Kdo si hraje, nezlobí. A proto se vyplatí mít vždy po ruce nějakou tu herní konzoli, která může být s vámi i tam, kde si nemůžete vzít třeba PlayStation, Xbox nebo své herní PC. Konzole do ruky jsou i v době nadupaných telefonů pořád skvělá volba pro nadšené herní fanoušky. Jak si ale vybrat tu nejlepší?
Extrémně výkonná herní konzole od osvědčené značky Lenovo. Odnímatelné ovladače, skvělý hardware, vhodná i pro fajnšmekry.
Ultimátní ruční konzole s perfektním herním výkonem, kterou lze používat i jako kapesní počítač. Skvělý zvuk, zobrazení i vybavení.
Dnes již legendární konzole ještě legendárnější japonské značky v upgradovaném provedení s OLED displejem.
Nejlepší herní konzole do ruky
Recenze Lenovo Legion Go – Nekompromisní konzole pro fajnšmekry
Procesor: AMD Ryzen Z1 Extreme | RAM: 16 GB | Úložiště: SSD 512 GB | Velikost displeje: 8,8 palců | Dotykový displej: Ano | Cena: 17 989 Kč
- Špičkový výkon hardwaru
- Vysoce pokročilý procesor a grafika
- Široká kompatibilita
- Odolné herní zpracování
- I pro náročné hráče
- Komfortní ovládání
- Ne zcela dotažená optimalizace OS
- Vyšší hmotnost
- Někdy hlučnější chlazení
Známý výrobce Notebooků a další elektroniky, značka Lenovo, nabízí i vlastní herní konzoli do ruky – Lenovo Legion Go. Tato konzole se může pochlubit opravdu extrémním výkonem a zpracováním optimalizovaným pro hraní náročných her. Tomu odpovídá například velmi silná baterie s kapacitou 49,2Wh, velký a výkonný ventilátor či celkově vysoká odolnost. Displej konzole má úhlopříčku 8,8 palců (22,3 cm) a po stranách jsou dva odnímatelné ovladače. Jejich odděláním získáte z handheld herní konzole klasický tablet s dotykovým displejem.
Srdce konzole tvoří osmijádrový procesor AMD Ryzen Z1 Extreme taktovaný na 3,3 GHz s Core Boost frekvencí 5,1 GHz. Špičkový procesor podporuje vynikajících 16 GB operační paměti (RAM) typu LPDDR5X, která zajistí dokonale plynulý chod i při například „davových“ a bojových scénách v náročných hrách nebo při souběžném používání většího počtu aplikací. Grafická karta je rovněž od AMD, jde o výkonnou architekturu RDNA 3 – tedy jeden z nejpokročilejších mobilních grafických čipů současnosti.
Legion Go má taky dost štědré úložiště. Konkrétně 512 GB navíc v SSD provedení – tedy s vysokou rychlostí a spolehlivostí. Konzole běží na OS Windows 11 s optimalizovaným prostředím Legion Space. Zde je však nutno říct, ze přizpůsobení uživatelského rozhraní této formě má ještě své rezervy. Konzole však nabízí skvělou výbavu, nadupaný výkon a vysoce komfortní ovládání. Dá se používat se všemi digitálními platformami a disponuje bohatou konektivitou. Skvělá záležitost i pro značně náročné fanoušky přenosných herních konzolí.
Recenze Asus Rog Ally – Špičková konzole pro náročné hráče
Procesor: AMD Ryzen Z1 Extreme | RAM: 16 GB | Úložiště: SSD 512 GB | Velikost displeje: 7 palců | Dotykový displej: Ano | Cena: 15 990 Kč
- Perfektní herní výkon
- Vysoce pokročilý procesor a grafika
- Komfortní ovládání
- Solidní zvuk
- Univerzální použití (jako počítač)
- Tichý ventilátor
- Ne zcela dotažená optimalizace OS
Herní notebooky Asus Rog představují poměrně známou řadu. Nicméně značka Asus nabízí v rámci série Rog i ruční kapesní konzole (nebo, chcete-li, kapesní počítače, jak je někdy Asus sám nazývá) Ally. Výkonné modely Ally přitom patří k tomu vůbec nejlepšímu, co je na tomto poli k dostání. To je přesně případ Asus Rog Ally se špičkovým procesorem AMD Ryzen Z1 Extreme a 7palcovým dotykovým displejem. Tato konzole může plně uspokojit i velmi náročné hráče.
Procesor Z1 Extreme je čip 7. generace postavený na pokročilé architektuře Zen 4 s osmi jádry a taktem až 5,1 GHz (Core Boost). O plynulý chod při více aplikacích či u složitých her se stará 16 GB RAM. Perfektní grafiku zajistí integrovaný čip AMD Radeon spolu s full HD IPS displejem s obnovovací frekvencí 120 Hz.
Zařízení je patřičně robustní. To umožňuje i využití efektivnějšího chlazení, hmotnost přitom jen o kousek překračuje 600 g, což je na tak výkonný stroj docela slušné. Ovládání pomocí bočních panelů je komfortní a intuitivní. Velmi solidní je i zvuk linoucí se ze dvou Smart Amp reproduktorů. Baterie zajistí dostatek energie pro cca 1,5 hodiny hraní i náročnějších her a mnohonásobně delší méně náročné používání. Uživatelským rozhraním je zde příjemný OS Windows 11, kterému sice k dokonalému sladění s touto platformou ještě kousek chybí, ale s nastavením si lze pohrát. Celkově jde o opravdu vynikající konzoli s nekompromisním výkonem a univerzální použitelností.
Recenze Nintendo Switch OLED – Klasické herní Nintendo do ruky
Procesor: Nvidia Tegra | RAM: 4 GB | Úložiště: HDD 64 GB + slot | Velikost displeje: 7 palců | Dotykový displej: Ano | Cena: 8 399 Kč
- Klasické, osvědčená konzole
- Exkluzivní herní tituly
- Vyladěné prostředí
- Vynikající ovládání
- Kvalitní displej
- Malá paměť
- Průměrný HW výkon
Konzole Nintendo Switch patří dnes již mezi klasické herní platformy. Na trh vstoupila v roce 2017 jako nástupce Wii U a v roce 2021 se hráči dočkali drobné evoluce v podobě modelu Switch OLED. Tento model nabízí větší (7palcový) displej s kvalitní technologií OLED anebo třeba větší integrovanou paměť (64 GB) se slotem na paměťové karty, které umožní další rozšíření úložiště. Ostatně, dnes je i 64 GB opravdu málo.
Switch využívá vlastní uživatelské rozhraní, dokonale optimalizované pro tuto platformu. Perfektní jsou i do detailu dotažené ovladače. Ty lze navíc odpojit a hrát třeba ve dvou v režimu Tabletop. Konzole šlape na upraveném čipu Nvidia Tegra a nabízí opravdu plynulý a parádní zážitek ze hry exkluzivních titulů.
Nintendo Switch není z dnešního pohledu žádná extrémní konzole. Parametry rozhodně neatakují TOP ligu. Přesto má Switch silnou fanouškovskou základnu, která se navíc stále rozrůstá. Tituly Nintendo jsou ostatně pořád skvělé a dá se říct, že i dost návykové. Tuto naprosto osvědčenou konzoli proto můžeme rovněž s čistým svědomím doporučit.
Recenze PlayStation Portal Remote Player – PlayStation do ruky
Procesor: – | RAM: – | Úložiště: – | Velikost displeje: 8 palců | Dotykový displej: Ne | Cena: 5 390 Kč
- Pohodlné hraní PS her bez TV
- Komfortní ovládání
- Lehký a ergonomický
- Pouze doplňuje PS5
- Nutné rychlé Wi-Fi připojení
- Spíš průměrný displej
Majitele konzole PS5 by rozhodně mohl zaujmout tento zajímavý doplněk v podobě ruční herní konzole. Nejde o svébytnou konzoli jako takovou, ale de facto o „vzdálený přehrávač“ propojený se samotnou PS5 pomocí Wi-Fi. Díky tomu můžete hrát hry nainstalované na své konzoli i bez TV, například v posteli, pohodlně na gauči nebo kdekoli jinde – a to navíc ve výborné kvalitě.
Přehrávač PS Portal Remote Player tvoří 8palcový LCD displej s full HD rozlišením a dva boční joysticky, které nabízejí stejné rozhraní a funkce jako klasické originální ovladače DualSense pro PS5. Hráči tedy nebudou mít žádný problém s přechodem na tento ovladač, který je úplně stejně pohodlný a umožní stejné pohroužení do hry i díky odezvě a efektům. Portal Remote Player se s konzolí PS5 propojuje vysokorychlostní Wi-Fi, takže pro plynulé hraní je třeba solidně rychlé a stabilní připojení.
Nutno říct, že tento PS doplněk je záležitost spíše pro nadšence, protože při ceně skoro 6 tisíc Kč nabízí opravdu jen „prodlouženou obrazovku“ ke konzoli. Navíc displej je spíše průměrný než špičkový. Přesto může jít o zajímavou záležitost, pokud si při hraní rádi uděláte pohodlí a nechcete sedět u TV nebo monitoru.
Recenze Valve Steam Deck Console – Vynikající konzole pro náročné
Procesor: AMD APU | RAM: 16 GB | Úložiště: SSD 512 GB | Velikost displeje: 7 palců | Dotykový displej: Ano | Cena: 15 290 Kč
- Vynikající výkonnost
- Kvalitní a komfortní zpracování
- Velmi dobře vyladěný OS
- Různé varianty úložiště
- Dokovací stanice
- V základní verzi „jen“ LED IPS displej
Valve Steam Deck Console je vysoce výkonná herní konzole z produkce společnosti Valve, která světu dala legendární herní pecky jako Half-Life či Counter Strike, ale taky třeba notoricky známou platformu Steam. Konzole se může pochlubit nejen špičkovým výkonem, ale i vyladěným prostředím a skvělým zpracováním.
Steam Deck Console využívá pokročilý 4jádrový čip AMD 4. generace postavený na architektuře Zen 2. Herní a výpočetní výkon při náročných aplikacích podpírá 16 GB paměti RAM LPDDR5. Úložiště je variabilní. Nám se zalíbil model s 512 SSD, který představuje dobrý střed mezi velkou kapacitou a cenou. Nároční hráči však mohou sáhnout i po verzi s 1 TB SSD, méně nároční naopak po menší kapacitě (od 64 GB). Konzole taky existuje v cca o tři tisíce dražším provedení s kvalitnějším OLED displejem, zatímco v základní verzi na vás čeká stále velmi pěkný LCD 7palcový displej s rozlišením 1280×800 px.
Steam Deck Console má velmi dobře řešené ovládání a dokovací stanici rozšiřující možnosti použití a konektivity. Vlastní rozhraní OS Steam s konzolí výborně šlape, což je velký bod k dobru. Solidní je i výdrž 40Wh baterie. Celkově jde o víc než povedenou ruční konzoli, o čemž svědčí i vynikající recenze, k nimž přidáváme i naše doporučení.
Recenze MSI Claw A1M – Extrémní konzole do ruky
Procesor: Intel Core Ultra 7 | RAM: 16 GB | Úložiště: SSD 1000 GB | Velikost displeje: 7 palců | Dotykový displej: Ano | Cena: 22 990 Kč
- Špičkový výkon a HW parametry
- 1TB SSD úložiště
- Vysoká kapacita baterie
- I pro nejnáročnější hráče
- –
Toužebně očekávaná nová konzole od výrobce MSI známého především díky skvělým herním notebookům, je nesporně jednou z nejnadupanějších na trhu. MSI Claw A1M se pyšní parametry, které nemohou nechat žádného hráče chladným.
Už jen použitý procesor mluví sám za sebe. 16jádrový Intel Core Ultra 7 155H s maximálním taktem 4,8 GHz (Core Boost) je plně souměřitelný s populárním TOP konzolovým AMD Ryzen Z1 Extreme, a dokonce ho v řadě ohledů i překonává. Pak tu máme 16 GB RAM LPDDR5, což je rovněž na současné špici, a parádní úložiště 1TB SSD. Tedy obrovský prostor pro spoustu skvělých her. Displej konzole má 7 palců, samozřejmě je dotykový a s full HD rozlišením. Jde sice o „obyčejnou“ IPS LCD technologii, ale tu sdílí i většina ostatních ručních konzolí – včetně těch nejvýkonnějších.
MSI Claw A1M využívá pokročilé chlazení Cooler Boost HyperFlow, nabídne boční ovladače s RGB LED podsvícením a 53Wh baterii, která slibuje i ve své třídě konzolí nadprůměrnou dobu provozu. Uživatelské rozhraní zajišťuje Windows 11, který je osvědčený, ale v optimalizaci pro ruční konzole mívá tradičně jisté nedostatky. V každém případě je MSI Claw A1M konzole, které byste rozhodně měli věnovat pozornost, pokud máte vysoké nároky a hledáte co nejvýkonnější model.
Recenze Razer Edge – Výkonná konzola do ruky s Androidem
Procesor: Snapdragonem G3x Gen 1 | RAM: 6 GB | Úložiště: SSD 128 GB | Velikost displeje: 6,8 palců | Dotykový displej: Ano | Cena: 12 500 Kč
- Vysoký herní výkon
- Lehká a komfortní konzole
- 5G Wi-Fi připojení
- Velmi kvalitní displej
- Android se hůře ovládá
Pokud jste zvyklí na operační systém Android a hledáte výkonnou konzoli do ruky, která by na něm běžela, pak by vás rozhodně měl zajímat Razer Edge. Tento handheld pohání výkonný mobilní osmijádrový procesor Snapdragonem G3x Gen 1 postavený na architektuře Kryo. Operační paměť 6 GB RAM LPDDR5 zní taky výborně a konzole podporuje 5G Wi-Fi pro maximální výkon při online hraní a streamování.
Pro stažené a nainstalované hry nabízí Razer Edge prostor 128 GB SSD. Není to závratná kapacita, ale nechybí paměťový slot pro rozšíření úložiště (až na 2 TB). Konzole má 6,8 palcový AMOLED displej s dokonce FHD+ rozlišením (2 400 × 1 080 pix), což je jasný nadstandard. Baterie má kapacitu 18,5 Wh. Celá konzole váží jen cca 400 g, což je rozhodně velmi pohodlná hmotnost a handheld se velmi dobře drží i díky ergonomickému zpracování.
Razer Edge svými parametry neatakuje úplně nejvyšší třídu ručních herních konzolí, ale rozhodně ho lze zařadit do vyšší střední kategorie. Potěší na něm odnímatelné ovladače a velmi slušný herní výkon. Trochu zamrzí (pro ruční ovládání) topornější Android. Celkově jde ale o velmi dobře hodnocenou konzoli.
Nejoblíbenější herní konzole do ruky
Jak vybrat herní konzoli do ruky?
Herní konzole do ruky jsou sice menší než klasické konzole, notebooky nebo stolní počítače, ale to neznamená, že vybrat tu správnou je výrazně snazší. Nejrůznějších technických parametrů a faktorů, k nimž se dá přihlížet, je zde takřka srovnatelné množství. V dnešním průvodci se proto zaměříme právě na všechny důležité aspekty výběru přenosné konzole a pomůžeme vám se v nich zorientovat a co nejlépe se rozhodnout.
Historické okénko – kde začínají a končí ruční konzole?
Historie herních konzolí je srovnatelně bohatá a komplikovaná jako historie vývoje počítačů a rozhodně se zde nebudeme pokoušet o detailní a komplexní pojednání. Přesto stojí za to si připomenout aspoň některé pilíře a revoluční modely, které dovedly ruční (nebo taky kapesní) konzole až k současnému stavu vývoje.
První kapesní konzolí byla pravděpodobně hra Auto Race od značky Mattel, která vyšla již v roce 1976. Většího komerčního úspěchu se o dva roky později dočkala poměrně pozoruhodná ruční hra Merlin (značky Parker Brothers) a o další rok později přišla firma Microvision s první ruční konzolí s výměnnými „kazetami“. Tím se historie ručních konzolí přehoupla z pravěku do starověku.
O dekádu později, v roce 1989, pak přišel skutečný zlom v podobě vydání první konzole Game Boy od japonského Nintenda. Tento pojem zná dodnes zřejmě skoro každý a konzole se stala legendárním trhákem, který dlouho nenacházel konkurenci. Tedy kromě Atari Lynx! Americké odpovědi na Game Boy, která však přece jen zůstala spíše ve stínu japonského protějšku.
V bouřlivých devadesátkách vydala SEGA svůj Game Gear, na konci dekády vyšel i první barevný Game Boy Color. Nové milénium pak přineslo několik revolučních a veleúspěšných konzolí. Mezi nimi vládlo především Nintendo DS a konzole PSP od Sony.
Ve druhé dekádě 21. století už nebyly ruční herní konzole tak na výsluní jako dříve, protože svět začaly ovládat chytré mobilní telefony. Rovněž umožňující hraní her, a to široké populaci. Konzole však nezmizely, dále se vyvíjely. Mezi nejvýznamnější v této dekádě patřilo Nintendo Switch. A tím se dostáváme až k dnešku.
Současnost kapesních konzolí
Asi není třeba zmiňovat, že výkon současných ručních konzolí je zcela jinde než v době Game Boye, prvního Nintenda DS nebo i prvního Switche. Současné TOP konzole jsou nadupané kapesní počítače, které zvládají přehrát i náročné a velkolepé (tzv. AAA) herní tituly ve vysoké kvalitě.
Rozhodně tedy nemusíte hrát jen jednoduché arkády. Zahrát si můžete prakticky jakýkoli titul, který vyšel pro PC nebo klasické stolní konzole jako PS nebo Xbox. Tedy samozřejmě záleží i na tom, jaké herní platformy daná konzole podporuje a na jakém operačním systému funguje. K tomu se ještě vrátíme.
Anatomie kapesní konzole
V současnosti má drtivá většina nejpopulárnějších ručních konzolí velmi podobný koncept. Tělo zařízení tvoří dotykový displej (de facto na způsob tabletu či velkého mobilu). Po stranách displeje se pak nacházejí menší ovladače s obvykle podobným konceptem založeným na funkčních (ABXY) a směrových tlačítkách (D-pad) a páčkách. Případně jsou přítomny i další ovládací tlačítka, trackpad nebo jiné prvky.
U některých konzolí jsou boční ovladače pevnou součástí těla zařízení. U jiných mohou být však i odnímatelné. To zvyšuje variabilitu přístroje, který je pak třeba možné i používat jako klasický tablet (např. konzole série Lenovo Legion Go) anebo hrát v režimu více hráčů, jako je Tabletop mód u Nintendo Switch.
Jaké jsou výhody herní konzole do ruky?
V dnešní době vysoce výkonných mobilů by si mohl leckdo pomyslet, že speciální herní konzole do ruky už ani nejsou potřeba. Ale zdaleka to tak není. Nejlepším důkazem je fakt, že kapesní konzole jsou stále velmi oblíbené a každoročně se na trhu objevují novinky v této kategorii.
Konzole mají oproti telefonům výkon optimalizovaný právě pro hraní i náročnějších či velmi náročných her. Podporují navíc mnohem více herních platforem a lze na nich spustit více titulů než na telefonech například s běžným operačním systémem Android nebo iOS. Některé konzole (např. Nintendo, PS) mohou mít i exkluzivní tituly, které na jiném zařízení nespustíte.
Výkonné konzole mají konstrukci schopnou snášet vysoké zatížení HW, včetně propracovaného ventilačního systému, jakým mobily ani tablety rozhodně nedisponují. A samozřejmě zdaleka ne v poslední řadě jsou tu samotné ovladače, které hraní posouvají na naprosto jinou úroveň, než hraní na pouhém dotykovém displeji. Díky ovladačům se z ručních konzolí stává plnohodnotné herní zařízení.
Konzole jsou tedy koncipované právě pro hraní her a všechny jejich aspekty tomu odpovídají. Hardware, software a uživatelské rozhraní, kompatibilita a konektivita, výkonná baterie, odolná konstrukce a ergonomie, chlazení, displej, vybavení (v čele s ovladači),…
Zásadní technické parametry
Podobně jako u herních počítačů či notebooků většinu hráčů nejvíce zajímá, jakým hardwarem je konzole vybavená. Právě od toho se logicky nejvíce odvíjí herní výkon. Nicméně je nutné říct, že jen čistě „papírově“ lepší či vyšší parametry nemusejí automaticky vždy znamenat nejefektivnější chod.
Některé konzole jsou skvěle optimalizované, vyladěné a sladěné, včetně OS a rozhraní, a mohou tak ve výsledku nabídnout překvapivě plynulý a skvělý chod. Možná i v jistých ohledech lepší, než jaký má jiná konzole s třeba i oficiálně o něco lepšími specifikacemi.
Většinou jsou však zásadní parametry jako model procesoru a grafiky či operační paměť určující a směrodatné a nejlépe podle nich poznáte, jaký herní výkon lze od dané konzole (stejně jako od jiného zařízení) očekávat.
Procesor – srdce konzole
Procesorů existuje neskutečné množství a je velmi těžké se v nich vyznat. Dávno neplatí, že by určujícím ukazatelem byla například taktovací frekvence nebo počet jader. U procesorů je třeba brát v potaz celkovou architekturu, na které je postaven, vývojovou generaci atd. Ale ani podle všech těchto údajů nelze zodpovědně porovnat dva čipy mezi sebou. Proto jsou tu tzv. benchmarky.
Jak poznat výkonnější čip?
Benchmarky jsou komplexní testy a srovnání výkonnosti různých čipů (procesorů, grafik). Najít je můžete na internetu. Velmi obšírná srovnání i mobilních čipů používaných právě v kapesních konzolích nabízí například web CPU-monkey.com. Velmi známé jsou i weby Userbenchmark.com nebo CPUbenchmark.net. Zde můžete porovnávat čipy mezi sebou a nejlépe zjistit, která konzole nabízí nejvýkonnější procesor nebo třeba grafickou kartu.
V současnosti jsou v konzolích velmi populární čipy AMD, které pravděpodobně v tomto segmentu vedou nad Intelem. Mezi nejvýkonnější konzolové procesory dnes patří modely AMD Ryzen (Ryzen 7, Z1 Extreme,…), který často používají konzole TOP kategorie. U některých konzolí se můžete setkat s čipy Intel nebo i Snapdragon (Qualcomm), které používají zejména mobilní telefony, a samozřejmě se objevují i čipy Intel, ale třeba taky MediaTek a další.
Čipy bývají běžně osmi i více jádrové. Mohou mít běžnou taktovací frekvenci kolem 3,6 GHz či víc s boostem i nad 5 GHz. Jde o procesory schopné „utáhnout“ i velmi náročné, moderní herní tituly určené pro herní PC či stolní konzole, jako je PS5 či Xbox.
Grafická karta
Grafický čip (GPU) je pro herní výkon přinejmenším stejně důležitá jako procesor, ale situace kolem grafických čipů je možná ještě komplikovanější než u procesorů. Opět vám nejlépe poslouží benchmarky – aspoň pokud chcete výkon konzolí zkoumat opravdu do hloubky. V ručních konzolích jsou však často integrované grafické čipy a situace je zde trochu odlišná od grafických karet například v PC a noteboocích.
Operační paměť
Zde už je situace přece jen o něco jednodušší. Jako odrazový můstek si vezmeme klasickou konzoli PS5, která vstoupila na trh v roce 2020. Ta disponuje operační pamětí 16 GB RAM. Jde o paměť typu GDDR6, nicméně v mobilních zařízeních, kam spadají i ruční konzole, se používají jiné typy paměti.
V současnosti nejvyšší je typ LPDDR5X, který propustností a celkovou efektivitou překonává vývojového předchůdce LPDDR5. Nicméně nejvyšší meta v „množství“ paměti – tedy 16 GB – zůstává zachována i u ručních konzolí. Pokud má konzole 16 GB RAM LPDDR5X, můžete si být (v současné době) jistí, že nic lepšího nenajdete.
Operační paměť je zásadní při spuštění více aplikací a při hrách je potřebná pro plynulý chod, zejména při náročných, např. davových a bojových, scénách se spoustou prvků. Nedostatek se projeví i nižší kvalitou textur, dlouhým načítáním, nižším snímkováním (FPS) apod.
Úložiště
Podobně jako počítače a mobily mají i kapesní konzole integrované úložiště. Důležitá je jeho velikost, ale i typ. Lepší konzole dnes už využívají SSD paměť, která je rychlejší, což se projeví i na lepším herním výkonu. Hodnoty mohou být různé. U velmi výkonných konzolí obvykle 512 GB, někdy i 1 TB. U dostupnějších konzolí je to méně. Nicméně v případě, že je paměť menší než alespoň 128 GB, je rozhodně vhodné, aby byl k dispozici slot pro externí paměť a rozšíření úložiště. Většina konzolí tuto možnosti nabízí.
Operační systém
Klasické konzole jako Nintendo Switch, PSP či PS Vita nebo i starý dobrý Game Boy využívaly vlastní proprietární uživatelská rozhraní. Zajímavým příkladem je i moderní konzole Valve Steam Deck Console, která má taky vlastní software OS Steam.
Dnes ovšem patří k nejoblíbenějším a nejvýkonnějším ručním konzolím modely výrobců, kteří se obvykle zabývají herními notebooky. Příkladem mohou být konzole Lenovo Go, Asus Rog Ally či MSI Claw.
Tyto konzole zpravidla využívají upravené OS jiných společností. Nejčastěji je to systém Windows (v současnosti verze 11). U jiných konzolí to může být třeba systém Android. Typickou nevýhodou je zde to, že daný OS není pro ruční konzolovou formu navržený, pouze přizpůsobený. Optimalizace uživatelského prostředí pak nemusí být tak kvalitní jako u proprietárních softwarů.
Věnujte pozornost displeji
Samozřejmě není důležité jen to, co se skrývá uvnitř konzole, ale taky to, co vidíme a na co se díváme. Vizuální požitek z hraní her značně ovlivní i kvalita samotného displeje.
Technologie
V současnosti se i u velmi výkonných modelů konzolí do ruky používá nejčastěji osvědčený IPS LCD displej. Některé konzole však nabízejí i poněkud pokročilejší OLED nebo AMOLED displej. Zdaleka však nejde o běžnou záležitost a moderní IPS displeje na drahých konzolích rozhodně nejsou druhořadé, naopak nabízejí vynikající zobrazení, a navíc i dlouhou životnost.
Uhlopříčka
Nejčastěji se u kapesních konzolí vyskytuje osvědčená úhlopříčka kolem 7 palců (17,78 cm), která představuje dobrý kompromis mezi požitkem a praktičností. Některé konzole nabídnou i větší úhlopříčku (8 i více palců), ale klesá tím pocit „mobility“ konzole. Naopak malé konzole (např. Nintendo Switch Lite 5,5“) už mohou zase omezit herní zážitek, ale jsou o to praktičtější.
Rozlišení
Za standard u ručních konzolí stále platí rozlišení full HD. U levnějších konzolí to může být jen HD, u nejvýkonnějších třeba FHD+. Full HD je nicméně optimum i pro náročné hraní.
Další parametry
Jaké další parametry jsou při výběru přenosné konzole důležité? Rozhodně se vyplatí věnovat pozornost i řadě dalších věcí.
Výdrž a nabíjení
Ruční konzole mívají (a musejí mít) velmi silné baterie. U špičkových konzolí činí kapacita baterie i kolem 50 Wh, což je dvakrát až třikrát víc než průměr u mobilních telefonů. Silná baterie zvyšuje hmotnost konzole, ale umožňuje užít si hraní i náročných herních titulů.
Nicméně na málokteré ruční konzoli lze na jedno nabití hrát velmi náročné moderní herní tituly déle než cca 1,5 až 2 hodiny. Samozřejmě méně náročné hry lze hrát mnohanásobně déle. Mnohé konzole pak zvládnou např. 8 až 10 hodin nepřetržitého přehrávání multimédií (video).
Konektivita
Jaké možnosti připojení mohou konzole mít? Rozhodně se zde lze vždy setkat s rozhraním USB (USB-C) a některé nabídnou i DisplayPort pro případné propojení s externím zobrazovacím zařízením (TV, monitor,…). Samozřejmě nechybí vstup pro sluchátka, většinou ani slot pro SD karty a setkat se lze i s různými proprietárními rozhraními.
Pokud jde o bezdrátová rozhraní, většina konzolí podporuje Bluetooth a Wi-Fi. Některé moderní konzole pak i 5G Wi-Fi, což umožní výkonné a plynulé hraní online her.
Hmotnost a rozměry
Výkonné herní konzole do ruky nebývají dnes obvykle úplně miniaturní zařízení muší váhy. Nejen větší úhlopříčka, ale i „herní“ konstrukce se silnějším tělem umožňujícím efektivnější chlazení a vysokokapacitní baterie zvyšují hmotnost a rozměry zařízení. Běžně se hmotnost TOP modelů pohybuje kolem 600 gramů i víc.
Samozřejmě jsou i menší a lehčí konzole. Typickým zástupcem může být například Nintendo Switch Lite. Tato konzole má jen necelých 300 g a i svými rozměry lépe splňuje označení „kapesní konzole“. Záleží tedy jen na vás, zda upřednostníte vyšší výkon a lepší herní zážitek, anebo praktičtější a mobilnější rozměry.
Herní tituly a kompatibilita
Jak je to s herní kompatibilitou u ručních konzolí? Lze na těchto konzolích hrát všechny hry pro PC, PS, Xbox či jiné platformy?
V tomto případě nelze podat univerzální odpověď, protože velmi záleží na konkrétní konzoli, jejím výrobci, podporovaných platformách, operačním systému apod. Jsou konzole určené primárně pro exkluzivní hry (např. Nintendo Switch) nebo pro spíše užší sortiment her menšího okruhu platforem.
Mnohé konzole však nabízejí takřka multi-platformní kompatibilitu. Například konzole s OS Windows typicky umožní hraní her pro PC, ale i Xbox a podporují i herní platformy jako Steam, Epic Games apod. s obrovským výběrem titulů. Může být možné hrát i některé tituly pro PS. Za tímto účelem konzole obsahuje aplikace, které fungují v podstatě jako emulátory a poskytnou kompatibilitu s danou platformou.
Které značky ručních konzolí jsou nejoblíbenější?
Nintendo
Legendární japonská značka, která je tvůrcem i klasického Game Boye. V současnosti nabízí v rámci kapesních konzolí především Nintendo Switch, lehčí a menší 5,5palcový Switch Lite anebo naopak vylepšený 7palcový Switch OLED.
Asus
Značka Asus patří k lídrům mezi výrobci notebooků a zaměřuje se i na herní notebooky především v rámci řad Asus ROG a Asus TUF. Nabízí však i velmi výkonné herní kapesní počítače Asus ROG Ally.
Lenovo
Výrobce notebooků a další elektroniky Lenovo nabízí i vlastní vysoce výkonné kapesní herní počítače (handheld PC) v rámci řady Lenovo Legion Go. Tyto konzole patří výkonnostně do TOP třídy.
Kolik stojí konzole do ruky?
Cena do 5 000 Kč
Spíše jednoduché a dětské herní konzole s malým výkonem určené pro hraní nenáročných arkád.
Cena od 5 000 do 15 000 Kč
Kvalitnější a výkonnější konzole i pro náročnější hráče. V této relaci lze pořídit například i známé konzole Nintendo Switch.
Cena od 15 000 Kč
Konzole pro náruživé a náročné hráče. Těšit se už můžete na extrémní výkon a možnost hraní i náročných herních titulů pro PC či jiné klasické platformy.
Diskuze a zkušenosti