Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Cestování

Recenze hotovek na cesty Adventure Menu

Adventure Menu testado

Zabalit se na náročnou výpravu, túru, trek či expedici není vždy snadné. Je to boj o to, abychom měli vše, co budeme potřebovat – a zároveň omezili hmotnost a objem krosny nebo jiného zavazadla na minimum. A nejnáročnější kapitolu představují vždy zásoby vody a jídla. Co si vzít, abychom se nasytili, měli dost energie na náročné výkony, a přitom nemuseli tahat na zádech celou lednici?

Existuje fikané řešení v podobě hotových, balených jídel na cestu. Nemusí to přitom být jen instantní nudle, ale plnohodnotné pokrmy. Značka Adventure Menu se specializuje právě na vydatné hotovky pro outdoor sporty a cestování. Jde o českou značku, která je oblíbená mezi horolezci, turisty už přes 10 let. Jak obstojí v našem testu?

8.5

Perfektní

Vynikající volba i pro náročné dobrodruhy. Ideální pro outdoor sportovní aktivity, turistiku a treky i dlouhé a obtížné expedice a výpravy. Vyvážené, kvalitní složení, moderní a šetrné technologické postupy.

Sortiment, suroviny a technologie
9
Velikost porcí a cena
7
Chuť, výživnost a složení
9
Příprava a praktičnost
9
Klady
  • Ideální pro outdoor dobrodružství
  • Minimální hmotnost
  • Velmi praktická balení
  • Výživné složení bez konzervantů
  • Sterilované i vakuově sušené hotovky
  • Pestrý sortiment
  • Samoohřevné sady
Zápory
  • Vyšší cena za porci
  • Na vakuově balené hotovky je třeba horká voda

Sortiment, suroviny a technologie – 9/10

Adventure Menu není výrobce konzerv a pochybných polotovarů. Na kvalitu, energetickou vydatnost a vyvážené zastoupení makro i mikro živin klade značka zásadní důraz. Využívají přírodní a čerstvé suroviny od lokálních dodavatelů. Veškerá jídla připravují poctivě od základů jako doma. Suroviny jsou taky GMO Free.

Jídla neobsahují žádnou chemii. Žádné konzervanty. Jsou čistá. Jak tedy v Adventure Menu zajistí jejich trvanlivost nebo i „scvrknutí“ na perfektně přenositelný objem? Odpovědí jsou dvě technologické úpravy. Vakuové sušení a sterilace.

Při vakuovém sušení se z jídel ve vakuové komoře „vysává“ voda. Obrovskou výhodou je, že si jídlo zachová živiny i konzistenci a chuť. Pytlík vakuové hotovky pak váží třeba 100 g, ale po přípravě má hotová porce i 400 nebo více gramů. Díky tomu ušetříte mnoho zátěže a prostoru v batohu. Tato jídla jsou perfektní právě na túry a pro outdoor sporty, kdy každý gram hraje roli.

Adventure Menu nabízí i klasické sterilované hotovky. Zde jídlo procházejí tepelnou úpravou. Objem i hmotnost zůstávají stejně, ale zvyšuje se trvanlivost. Zatímco vakuované hotovky vydrží i 5 let (a to i při vysokých teplotách kolem 30°C), ty sterilované obvykle cca 2 roky. Hodí se, pokud jedete třeba do kempu nebo zkrátka nemusíte šetřit každý gram v zavazadlech.

Sortiment AdventureMenu

Adventure Menu nabízí velmi atraktivní sortiment obou typů jídel. Zaměřuje se na světovou, moderní kuchyní. Pochutnat si můžete třeba na asijských, italských nebo i mexických pokrmech. V nabídce jsou i vydatné polévky anebo sladké kaše s ovocem. Výběr je opravdu pestrý a sliny ze sbíhají už jen při pohledu na pěkně vypadající obaly.

V nabídce jsou i jídla s cvrččí příměsí pro fajnšmekry, nechybí dětská jídla, snacky (např. jerky) a pořídit si můžete i samoohřevné sady. Z hlediska sortimentu si Adventure Menu stojí v porovnání s konkurencí opravdu skvěle.

Velikost porcí a cena – 7/10

Pokud hledáte nejlevnější hotovky, Adventure Menu nebude ta pravá volba. Za kvalitu a pokročilé technologie si zde přece jen připlatíte. Nedá se však říct, že by tato značka byla výrazně dražší než konkurenční výrobci nabízející vakuové, lyofilizované či jiné hotovky pro sportovce a cestovatele.

Vakuově sušená jídla u Adventure Menu nevycházejí kupodivu markantně dráž než technologicky jednodušší sterilovaná jídla. Cenové relace jsou obdobné – nejčastěji kolem 200 až 270 Kč za hlavní chod. Ty mají v připravené podobě většinou 400 g. U sterilovaných jídel není rozdíl mezi hmotností baleného a připraveného jídla. U „vakuovek“ je gramáž balení obvykle jen kolem 100 g.

Ale pozor, toliko standardní porce. Adventure Menu však u všech jídel nabízí i velkou porci pro velké hladovce. Finální hmotnost hlavních jídel je pak obvykle 600 g a cena je o cca 50 až 100 Kč vyšší. Kromě hlavních jídel jsou v nabídce polévky či dezertní kaše, u nichž je gramáž nižší, ale opět je na výběr standardní a velká porce/balení. Celkově vzato je jídlo výrazně dražší než levné, např. pasterované, hotovky nebo i menu v běžné restauraci. Jde tedy skutečně o volbu spíše pro náročné outdoor podmínky, kde nebudete mít přístup k jinému zdroji. Pokud se vám jen nebude chtít doma vařit, má smysl poohlédnout se po hotovkách spíše jinde.

Chuť, výživnost a složení – 9/10

Je radost pročítat si složení hotovek z Adventure Menu, protože jejich etikety jsou důkazem, že pojem balená hotovka nemusí být sprosté slovo. Nemusí jít o nezdravý, ultra průmyslově zpracovaný produkt. Hotovky z Adventure Menu skutečně neobsahují nic jiného než to, co by obsahovalo stejné jídlo připravené doma nebo v restauraci. Základní suroviny, koření,… podle štítku na jídlech Adventure Menu si můžete doma stejné jídlo snadno uvařit jako z receptu, pokud vám zachutná. Což se dost možná stane.

Tikka Masala

Vakuově sušené hotovky Adventure Menu, jako kuřecí tikka masala, penne s boloňskou nebo třeba chilli con carne, mají po přípravě příjemný, vábný vzhled. Nejde o žádnou beztvarou hmotu. Struktura je podobná normálnímu jídlu, které třeba chvíli leželo v lednici a pak ho někdo ohřál. Ne není to tak dokonalé jako čerstvé jídlo v restauraci, ale buďme soudní.

Chuť jídla rovněž odpovídá výše řečenému. Připomíná ohřívaný pokrm, ale vše je stále rozpoznatelné. Kousky masa, rýže nebo těstoviny, fazole a zelenina. Chutě zůstávají zachovány a obecně se dá říct, že jídla jsou chutná až velmi chutná. Rozhodně nic, co byste jedli se sebezapřením jen z nutnosti. V drsných podmínkách vás jídla zahřejí, nasytí, ale i potěší a povzbudí na duchu příjemným smyslovým zážitkem.

Obsah masa se v masitých jídlech pohybuje kolem 20-30 %, zbytek je omáčky, zelenina, příloha atd. Zdá se to na papíře málo, ale ve skutečnosti máte pocit poctivé až velmi poctivé porce. Adventure Menu nabízí i bezmasá jídla.

Nutriční hodnoty Tikka Masala

 

Energetická hodnota většiny hlavních jídel (standardní balení) se pohybuje někde kolem 400 až 500 kcal. Čili ekvivalent lehčího oběda. Větší „výkon“ mají velká balení, která mívají i přes 700 kcal, což už je slušná porce, ale nic po čem byste chtěli podávat fyzický výkon. Spíš tak zalehnout. Obsah bílkovin je solidní – většinou mezi 20 až 35 g na standardní porci, což je adekvátní.

Příprava a praktičnost – 9/10

Jak jsou hotovky z Adventure Menu balené a jak se s nimi zachází? Vakuová i sterilovaná jídla jsou balena v měkkých sáčcích. Sterilovaná jídla stačí ohřát (třeba v kastrůlku, ešusu, mikrovlnce) a v nejvyšší nouzi je lze jíst i studená.

Vakuová jídla je třeba připravit, ale je to velmi snadné. Otevřete uzavíratelný pytlík, nalijete horkou (ideálně aspoň 90°C) vodu, promícháte, sáček znovu uzavřete a čekáte cca 8-10 minut. Chce to správně odhadnout množství vody (typicky cca 3 dcl na standardní porci) i dobu přípravy, aby mělo jídlo správnou konzistenci a nezůstaly v něm „křupavé“ kousky, které nestihly vodu nasát.

Pokud nemáte přístup k horké vodě, můžete využít samoohřevné sáčky a kapsle, které Adventure Menu nabízí. Použití je jednoduché a není třeba se ho bát. Cena porce se ale prodraží o cca 25 až 45 Kč.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.6 (10 hlasů)

Autor recenze

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář