Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze

Nintendo Switch OLED – Japonská klasika do ruky

Nintendo switch kapesní konzole

Japonská společnost Nintendo patří mezi tradiční a nejvýznamnější světové výrobce konzolí. Tato značka zažila svou největší slávu v 80. a 90. letech minulého století. Tehdy světu dala legendární konzole, jako byl domácí systém NES nebo ještě známější Nintendo 64. A pak tu byl samozřejmě Game Boy. Dlouho vládnoucí král ručních a kapesních herních konzolí. S novým miléniem už moc Nintenda malilinko bledla ve srovnání s rostoucí konkurencí. Přesto nabídla notoricky známé konzole jako Wii či Nintendo DS, které patří do zlatého fondu. A v roce 2017 pak značka přišla se svou dosud poslední konzolí (v rámci kategorie ručních konzolí) Nintendo Switch.

A právě tuto konzoli v dnešní recenzi opravdu důkladně prozkoumáme. Má ještě po tolika letech dnešním náročným hráčům vůbec co nabídnout? Pomohl jí „facelift“, při kterém získala větší úhlopříčku a OLED displej srovnat krok s aktuální konkurencí? Na tyto i další otázky se pokusíme odpovědět a zjistíme, jestli je Nintendo Switch stále tak zábavná konzole jako kdysi.

Hodnocení herní konzole Nintendo Switch (OLED)

8.1

Skvělá

Nintendo Switch je již legendou mezi kapesními konzolemi – a ve své vylepšené OLED verzi je ještě legendárnější! Perfektní konzole pro milovníky všudypřítomné zábavy.

Zpracování a displej
9
Výkon a technické parametry
6
Uživatelské rozhraní, kompatibilita, herní možnosti a výdrž
9.5
Ovladače a komfort
8
Klady
  • Vynikající herní zážitek
  • Vyladěné prostředí
  • Zajímavé režimy hraní
  • Exkluzivní tituly
  • Velká výdrž baterie
  • Krásné OLED zobrazení
Zápory
  • Menší HW výkon
  • Méně univerzální konzole

Zpracování a displej – 9/10

V roce 2016 oznámilo Nintendo plánované vydání své nové herní konzole Nintendo Switch, která měla reprezentovat již osmou generaci konzolí této japonské značky. O rok později pak avizovaná konzole vstoupila na trh obdařená čipem Nvidia Tegra, 6,2palcovým displejem a ovladači Joy-Con. Není vůbec nadsazené tvrdit, že tato konzole byla pro Nintendo trefou do černého a udělala díru do světa. Switch si získal obrovskou oblibu a postupem času se propracoval na pozici třetí nejprodávanější herní konzole všech dob – v prodejích Switch překonal dokonce i legendární Game Boy.

Switch měl hned při vydání i bratříčka, odlehčenou verzi Switch Lite s 5,5palcovým displejem. Navzdory komerčnímu úspěchu měl však Switch i různé (ač spíš drobné) nedostatky a mouchy. Když pak v roce 2021 společnost Nintendo konečně ohlásila vydání upgradované verze, hráči napjatě očekávali, že Switch se dočká robustního vylepšení.

nintendo switch konzole

Nová verze Switch OLED však papírově přinesla spíše zklamání. Změnila se de facto jen úhlopříčka displeje (vzrostla na 7 palců) a zobrazovací technologie. Starší IPS displej byl nahrazen pokročilou OLED variantou. Ale i když se to zdá málo, ve výsledku tato změna udělala hodně velký rozdíl. Nintendo totiž přepracovalo celé tělo konzole.

OLED verze má krásné, jasné a čisté barvy a nabídne rozlišení 1 280 × 720 pixelů. Anebo až 1 920 x 1 080 (tedy full HD), pokud je v „dokovacím režimu“. Vynikající je i svítivost displeje, která zásadně vzrostla a displej je dobře viditelný i při jasném denním světle. Perfektní jsou i pozorovací úhly.

A Nintendo doladilo i další detaily. Například zadní stojánek je v nové verzi výrazně stabilnější a působí pevněji. Citelného vylepšení se dočkal i zvukový systém. Dalších podobných zlepšení je ještě celá řada, takže se dá stručně a jednoznačně říct, že verze OLED je lépe vyladěná a v mnoha ohledech lepší než původní Switch. Tento názor ostatně vyjádřilo množství uživatelů, kteří nakonec museli uznat, že zdánlivě drobná evoluce se nakonec povedla. I když stále zůstává faktem, že změn mohlo být více – zejména v oblasti výkonnosti. Ale tato situace má do jisté míry svůj důvod, k němuž se později ještě dostaneme.

konzole a příslušenství

Pojďme se ještě podívat na to, co všechno obsahuje balení konzole Nintendo Switch OLED. Samozřejmě je to samotné vylepšené a zvětšené tělo konzole a dva ovladače Joy-Con. Konzole i s ovladači má 102 × 242 × 13,9 mm a váží 420 g, tedy o pouhých pár desítek gramů více než standardní Switch. Součástí balení je i vylepšená dokovací stanice s ethernet portem (což je velká výhoda!). Tato stanice umožní využít konzoli jako zdroj v kombinaci s jiným zobrazovacím zařízením – např. TV nebo monitorem. Mezi příslušenstvím nechybí HDMI kabel, napájecí kabel či držáky s poutky na ovladače Joy-Con nebo taky Joy-Con Grip. Ten umožní spojení dvou odnímatelných Joy-Con ovladačů do podoby klasického, jednotného gamepadu. Hrát tak můžete velmi pohodlně, i když se konzole třeba zrovna nabíjí.

Výkon a technické parametry – 6/10

Nintendo Switch je i dnes stále velmi populární konzole, která má spoustu fanoušků i skalních přívrženců, jejichž počet stále narůstá. Switch je i při tvrdé současné konkurenci stále živoucí a velmi zábavnou konzolí.

Rozhodně tomu tak však není proto, že by nabízela nějaký zdrcující výkon. Naopak, Switch je v otázce výkonu poměrně dalece pozadu. A nenapravila to ani nová verze Switch OLED, která, pokud jde o hardware, přišla v podstatě jen se zvětšením úložiště z 32 GB na 64 GB. Už v roce 2021 to bylo chabé. Ale opravdu to vadí? Zvlášť když konzole nabízí i SD slot s podporou až 2TB SD karet? A vadí, že tato konzole nemůže výkonnostními parametry konkurovat brutálně nadupaným a nelítostným handheldům, jako je Asus Rog Ally, Lenovo Legion Go nebo třeba Steam Deck?

Tabletop režim

Pojďme se nejdříve podívat na to, co vlastně v tomto směru konzole Switch nabízí. Srdcem konzole je čip Nvidia Tegra X1 vydaný už v roce 2015. Čip disponuje čtyřmi jádry ARM Cortex-A57 a takt činí 1,02 GHz. Čip obsahuje grafickou jednotku (GPU) založenou na architektuře Maxwell. Tyto parametry v dnešní době vyvolají spíše rozpaky než obdiv. Dojem nenapraví ani 4 GB operační paměti RAM, navíc v „zastaralejší“ verzi LPDDR4.

Kdepak, pokud bychom měli Switch v tomto duchu srovnávat třeba s výše uvedenými konzolemi, dítko z dílny Nintenda by si ani neškrtlo. Ale pokud se na věc podíváme z jiného – a v rámci idejí Nintenda smysluplnějšího a relevantnějšího úhlu – pak můžeme konstatovat jediné. Nintendo Switch má právě tolik výkonu, kolik potřebuje. Ani o chlup míň (nebo víc).

Switch totiž není univerzální konzole. Není to „všehoschopný“ ruční počítač jako zmíněný Rog Ally či Legion Go. Switch je exkluzivní konzole s proprietárním „ekosystémem“. Zkrátka a dobře je určená primárně pro exkluzivní tituly – a ty jsou jí taky šité na míru. A nutno říct, že tato svým způsobem jednoúčelovost není slabina, ale největší síla Nintenda Switch.

Uživatelské rozhraní, kompatibilita, herní možnosti a výdrž – 9,5/10

Konzole Nintendo Switch nabízí možnost užívat si hraní v prostředí plně přizpůsobeném tomu, čemu je určeno. A to je právě hraní her. Najdete zde minimum balastu a všemožných platforem a aplikací, které často zaplevelují software „univerzálních“ handheldů. Na tyhle věci má dnes ostatně každý v kapse chytrý mobilní telefon. Pokud tedy hledáte pravověrnou herní konzoli, kde vás nebude nic rozptylovat a rušit, Nintendo Switch nabízí skvělé a perfektně vyladěné prostředí. S dokovací stanicí si navíc můžete užívat hru jako na klasické stolní konzoli, na velkoformátové obrazovce.

možnosti připojení

Jistě, na druhou stranu jsou tu omezení. Některé handheldy umožňují díky univerzálnímu prostředí a emulátorům spuštění téměř jakékoli hry. Výběr her pro Switch je o něco omezenější. Především jsou tu tituly exkluzivní – určené přímo pro tuto konzoli. Dále pak některé multiplatformní tituly. U některých (zejména nových, náročných a špatně přizpůsobených) můžete narazit na nedostatečný výkon konzole Switch.

Exkluzivních a dobře přizpůsobených titulů jsou nicméně stovky. Od naprosto fantastické a legendární Zeldy přes nostalgické Pokémony či Maria až po různé akční hry, arkády i RPG a další. Zahrát si však můžete i některé další slavné tituly. Pro Switch bylo přizpůsobeno například ikonické Diablo III nebo dokonce žhavý fenomén Hogwarts Legacy ze světa Harry Pottera. Tento extrémně náročný titul si přitom na konzoli Switch vede překvapivě parádně, i když samozřejmě nenabídne rozlišení a grafiku jako na výkonnějších platformách. A totéž platí pro další stovky známých titulů.

Nintendo Switch je tedy konzole, která je zkrátka dělaná pro milovníky her. Takové, kteří ocení zábavnost titulu a nehledí jen na co nejrealističtější grafiku nebo na počet jader procesoru. Konzole se přitom snadno ovládá a prostředí je mnohem intuitivnější než u řady jiných handheldů. A je tu ještě jedna výhoda. Dost slušná výdrž baterie.

Hraní ve "stolním" režimu

Nutno říct, že i zde opět zapracovala OLED úprava, takže spotřeba je ještě efektivnější a optimalizovanější, než byla u klasické verze – a to i při vyšší kvalitě zobrazení a větší úhlopříčce. V průměru Switch vydrží s baterií o kapacitě 4 310 mAh kolem 5,5 hodiny hraní, což je skvělý výsledek. U méně náročných her a s nízkým jasem to může být i výrazně víc. Při intenzivním hraní náročných titulů na plný jas zas o něco méně. Velmi dobrý dojem z výdrže trochu kazí dlouhá doba nabíjení až kolem 3 hodin. Rychlé nabíjení by konzoli opravdu zásadně prospělo.

Ovladače a komfort – 8/10

Pozornost si nepochybně ještě zaslouží ovladače a taky obecně otázka herního komfortu a ergonomie Nintenda Switch. Tato konzole potěší už tím, že nabízí hned několik herních módů. Prvním je klasický handheld režim, kdy máte ovladače Joy-Con připojené z boku displeje. Jde o základní způsob použití, který nabízí největší mobilitu. Hrát můžete všude a v jakékoli poloze.

ovladače s poutky

Ovladače Joy-Con a prvky na nich jsou spíše o něco drobnější v porovnání s některými konkurenčními handheldy. Nicméně pohodlí a plynulost ovládání nabízejí překvapivě skvělé. Pokud jste však zvyklí na rozložení prvků vycházející z Xboxu či PS, možná vám chvíli potrvá přeorientovat se na malilinko jiné rozvržení. Nelze asi říct, že by byl Switch v handheld režimu nejkomfortnější konzolí na světě, ale rozhodně je naprosto hratelný.

A pak jsou tu další režimy. Ovladače můžete odpojit a hrát v tabletop módu, kdy displej leží třeba na stole opřený o vylepšený zadní stojánek. Toto řešení je velmi pohodlné i pro delší hraní. Další možností je propojit ovladače pomocí Joy-Con gripu do jednoho gamepadu. Výsledek je spíše rozpačitý než skvělý, ale opět se rozšíří možnosti použití. Za zmínku pak stojí i fakt, že Joy-Cony podporují i pohybové ovládání, ale nabídka titulů je značně omezená. Celkový dojem z ovladačů a herního komfortu je pak spíše velmi dobrý než naprosto dokonalý a strhující.

Ovladače s joy con grip

A ještě jedna zásadní otázka nakonec. Vyplatí se investice do Nintendo Switch OLED? Jednoduše řečeno: ano. Switch nabízí stále vynikající hráčský servis, exkluzivní tituly a optimalizované prostředí, čímž vynahrazuje nevýhodu v podobě nižšího výkonu a zůstává zcela adekvátní možností volby i po boku nekompromisních, ultravýkonných handheldů. OLED varianta navíc přinesla sice málo zjevných, ale o to více drobných, ale skvělých úprav. Tato konzole je bravurně odladěná a promyšlená do posledního detailu tak, aby byla pro hráče uživatelsky komfortní a přívětivá. Takže ano, pořídit si Switch stále dává naprostý smysl. Pokud je pro vás však důležitá spíše univerzálnost, otevřené prostředí, důraz na výkon a možnost rozjet nejnovější tituly na co nejvyšší nastavení, pak může být lepší volbou jiná konzole.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.6 (10 hlasů)

Autor recenze

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář