Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Herní konzole

Lenovo Legion Go – ruční konzole s výkonem herního notebooku

Legion GO konzole do ruky

Lenovo je značka, která má ve světě elektroniky, a zejména notebooků, velmi dobrý zvuk. Výrobky Lenovo jsou obecně považovány za spolehlivé, elegantní a s dobrým poměrem ceny a výkonu. Hráčům jde Lenovo vstříc zejména svou řadou Lenovo Legion. Nejznámější jsou v rámci této řady herní notebooky v konfiguracích od dostupnějších pro méně náročné hráče až po opravdu extra výkonné našlapané stroje. Řada Legion však nabízí i herní PC věže (tower) a pozor… dokonce i ruční konzole – respektive kapesní (handheld) PC. Právě ruční konzole Lenovo Legion Go nás bude dnes zajímat a velmi podrobně se podíváme na to, co vlastně nabízí, jak si u hráčů vede a zda by se mohla stát tou správnou volbou i pro vás.

Hodnocení Lenovo Legion Go

9.7

Perfektní

Lenovo Legion Go je ve výsledku víc než povedená, nadupaná konzole. Je velká a není pro každého – spíš pro ty, kteří upřednostní lepší herní zážitek před lehkostí a celkovou mobilitou, praktičností. Výkon je špičkový, konzole je navíc variabilní – není to jen „hračka“, ale poctivý přenosný počítač. Jisté rezervy jsou v uživatelském rozhraní a baterie taky nevydrží zrovna věčně, ale to platí i u srovnatelné konkurence. Celkově skvělá záležitost.

Zpracování a displej
9
Výkon a technické parametry
10
Ovladače a herní požitek
10
Klady
  • Perfektní herní výkon
  • Efektivní chlazení
  • Variabilní a univerzální použití
  • FPS mód a ovladač použitelný jako myš
  • Vysoké rozlišení displeje
Zápory
  • Spíše průměrný zvuk
  • Hlučnější ventilátor

Zpracování a displej – 9/10

Handheld PC Lenovo Legion Go je relativní novinka. Na trh tato konzole vstoupila v říjnu roku 2023 a vzbudila mezi milovníky ručních konzolí značný rozruch. Ihned se totiž zařadila mezi nejvýkonnější zařízení svého druhu.

Legion Go však sklízel ohlasy jak nadšené, tak i trochu rozpačité. Jakkoli se například výkonu nedá snad nic vytknout (k tomu se ještě dostaneme), tak pokud jde o praktičnost a mobilitu, Legion Go je poněkud kontroverzní výtvor. Označení „kapesní konzole“ pro tento přístroj už rozhodně není patřičné. To pochopíte na první pohled. Rozměry jsou na poměry ručních konzolí takřka gargantuovské. Na šířku má Legion Go i s ovladači bez milimetru 30 cm, na výšku 13 cm. Váží pak již poměrně výrazných 850 gramů. Rozhodně tedy nejde o dětskou konzolku, s níž by se nepoctiví školáci mohli skrývat pod lavicí a místo rovnic sekat se Zaklínačem příšery.

Ale tyto rozměry mají i řadu výhod. Legion Go má mnohem blíže k hernímu tabletu či notebooku a nabízí obrovské možnosti, výkon a fantastický herní zážitek na 8,8palcovém displeji. Ano, jde asi o největší úhlopříčku mezi současnými ručními konzolemi. Ostatně, těch nej bude u Legion Go možná i víc.

Vraťme se ale ještě k displeji. Očekávat můžete fantastické rozlišení QHD+ (2560 × 1600 px) a obnovovací frekvenci až 144 Hz. Displej nabízí vysoký jas 500 nitů, který umožní dobrou viditelnost i na venkovním přímém denním světle, a je samozřejmě dotykový s vynikající odezvou. Ale pokud byste čekali OLED nebo AMOLED technologii, pak jste vedle. Jde o „klasický“ IPS LCD displej. Ale to vůbec nevadí. Zobrazení je víc než brilantní – včetně perfektních barev (97 % barevného spektra DCI-P3). Vyšší provedení s poměrem 16:10 je pak výrazně praktičtější i při jiných činnostech, než je hraní her. To opět posouvá Legion Go k větší všestrannosti. Zajímavým bonusem je i ochranné sklo Gorilla Glass.

Konzole ve stolním režimu

Asi nejdůležitější je však fakt, že boční ovladače jsou odnímatelné. To znamená, že z handheld konzole můžete jejich odstraněním udělat klasický, super výkonný, tablet. Ale to není vše. Legion Go má i stojánek. Lze ho položit na stůl. Ovladač pak v kombinaci se speciálním optickým stojánkem můžete používat jako myš (FPS mód pro hry tohoto žánru). Tím už se přibližujeme ke klasickému počítači.

Větší tělo konzole pak umožňuje i efektivnější chlazení, což je samozřejmě při náročném hraní zásadní. Ventilátor je poněkud více slyšet, to je pravda, ale svou práci odvádí skutečně velmi dobře a hluk není zas tak drastický. Odváděný teplý vzduch míří nahoru, takže vám nefučí třeba na ruce nebo do klína. I to je víc než fajn detail. Legion Go je tedy velký. Hodně velký (a pouzdro je ještě mnohem větší). Na druhou stranu si svou velikost dokáže víc než dobře obhájit.

Výkon a technické parametry – 10/10

Jak bylo řečeno výše, samotnému výpočetnímu výkonu této konzole lze opravdu jen velmi těžko něco vytýkat. Však se na to pojďme podívat. Jádrem přístroje je mobilní procesor AMD Ryzen Z1 Extreme. Jde o špičku ve své kategorii navrženou přímo pro ruční konzole, ale nemuseli byste se za něj stydět ani v dostupnějším herním notebooku. Tento osmijádrový procesor využívá architekturu Zen 4. Takt dosahuje při Core Boostu až 5,1 GHz.

Table top režim

S tímto procesorem zvládnete až 60 snímků za sekundu i u náročných herních titulů. Tím spíš, že jeho výkon podporuje i bohatá nálož operační paměti v podobě 16 GB RAM, navíc jde o nejnovější a nejvýkonnější úsporný (na rozdíl od „žravějších“ DDR) typ LPDDR5X. Dokonalá plynulost i v náročných a davových herních scénách, rychlé načítání, krásné textury – na to vše se můžete těšit. A pokud jde o grafiku, čip RDNA 3 od AMD je opět speciálně navržen pro tyto konzole a používá ho například i populární handheld PC Asus Rog Ally. Nabídne výkon srovnatelný se slušnými dedikovanými herními grafikami pro notebooky. I v tomto ohledu je tedy Legion Go nekompromisní stroj.

A rozhodně nemůžeme zapomenout ani na pevné úložiště. V případě Legion Go se dočkáte 512 GB v SSD provedení. Jde o jakýsi zlatý vysoký standard v rámci kategorie špičkových přenosných konzolí. 1 TB by asi velmi náročný hráč ocenil víc a zcela výjimečně ho některé konzole (Steam Deck) nabízejí, ale 512 GB je pořád víc než dobré – a případně je tu slot, který podporuje paměťové karty až do velikosti 2 TB. Jistě, načítání z externí paměťovky není úplně totéž jako z SSD disku, ale prostor pro data navíc tu zkrátka potenciálně je.

Ovladače a herní požitek – 10/10

Ovladače nejsou u handheld konzolí jen nějaké vybavení navíc, ale doslova je utvářejí. Právě zejména kvůli komfortu ovladačů si je přece kupujeme. Proto je jejich kvalita důležitá. Zde se sluší říct, že ovladače ručních konzolí už mají celkem zajetý koncept odvozený od gamepadů a mezi konzolemi se od sebe kdovíjak neliší. Jde spíše o detaily, jako je ergonomie a celkový pocit, rozložení tlačítek či nadstandardní funkce. A tyto detaily mohou být velmi důležité.

Ovladače Legion Go mají vše potřebné – tedy dvě páčky, směrový D-Pad i tlačítka ABXY – a ještě leccos navíc. Například tlačítko Legion R, které otevírá rychlé nastavení, a další funkcí tlačítka. Velice parádní je malý trackpad fungující jako notebookový touchpad pro pohyb kurzoru ve hrách, který je umístěný šikovně u pravého palce.

gamepad legion

Celkově jsou ovladače zpracované opravdu skvěle a možnost FPS módu s použitím ovladače jako myši je geniální. Páčky nabízejí úžasně hladký chod a zkrátka a dobře… vše působí promyšleně a vyladěně do posledního detailu. Požitek ze hry je v kombinaci s velkým, špičkovým displejem i docela slušným zvukem prostě bombastický.

Uživatelské rozhraní, konektivita a výdrž – 8/10

Dostáváme se k dalšímu důležitému faktoru, a tím je samozřejmě uživatelské rozhraní – operační systém. Stejně jako třeba Asus Rog Ally běží Legion Go na OS Windows 11. Ten pochopitelně primárně není vyvinut pro přenosné konzole. Tudíž je třeba nějaké přizpůsobení. To zajišťuje nástavba Legion Space UI, která zejména umožní snadné spouštění her z různých platforem a různá nastavení.

Legion Space rozhraní

A zde přichází drobná výtka, protože uživatelské prostředí (které je nicméně stále ve vývoji a zlepšuje se) není v kombinaci s konzolí úplně dokonalé. Ať už jde o Legion Space nebo samotný Windows 11, i když tomu by se dalo tradičně leccos vyčítat i na samotném PC. Nejde o nic strašného, jsou to spíše sem tam nějaké drobnosti, otravné aplikace, tu a tam bug. Navíc jde o podobný „problém“ jako u jiných ručních konzolí s Win 11 a nástavbami. Dojem to určitě nijak zásadně nepokazí. Snad se i Legion Space podaří časem dotáhnout k hladší a čistší podobě.

Výhodou použití Windows je však opravdu maximální kompatibilita a možnost hraní prakticky jakýchkoli her. Navíc je většina našinců na Win prostředí zkrátka zvyklá.

Dost důležitá je u ruční konzole i baterie a výdrž. Ta je zde očekávatelně celkem robustní, má kapacitu přes 49 Wh. Nicméně nečekejte zázračnou výdrž. Rozhodně nijak zásadně nevyčnívá nad srovnatelnou konkurenci. Pokud budete konzoli dávat zabrat náročnou hrou, plným jasem apod., můžete počítat s výdrží kolem 1 až max. 2 hodin. Lehčí práci samozřejmě zvládá mnohanásobně déle.

Samozřejmostí je ovšem extra rychlé dobíjení Super Rapid Charge Express, které je v případě této konzole opravdu parádně svižné. Na 70 % baterii dobijete během půl hodiny. A hrát můžete, i když jste na nabíječce díky režimu Power Bypass Mode. V tu chvíli se zařízení jednoduše napájí ze sítě.

Nakonec si krátkou zmínku jistě zaslouží i možnosti připojení a podporovaná rozhraní. Samozřejmě je zde Bluetooth 5.1 i Wi-Fi. Jsou zde dva porty USB-C (USB4), jeden nahoře a jeden dole. To je celkem praktické, můžete napájecí kabel napojit, jak se to zrovna ergonomicky lépe hodí. Nahoře je i DisplayPort 1.4, kdybyste chtěli připojit externí monitor, TV apod. Taky je zde čtečka SD karet a sluchátkový vstup.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.7 (10 hlasů)

Autor recenze

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář