Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze cyklovozíku Croozer XLC Mono s odpružením DOGY

4. 12. 2020 aktualizováno

Pokud berete sport a výlety jako nepostradatelnou součást vašeho života, jistě se jich nebudete chtít vzdát ani až se vaše rodina rozšíří o nové členy. Navíc je to skvělý způsob, jak malé děti učit, že pohyb je běžnou součástí života.

Po narození naší dcery jsme se tedy potýkali s otázkou, jak se nejlépe vybavit, abychom si mohli nadále užívat společný čas na výletech. Základem byl sportovní kočárek, který jsme chtěli doplnit o cyklovozík na letní výlety.

Naše hlavní očekávání od cyklovozíku byla bezpečnost a pohodlnost pro dítě, dále kvalitní odpružení, protože často jezdíme po lesních či zpevněných cestách, a v neposlední řadě cena, hmotnost a ovladatelnost vozíku, abychom vůbec někam dojeli 😉. Vybrali jsme vozík Croozer XLC Mono s odpružením DOGY od firmy Odpruzeni.cz.

Design

Vozík Croozer XLC Mono je jeden z prostorově větších vozíků. To znamená, že dítko má ve vozíku dostatek místa na své oblíbené hračky, zimní fusak či další nezbytnosti. U kojenců oceníte, že do vozíku lze při patřičném stažení popruhy umístit autosedačku „vajíčko“, nemusíte tedy pořizovat miminkovník, který nám osobně připadal pro dítě velmi nekomfortní (v době nákupu byl k dispozici pouze miminkovník Weber – ostatní nemohu posoudit).

Pro zkoušku jsme zkusili chvíli jet ve vozíku i s 5letým dítětem, a i pro něj bylo ve vozíku stále dostatek prostoru a jízdu hodnotil jako pohodovou 😊. Tady cyklovozík Croozer tedy obstál.

Stejně tak zavazadlový prostor je dostatečně velký pro všechny nezbytnosti, které s sebou na výlet chcete vzít, včetně kapsy na nezbytnosti, které potřebujete mít rychle po ruce.

Výtka ke komfortu dítěte je nemožnost polohovat sedačku a nutnost řešit opírání hlavy po usnutí.

S velikostí kočárku za kolo souvisí i jeho šířka 118 cm, která může být překážkou u domácností s výtahem či menšími vstupními dveřmi. Samozřejmě to případně lze řešit rozkládáním.

Na přední části je umístěna „protihmyzová“ síťka a přes ní ještě clona proti dešti, které lze použít buď společně, samostatně nebo vůbec například při chůzi či běhu, kdy nehrozí odlétávání nečistot od zadního trekingového kola.

 test cyklovozíku Croozer XLC Mono s odpružením DOGY

Za nevýhodu považuji nemožnost bočního větrání, což může být problém ve chvíli, kdy s dítkem chcete jet po dešti v terénu v horkém letním dni a kvůli odlétávajícímu bahnu nemůžete použít přední větrání, v jiných situacích si myslím, že přední (+ eventuálně zadní) větrání je dostačující.

Další mírnou nevýhodou je nepřítomnost slunečních clon v základním provedením. Clony jde dokoupit například u firmy Odruzeni.cz. Ovládání není úplně nejsnadnější, ale svůj účel splní.

Bezpečnost

Toto byl hlavní parametr našeho výběru. Ačkoli se mi esteticky více zamlouvají vozíky řady Thule, v jejich recenzích se vcelku často popisuje menší stabilita a vyšší riziko převrhnutí vozíku v zatáčkách. U našeho vozíku jsem se vzhledem k jeho větší šířce převrhnutí nebála. Celková konstrukce také působí bezpečně.

Recenze cyklovozíku Croozer XLC Mono s odpružením DOGY

Způsob zapojení za kolo

Součástí cyklovozíku je oranžová bezpečností vlaječka. Vozík za kolo disponuje i reflexními prvky. Připojení ke kolu či joggingovému kolečku je pojištěno magnetickými závlačkami.

Manipulace

Při jízdě na kole si velmi rychle zvyknete na fakt, že za sebou vezete cyklovozík. Zatáčení je snadné, trochu horší je zvyknout si na šířku a délku cyklovozíku a stále si je uvědomovat. Při jízdě po rovině a z kopce o vozíku téměř nevíte, do kopce vaši fyzičku rozhodně prověří. K hmotnosti vozíku, která je 13,3 kg si připočtěte hmotnost dítěte a celého nákladu. V porovnání s dalšími typy cyklovozíků patří tento model mezi nejlehčí varianty.

Recenze cyklovozíku Croozer XLC Mono s odpružením DOGY

Všechny potřeby pro miminko se vejdou pohodlně do zavazadlového prostoru.

Při chůzi s cyklovozíkem také nebyly problémy. Při běhu a jízdě na kolečkových bruslích však je manipulace s vozíkem náročná. Velmi obtížně zatáčí, musela jsem ho opakovaně mírně nadzvedávat, což činilo běh i jízdu na kolečkových bruslích trhanou a nepříjemnou. Náš kočárek Thule Urban Glide 2 je v porovnání s cyklovozíkem Formule 1. Lyžařský set nemáme, nemohu tedy tuto disciplínu soudit, ale osobně si myslím, že náklad s dítětem a základním vybavením bych za sebou stejně neuvezla.

Další možností je jízda s plastovým kočárkovým kolečkem pro výměnu při cyklovýletu, kde se chcete projít. Kolečko je uzpůsobeno nekomplikovanému terénu a je určeno spíše pro základní přesuny, na které je dostačující. Na delší výlety bych ho ale nedoporučovala. Výhodou je, že díky malé velikosti se vejde do kapsy zadního zavazadlového prostoru.

Jízdní vlastnosti

Cyklovozík a především kvalitní odpružení DOGY se nám velmi osvědčilo při jízdě v terénu, kde zvládl prakticky všechny cesty, kterým jsme ho podrobili. Jehličí, kořeny, mělké kaluže, vše přejel bez úhony, maximálně byl pocákaný bahnem, které šlo snadno otřít vlhkým hadrem. Naše dítko se však při všech nerovnostech terénu ve vozíku jen příjemně pohupovalo bez nežádoucích otřesů a obvykle rychle po vyjetí usnulo. Žádný vozík v základním provedení takové odpružení neposkytuje.

Cena

Cena cyklovozíku včetně odpružení je nyní 13 990 Kč (odpruzeni.cz), což je mezi cenami cyklovozíků obecně nižší kategorie. Pokud byste chtěli levnější variantu, jistě je možné vozík pořídit „z druhé ruky“. Mezi novými vozíky však těžko budete hledat cenově a zároveň kvalitou srovnatelnou variantu.

Finální cena se samozřejmě ještě odvíjí od doplňků, které přikoupíte, jako jsou kotoučové brzdy, joggingové kolo, sluneční clony a podobně.

Při použití odpružení DOGY je nutné demontovat parkovací brzdu, kterou je možné nahradit parkovací brzdou DOGY nebo zvolit kotoučové brzdy. Při zvolení kotoučových brzd je následně o něco složitější sundávání zadních koleček, například při přesunu autem, celkově pak trvá o 2-3 minuty déle.

Závěrečné hodnocení

S cyklovozíkem Croozer XLC mono jsme spokojeni, splňuje naše očekávání. Největší problém z mého pohledu je obtížnější ovladatelnost při běhu a inline bruslení. Naopak největší výhodou je pohodlí a bezpečí dítěte i při jízdě v obtížnějším terénu.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (4 hlasy)

Autor recenze

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář