Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze grilu na dřevěné uhlí Napoleon PRO22K

26. 3. 2021 aktualizováno

Recenze a test grilu na dřevěné uhlí Napoleon PRO22K Náš tipTestado.cz

Dostal jsem příležitost vyzkoušet gril na dřevěné uhlí Napoleon PRO22K. Během testování se osvědčil na výbornou. Zaujal nás svojí konstrukční precizností, variabilním roštem s velkou plochou, možností grilování a uzení a spoustou dalších příjemností. Jak si gril Napoleon vedl prozradí naše recenze.

Obsah balení 

Gril Napoleon PRO22K se mi dostal do rukou už kompletně sestavený. Konstrukce je postavená na nožičkách se dvěma kolečky.

Po odklopení víka uvidíte masivní porcelánem smaltovaný litinový rošt a pod ním je ještě další rošt s uhelným difuzorem pro lepší využití tepla. Samozřejmě nechybí odnímatelný popelník, jehož pootočením regulujete přívod vzduchu k hořícímu uhlí. Spodní část ještě poskytuje velký úložný prostor.

Napoleon PRO22K - test grilu

Konstrukční zpracování 

Víko i dno grilu jsou smaltované. Na stříbrné části grilu byla použita odolná nerez ocel. Na čtyřech nohách je testovaný gril na dřevěné uhlí stabilní, přičemž díky dvěma velkým kolečkům se s ním snadno manipuluje na jakémkoliv terénu. Pokud chcete gril vynést třeba po schodech, ani tady není problém. Na každém boku má dvě pevná madla.

Akorát zvažte svoji sílu, celková hmotnost grilu Napoleon i s roštem činí 30 kg, rozměry hlásí proporce 72 × 59 × 103 cm. Zpracování bych shrnul asi takto: Napoleon PRO22K je vyroben opravdu kvalitně tak, aby něco vydržel, což je znát v každém detailu. Výška grilu je 103 cm, což znamená, že se ani vysoký chlap jako já nebude při grilování hrbit.

Rošt jsem již zmínil, ten je masivní. Navíc jej lze na každé straně odklopit. To je výborná vlastnost, jelikož díky tomu můžete grilovat tak dlouho, jak dlouho budete chtít. Stačí jednu stranu odklopit a dosypat žhavé uhlí. Pomocí uhelného difuzoru se teplo drží stejnoměrně po celém roštu. Ještě nesmím zapomenout, že rošt není problém umístit celkem do tří poloh vzdálenosti od žhavého uhlí či briket. Taková vychytávka vám do jisté míry dovolí regulovat rychlost opékání masa či zeleniny.

O odnímatelném popelníku jsme si již také povídali. Nyní se pověnujeme posledním dvěma důležitým součástem grilu, které nalezneme na odklopném víku. První je teploměr, s jehož pomocí budete mít snadný přehled o tom, jak rychle se vaše pokrmy opékají. A druhou součást představuje regulace odvodu teplého vzduchu z grilu. Tím ovlivníte jednak teplotu uvnitř grilu, nicméně obzvlášť se tato možnost hodí při uzení.

gril na dřevěné uhlí Napoleon PRO22K - test

Ke grilu na dřevěné uhlí Napoleon PRO22K si lze koupit řadu doplňků. Určitě je potřeba pořídit startér na dřevěné uhlí, ve kterém pohodlně roztopíte. Roztápět gril můžete i briketami. Mezi další zajímavé doplňky určitě patří veškeré příslušenství pro uzení. Pokud byste chtěli odkládací plochu pro kuchařské náčiní, je potřeba si pořídit gril rovnou se stolkem. Tato možnost vás vyjde na 12 490 Kč.

Kvalita grilování 

Co si budeme povídat, grilování na uhlí je radost a romantika zároveň. Rošt je masivní a zároveň dostatečně velký. Na velkém průměru (57 cm) zvládnete připravit porce pro 6–8 strávníků. Záleží zejména na tom, kolika masa, zeleniny a případně jiných příloh máte v plánu připravit.

Jak jsem již avizoval před malou chvílí, grilovat můžete klidně i několik hodin v kuse, jelikož roztopené uhlí není problém kdykoliv přisypat.

Na recenzovaném grilu Napoleon PRO22K lze grilovat vysoké steaky, drůbeží stehna, křídla, zeleninu, pečené brambory… Odvážnější se mohou pustit také do uzení.

Roztopení grilu chvíli trvá. Uhlí se vám rozžhne za nějakých 20 minut. Po jeho vysypání přesto doporučuji ještě tak 10 až 15 minut počkat, a hlavně dát rošt na nejnižší polohu, aby se pořádně prohřál. Pokud tento proces uspíšíte, může se stát, že se maso nedostatečně zatáhne a máte na problém zaděláno.

Jakmile byl gril Napoleon dostatečně roztopen, pokrmy se opékaly rovnoměrně. Ani jednou se mi nestalo, že by se na litinový rošt něco přichytávalo. Vzniklá kresba na mase pak očím doslova lahodí.

Kvalita grilování 

Určitě sledujte teplotu zobrazenou na teploměru. Jedině tak budete mít jistotu, že je gril dostatečně roztopený. Možná mu to chvilku trvá, ale o tom grilování na dřevěném uhlí či briketách přece je…

Údržba  

Čištění grilu na dřevěné uhlí značky Napoleon je snadné. Stačí vydrhnout mosazným kartáčem rošt a povrch čistícími přípravky omýt. Popel ze spáleného uhlí snadno sklepnete do popelníku, který pootočením vyjmete a vysypete.

Spodní část roštu stačí omýt vlhkým hadrem, popřípadě můžete použít také čistící přípravek. Po grilování nebývá nijak zvlášť mastný, takže vám celková údržba zabere jen chvilku. Jednoznačně doporučuji věnovat péči i spodní části víka grilu, jelikož i zde se usazují nečistoty, které by vám mohly zkazit dojem z dalšího grilování.

Krom roštu tedy údržba grilu zabere pár minut. Rošt si vzhledem ke své velikosti žádá více péče. Jeho omývání doporučuji na zahradě, jelikož do dřezu dostanete ⌀ 57 cm dost těžko.

Závěrečné hodnocení

Grilu Napoleon PRO22K nemám co vytknout. Jeho cena se nyní pohybuje kolem 8 990 Kč, což je vzhledem ke kvalitnímu zpracování téměř zadarmo. Manipulace je snadná a grilování dobrot samá radost. S trochou péče se můžete stát mistrem zahradních party. Jednoznačně TIP redakce Testado.cz!

Klady
  • Stabilní a bytelná konstrukce + velká kola
  • 3 polohy roštu
  • Velká grilovací plocha (lze odklopit)
  • Regulace přívodu vzduchu
  • Grilování a uzení
  • Zvládne vysoká masa, kuřata i zeleninu
  • Snadné ovládání a čištění
Zápory
  • V této variantě bez odkládací plochy

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.9 (97 hlasů)

Autor recenze

Vít Kosina
Vít Kosina

Fotograf a redaktor na volné noze se zájmem o všechno, co za to stojí. Více o mně najdete na mém Facebooku.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář