Běžecký pás inSPORTline ZenRun 80 je skvělý doplněk do domácí posilovny, na kterým si každý uživatel najde svoji optimální cestu ke kvalitnímu cvičení. Díky možnosti připojení pásu na Wi-Fi síť můžete na TFT obrazovce prohlížet sociální sítě, nebo sledovat oblíbený film. Trénink si můžete nastavit podle vlastního cíle, nebo si můžete vybrat jeden z 36 přednastavených programů.
Obsah balení běžeckého pásu ZenRun 80
Běžecký pás inSPORTline ZenRun 80 zvládne sportovce o hmotnosti až 150 kg a tomu odpovídá i jeho robustní zpracování. Hmotnost pásu je 95 kg, tak je dobré domluvit si pomoc druhé osoby již při převzetí stroje od přepravní společnosti. Ta vám předá velkou papírovou krabici, ve které je vše co potřebujete k sestavení a následnému spuštění trenažéru.
Před sestavením běžeckého pásu doporučuji dobře vybrat místo, kde bude umístěn. Manipulaci se sestaveným pásem umožňují pojezdová kolečka, ale jeho šířka je 87 cm a ne každá domácnost má všechny dveře dostatečně široké, aby bylo možné projet do jiné místnosti. Samotné sestavení trenažéru není moc náročné. V krabici najdete podrobný návod k sestavení a použití, který je v několika jazycích, včetně českého.
Nechybí ani potřebné nářadí a veškerý spojovací materiál. Při montáži se hodí pomoc druhé osoby, ale zkompletovat běžecký pás ZenRun 80 zvládne i méně zkušený laik.
Design a zpracování – 10/10
Běžecký trenažér inSPORTline ZenRun 80 se díky své výbavě a široké možnosti nastavení cvičení, řadí mezi špičku ve své kategorii. Tomu odpovídá i velmi kvalitní zpracování a použití těch nejlepších materiálů ke konstrukci stroje. Běžecký pás o hmotnosti 95 kg stojí při cvičení stabilně na zemi a nevydává žádné rušivé zvuky. Běžecká plocha široká 51 cm a dlouhá 150 cm, je příjemná i pro běžce vyšší postavy, který při běhu dělá velké kroky.
Z přední části trenažéru vystupují masivní madla, za která se může uživatel při běhu přidržet a mezi nimi je velký ovládací panel s přehledným desetipalcovým TFT displejem. Pomocí dotykového displeje lze nejen ovládat veškeré funkce běžeckého pásu, ale při sportovním výkonu lze například sledovat oblíbený film, nebo díky vestavěným reproduktorům poslouchat písničky.
Kdo si chce jen zaběhat a nemá potřebu si přesně nastavovat trénink, může použít soustavu dotykových tlačítek pod displejem. Ta umožní měnit rychlost pásu, náklon běžecké desky, nebo návrat menu displeje na domácí obrazovku. Tlačítka rychlé volby jsou dostatečně velká a přehledná, aby se dala rychle stisknout i během pohybu na běžeckém pásu.
Před ovládacím panelem nelze přehlédnout bezpečnostní klíč. Ten tvoří magnetická deska, která je pomocí pevné šňůry ukončené klipem spojená s uživatelem. Při nepředpokládaném náhodném pádu sportovce se deska odpojí od běžeckého pásu a ten se ihned zastaví. Před běžcem jsou dostatečně velké prostory pro odložení láhve s nápojem a horizontální madlo, na kterém jsou dotykové senzory pro měření srdečního tepu. Senzory jsou v dobrém dosahu obou rukou, ale větší komfort zajistí hrudní pás, který je možné si objednat zvlášť. Ten se automaticky bezkontaktně propojí s běžeckým pásem a sportovec má při cvičení obě ruce volné.
Běžecký pás inSPORTline ZenRun 80 svými rozměry zabere poměrně dost místa. Šířka pásu je 87 cm, délka 190 cm a výška 149 cm. V případě potřeby je možné využít systém sklopení pásu, kdy se jeho výška sice o trochu zvedne na celkových 157,5 cm, ale důležitá bude hlavně jeho délka, která je v tu chvíli pouze 83 cm. Sklopený pás drží jedna podpěra s tlumičem a při následném sklopení dolů stačí pás lehce přizvednout, nohou strčit do podpěry, která se odjistí a běžecká plocha pásu plynule klesne na zem.
Systém sklápění je velmi dobře proveden. Krátce nad zemí se klesání běžecké plochy zpomalí a ta pomalu dosedne na zem. Nášlapnou plochu běžecké dráhy podpírají pružiny, díky kterým je běhání příjemné a běžec při dopadu nohy na pás necítí tvrdé rázy jako když by běžel po tvrdé podlaze.
Funkce a ovládání – 9/10
Běžecký pás inSPORTline ZenRun 80 nabízí obrovské množství uživatelského nastavení. Uživatel si může vybrat, zda si chce jen zaběhat v systému rychlého spuštění, nebo zda chce využívat jiné komfortní funkce trenažéru. Po zapnutí pásu lze stisknout tlačítko START a pás se začne pohybovat rychlostí 0,80 km/h. Tlačítka pod displejem nabízí rychlé nastavení rychlosti na 4, 6, 8 nebo 10 km/h. Pomocí dvou symbolů – a + lze rychlost běhu nastavit až na maximum, což je 22 km/h. Stejným způsobem lze nastavit sklon běžecké plochy. Ta se zvedá pomocí elektromotoru a postupně ji můžete naklonit až na 6,77° (11,87 %).
Podstatně větší komfort cvičení lze nastavit pomocí TFT obrazovky nad ovládacími tlačítky. Základní, nebo řekněme domácí, obrazovka nabídne výběr hned ze čtyř programů rychlého startu. Během několika kroků můžete spustit program na odpočet vzdálenosti, odpočet času, odpočet kalorií, nebo odpočet kroků. Každý z těchto programů nabídne ještě podrobnější nastavení tréninku, ale není to nic složitého co by zabralo více času. Po výběru programu stačí stisknout tlačítko START a běžecký pás se plynule rozjede.
Více možností nastavení nabízí menu v pravé části obrazovky. Stisknutím symbolu All Exercius se dostanete do další nabídky cvičebních programů. Zde si můžete vybrat jednu ze tří možností tréninku. HRC program, ve kterém si nastavíte cílovou tepovou frekvenci, maximální rychlost pásu, dobu a intenzitu tréninku. RUNWAY (okruh) vám nabídne běh po okruhu a vy si nastavíte počet okruhů, které chcete uběhnout. Jeden je dlouhý 400 m a během cvičení lze měnit rychlost běhu či náklon běžecké plochy. Poslední možností je program WORKOUT. Ten obsahuje 36 přednastavených tréninků různě obtížných tratí. Po zvolení tratě běžecký pás různě mění rychlost a náklon běžecké plochy a veškeré informace o průběhu cvičení se zobrazují na TFT obrazovce.
Výhodou běžeckého pásu inSPORTline ZenRun 80, je možnost uložení osobních dat každého člena rodiny. Při volbě běžeckého programu se potom stačí přihlásit a běžecký pás nejen programy nastaví podle dat uživatele, ale zároveň ukládá do paměti každé cvičení. Zároveň si každý uživatel může připravit svůj vlastní tréninkový plán, nebo si otestovat svoji fyzickou kondici. V historii můžete následně porovnat jestli se vaše sportovní výkony zlepšují a podle toho upravit následné tréninky.
Běžecký pás ZenRun 80 nemusí sloužit jen k rychlému běhání. Zvládne sice rychlost až 22 km/h, ale klidně si můžete zvolit trénink i v podobě pomalé procházky. Nejmenší rychlost pásu je 0,80 km/h a procházet se touto rychlostí můžete až po dobu 2 hodin. Poté je vhodné nechat pás 2-5 minut běžet naprázdno na maximální rychlost z důvodu ochlazení motoru a následně je možné pás znovu používat pro chůzi. Hodně uživatelů má běžecký pás umístěný v obývacím pokoji tak, aby při sportu mohl například sledovat televizor a trénink jim lépe utekl. Výrobce trenažéru však myslel i na toho, kdo tuto možnost nemá a do programové nabídky připravil různé trasy, po kterých se můžete procházet, což je docela milé zpestření.
Samozřejmě, že i v tomto nastaveném programu se nemusíte procházet jen minimální rychlostí, ale můžete si nastavit jakou chcete a to včetně náklonu běžecké plochy.
Tímto však komfortní funkce běžeckého pásu inSPORTline ZenRun 80 zdaleka nekončí. Do svého mobilního telefonu si můžete nainstalovat aplikace Zwift, Zwift Companion, FitShow nebo Kinomap. Běžecký pás lze pomocí Bluetooth propojit s mobilním telefonem a vám se otevře spousta dalších možností nastavení vašeho cvičení.
Sportovcům, kteří tráví na běžeckém pásu spoustu času nabízí ZenRun 80 možnost připojit se na domácí Wi-Fi síť. Tím se otevře možnost přihlásit se do některé z nainstalovaných aplikací a cvičení na běžeckém pásu dostává naprosto nový rozměr. Při běhu asi nebude úplně komfortní listovat na Facebooku, ale pustit si nějaké video, sledovat televizi nebo poslouchat oblíbenou hudbu to hodně uživatelů uvítá.
Na spodní straně ovládacího panelu jsou vestavěné reproduktory a pokud nechcete při sportu nikoho rušit, můžete na boční straně obrazovky připojit sluchátka. Najdete zde také USB vstup, což znamená, že si můžete pustit film nebo hudbu z jiného externího zařízení.
V dnešní hektické době hodně lidí tráví poměrně dost času na sociálních sítích a místo sportu tráví více času zíráním do mobilního telefonu. Je dobré, že výrobci sportovních zařízení, jako je testovaný běžecký pás ZenRun 80 na to myslí, a snaží se lidem sportování co nejvíce zpříjemnit a obě činnosti propojit.
Zkušenosti z používání ZenRun 80 – 9/10
První kontakt s běžícím pásem bych mohl popsat jedním slovem – náročný. Mám tím na mysli manipulaci s velkou krabicí o hmotnosti 95 kg, která nemá žádné úchyty, za které by se dala dobře držet. V tuto chvíli jsem byl rád, že nebydlím v nějakém horním patře domu bez výtahu. Každopádně, jakmile se vám povede dostat objemný balíček do bytu, tak máte téměř vyhráno. Píši téměř, protože po složení trenažéru podle podrobného návodu mě čekal malý zádrhel.
Běžecký pás jsem zapojil do zásuvky elektrické sítě 230 V, zapnul hlavní vypínač na spodní straně přístroje a během chvilky naskočila obrazovka se základním menu pro ovládání stroje. Jakmile jsem spustil start, tak v okamžiku, kdy se měl rozběhnout běhací pás, vyhodilo mi to jistič a bylo po srandě. To se opakovalo několikrát a já musel kontaktovat prodejnu inSPORTline. Probral jsem vše s ochotným technikem a ten mi poradil ať zkusím elektrickou zásuvku se silnějším jističem. Zapojil jsem tedy trenažér do jiné zásuvky a vše začalo fungovat.
Nikde jsem bohužel nedohledal jak silný jistič je na testovaný přístroj potřeba. V původním elektrickém okruhu jsem testoval již jiné běžecké pásy a další elektrické spotřebiče a vše bez problémů fungovalo. V prodejně inSPORTline mi sdělili, že ZenRun 80 má o něco větší odběr než ostatní běžecké pásy. Připravte si tedy dopředu prostor, kam přístroj umístíte. Tipuji, že hodně starších domácností, hlavně starší panelové byty, by mohly mít v tomto směru trochu problémy. Není ale třeba nic speciálního, vždy záleží co dalšího na zásuvce, či okruhu zásuvky je zapojené. Standardní zásuvka by to měla v pohodě zvládat.
Jakmile běžecký pás ZenRun 80 spustíte, uvítá vás na TFT obrazovce základní menu. Běžecký pás lze okamžitě spustit bez dalšího zdlouhavého nastavování. Pás se začne pohybovat rychlostí 0,80 km/h a pomocí symbolu + (plus) lze rychlost postupně zvyšovat. Je to však dost zdlouhavé, protože rychlost se zvyšuje po 0,1 km/h. Tlačítka rychlého spuštění pod obrazovkou umožní rychlý přechod do několika nastavených rychlostí pásu a zároveň lze rychle vybrat sklon běžecké plochy. Opravdu mě překvapil tichý chod motoru, který pás pohání. Při běhání není téměř slyšet a změna rychlosti probíhá velmi plynule, bez nežádoucího cukání.
Ovládání všech funkcí pomocí dotykové TFT obrazovky je přehledné a intuitivní. Je možné nastavit si ovládání v několika jazycích, bohužel kromě českého. Nebudu v recenzi popisovat každý cvičební program, který má uživatel k dispozici pro běhání. Možnosti různého nastavení jsou obrovské a myslím, že si tu najde svůj způsob trénování jak profesionální běžec, tak amatér, který se chce občas trochu protáhnout. Běžecký pás inSPORTline ZenRun 80 má 36 přednastavených programů a dalších 16 uživatelských.
Při běhání se na displeji přehledně zobrazují všechny hodnoty, které potřebuje sportovec při cvičení vědět. Zmíním hlavně hodnotu srdečního tepu, protože tento ukazatel je závislý na tom, zda se při běhu držíte madla před vámi, nebo zda si přikoupíte hrudní pás, který se sám bezdrátově propojí s trenažérem. Osobně doporučuji si určitě dokoupit hrudní pás. Držení rukou na madle před vámi není tak komfortní. Za prvé se lépe běží když jsou ruce volné a za druhé, když jsem se držel madla, tak jsem občas šlapal na plastový kryt, který ukončuje přední část běžecké plochy.
Absolutně bez problémů proběhlo připojení běžeckého pásu na Wi-Fi síť. Při testování jsem zkoušel listovat v několika instalovaných aplikacích, jako Spotify, YouTube či Chrome. Odezva dotykového displeje je trochu pomalejší a najít nějaký oblíbený film či hudbu, vyžaduje více trpělivosti. Vše sice funguje, kvalita displeje není tak dobrá jako má většina současných mobilních telefonů, ale i tak se dá na případný film dívat. Reproduktory jsou dostatečně hlasité a někteří uživatelé tuto možnost zřejmě uvítají. Procházet však během běhání například aplikaci Facebook, to si neumím dost dobře představit. Není moc jednoduché natahovat ruku před sebe, dotýkat se přesných míst na displeji a při tom běhat. Pokud byste ale pás používali pro chůzi, je to podle mne docela dobře možné.
Osobně jsem nejvíce využíval přednastavené programy běhání. I tady byla znát při nastavování zvoleného programu trochu pomalejší odezva dotykové obrazovky. Někdy nestačí se prstem rychle dotknout, ale bylo potřeba prst na daném místě cca vteřinu či dvě přidržet. Pokud při běhu chcete změnit rychlost, tak musíte použít buď některý symbol, který má přednastavenou rychlost, nebo ji měnit postupně po 0,1 km/h. Tady bych více uvítal nějaký větší ovladač, který při běhu lépe padne do ruky a rychlost pásu se nastaví například jeho otočením.
Testovaný pás inSPORTline ZenRun 80 nabízí velké množství různého nastavení a myslím, že si každý uživatel vybere ten, který mu bude vyhovovat, aniž by do něj v průběhu cvičení musel zasahovat. Velká výhoda je uložení profilu více uživatelů. Každý člen rodiny si může připravit svůj vlastní trénink a sledovat historii cvičení.
Manipulace a údržba – 9/10
Údržba běžeckého pásu není nijak náročná a pokud chcete, aby přístroj stále bezchybně pracoval, tak je dobré se mu také trochu věnovat. Samozřejmostí je pás používat a také skladovat v čistém a suchém prostředí. V návodu k obsluze je doporučený plán údržby, rozdělený na denní, týdenní a měsíční kontrolu. Důležité je si také uvědomit, že pás je určený pouze pro vnitřní použití.
Manipulace s běžeckým pásem inSPORTline ZenRun 80 není nijak zvlášť složitá. Při zvednutí pásu, abyste ušetřili trochu místa, se zvednutá plocha automaticky zajistí pomocí západky na hydraulickém tlumiči a když chcete pás spustit na zem, tak ho stačí lehce přizvednout a pomocí nohy západku uvolnit. Ve sklopeném stavu lze ZenRun 80 přemístit díky malým kolečkům na spodním rámu. Ta se dobře pohybují na tvrdé podlaze, ale určitě doporučuji umístění přístroje předem dobře vybrat tak, aby již nebylo potřeba s ním dále manipulovat.
Závěrečné hodnocení
Skvělý
Běžecký pás inSPORTline ZenRun 80 je špičkový běžecký trenažér, který poskytuje nadstandartní množství různých tréninkových programů. Má bytelnou konstrukci a velkou nosnost, aby ho mohli používat i lidé o hmotnosti až 150 kg. Kromě podrobného nastavení pro jednotlivé uživatele, můžete při běhu sledovat film, poslouchat oblíbenou hudbu, nebo si prohlížet sociální sítě či zprávy na internetu.
Celková hmotnost: | 95 kg |
Nosnost stroje: | 150 kg |
Zdvih běžecké plochy: | Ano - elektronický |
Maximální sklon běžecké plochy: | 6,77° (11,87 %) |
Rozměry běžecké plochy: | 150 × 51 cm |
Maximální / minimální rychlost: | 22 / 0,80 km/h |
- Kvalitní a bytelné zpracování
- Přednastavené programy běhání
- Naklánění běžecké desky pomocí elektromotorů
- Tichý chod a jednoduché ovládání
- Velký rozsah rychlosti pásu
- Připojení na Wi-Fi
- Instalované aplikace
- TFT obrazovka - možnost sledování filmů či poslech hudby
- Velká hmotnost
- Vyšší odběr elektřiny
- Pomalejší odezva TFT obrazovky
Diskuze a zkušenosti