavu
Určení:
PC – DIMM
Typ: DDR4
Velikost: 4 GB
Frekvence: 2 666 MHz
Zjistit cenu

Nejprodávanější operační paměti

Jak vybrat operační paměť

Operační paměť se také nazývá jako RAM – Random Access Memory. Jedná se o jeden z nejdůležitějších komponentů stolních počítačů, notebooků i mobilních zařízení. Tato paměť ukládá procesorem právě zpracovávaná data.

Vyznačuje se tím, že k nim dokáže přistupovat velmi rychle, a tak nemusíte stále čekat, až se aktuální procesy načtou, ať už se jedná o spuštěný program nebo otevřené záložky v prohlížeči. Všechna data ukládá ale jen dočasně. Když je přestanete používat (např. vždy po vypnutí počítače), všechna je vymaže.

operační paměť, Jak vybrat operační paměť

V těchto ohledech se liší od klasické uživatelské vnitřní paměti (obvykle zastoupené pevným diskem), na kterou si ukládáte vlastní soubory. Tyto typy pamětí je důležité nezaměňovat, protože každá slouží k jinému účelu.

Charakteristika Operační paměť Vnitřní paměť
Účel Rychlé zpracování právě probíhajících operací Ukládání uživatelských dat
Trvalost záznamů Dočasné ukládání Trvalé úložiště
Rychlost práce Velmi rychlá Běžná, pomalejší

Kapacita

Kapacita operační paměti je nejdůležitějším parametrem, podle kterého budete RAM vybírat. Udává se v gigabajtech (GB). Čím je tato velikost větší, tím lépe. RAM paměť nebude nikdy příliš velká. Omezeni jste pouze svým rozpočtem. Spolu s kapacitou totiž výrazně roste pořizovací cena. Čím náročnější operace budete provádět, tím více GB RAM budete potřebovat. Minimální doporučenou velikost RAM můžeme rozdělit do tří hlavních kategorií podle využití počítače:

Velikost RAM Využití
4 až 8 GB Do kanceláře / pro levnou domácí na práci se soubory či brouzdání na internetu
8 až 16 GB Pro většinu domácností, zvládne multimédia, většinu programů i nenáročné hry
32 GB a více Na složitější a nové PC hry nebo grafické programy, 3D modelování a práci se soubory s vysokým rozlišením
Testado radíTestado radí

Na využívání vaší RAM jednotlivými aplikacemi a její dostatečnost se můžete snadno podívat. Zmáčkněte Ctrl + Shift + Esc ve Windows a v kartě „výkon“ klikněte na „paměť“.

Počet modulů

Při nákupu středních a větších operačních pamětí si ihned všimnete, že se často prodávají v sadě několika disků. Součet jejich kapacity pak dá dohromady výrobcem uváděnou velikost. Nejčastěji se jedná o dva až čtyři moduly. Hardwarově je asi rozdíl jasný – sady je nutné umístit do více slotů. Jedná se o takzvané multi-channel zapojení (Dual/Triple/Quad), zatímco samostatná paměť RAM určená jen do jednoho slotu se nazývá singe-channel zapojení.

Počet modulů má vliv na výkon“

Počet modulů má vliv na výkon. Nyní vás určitě napadne, jestli je lepší 16 GB nebo dvakrát 8 GB. Pro mnoho uživatelů překvapivě je výhodnější operační paměť rozdělená na několik částí. Zapojením do několika slotů totiž zvyšujete datovou propustnost (rychlost přenosu) – je zde totiž více propojení, kterými mohou data téct. Proto u pokročilejších RAM s větším počtem GB najdete převážně multi-split provedení.

počet ram

Typy RAM podle velikosti zařízení

Nyní si povíme jaké existují typy operačních pamětí. Operační paměť plní stejný účel v počítači, v notebooku i v mobilu. Pro každé zařízení se však fyzicky liší. Rozdílný tvar samozřejmě souvisí s odlišným tvarem těchto přístrojů. Podle jednoduchých zkratek poznáte, o jaký model RAM se jedná:

 • DIMM – Operační paměť stolních počítačů.
 • SO-DIMM – Operační paměť notebooků.

Výkonově se tyto varianty prakticky neliší a obě seženete v základním provedení a s pokročilými parametry.

DIMM – Operační paměť do PC

Zkratka DIMM znamená Dual In-Line Memory Module – dvojitý integrovaný paměťový modul. DIMM RAM má tvar podlouhlého obdélníku a na délku měří 133,35 milimetrů. Jedná se o fyzicky větší typ, který se používá u stolních počítačů. Osobní počítače jsou nejčastěji přestavovanými / upravovanými / vlastnoručně vyráběnými zařízeními, tudíž i DIMM operační paměti patří mezi nejprodávanější.

ram pc

SO-DIMM – Operační paměť do notebooků

SO-DIMM znamená Small Outline Dual In-Line Memory Module. Označení „small“ rovnou vypovídá o hlavním rozdílu. SO-DIMM RAM jsou výrazně menší. Měří na délku 67,6 mm, což je přibližně polovina DIMM. Jejich šířka je ale na rozdíl od délky o trošku větší. Nejčastěji se používají pro notebooky, ale uplatnění někdy najdou třeba také pro rozšířitelné počítačové tiskárny.

ram notebooku

Operační paměť do telefonu

Poslední velkou kategorií je operační paměť telefonu, tabletu a dalších menších zařízení. Zde si zpravidla RAM uživatelé nekupují samostatně, ale rovnou jako součást přístroje. Proto je důležité sledovat tento parametr již při nákupu. Velikost je zde základním údajem určujícím plynulost chodu bez zasekávání. Pro základní volání, psaní SMS a nenáročné aplikace postačí 2 GB. Hráči her a uživatelé používající složitější aplikace by se měli podívat po mobilech s 4 GB a více.

DDR verze (generace)

Vedle počtu GB jsou zásadními parametry frekvence a napětí. Ty vypovídají o svižnosti chodu. Podle jejich hodnot dělíme paměti RAM na několik typů. Dnes jsou běžně používané DDR3 a DDR4. Při nákupu doporučujeme volit spíše DDR4, protože jsou výkonnější a seženete je bez obtíží i za přijatelné ceny.

Typ RAM Napětí Frekvence
DDR 2,5 – 2,6 V 200 – 400 MHz
DDR2 1,8 V 400 – 1066,67 MHz
DDR3 1,5 / 1,35 V 800 – 2133,33 MHz
DDR4 1,2 / 1,05 V 2133,33 – 4266,67 MHz

Napětí RAM

Napětí se udává ve voltech (V). U tohoto parametru nižší hodnota značí lepší kvalitu operační paměti. Znamená to, že RAM dokáže pracovat rychle i při nižší spotřebě. Volbou nižšího napětí však nemá v praxi cenu nahánět úspory energií a není ho ani nutné nijak výrazněji hlídat – stačí si zkontrolovat dostatečnou třídu DDR. Rozhodně byste ale měli vědět, že je nutná vzájemná kompatibilita napětí operační paměti se zbytkem vašeho počítače. Například moderní procesory si nemusejí rozumět se staršími RAM nad 1,65 V a hrozí u nich poškození.

operační paměť ddr4

Frekvence RAM

Frekvence operační paměti se udává v megahertzích (MHz) a říká, kolik operací dokáže RAM povést za sekundu. Čím je její hodnota vyšší, tím rychlejší fungování můžete očekávat. Při výběru se nenároční uživatelé mohou řídit jen podle kategorie DDR4 – ta bývá pro běžné operace dostačující. Ti, kdo vyžadují vyšší rychlost, najdou frekvenci uvedenou jako jeden z hlavních parametrů. Před nákupem se podívejte, jakou nejvyšší frekvenci podporuje základní deska vašeho počítače, aby vše pracovalo správně.

test ram

Zpoždění – CAS latency

Při práci má každá RAM určitou prodlevu mezi zadáním příkazu a zpřístupněním informace. Toto zpoždění se nazývá CAS (Column Address Strobe) latency. CAS latence se zapisuje ve formátu například CL9-9-9-24 nebo CL15-16-16-35. Hodnoty CL popisují počet cyklů, kterými musí data projít, nikoliv skutečnou dobu trvání. Z tohoto důvodu se nelze řídit jen uvedenými čísly, ale je nutné zvážit celkovou rychlost RAM. I když mají operační paměti s vyšší frekvencí také vyšší údaje CL, neznamená to, že by jim načítání trvalo déle. Díky své rychlosti dokáží danými cykly projít rychleji.

CAS latency lze dopočítat u každé RAM podle jednoduchého vzorečku: Latence CAS/rychlost RAM * 2000 = latence v nanosekundách. Pokud máte například RAM s CL17 a s rychlostí 2 666 MHz, bude reálná latence 12,75 nanosekund (17/2666 * 2000 = 12,75).

Přetaktování – overclocking

Operační paměti s podporou přetaktování neboli overclockingu umožňují zvýšit svou frekvenci a tím zlepšit rychlost. Tyto RAM se navíc často vyznačují nižší CAS latency, což taktéž pomáhá jejich rychlosti. Tuto možnost ale využijí spíše zkušenější uživatelé.

Instalace a rozšíření

Instalaci RAM budete řešit vždy, když budete skládat nový počítat, popřípadě když se budete snažit její výměnou dosáhnout vylepšení rychlosti. Nasazení není vůbec složitý proces. Po otevření počítačové skříně najděte na základní desce dva podlouhlé sloty. Operační paměť do nich jednoduše nasadíte a po stranách zajistíte. RAMek můžete nainstalovat tolik, kolik má základní deska slotů pro jejich umístění. Základem jsou 2 sloty, ale pokud máte například 4, můžete samozřejmě obsadit všechny.

PozorPozor

Kvůli statické elektřině provádějte montáž raději na stole či na zemi, nikoliv na koberci. Před začátkem manipulace s počítačem vám pomůže dotknout se topení pro odvedení statické elektřiny.

Důležité je dávat pozor na kompatibilitu RAM s vaším počítačem. Operační paměť z notebooku vám nebude fyzicky zapadat do slotu stolního počítače. Další nezbytně souhlasné parametry na sebe však obdobným způsobem neupozorní, proto si je musíte hlídat sami. Jedná se o maximální podporovanou frekvenci, napětí a typ paměti (DDR2/DDR3/DDR4).

jak zjistit typ ram

Náš tipNáš tip

Pokud nevíte, jaký typ operační paměti potřebujete, lze to zjistit i přes jednoduchý program CPU-Z. Ten vám vypíše informace o použitém hardwaru. Typ RAM najdete v záložce „Memory“.

Nejoblíbenější značky operačních pamětí

Operační paměti Kingston

Americká firma Kingston s tradicí již od roku 1987 se zaměřuje na výrobu paměťových komponentů, ať už se jedná o RAM nebo o externí úložiště pro vaše data. Součástí nabídky jsou ale i další zařízení jako přehrávače hudby či tiskárny. RAM Kingston se vyznačují svou spolehlivostí. Přitom zároveň nepatří mezi předražené značky a nabídnou zajímavý poměry ceny a výkonu. V nabídce najdete základní i pokročilé výrobky.ram kingston

Operační paměti Corsair

Značka Corsair je jedním z předních výrobců operačních pamětí. Zaměřuje se především na hráče her, čemuž odpovídá vysoký výkon i často atraktivní a netradiční design. Kromě RAM najdete v nabídce také mnoho dalšího PC příslušenství od vnitřních komponentů, přes počítačové skříně, až po klávesnice, myši a další externí prvky. Dokonce nechybí ani PC židle, sluchátka a pomůcky na streamování.ram Corsair

Operační paměti Crucial

Crucial je počítačovou firmou s tradicí již od roku 1996. V nabídce najdete mnoho jejích typů pamětí pro počítače, notebooky, Macbooky i speciální modely RAM zaměřené na hráče her. Vedle těchto operačních pamětí společnost Crucial vyrábí například také počítačové SSD disky či externí disky.ram Crucial

Operační paměti Patriot

Patriot je především výrobcem operačních pamětí. V sortimentu firmy najdete ale také například flash disky. Většina RAM této značky nabídne dobrý pomě přijatelné ceny a dostatečného výkonu spolu se spolehlivostí. Nechybí ale ani prémiové modely pro hráčské počítače.ram Patriot

Cena

Do 1 000 Kč

Za méně než 1 000 Kč seženete poměrně dobré operační paměti DDR3 a také základní DDR4 s nižší velikostí do 8 GB a frekvencí 2 133 MHz nebo jen mírně vyšší. Pro kancelářské použití a pro nenáročné uživatele jsou dostačující. Tato provedení mají obvykle jeden modul. Vzhledem se jedná zpravidla o obyčejné počítačové karty bez designových prvků.

Od 1 000 do 3 000 Kč

Pokud chcete investovat do 3 000 Kč, objevíte na trhu 16 GB RAM v provedení jednoho i dvou modulů. Tyto operační paměti jsou vhodné pro většinu uživatelů bez speciálních požadavků. U výrobků méně známých značek můžete počítat s nižší polovinou této cenové kategorie. Naopak prestižní výrobci či modely s vyšší frekvencí budou stát spíše kolem 3 000 Kč. V této třídě již objevíte designově zajímavé modely.

Nad 3 000 Kč

Pokud hledáte RAM s nadprůměrnou velikostí 32 nebo 64 GB, připravte se, že zaplatíte více než 3 000 Kč. Tyto modely jsou vhodné pro hráče her a jiné složitější úkony. Se zvyšující se kapacitou a frekvencí samozřejmě roste i cena. Ty nejlepší a nejdražší RAM mohou stát i přes 10 000 Kč.

Kde koupit operační paměti?

Velkou nabídku různých operačních pamětí po notebooky i stolní počítače má Alza. Pro porovnání cen i filtrování produktů podle parametrů se vám bude hodit portál Heureka. Chcete-li ušetřit, zkuste se podívat po bazarech, zda někdo neprodává nepotřebou RAM.

Nejoblíbenější operační paměti (RAM)

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (134 hlasů)

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odeslat komentář

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]