Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Asus ZenFone 3 ZE520KL

19. 12. 2016 aktualizováno

Na testování jsme měli možnost vyzkoušet novinku z již třetí řady smartphonů společnosti Asus, která nese název Zenfone 3 ZE520KL. Toto elegantní zařízení disponuje celou řadou kvalitních technologií, které je pro vášnivé uživatele chytrých telefonů vždy žádoucí. Ačkoli nepatří chytré přístroje od společnosti Asus k tak populárním jako například konkurenční Samsung nebo třeba Apple, vaši pozornost si určitě zaslouží.

Obsah balení

V luxusním papírovém balení s výklopným mechanismem najdete mimo samotného zařízení také stručný návod k obsluze, kovovou sponku pro vyjmutí bočního šuplíku, USB kabel, nabíječku a sluchátka zn. Asus, včetně čtveřice náhradních pogumovaných násadek. Krabice od telefonu je vyrobena z tvrdého papíru, který zařízení dostatečně chrání vůči okolním nárazům a jiným nežádoucím vlivům.

Obsah balení (Asus Zenfone 3)

Design a zpracování – 7/10

Asus Zenfone 3 váží 144 gramů a od samého začátku na sebe strhne vaši pozornost svým elegantním zpracováním. Tento kousek si tak budete moci vzít nejen na taneční parket, ale nikoho nepohoršíte ani na plese či obchodním jednání, kde by některé telefony svým barevným provedením a vizáží působily minimálně pubertálně.

Tělo Zenfonu je obepnuto pevným hliníkem, nicméně konstrukci jasně dominuje skleněný povrch. Ten je přítomen na přední i zadní straně telefonu a o jeho přítomnosti se budete prakticky neustále přesvědčovat. Jedná se totiž o abnormálně lesklý povrch, na jehož ploše se odráží okolní světla a celkově okolní prostředí. Výrobci to mysleli určitě dobře, nicméně mne osobně tento “jev” neustále rušil, nemluvě o abnormální viditelnosti otisků prstů.

Pokud jsme někdy psali, že je tělo recenzovaného telefonu kluzké, tak s modelem Asus Zenfone 3 se žádné jiné nemůže ani rovnat. Zenfone je totiž extrémně hladký a při jeho manipulaci si tak budete muset počínat nadmíru obezřetně, protože jakýkoliv krkolomný pohyb by vás mohl stát velké peníze. Při recenzování jsem tak telefon držel velmi pevně a stále jsem se na jeho úchop soustředil. Těmito řádky vám tak posílám tichou poštou informaci, že se zakoupením Zenfonu určitě pořiďte i kvalitní obal. Elegance si holt žádá tvrdou daň.

Na spodní části čelní strany telefonu je umístěna trojice nepodsvícených navigačních tlačítek, na která jsem si musel chvíli zvykat, protože tlačítko zpět není umístěno v tradičním dolním pravém rohu, ale v protějším pravém rohu. Na horní straně telefonu je uprostřed přijímač, senzor blízkosti a senzor světla, společně s přední 8 Mpx kamerou a LED indikátorem. Na vrchní straně je pak tradičně zdířka pro 3,5 mm jack, přičemž protější spodní stranu okupuje USB-C port (pro nabíjení a připojení telefonu k PC) a reproduktor.

Na pravém boku jsou umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a vypnutí a zapnutí displeje, přičemž protější levá strana skrývá pouze šuplík pro dvě microSIM nebo nanoSIM (pro 4G LTE lze využít pouze jednu kartu) nebo případně jednu SIM kartu a microSD. Nikde tedy nenajdete tlačítko pro fotoaparát, což je škoda, protože místa by bylo dostatek. Dále ještě dodám, že se všechna boční tlačítka v tělu zařízení viklají, což je pro mne u telefonu za deset tisíc minimálně překvapující.

Na zadní straně telefonu je umístěn laserový zaměřovač pro výměru vzdálenosti od určeného objektu, zadní 16 Mpx kamera, RGB snímač pohybu a snímač otisků prstů, který je vyhotoven v netradičním obdélníkovém provedení. Nenechte se však nijak vylekat, funguje skvěle. Střední a spodní část je zcela volná. Jak vidíte, zadní strana se za svoji výbavu rozhodně stydět nemusí. Nežádoucí je však čtvercový výstupek chránící zadní kameru, o jehož přítomnosti se budete při běžné manipulaci se zařízením neustále přesvědčovat. I tak je ale konstrukce festovní a žádná její část nevrže.

Displej – 9/10

asus-zenfone-3-displej

Asus Zenfone 3 se může pyšnit 5,2″ IPS displejem, který zabírá slušných 77 procent čelní plochy telefonu. Jeho kvalit si vychutnáte ve FULL HD rozlišení 1920 x 1080 pixelů, které je detailní a plné barev. Displej má vysoký kontrast, který oceníte zejména při venkovních podmínkách. Na displeji se krásně čte a jeho ovládání je příjemné.

Povrch je potažen osvědčeným ochranným sklem Gorilla Glass 3, který svoji roli plní na výbornou. K recenzování jsem měl model, který zjevně několika rukama již prošel, ovšem displej byl stále jako nový, nikde ani škrábanec.

Dále se hodí dodat, že našemu zařízení nechyběla funkce automatického jasu, která byla neustále zapnuta a k jejímu užívání výhrady nemám. Displej se okolnímu prostředí přizpůsobil vždy dle mých požadavků a já jsem se tak o jeho jas nemusel vůbec starat. Taktéž bych pochválil čitelnost displeje, která je i pod velmi ostrým úhlem výborná.

Výkon a hardware – 8/10

Uvnitř Zenfonu pracuje osmijádrový 64bitový procesor Snapdragon 625, který tepe na frekvenci 2 GHz. Výkonný procesor je doplněn o grafickou kartu Adreno 506 a 4 GB operační paměti. V našem případě budete moci využívat 64 GB úložného prostoru, který lze pomocí microSD karty rozšířit o dalších 128 GB. Vybavení stroje tedy patří mezi lepší, o čemž svědčí také výsledek AnTuTu benchmarku, který dopadl na slušných 63 294 bodech, tedy podobně jako modely Huawei Nova nebo LG G4 H81.

asus-zenfone-3-antutu

HW výbava telefonu mi při jeho běžném užívání vystačila, stejně tak jsem neměl problém při hraní her. Telefon si dobře poradil i s náročnějšími hrami jako je kupříkladu BIA3, N.O.V.A. 3 a DeadTrigger2.

Reproduktor Zenfonu bych hodnotil jako průměrný. Žádných hudebních orgií se nedočkáte, počítejte tak se spíše tichým poslechem, jehož kvalita však neurazí. Velký problém budou mít ale hráči, neboť umístění reproduktoru je pro ně velmi nežádoucí. Jak již bylo řečeno výše, reproduktor je situován na spodní straně vedle nabíjecí zdířky. Když tedy telefon držíte v horizontální poloze, tak reproduktor zakryjete svojí dlaní, přičemž ani otočení telefonu nijak nepomůže. Často se mi tak stávalo, že jsem nechápal, proč je daná část hry bez zvuků, nicméně pak mi docvaklo, kde je vlastně problém. Pro hráče tak Asus Zenfone 3 určen není, což si ale myslím, že záměrem výrobců ani nebylo.

Baterie – 6/10

Kapacita baterie je pouhých 2650 mAh, tedy žádná sláva. Musím však říci, že mne i tak její výdrž mile překvapila. Pokud budete telefon využívat na surfování po internetu, čtení emailů a chatování s přáteli, nabíjet nemusíte klidně i tři dny. S hraním her je to ale horší a po pár hodinách percentil baterie hlásí polovinu a pak jde strmě dolů. S ohledem na její kapacitu však nejde o nic překvapujícího, s čím by potencionální uživatel před koupí nepočítal.

Součástí balení je rychlonabíječka, s jejíž pomocí maximální kapacity baterie dosáhnete zhruba do dvou hodin. Dodejme, že náš Zenfone získal v AnTuTu Battery Testu 5 552 bodů, což je nízký výsledek.

battery test (Asus Zenfone 3)

Fotoaparát a kamera – 8/10

Zadní kamera s 16 Mpx mi byla dobrým kamarádem na cestách. Kdykoliv jsem se na ni mohl spolehnout, neboť rychle reagovala a ukládání snímků trvalo jenom zlomek sekundy. Zejména jsem byl spokojen s ostrými snímky, které fotoaparát dokáže pořídit v nočních hodinách. Čočka se dokonale zorientuje a jakoby přesně věděla, co chci vyfotografovat. Horší je to však se zachycením zářících objektů, jako je tomu v případě vánočního stromečku. Světla jsou rozmazaná a výsledek je neuspokojivý.

Při denním fotografování se dočkáte krásných fotografií plných barev a odstínů, které jsou na druhou stranu někdy až moc tmavé. Ani přední 8 Mpx fotoaparát není k zahození a ke svým selfie účelům a případně videochatům plně dostačuje.

Telefon pořizuje videa v rozlišení 4K. Při natáčení nicméně budete svědky zřetelného trhání, kterým vám telefon říká, abyste natáčeli hezky pomalu a plynule. Pokud budete dbát jeho pokynů, dočkáte se hezkých a detailních videí, která příjemně překvapí i svým kvalitním zvukovým výstupem. Pokud ale budete spěchat, se zlou se potkáte. Se Zenfonem tedy žádný spěch.

Systém a konektivita – 8/10

Hned na úvod zmíním, že je systém stabilní a při testování jsem se nesetkal se škubáním či úplným zamrznutím, které by si žádalo restart či vypnutí. Recenzovaný Asus Zenfone 3 pracuje za podpory operačního systému Android 6.0 Marshmallow, který obsahuje mimo nám dobře známých věcí i speciální funkce pod záštitou ZenUI 3.0. Tato nadstavba obsahuje oproti předchozím verzím několik užitečných vychytávek, z nichž jmenuji například možnost přímé spolupráce s Twitchem nebo Youtubem.

V telefonu jsou nainstalovány i další aplikace jako třeba Péče Zenfone, Asus mobile manager, Zentalk, internetový prohlížeč a ještě několik dalších, které nejsou vždy žádoucí. Ostatně mnozí zahraniční recenzenti na jejich přítomnost poukazují, jakoby to byl kdovíjaký problém. Mne tyto aplikace nevadily a pokud se mi některá vyloženě nelíbila, jednoduše jsem ji táhnutím prstu odinstaloval. Ano, některých aplikací se prostě nezbavíte, ale to beru jako spíše takové know how každého výrobce, se kterým se setkáme u každého podobného zařízení.

Přece jenom mne ale zamrzelo, že jsem při propojení Zenfonu s počítačem musel instalovat Asus program, aby vůbec došlo ke spárování. Tuto překážku jsem však jednoduše obešel tím, že jsem si všechny fotografie nahrál na svůj Google účet a bylo po problému. Pokud ale budete chtít s telefonem dále pracovat, instalaci softwaru se nevyhnete.

Pokud zapomeneme na Asus aplikace, uživatelské prostředí telefonu je velmi příjemné a osobně jsem se v něm rychle a nenásilně orientoval. Asus skvěle zaútočil na stále populárnější vysouvací lištu, na které najdete celkem šestnáct zrychlených předvoleb, které si lze samozřejmě manuálně upravovat dle svého přání. Také seznam kontaktů se mi zalíbil a jeho přehlednost jsem nadmíru ocenil, stejně tak intuitivní hodiny s kalendářem a počasím. Přítomnost LTE, FM rádia, GPR modulu, WiFi a Bluetooth rovněž potěší.

Alternativy k Asusu Zenfone 3

Asus Zenfone 3 v současnosti seženete v průměru za 10 000 Kč (12/2016). Vhodnou alternativou v této třídě je bezesporu elegantní model Honor 8 s 5.2″ IPS displejem v rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Telefon ve svých útrobách skrývá solidní procesor Kirin 950 Octa Core, 4 GB operační paměť a 32 GB interní paměť, kterou si lze rozšířit pomocí MicroSD karty až na 200 GB. Honor běží na totožném systému Android 6.0 a dále nabízí 12 Mpx zadní a 8 Mpx přední kameru, kterou si budete moci vychutnávat za podpory baterie o kapacitě 3000 mAh. Cena modelu Honor 8 se pohybuje kolem 11 000 Kč.

Dále se doporučuji podívat na chytrý telefon Sony Xperia M5 s 5″ IPS displejem BRAVIA v rozlišení 1920 x 1080 pixelů cenovkou kolem 8 500 Kč (12/2016). Srdcem Xperie je 64 bitový procesor MediaTek Helio X10 Octa Core, který využívá operační paměť o velikosti 3 GB. Na své si přijdou milovníci fotografování, neboť se v tomto případě budou radovat ze zadní 21.5 Mpx a přední 13 Mpx kamery, jejíž snímky budou moci ukládat do 16 GB interní paměti, kterou lze pomocí MicroSD karty rozšířit až na 200 GB. Možná zamrzí starší Android 5.0 Lollipop a baterie s kapacitou 2600 mAh.

Závěrečné hodnocení

7.7

Velmi dobrý

Asus Zenfone 3 je velmi elegantní zařízení, které dokáže zaujmout atraktivním designem, kvalitním displejem a ucházejícím fotoaparátem. Milovníkům her však může vadit slabší baterie, která je společně s nevhodně umístěným reproduktorem jasným mínusem. Na každého rovněž potěší velmi kluzký povrch. I tak si ale tento model určitě své příznivce najde.

Design a zpracování
7
Displej
9
Výkon a hardware
8
Výdrž baterie
6
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
8
Klady
  • Kvalitní a elegantní zpracování
  • Skvělý 5,2" displej
  • Slušný fotoaparát
  • 64 GB uložiště s možností dalšího rozšíření
Zápory
  • Povrch telefonu je velmi kluzký
  • Slabší 2650 mAh baterie
  • Nevhodně (pro hráče) umístěný reproduktor
  • Nepodsvícená navigační tlačítka

Nejprodávanější mobilní telefony podle Heureka.cz

Souhrn ostatních recenzí

Recenze na cnet.com – 8,3/10

Nádherný design, prémiové zpracování a kvalitní fotoaparát dávají ZenFonu 3 výraznou výhodu v zástupu smartphonů střední třídy – jinými slovy je hodný vašeho času a pozornosti.

Klady: Nejnovější Asus ZenFone 3 kombinuje prémiový design a materiály do vynikajícího a cenově dostupného telefonu.

Zápory: Zaplněné uživatelské rozhraní vás bude tak dlouho otravovat s nejrůznějšími oznámeními, až je vypnete. Zadní skleněný kryt je magnet na otisky prstů.

Recenze na gadgets360.com – 8/10

V této cenové kategorie Asus ZenFone 3 přímo konkuruje OnePlus 3, který získal nadšené recenze a je jedním z našich v současnosti doporučených smartphonů. ZenFone 3 má proto těžký oříšek, nicméně skvěle boduje pokud jde o kvalitu designu a displeje. Pro ty, kteří hledají nádherný vzhled a preferují ZenUI před klasickým Androidem, je rozhodně dobrý kandidát.

Klady: Dobrý displej, skvělý design a konstrukční zpracování, rychlá čtečka otisků prstů, podpora natáčení videa ve 4K

Zápory: Trošku dražší na to, co nabízí

Recenze na androidworld.it – 8,5/10

Asus Zenfone 3 plní očekávání a je důstojným nástupce Zenfonu 2. Přichází s lepším designem, ale i hardwarem, fotoaparátem a výdrží baterie. Můžeme ho vřele doporučit.

Klady: Dobrá konstrukce a zpracování, pěkný displej, dobrý fotoaparát, nadprůměrná baterie

Zápory: Nedokonalý automatický jas, nemá podsvícená tlačítka, chybí NFC, software je “přeplněn” aplikacemi

Recenze na techbox.sk – 8,6/10

Asus Zenfone zaujme designem a pevným kovovým tělem, výdrží baterie a přijatelnou cenou za 64 GB verzi se 4 GB RAM pamětí. Nejen díky těmto vlastnostem útočí na přední příčky střední třídy. Od nás získává ocenění DOBRÁ CENA.

Klady: Výdrž baterie, přijatelná cena, snímač otisků prstů

Zápory: Velké množství zbytečných předinstalovaných aplikací, zadní část přitahuje otisky

Recenze na mobilizujeme.cz – bez hodnocení

Asus Zenfone 3 je parádní smartphone, který se mi moc dobře používal. Podobně jako ostatní chytré telefony této třídy má ovšem jeden hlavní problém, a tím je Honor 8. Obě zařízení mají podobně kvalitní zpracování, nicméně po funkční stránce Asus proti svému čínskému konkurentovi získává body pouze připojením s technologií MIMO. Naproti tomu Honor poskytuje in-house řešení s rychlejší RAMkou, lepší kamery i vychytanějšími detaily.

Klady: Skvělá výdrž baterie, personalizovatelnost, pohledný design, výborné zpracování

Zápory: Občas pomalý fotoaparát, přeplácaný operační systém

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Petra (11. 1. 2018 08:01)

Notifikační dioda bliká jen chvíli, ikdyž nepřečtete zprávu, zachvíli přestane, to ji tam teda nemuseli dávat.

Odpovědět
Uživatel
robo (19. 2. 2017 07:02)

Uvažujem o Asuse zen3 ale odraďuje ma bežný "čínsky šum" na fotkách pri zväčšení. Samsung Gal S4 mi to nerobil, údajne to robia teraz všetky čínske telefony. https://www.youtube.com/watch?v=ApMZeiMCYn4 pozrite 2:58 minutu Inak je to nádherná mašinka. No ak mobil z dobrým fotením bez chybyčiek, tak o stovku, dve € pridať ... (SG 7 duos) ďakujem Peter za recenziu

Odpovědět
Uživatel
Faks (18. 1. 2017 22:01)

Pěkné balení a i sluchátka jsou tu, což je pro mě jako jen občasného posluchače významný bonus. Krom poslouchání a telefonování také rád fotím, což Zenfone zvládá na jedničku. Navíc má u mě i velké plus za skvěle odladěné prostředí, které se neseká, s čímž jsem měl u konkurenčního Huawei problém.

Odpovědět
Uživatel
Radek (12. 1. 2017 11:01)

Nedávno jsem náhodou narazil na tuhle recenzi a na základě ní telefon koupil a musím říct, že je telefon opravdu skvělý ! Výkonný, krásně odladěný, baterie opravdu 2 dny úplně na pána a asi nejvíc mě na tom dostal krásný FHD displej, kde oproti například konkurentnímu Samsungu je tenhle displex úplně jinde :)

Odpovědět
Uživatel
Honza (12. 1. 2017 11:01)

Příjde mi, že v záporech jsou takové nepodstatné mínusy, které jsou zanedbatelné. Telefon vypadá fakt dobře a koncem měsíce plánuji jeho koupi. Jinak telefon co tak koukám, tak dostává samá kladná hodnocení.

Odpovědět
Uživatel
Marek Hradecký (28. 12. 2016 19:12)

Telefon za svou cenu nabízí skvělou výbavu a nadstandartní výkon. Rychlo nabíjení, skvělý fotoaparát, odladěné prostředí, vélké úložiště, výdrž náročný den na jedno nabití. To vše vám tento telefon za skvělou cenu dokáže nabídnout :)

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář