Během předloňského prosince jsme řádně otestovali chytrý náramek Xiaomi Mi Band 2, který se prokázal jako hezký a schopný fitness pomocník. Mezi zákazníky vzbudil velkou pozornost, a tak jsme se poněkud nepřekvapivě i letos dočkali jeho čerstvého následovníka Xiaomi Mi Band 3.
K testování jsme využili čínský e-shop GearBest, kde stojí kolem 40 dolarů. ovšem náramek se prodává také na domácí Heurece za srovnatelnou částku kolem 800 Kč. Naše balení obsahovalo černý pásek, ovšem není problém si zakoupit mnohem výraznější barevné varianty, mezi nimiž nechybí třeba zelená nebo růžová.
Obsah balení
Uvnitř miniaturní papírové krabičky dohledáte strojek Xiaomi Mi Band 3, pryžový pásek, USB-A kabel pro nabíjení a drobné psaní od výrobce. Nic dalšího k plnohodnotnému chodu náramku není potřeba.
Design a zpracování – 8,5/10
Podobně jako předloňský model, i ten letošní spadá do kategorie vysoce kompaktních zařízení. Hmotnost náramku představuje nějakých 20 gramů (11 gramů řemínek, 9 gramů strojek) a rozměrově se rozkládá na číslech 46,9 × 17,9 × 12 mm. Náramek tak není na ruce téměř cítit, což je v případě fitness pomocníka jedna z nejzásadnějších vlastností.
A skutečně, Mi Band 3 dobře sedí jak při běžném nošení, tak při sportovních aktivitách. Náramek tedy nebudete z ruky vůbec sundávat. A pokud byste tak přece jenom učinili, samotná procedura zabere jen malý okamžik. Upínací mechanismus řemínku je přesný a uživatelsky pohodlný. Nikdy se nám nestalo, že by se náramek svévolně rozepnul a upadl na zem.
Pryžový povrch řemínku je příjemný na dotyk a ani po intenzivní zátěži naší kůži nevadil. Zároveň si ceníme velkého množství děr, díky čemuž si náramek může na ruku připnout majitel skutečně širokého zápěstí, ale dokonce i dvouleté dítě, kterému z ruky jen tak nespadne. Pásek je dlouhý 21 centimetrů.
Strojek budete muset čas od času z řemínku vyjmout, neboť se nabíjení jednou za čas prostě nevyhnete. Není třeba se ale ničeho obávat, protože i tento proces patří mezi ty nenáročné. Samotný OLED displej se pyšní rozměrem 0,78″, který byl na své spodní části osazen tlačítkem „domů“. Obrazovka je jinak kompletně dotyková a umí pracovat se známými gesty, jaká používáme na mobilních telefonech nebo tabletech.
Spodní část strojku je mírně vystouplá. Takové zpracování má samozřejmě svůj konstrukční důvod, který představuje snímač. K jeho schopnostem se za malý okamžik dostaneme, nicméně nyní musíme vypíchnout jedno výrazné negativum. Zelený laser je totiž až moc viditelný a ostrý, přičemž jeho zář oslňuje i široké okolí.
Pokud jsme tedy měli náramek na ruce během noci, mnohokrát nás při spánku probudil. Ani přes opakované úsilí jsme si na tento nešvar nezvykli, a tak jsme nakonec většinou Mi Band z rukou před spaním raději odepnuli. Záleží ale samozřejmě na každém, jak tvrdě spí, na jaké ruce má řemínek připnut a jak těsně se dotýká kůže. Jsme nicméně přesvědčeni, že ona zář, která dokáže během noci osvítit polovinu ložnice, nebude po chuti vícero uživatelům.
Funkce – 9/10
Je třeba si uvědomit, že Xiaomi Mi Band 3 byl primárně konstruován jako fitness pomůcka. Takovou roli zvládá funkčně velmi dobře, tudíž se můžete radovat z přítomnosti počítadla spálených kalorií, ušlých a uběhnutých kroků, cyklistického výkonu a aktivity na běžeckém pásu. Něco navíc pak představují jednoduché stopky a monitor spánku.
Kromě těchto aktivit dokáže snímač monitorovat srdeční tep. Pokud je pro vás daný parametr důležitý, jistě oceníte možnost měření každou minutu. S trochou nadsázky tímto způsobem získáte slušný přehled o tom, jak na tom zdravotně vlastně jste.
Naměřené výsledky sice nemáme možnost porovnávat s kalibrovaným přístrojem, většina hodnot nicméně působila důvěryhodně. Náramek dále ukazuje čas, datum a aktuální den.
Mi Band 3 oplývá také vibracemi, které oceníte v případě notifikací. Náramek si rozumí například s Facebookem, upozorní na příchozí e-maily nebo SMS zprávy (lze číst). Vlastně si můžete zapnout notifikace k jakékoliv aplikaci, kterou máte ve svém smartphonu nainstalovanou. Trošku horší je ale samotné zobrazení jednotlivých informací.
V prvé řadě jsme dostali náramek v čínském jazyce, tudíž jsme rozuměli pouze číslicím, přičemž s diakritikou si vůbec neporadil. Namísto písmen s háčky se tak objevily otazníky. V současné době je však k mání neoficiální česká lokalizace, kterou si můžete nainstalovat pomocí tohoto funkčního manuálu. Ještě připišme, že Xiaomi náramek dokáže zobrazit aktuální počasí včetně předpovědí na další dva dny dopředu.
Naprostá většina úkonů se provádí skrze aplikaci Mi Fit, kterou si lze zdarma stáhnout na Google Play nebo App Store. K bezproblémovému užívání je potřeba buď Android 4.4+ nebo iOS 9.0+. Prostředí aplikace je jednoduché a snadno se vyzná i naprostý začátečník. Spárování telefonu a náramku je otázkou chvilky. Signál byl vždy stabilní a nebylo třeba nějakého restartu nebo opakované instalace.
Po vytvoření svého profilu můžete sledovat průběžné výsledky, úbytek váhy nebo kvalitu spánku. Brzy třeba zjistíte, že spíte lépe než 95 % ostatních uživatelů, vstáváte dříve než 60 % ostatních a tak dále. Pro milovníky statistik prostě úplná pecka!
Spárování probíhá skrze technologii Bluetooth 4.2, přičemž není nutné mít chytrý telefon neustále v blízkosti náramku. Jakmile se vrátíte z procházky domů, data se automaticky aktualizují. Večer si pak můžete prostudovat, jak jste se (ne)hýbali a celkově si vedli.
Velmi motivující jsou například i denní série, které vás nutí každý den něco dělat. Náramek tedy plní svoji roli po všech stránkách víc než dobře.
Displej a ovládání – 9/10
Ovládání a veškerý uživatelský servis provádíte na 0,78“ dotykovém OLED displeji. Xiaomi Mi Band 3 vlastní o něco větší panel než v případě staršího sourozence Mi Band 2, ovšem na první pohled není tato skutečnost nijak patrná.
Ovládání probíhá pomocí táhnutí doleva, doprava, nahoru a dolů. Podobně jako u telefonu si vybíráte jednotlivé parametry, mezi nimiž můžete plynule rolovat. Během okamžiku zjistíte ušlé kroky, spálené kalorie, srdeční frekvenci nebo procentuální stav baterie. Displej reagoval většinou bleskurychle a na nic negativního není potřeba upozorňovat. Obrazovka se oproti loňsku krapet vyboulila, což působí na pohled hezky.
Čitelnost po většinu dne a noci je skvělá, ovšem mezi největší problémy řadíme čitelnost na slunci. Během parních letních dní není na obrazovce prakticky nic vidět, což někdy způsobuje velké problémy a patřičný nekomfort. Stále si dobře pamatujeme, jak tímto nešvarem trpěl i předešlý model. Ani ten současný se tedy v ničem bohužel neliší.
Kvalita zobrazení je pro fitness náramek uspokojující. Neveliké rozlišení 128 × 80 pixelů pro ukázku čísel, černobílého textu a jednoduchých obrázků vystačí. Nízké rozlišení totiž logicky znamená dlouhou výdrž, což v případě Mi Band 3 platí dvojnásob.
Odolnost a výdrž – 8,5/10
Fitness náramek vlastní odolnostní certifikaci IP68, která garantuje odolnost vůči vodě a prachu. Mi Band 3 bez problémů zvládne koupel a nebude vám vadit ani při plavání nebo amatérském potápění (až do 50 metrů). S náramkem jsme řádili v domácích rybnících i moři, jehož slanost ustál na výbornou – řemínek byl stále jako nový. Ani při sprchování tedy nemusíte pomůcku sundávat.
Kapacita baterie se zastavila na 110 mAh, které se prokázaly jako ideální volba. Podle výrobce vám na plné nabití vydrží náramek rovných 20 dní. S takovým číslem souhlasíme, na druhou stranu hodně záleží, jakým způsobem budete fitness pomůcku používat.
Největší roli ve výdrži baterie hraje měřič srdečního tepnu. Jestliže nastavíte intenzitu snímání na minutovou periodu, náramek vydrží maximálně týden. A konec konců také zapnuté Bluetooth se na výdrži podílí. Běžnému uživateli ale vystačí měření tepu každých deset minut, čímž oné garantované výdrže skutečně docílíte.
Zařízení se nabíjí skrze specifické pinové konektory, tudíž je při cestování žádoucí mít dodávaný kabel s sebou. Alternativní způsob nabíjení není tudíž možný (třeba přes nabíječku telefonu), takže si dejte na případnou zapomnětlivost pozor. Doba nabíjení se pohybuje kolem dvou hodin.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Na stránce Heureka se na slušném hodnocení 90 % podílelo téměř šest desítek uživatelských recenzí. Většina názorů se shodla na pěkném designu, výdrži a voděodolnosti. Někteří ale nadávají na absenci GPS a špatné čitelnosti displeje na slunci.
Stránka TechAdvisor.co.uk náramek vychválila především s ohledem na cenu. Za vynikající označila aktivitu spánku a vestavěný snímač srdeční frekvence. Prohlédnou si můžete i recenzi na stránce TechRadar.com, kde se mezi klady objevila nízká cena a kompaktní zpracování.
Alternativy k Xiaomi Mi Band 3
Levnější alternativní útěchu najdete v modelu Huawei Color Band A2, který vás učaruje svým zpracováním, velkým displejem a spoustou funkcí. Jako dražší alternativu můžeme doporučit Huawei Band 2 Pro, jenž má veškeré kladné vlastnosti recenzovaného Xiaomi, ovšem s tím rozdílem, že jeho nositelé mohou využívat služeb GPS.
Další inspiraci načerpáte v článku s nejlepšími fitness náramky letošního roku, kde najdete spoustu kvalitních kousků.
Závěrečné hodnocení
Skvělý Xiaomi Mi Band 3 je skvělý fitness náramek, který můžeme doporučit všem sportovním nadšencům. Pohodlně se nosí a ovládá, nabízí snímání srdečního tepu a na jedno nabití vydrží dlouhou dobu. Škoda té nečitelnosti na slunci.
Diskuze a zkušenosti
Dobrý deň. Na iphone 7+ mi nezobrazuje notifikácie sms a whatsapp.
Dobrý den, to je divné, mělo by vše fungovat správně. 1) Máte staženou aktuální verzi aplikace Mi Fit? https://itunes.apple.com/us/app/mi-fit/id938688461?mt=8 2) Zkoušel jste náramek restartovat? 3) Zkoušel jste telefon restartovat? 4) Zkoušel jste odinstalovat a znovu nainstalovat aplikaci Mi Fit? 5) Máte povolené notifikace u těchto služeb, tedy SMS a Whatsapp?
Dobrý den,mám dotaz ohledně nošení náramku v těhotenství.Muzou těhotné nosit tento náramek? Děkuji za odpověď
Dobrý den, sice nejsem doktor, ale náramek vám ani vašemu dítěti škodit určitě nebude. Přenosové technologie fungují na stejném principu jako v případě telefonů.
osobně mám problém se snímačem tepu. Málokdy se chytne, během sportování každou chvíli vypadne a neměří. Jinak spokojenost, ale tohle mě zklamalo...
Dobrý den, jsou dvě možnosti: buď máte náramek špatně připnutý (třeba moc volně), nebo má váš přístroj závadu a tudíž bych volil reklamaci. Možná by i stálo za to restartovat systém. Osobně se mi snad ani nestalo, že by mi tep náramek nezměřil, vždy fungoval perfektně.