Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Ostatní recenze

Recenze Adobe Lightroom

24. 4. 2022 aktualizováno

Hodnocení Adobe Lightroom

Adobe Lightroom patří mezi nejlepší programy na úpravu fotek. Dokáže rychle a efektivně zpracovat velké množství souborů ve všech možných formátech. Lightroom je vhodný pro náročnější a hobby uživatele, kteří vyžadují detailní a zároveň rychlou editaci fotek.

Proč je Adobe Lightroom nejpoužívanější nástroj pro úpravu obrázků se dočtete v naší recenzi.

Hodnocení Adobe Lightroom

9.3

Perfektní

Adobe Lightroom je výkonný nedestruktivní nástroje pro úpravu fotografií, který se jednoduše ovládá a nabízí nespočet editačních možností. Chválíme širokou podporu pluginů, přednastavení a jednoduchou tvorbu galerií a katalogizaci. Lightroom výborně rozpoznává tváře a podporuje cloudovou synchronizaci. Verze Lightroom běží také na chytrých zařízeních.

Instalace a prostředí
9
Funkce a možnosti
9
Kompatibilita
10
Klady
 • Vhodný editor pro méně zkušené
 • Výkonný nástroj
 • Rychlá úprava mnoha fotek najednou
 • Spousta nástrojů + synchronizace
 • Výborné rozpoznávání lidí a tváří
 • Lightroom funguje na mobilech a tabletech
 • Široká základna fanoušků
Zápory
 • Placený editor
 • Nic pro staré počítače
 • Bez oficiálního překladu

Adobe Lightroom pochází z rodiny Adobe. Mluvíme o nejlepší aplikaci na úpravu fotek, jakou si dnes můžete pořídit.

Výkonný editor Adobe Lightroom si není problém nejprve vyzkoušet zdarma po dobu 7 dní. Po skončení zkušební verze budete platit 12,09 €/měsíc. Lightroom vás tedy bude stát cca 295 Kč měsíčně.

K výběru jsou i další plány, které například kombinují Adobe Lightroom s Adobe Photoshopem. Existuje také řešení pro firmy, studenty a učitele.

Adobe Lightroom si tedy můžete vyzkoušet zdarma, poté ale musíte platit měsíční paušál. Při dnešních cenách si nicméně myslím, že je cena pod 300 Kč skvělá. Pokud fotky upravujete pravidelně, jsou vaše hobby nebo zdroj příjmů, není co řešit. Za takové peníze se dnes skoro ani nenaobědváte.

Hodnocení Adobe Lightroom

Instalace a prostředí – 9/10

Pro instalaci Adobe Lightroom se stačí zaregistrovat a stáhnout si program do vašeho počítače. Instalace je nenáročná a rychlá. Trvá opravdu malou chvíli, všemu budete rozumět.

Po prvním spuštění se vám otevře aplikace Adobe Lightroom a jednoduchý tutoriál. Ten vám během několika kroků vysvětlí základní ovládací prvky a hodnoty. Abyste editoru fotek Adobe Lightroom opravdu co nejlépe porozuměli, doporučuji vám jít krok za krokem a zkoušet tlačítko za tlačítkem, funkci za funkcí.

Výborné jsou návody na YouTube: najdete rychlé postupy pro začátečníky, stejně tak složitější kroky pro úpravy fotografií.

Recenze Adobe Lightroom

Prostředí je intuitivní a srozumitelné. Při levé straně uvidíte navigační panel s miniaturou vybrané fotky, uprostřed se zobrazí samotná fotografie a vpravo jsou k výběru jednotlivé nástroje a kategorie. K vidění je knihovna, mapa (pokud byste fotili se zapnutou GPS), záložka pro tisk a několik dalších. Dole jsou viditelně seřazeny fotky z galerie.

Během prvních krůčku zjistíte, jaké funkce se vám líbí a které naopak využijete minimálně nebo vůbec. Funkce si postupně vyselektujete tak, aby vám prostředí Adobe Lightroomu maximálně vyhovovalo. Po každém ukončení si Lightroom váš poslední vstup pamatuje, takže třeba druhý den začínáte přesně tam, kde jste naposled práci ukončili. 

Je Adobe Lightroom v češtině? Bohužel není. Osobně si ale myslím, že češtinu můžeme oželet. Na internetu je spousta návodů, kde jsou všechny položky v angličtině. Při výuce se budete v editoru lépe orientovat.

Rozdíl mezi Adobe Lightroom Classic, Adobe Lightroom a Adobe Photoshop?

Lightroom je cloudová služba, která funguje na počítači, mobilu a webu. To znamená, že vám Lightroom umožní přístup k souborům v plném rozlišení ať jste kdekoliv.

Lightroom Classic je editor fotek zaměřený na stolní počítače. Tedy zatímco Classic ukládá fotky na místní pevný disk, odlehčený Lightroom ukládá na cloudové uložiště.

 • Lightroom Classic: pro stolní počítače
 • Lightroom: počítač, mobil a web

Obecně můžeme říci, že je Lightroom nejlepší pro rychlou úpravu a zpracování většího množství fotek. Adobe Classic a Adobe Photoshop jsou výborné pro detailní zpracování jednotlivých fotek a obrázků, kde můžete svoji kreativitu naplno projevit.                                       Rozdíl mezi Adobe Lightroom, Adobe Classic a Adobe Photoshop?

Spousta uživatelů ovšem využívá všechny varianty. Jakým způsobem? Adobe Lightroom k výběru “použitelných fotek”, rychlé úpravě, opravě nebo převodu do RAW. Následně převedou fotky z Lightroomu do Photoshopu, kde pokračují v kreativních úpravách a náročnější práci.

Funkce a možnosti – 9/10

Testovaný editor fotek Adobe Lightroom je schopen upravovat většinu běžných souborů. Dokáže pracovat s RAW, JPG, PNG,DNG, PSD, TIFF, CMYK či PSB.

Po instalaci přejdeme ke vložení fotografií do knihovny. Lightroom je v tomto ohledu jednoduchý. Fotky můžete zkopírovat nebo je vyhledat. Obrázky si lze roztřídit do katalogů, čímž se stane práce přehlednější. Soubory není problém uložit také na cloud, díky čemuž budou bezpečně zálohované.

Většinu úprav provádíte pomocí intuitivních posuvníků v sekci Develop. Pokud se vám úprava nelíbí, jednoduše se vrátíte o krok zpět (na Windows funguje i známá kombinace kláves ctrl + z). Lightroom nabízí i přednastavené či automatické úpravy, díky kterým je zpracování fotek velmi rychlé.

Funkcí nabízí Adobe Lightroom ohromné množství. Můžete si vyhrát s vyvážením barev, vyvážením bílé, expozicí, kontrastem, stíny, texturami, ostrostí, sytostí, vybírat profily a mnoha dalšími úpravami. Fotku samozřejmě lze oříznout, aplikovat radiální filtr na konkrétní oblast, sáhnout po štětci a upravit či vyléčit přesné místo.

Instalace a prostředí Adobe Lightroom

Adobe Lightroom má zároveň propracovaný export fotografií. Snadno dostanete upravené fotky na váš pevný disk, cloud, sociální síť či online galerii. Při exportování můžete změnit velikost obrázku, využít efekty doostření, metadata, vodoznak…  Konečné úpravy lze automatizovat na všechny fotky, což vám ušetří spoustu času.

Kompatibilita – 10/10

Všechny editory Adobe Lightroom běží na operačních systémech Windows a macOS.

Ze zkušenosti dobře vím, že hardwarové požadavky nejsou přemrštěné. Na hodně starém počítači budete mít sice problém, ale na běžném PC určitě ne. Jaké jsou HW požadavky?

Minimální HW požadavky pro Windows:

 • Procesor: Intel, AMD nebo ARM, 64bitový, 2GHz
 • Operační systém: Windows 10, 64bitový
 • RAM: 8 GB
 • Místo na disku: 2 GB
 • Monitor: 1 280 × 768 pixelů
 • Grafická karta: Podpora DirectX 12, 2 GB VRAM

Doporučené HW požadavky pro Windows:

 • Procesor: Intel, AMD nebo ARM, 64bitový, 2GHz
 • Operační systém: Windows 10, 64bitový
 • RAM: 16 GB
 • Místo na disku: 2 GB
 • Monitor: 1 920 × 1 080 pixelů
 • Grafická karta: Podpora DirectX 12, 4 GB VRAM pro 4K a lepší monitor

Závěrečné hodnocení

Adobe Lightroom je nejlepší program na úpravu fotek, jaký si můžete dnes pořídit.

Pokud váháte, jakou verzi si koupit, doporučujeme využívat všechny. Z rodiny Lightroom určitě CC a Classic, které se vzájemně skvěle doplňují. Pro opravdu náročné zpracování fotek se potom hodí klasický Adobe Photoshop.

Nejoblíbenější grafické programy Adobe

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (36 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář