Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Vysavače

Recenze tyčového vysavače Black & Decker BHFEV182B

18. 12. 2020 aktualizováno

Recenze tyčového vysavače Black & Decker BHFEV182

Pravidelný úklid naší domácnosti je velmi důležitý. Každá správná hospodyňka dobře ví, že se bez vysavače neobejde. Dnes jsme vyzkoušeli tyčový vysavač Black & Decker BHFEV182B, jehož cena startuje na 3 700 Kč. Kromě psaných dojmů nechybí ukázka vysávání.

Obsah balení

Uvnitř krabice se nachází vysavač Black & Decker BHFEV182B, hubice na podlahu, nástavec na štěrbiny, příchytka pro uložení příslušenství a základna s možností upevnění na zeď. Součástí balení není baterie a nabíječka (i když je na obrázku, pozn. red.), kterou si lze dokoupit zvlášť nebo se dá použít z jiného kompatibilního zařízení Black & Decker. Nechybí návod v českém jazyce.

test Black & Decker BHFEV182 – obsah balení

Design a zpracování

Testovaný model patří mezi vysoce komfortní domácí spotřebiče. Hmotnost se pohybuje kolem příznivých 3,1 kg, díky kvalitnímu vyvážení a pojezdovým kolečkům se s vysavačem Black & Decker BHFEV182B pracuje velmi dobře a nenáročně. Vysávat zvládnou bez potíží i starší lidé.

test vysavače Black & Decker BHFEV182

Designové zpracování testovaného modelu působí hezky na pohled. Vysavač kombinuje oranžové prvky s černou a šedou barvou. Podobně jako sesterský model Black & Decker BHFEV362D nemohu vůči jeho vizáži cokoliv namítat.

Jak jsem poznamenal výše, práce s recenzovaným modelem BHFEV182B je skutečně nenáročná. V případě použití velké hubice na podlahu jsou perfektní pojezdová kolečka, o něž se vysavač opírá a na která přenáší svoji hmotnost. Při vysávání stačí mít ruku volně nataženou a není třeba žádné síly nebo námahy. Hlavní hubice dále disponuje otočným kloubem, s nímž se vyhnete všem překážkám v domácnosti. Otáčením zápěstí vysavač „poslouchá na slovo“ a jede přesně tam, kam je potřeba.

Testované zařízení Black & Decker BHFEV182B můžete využívat jako klasický tyčový vysavač, případně jako kompaktnější ruční vysavač. Stačí vyměnit dlouhou trubici za hubici na podlahu nebo nástavec na štěrbiny. Výměna trvá pouhý zlomek času. Zacvakávací mechanismus není složitý. Dokonale vysajete nejenom podlahu a koberce, ale také hůře dostupná místa typu parapety, škvíry za skříní, prostory kolem květináčů, za topením a další místa.

Vysavač Black & Decker se drží pomocí madla. Stisknutím příslušného tlačítka začnete okamžitě vysávat. Kousek vedle tlačítka pro zapínání se nachází posuvný regulátor výkonu (3 rychlosti) a tlačítko pro zapínání turbo kartáče, který využijete hlavně pro vysávání koberců. Po zapnutí této speciální funkce se automaticky rozsvítí bílé LED diody. Prostor se účelně prosvětlí a vysávání je skutečně efektivní. Jednoduše proto, že vám neunikne ani smítko.

test Black & Decker BHFEV182

Horní část ukrývá také indikátor stavu nabití baterie a zaplnění prachové nádoby. Jakmile se filtry zaplní, automaticky se rozsvítí příslušná červená kontrola. Zbývající kapacita baterie je indikována 3 políčky na displeji. Perfektní věc, díky níž si nemusíte pamatovat zbývající kapacitu. Jakmile se blíží vybití, po ukončení vysávání dáte baterii do nabíječky. Nikdy se vám nemůže stát, že začnete vysávat a akumulátor se po první minutě vybije.

Vysávaný prach a nečistoty se shromažďují do nádoby na prach s kapacitou 650 ml. Prachová nádobka je průhledná, takže máte neustálý vizuální přehled nad její naplněností. Nádobu lze jednoduchým pohybem z těla vysavače vyjmout. Mechanismus je dobře vymyšlený natolik, že zásobník lze snadno vyjmout, ale na druhou stranu se nestane, že by měl z vysavače tendence se samovolně odpojovat. Přítomná dvířka na spodní straně umožňují rychlé vyprázdnění obsahu – stačí zmáčknout tlačítko a nečistoty se vysypou.

Do zadní části vysavače Black & Decker BHFEV182B se zasunuje baterie, spodní část (pod madlem) byla opatřena nabíjecími piny. Akumulátor tak nemusíte z vysavače vůbec sundávat. Jednoduše připojíte nabíječku a baterie se začne dobíjet.

Recenzovaný model mne zaujal jak po stránce designové, tak po stránce uklízecí. Díky rychlé výměně nástavců lze tento spotřebič využít pro celou řadu domácích prací. Vlastní aku pohon umožňuje úklid interiéru automobilu nebo vzdálenějších míst. Oceňuji také možnosti skladování. Vysavač není problém opřít o zeď, do rohu, nebo jej rozebrat a uschovat do skříně.

Kvalita vysávání

Black & Decker BHFEV182B se za své uklízecí výsledky rozhodně stydět nemusí. Bezvadně si poradí se všemi nečistotami, které v běžných domácností vznikají. Hravě vysaje prach, kousky jídla, rýži, cukr, chlupy, vlasy, hlínu z bot a menší kamínky za vstupními dveřmi… V době vánoční jsem vyzkoušel také úklid kolem adventního věnce, kde vysál jehličí do posledního kousku.

Pro vysávání jsou připraveny 3 stupně výkonu. Na většinu nečistot bohatě vystačil první stupeň, druhý a třetí (tedy výkonnější) jsem využíval při vysávání koberců v obývacím pokoji a ložnici. Jako vysoce efektivní se předvedl přítomný turbo kartáč, který svojí rotací dokáže z koberce „vytáhnout“ i menší smítka a nečistoty. Po vysátí působí koberec svěže a čistě. Turbo kartáč ovšem nemusíte využívat vždy. Pokud vám stačí běžný výkon, jednoduše tuto funkci nezapnete.

Kromě klasické podlahy (lino, parkety, aj.) a koberců vysajete pomocí přítomného nástavce na štěrbiny i těžko dostupné rohy a užší místa, například kolem klimatizace, za televizí a tak dále. Nikdo vám nebrání vysávat jak podlahy, tak rohy stropu, či výše situovaná místa jako jsou žaluzie a pracovní stůl. Ostatně testovaný vysavač má výkonu na rozdávání. Přesněji dosahuje až 40 wattů.

Výdrž baterie

Recenzovaný vysavač Black & Decker pohání 18V Li-ion baterie s kapacitou 2,0 Ah. Jak jsem avizoval v úvodu, akumulátor v základním balení není. Pokud už nějaký stroj od Black & Decker máte, je dost pravděpodobné, že budete moci použít baterii i do tohoto vysavače.

Výdrž mile překvapila. Při využívání nejnižšího stupně výkonu není problém vysát i rodinný dům. Výdrž se logicky snižuje se vzrůstajícími nároky na výkon. I při využívání turbo kartáče jsem však bez problémů vysál byt o velikosti přibližně 60 m2. Výrobce uvádí výdrž 58 minut, s čímž souhlasím.

test vysavače Black & Decker BHFEV182

Pokud už dojde k vybití baterie, stačí sáhnout po nabíječce. Doba nabíjení se pohybuje kolem 1 hodiny. Ještě jednou připomínám, že o zbývající kapacitě baterie vás neustále informuje displej v blízkosti madla. Máte tak stálý přehled o tom, jak dlouho můžete ještě pracovat.

Čištění a údržba

Black & Decker BHFEV182B má prachovou nádobku o objemu 650 ml. V případě potřeby stačí zmáčknout tlačítko a dvířka se rychle otevřou. Tímto způsobem zbavíte nádobu většiny nečistot aniž byste přišli do kontaktu s prachem a jinou špínou. Kapacita 650 ml se v praxi osvědčila. Větší objem není třeba.

Prachová nádoba se skládá z většího filtru pro hrubší nečistoty a menšího vnitřního filtru, který zachytává jemnější prachové částečky. Ten můžete z nádoby vyjmout a vyčistit. Zbylé části se opláchnou vodou a jsou jako nové.

Samotný vysavač si neklade žádné výraznější nároky na údržbu. Povrch stačí otřít hadříkem, čas od času je žádoucí omýt používané hubice a kartáč. Testovaný model je prakticky bezúdržbový a připraven kdykoliv začít vysávat.

Závěrečné hodnocení

Black & Decker BHFEV182B splnil mé očekávání na výbornou. Za slušnou cenu získáte do své domácnosti efektivní vysavač, který si dobře poradí s běžným úklidem podlah a koberců. Díky možnosti rozložení vysajete i hůře dostupná místa. V jednom modelu se totiž ukrývá tyčový a ruční vysavač.

Klady
  • Hezké zpracování
  • Slušný výkon
  • Perfektní kvalita úklidu
  • Účinná filtrace + snadná údržba filtrů
  • Tyčový i ruční vysavač (2v1)
  • Slušná výdrž baterie + rychlé nabíjení
  • Vysavač vhodný i pro úklid auta
Zápory
  • Pouze suché vysávání (výhodou je lepší filtrace)
  • Balení neobsahuje baterii

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (20 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář