Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze tyčového vysavače Black & Decker BHFEV182CP

21. 1. 2021 aktualizováno

Recenze a test vysavače Black & Decker BHFEV182CP

Aktuálně jsem měl možnost otestovat tyčový vysavač Black & Decker BHFEV182CP, který je vhodný pro vysávání prachu, různých nečistot v domácnosti, chlupů zvířat a obecně náročnější úklidové práce. Cena vysavače startuje na 4 000 Kč. Jak při úklidu obstál se dozvíte v podrobné recenzi.

Obsah balení

Pokud si zařízení koupíte, v balení najdete tyčový vysavač Black & Decker BHFEV182CP, držák na zeď, nabíječku, výsuvný výměnný akumulátor 18 V, prodlužovací trubici, podlahovou hlavici s turbo kartáčem, štěrbinovou hubici, kartáčovou hubici na čalounění a příchytku pro uložení příslušenství.

Součástí základního balení je také návod v českém jazyce, kde se dočtete základní informace o vysavači Black & Decker.

vysavač Black & Decker BHFEV182CP – obsah balení

Design a zpracování

Recenzovaný akumulátorový vysavač Black & Decker BHFEV182CP se může pyšnit nízkou hmotností 3,1 kilogramů. Taková hodnota se v této kategorii jen tak nevidí. Kompaktní konstrukce je navíc ergonomická a působí velmi elegantním dojmem. Může za to určitě krásná fialová barva, která vysavač nepřehlédnutelně zdobí.

test tyčového vysavače Black & Decker BHFEV182CP

Nízká hmotnost a praktická rukojeť se společně podílí na perfektním ovládání. Vysávání je s tímto zařízením opravdu jednoduché a nenáročné: zvládne je i 4leté dítě. To je výrazný benefit, jenž ocení například starší lidé nebo křehké hospodyňky.

Co se mi na vysavači líbí nejvíce je otočný kloub, kterým je opatřena podlahová hlavice s turbo kartáčem. Kloub spolupracuje se dvěma otočnými kolečky, jež se pohybují po vysávaném povrchu. Práce je tak nenáročná a zábavná. Možnosti kloubu dovolí plynulé vysávání pod stolem, mezi židlemi, pod pracovním stolem a obecně všude, kde je potřeba se vyhýbat překážkám. Skvělé vyvážení a přenos hmotnosti na zmíněná kolečka zaručuje nenáročnou manipulaci.  Ani po delším vysávání mne nebolely ruce.

Konstrukce však kromě výborné uživatelské přívětivosti umožňuje variabilní využití. Přesněji řečeno můžeme tyčový vysavač pomocí několika rychlých kroků proměnit na výkonný ruční vysavač. Jednotlivé díly jsou na sebe nasazeny pomocí jednoduchého zacvakávacího mechanismu. Stačí zamáčknout příslušné tlačítko a nepotřebný díl nahradit třeba štěrbinovým kartáčem.

Tato schopnost nám rozšiřuje uklízecí možnosti. Black & Decker BHFEV182CP jsem proto používal jak v domácnosti, tak při úklidu interiéru automobilu. Ruční vysavač však najde své využití i při úklidu jídelního stolu (drobky, zbytky jídla), předsíně (hlína, kamínky z obuvi), topení, parapetů, postele a dalších míst. A vězte, že jakmile si na úklid bez kabeláže jednou zvyknete, už se nikdy nebudete chtít vracet ke klasickému vysavači.

test tyčového vysavače Black & Decker BHFEV182CP

Pokud nad koupí testovaného modelu BHFEV182CP uvažujete, určitě vás budou zajímat části, ze kterých se skládá. Hlavní jednotku představuje motor s šikovnou tyčovou rukojetí. Na horní straně rukojeti je na dosah palce hlavní vypínač a regulátor výkonu (3 úrovně). Kousek níž je situováno speciální tlačítko pro zapnutí rotačního kartáče. Po jeho zmáčknutí se automaticky roztočí kartáč a rozsvítí se LED osvětlení pro lepší viditelnost nečistot na podlaze. Pod tlačítkem pro zapínání rotační funkce je umístěn indikátor stavu baterie. Při práci jasně vidíte, kolik energie 2,0Ah baterii ještě zbývá. To stejné platí při nabíjení.

Při používání vysavače jsem ocenil průhlednou nádobu na nečistoty. Díky tomu jsem měl vždy přehled o jejím naplnění. Člověk až žasne, kolik prachu a nečistot se může v bytě během několika málo dní nashromáždit. Pokračujme ale v popisu. K hlavní jednotce je připevněna snímatelná nádoba na nečistoty (650 ml), kterou lze jednoduchým pohybem od vysavače odejmout. Vyprázdnění obsahu nádobky je hygienické a rychlé. Po zmáčknutí tlačítka na nádobě se otevřou dvířka a nečistoty vypadnou do odpadkového koše.

Pod rukojetí se nachází mechanismus pro vkládání akumulátoru. Baterii jednoduchým způsobem ke konstrukci zacvaknete, pro její vyjmutí stačí zmáčknout tlačítko a baterii vysunout. Při používání se mi nikdy nestalo, že by se samovolně uvolnila. Spodní část vysavače je potom opatřena portem pro nabíjení. Akumulátor tedy není ani nutné z konstrukce vyjmout, k vysavači můžete připojit rovnou nabíječku. Indikátor stavu nabití vás informuje o průběhu nabíjení.

Za perfektní dále považuji možnosti skladování. Recenzovaný model Black & Decker BHFEV182CP jsem po úklidu opřel do rohu pracovny. Nikdo vám však nebrání vysavač opřít o zeď, položit na zem, případně konstrukci rozložit na díly a vysavač uschovat do skříně. Snadno jej můžete převést i na chalupu, na ryby a tak dále. Tohle je obrovský benefit, který dané zařízení posouvá mezi praktické uklízecí aku náčiní.

Kvalita vysávání

Pozorný čtenář už jistě ví, že úklid nedělá testovanému vysavači BHFEV182CP žádný problém. A skutečně, skvěle si poradil se všemi nástrahami domácnosti, jako je prach, smetí, drobky jídla, kamínky, hlína, dlouhé vlasy a chlupy.

test tyčového vysavače Black & Decker BHFEV182CP

Jako velmi praktická se ukázala podlahová hlavice s turbo kartáčem. Turbo kartáč se točí vysokou rychlostí, dokáže dobře vyčesat z koberců nečistoty a zefektivnit tak vysávání. Odstranění navinutých vlasů je snadné díky nízkému profilu. Přítomné osvětlení potom přispívá k „odhalení“ smetí na podlaze. Turbo kartáč mohu zároveň doporučit pro vysávání koberců, kde svým výkonem skutečně exceloval. Jenom doplním, že turbo kartáč můžete, ale nemusíte, při vysávání používat.

Kartáčová hubice na čalounění se zase osvědčila při úklidu sedačky, na hůře dostupná místa přišla na řadu štěrbinová trubice. Vysát prostor v rozích, za televizí,  za monitorem, v knihovně nebo šatně nebyl problém. Na tato místa jsem si vysavač vždy přeměnil na ruční verzi, která byla kompaktnější a umožnila mi lepší manipulaci ve stísněném prostoru. Stejný postup doporučuji i vám.

tyčový vysavač Black & Decker BHFEV182CP

Sací výkon se pohybuje mezi 8-34 AW. Že vás Black & Decker BHFEV182CP nebude limitovat svým výkonem dokládají uklízecí zkušenosti výše.

Náš tip

Pokud nemáte doma domácí mazlíčky, doporučujeme model vysavače Black & Decker BHFEV182C s štětinovým turbokartáčem.

Výdrž baterie

Během používání mne baterie nelimitovala. Testovaný typ Black & Decker BHFEV182CP má výsuvný výměnný akumulátor Li-Ion s kapacitou 2,0 Ah (napětí 18 V). Celková energie akumulátoru činí 36 Wh. Použitý Li-Ion akumulátor vydrží nabitý přes 80 % své kapacity až po dobu 90 dní, i když po tuto dobu nebyl vysavač vůbec používán.

Doba chodu závisí na způsobu používání a zvoleném výkonu. Baterie vydrží logicky delší dobu v případě kdy bude zvolen nejnižší výkon a turbo kartáč zůstane nečinný. Doba provozu se naopak výrazně sníží při třetím (nejvyšším) stupni výkonu a se zapnutým turbo kartáčem. Doba používání se však může vyšplhat k až 58 minutám.

Přibalená nabíječka s nabíjecím proudem 400 mA dobije akumulátor o kapacitě 2,0 Ah z úplného vybití na maximální kapacitu za přibližně 4–5 hodin.

Čištění a údržba

Jako vysoce praktický se předvedl zásobník na nečistoty. Objem 650 ml je naprosto dostatečný. Pochvalu si zaslouží i rychlé vyjmutí nádobky z vysavače, to stejné platí o vyprázdnění. Po stisknutí tlačítka se vyklopí dvířka a nečistoty se vysypou do koše. Problematičtější nečistoty typu vlasy se na filtru někdy zachytí: tuto skutečnost však nelze brát jako nedokonalost testovaného zařízení, nýbrž jako prostý fyzikální fakt.

Prachová nádoba se skládá ze 3stupňové filtrace. Její součástí je omyvatelný prachový filtr z netkané textilie, cyklónové víření se pak postará o vyšší výkon. Po rozebrání lze nádobku opláchnout vodou. Znovu vzpomeňme na průhlednost nádoby, díky čemuž máte neustálý přehled nad stavem naplněnosti. Čištění filtru je jednoduché a rychlé.

Minimální námahu představuje také údržba vysavače Black & Decker. Stroj byl vyroben tak, aby vyžadoval minimální nároky na čištění. Kromě otření povrchu od prachu a očištění nečistot na turbo kartáči a příslušenství není třeba nic dalšího řešit. Samozřejmě vyjma prachové nádoby, která si pravidelnou péči logicky žádá.

Závěrečné hodnocení

Akumulátorový vysavač Black & Decker BHFEV182CP dopadl v našem testu skvěle. Pochvalu si zaslouží vysoký výkon, který je účinný na všechny typy podlah a nečistot v domácnosti. Díky variabilní konstrukci lze tyčový vysavač jednoduše rozložit na kompaktní ruční vysavač, jehož služby oceníte zejména při úklidu hůře dostupných míst, včetně interiéru automobilu. Přítomná baterie totiž dovolí používat zařízení kdekoli se vám zamane. Také design považuji za atraktivní. Fialová barva spotřebiči prostě sluší!

Klady
  • Atraktivní design
  • Vysoký sací výkon
  • Špičková kvalita úklidu podlah a koberců
  • Doporučujeme majitelům domácích zvířat
  • Účinná filtrace + snadné čištění filtrů
  • Bohaté příslušenství
  • Tyčový i ruční vysavač (2v1)
  • Vhodný i pro úklid auta
Zápory
  • Pouze suché vysávání (výhodou je účinnější filtrace)

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář