Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Drony

Recenze dronu DJI Phantom 3 Standard

29. 4. 2018 aktualizováno

Dron v současné době patří mezi populární elektronické mašiny. A nemusí být využíván pouze pro zábavu, ale také například ke sportovnímu létání nebo k profesionálnímu natáčení.

V rámci pečlivého testování jsme okusili jeden z nejznámějších a nejpopulárnějších dronů dnešní doby, kterému se přezdívá DJI Phantom 3 Standard – DJI0326 a jehož cena se pohybuje kolem 13 000 Kč (04/18). Pojďme se podívat, jak nás tenhle létající drobek zaujal.

Obsah balení

V balení se nachází dron Phantome 3 Standard, tříosý závěs2.7K kamerou (s krytem na čočku a plastovým držákem ke stabilizaci), vysílačka a akumulátor o kapacitě 4 480 mAh.

Uvnitř krabice dále najdete sadu vrtulí a síťovou nabíječku pro baterii a vysílač. Opomenout nesmíme ani český manuál, který mnozí začátečníci jistě uvítají. Je rovněž nutno dodat, že krabice není ani kufr, ani batoh. Na pohodlné přenášení tedy není zrovna ideální.

Design a zpracování – 8,5/10

Firma DJI si zakládá na moderním bílém designu, což platí také u recenzovaného dronu. S výškou 20 cm, šířkou 29 cm (bez vrtulí) a hmotností 1 216 gramů (včetně akumulátoru) patří ke středně velkým a lehkým dronům. Stroj má snadno vyjmutelné vrtule, ovšem kamera jde demontovat o dost složitěji, protože je nutné odpojit gimbal. Odstranit ji ale uživatelsky lze, což je důležitější.

Z designového hlediska je model Phantom 3 Standard povedený. Na bílém kabátku je k vidění podsvícení, které pilota informuje, jakým směrem je dron natočen (předek je zelený, záda oranžová) a zda je připraven k letu. K tomu všemu si můžete ještě přičíst 2.7K kamerku o maximálním rozlišení 2 704 × 1 520 pixelů.

A pokud by vám snad základní podoba dronu nestačila, v balení se ještě nachází barevné samolepící pásky, které můžete bez problému aplikovat a stroji dodat de facto unikátní podobu. Na akumulátoru se mimo hlavního konektoru dále nachází i čtveřice zelných diod, které nám říkají, v jakém je baterie vlastně stavu. Jediným pohledem tak zjistíte, zdali je plná síly nebo se blíží její vybití.

Velmi zdařilá je i vysílačka, na které se nachází několik dalších diod, microUSB port pro nabíjení, joistickové ovládání pohybu, přepínače módů letu, zvedání kamery, anténa a držák na telefon. Na ovladači samozřejmě dohledáte zapínání.

Manipulace a ovládání – 8/10

Ovládání dronu je celkově velice příjemné a hlavně jednoduché. Tento létající stroj je tedy vhodný jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Létal jsem při rychlosti větru 20 metrů za sekundu a dron se ani nehnul. Jak již bylo zmíněno výše, pro bezpečnější, přehlednější a snazší ovládání je připojení vašeho telefonu pomocí aplikace od výrobců DJI faktická nutnost. Bez této aplikace ostatně ani nevyužijete maximální potenciál letounu, protože ovladač se zajímavými aplikacemi nespolupracuje.

Aplikace podporuje operační systém Android a iOS. Po nainstalování vám DJI Phantom 3 Standard nabízí hned tři letecké režimy. Nutno ovšem připomenout, že ani jeden z módů si nehlídá překážky, což známe například od mladšího bráchy Phantome 4.

  • A-režim –  Tato funkce nepodporuje technologii GPS. Model tedy využívá pouze barometrického čidla pro udržování výšky. Pokud je správně zapsán bod vzletu, dron se při ztrátě řídícího signálu vrátí na místo určení. Tahle varianta je vhodná pro hustě osídlená sídliště, kde hrozí problémy s GPS.
  • P-režim – Tento režim maximalizuje bezpečnost při létání a jeho využití je díky výběru ze dvou variant univerzální. P-GPS: GPS je nejlepší pro venkovní prostorné létání, nebo P-ATTI, kterou využijete za předpokladu, kdy není k dispozici GPS. V tomto případě model používá pro udržení polohy pouze barometrický výškoměr, takže je přesně stabilizována pouze výška.
  • F-režim – Tento režim je asi nejzábavnější, neboť s jeho pomocí lze dosáhnout nejlepších fotografických i natáčecích výsledků. Používá pět letových funkcí, které si nyní představíme. Course Lock (CL) – vhodná pro natáčení v místech, kde Phantoma nevidíte. Funkce CL se umí postarat o to, aby stroj přiletěl vždy k vám. Další funkcí je Follow My – ta je vhodná pro natáčení při jízdě na kole nebo podobných aktivitách. Bezpilotní letoun si vás zapamatuje a bude vás následovat. Mezi další funkce patří Home lock (HL), Bod zájmu (POI) a létání po zvolené dráze.

DJI Phantom 3 Standard - aplikace

V samotné aplikaci telefonu se dále nachází informace o výšce a vzdálenosti od vysílače a tři druhy map. V horní liště můžete pak vidět stav dronu a po rozkliknutí menu naleznete pokročilé nastavení, kde se nastavuje kalibrace kompasu (doporučujeme dělat před každým startem), nastavení místa vzletu a další vymoženosti.

V pravé části vyčtete informace o kameře, kde můžete přepínat mezi kamerou a fotoaparátem. Podle naších zkušeností bych doporučil létat v P-režimu, tedy alespoň do té doby, než se dokonale ztotožníte s ovládáním. Poté je určitě nejzajímavější zmíněný F-režim, s nímž dokážete vykouzlit záběry jako z filmu.

Výrobci se chlubí dosahem až 1 000 metrů, do výšky pak 500 metrů.  Tahle skutečně ovšem platí pouze v otevřeném terénu a bez statických překážek. V běžném terénu je dosah mnohem menší, tedy přibližně 500 metrů do dálky. Delší vzdálenost je sice možná, ale riskujete ztrátu signálu a zničení dronu. Wi-Fi připojení ovladače a telefonu totiž pracuje na klasické provozní frekvenci 2,4 GHz–2,483 GHz.

Baterie a doba nabíjení – 8/10

Létající dron DJI Phantom 3 Standard je napájen chytrým akumulátorem o kapacitě 4 480 mAh. Pokud kapacita baterie klesne pod vámi stanovenou hodnotu (defaultní nastavení je 30 %), dron se automaticky vrátí „domů“. Výrobci uvádějí maximální letovou dobu 25 minut, ovšem reálně se pohybuje okolo 15 minut.

Po této době vykazuje kapacita baterie přibližně zmíněných 30 %. To nám znovu dodává jistoty, že dron se hodí i pro natáčení různých akcí. Létají je zkrátka bezpečné a nehrozí náhlý pád. 

Budoucím uživatelům nedoporučujeme vyměňovat akumulátory hned po přistání, neboť by se dron mohl zbytečně přehřívat. Je to zkrátka elektrický stroj a po náročném výkonu si potřebuje alespoň chvilku odpočinout.

Napájení akumulátoru trvá zhruba 1 hodinu. Musíme také zmínit ovladač, který se dobijí klasickým microUSB kabelem přibližně stejnou dobu. Výrobci uvádějí výdrž ovladače 4 hodiny, což můžeme jenom potvrdit. V obou případech platí, že maximální nabití zjistíme kontrolou zelených LED diod.

Kvalita fotografií a videí – 8,5/10

Recenzovaný dron byl osazen Ultra HD kamerou, která se nachází pod tělem dronu, kde je zachycená tříosým záchytným systémem. Tento systém nemá chybu a funguje naprosto bezproblémově. Pro úplnost připišme technické parametry. Kamerka byla osazena 12 Mpx objektivem, který se chlubí pozorovacím úhlem 94°, ohnisková vzdálenost činí 20 mm a ISO 100-3 200 v případě videa, u fotografií od 100-1 600.

Fotografie v originálním rozlišení si můžete prohlédnout tady

Kamera se může pochlubit třemi kvalitami: UHD, FHD a HD. Maximální datový tok videa činí 40 MB/s. Záběry jsou velice kvalitní a detailní. Snad jediný zápor spatřuji v případě rychlého vzletu vzhůru, kdy se na záběrech objevují vrtule. Video podporuje dva typy souborů: MP4 a MOV. Vychválit musíme i perfektní kvalitu fotografií s maximálním rozlišením 12 megapixelů.

Kromě jiného máte možnost sáhnout po několika skvělých funkcích. K výběru se nabízí sériové snímání, bracketing a časosběrné focení. Nahrané záběry a snímky můžete získat buď přímo z kamery připojením microUSB kabelem, nebo vyjmutím SD karty, což je mnohem pohodlnější varianta. Použít pak lze SD kartu s maximální kapacitou 64 GB.

Alternativy k DJI Phantom 3 Standard

V podobné cenové kategorii je bezesporu největším konkurentem letoun od stejného výrobce. Řeč je o modelu DJI Spark Alpine White, který disponuje především 300 gramovou lehkostí a výbornou skladovatelností.

Další vhodnou alternativou může být TORUK AP10 od firmy AEE nebo Parrot Bebop2, kteří dokáží zaujmout ovládáním pomocí brýlí s virtuální realitou. A pokud snad nechcete za bezpilotní letoun utrácet velké tisíce, zkuste model JJRC H47 ELFIE+.

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělý

DJI Phantom 3 Standard patří mezi velmi povedené drony, který lehce předčí kdejakou létající konkurenci. Díky snadnému a intuitivnímu ovládání je vhodný pro začátečníky i pokročilé letce. Smířit se ale musí s horší skladovatelností.

Design a zpracování
8.5
Manipulace a ovládání
8
Baterie a nabíjení
8
Kvalita fotografií a videí
8.5
Klady
  • Hezký design
  • Slušná délka letu
  • Vlastní natáčení
  • Snadné ovládání
  • Letecká stabilita za větru
Zápory
  • Horší skladovatelnost
  • Pro všechny funkce nutná DJI aplikace
  • Vyšší pořizovací cena

Nejprodávanější drony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (5 hlasů)

Autor recenze

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář
Uživatel
Pavlík (komentář starší než rok)

Pěkná recenze. Děkuji. Hned jsem si ho koupil.

Odpovědět
Uživatel
Tibor Bobrik (komentář starší než rok)

Zdravím, chcel by som sa spýtať na vás názor, momentálne si chcem kúpiť môjho prvého lepšieho drona (ale nie moc drahého ?) a rozhodujem sa medzi dji phantom 3 a xiaomi mi 4k. Vy, ako skúsenejší, ktorý z nich by ste mi odporučili?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, dle mého názoru je pro začátečníka lepší varianta DJI Phantom 3.

Odpovědět
Uživatel
ldx (komentář starší než rok)

Pěkná recenze. Těším se na dobu, až bude možné létat i přes LTE, které je už zcela dostatečné (případně i EDGE jako nouzový režim) a nikoli jen WIFI. Problém zalétnutých dronů tím zcela zmizí a i mnoho dalších potíží...

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář