Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Ostatní recenze

Asus Rog Ally – Konzole do ruky pro náročné herní fanoušky

Handheld PC asus rog

Chcete si užívat všechny oblíbené hry i na cestách anebo třeba pohodlně na gauči nebo v posteli? Jasným řešením je herní konzole do ruky nebo tzv. handheld PC. Těchto přístrojů nenabízí trh zas kdovíjak bohaté množství. Vesměs se vše točí kolem několika modelů – patří mezi ně zejména Lenovo Legion Go, Steam Deck, fungl nový MSI Claw a samozřejmě (zdaleka ne v poslední řadě) taky právě kapesní počítač Asus Rog Ally. Ten je mnohými považovaný za v mnoha ohledech nejlepší volbu. V této recenzi se proto společně podíváme konzoli Asus Rog Ally pořádně a zevrubně na zoubek a zjistíme, zda je skutečně tak skvělá a v jakých ohledech dokáže případně předčít konkurenci. Zajímat nás bude vše důležité. Od technických parametrů, výkon a zpracování až po herní zážitek, výdrž baterie či uživatelské rozhraní. Pokud o přenosné konzoli uvažujete (a třeba právě o Rog Ally), tato recenze vám může pomoci se lépe rozhodnout.

Hodnocení herní konzole Asus Rog Ally

8.8

Perfektní

Fantastická konzole, která se okamžitě zařadila mezi legendy ve své kategorii. Perfektní hráčský požitek a herní výkon.

Zpracování a displej
9
Výkon a technické parametry
9
Ovladače a herní požitek
10
Uživatelské rozhraní, konektivita a výdrž
7
Klady
  • Fantastický HW výkon
  • Vynikající ergonomie a hráčská přívětivost
  • Skvělé zobrazení
  • Poměrně tichý ventilátor
  • Obrovské možnosti nastavení
Zápory
  • Ne zcela doladěný OS
  • Slabší výdrž baterie

Zpracování a displej – 9/10

Asus Rog Ally vstoupil na trh v červnu roku 2023 a ihned si získal srdce mnoha konzolových fanoušků a s trochou nadsázky se dá říct, že se takřka přes noc stal jakousi stálicí, etalonem a legendou ve své kategorii. Jeho velkou devizou je vyváženost a parádní poměr ceny a výkonu. Nutno zde říct, že se svými konkurenty (zejména s Legion Go) sdílí Rog Ally spoustu stejných základních parametrů – a rozdíly se pak projevují spíše v celkovém dojmu a rozdílech v konceptu.

Na první pohled je Rog Ally oproti například zmíněnému Legion Go menší, je taky lehčí a celkově se více blíží onomu klasickému charakteru ruční konzole. Zatímco Legion Go je spíše univerzálnější cestovní a herní handheld zařízení s větší variabilitou a větším displejem, ale taky možná o ždibíček méně sladěným a jednotným konceptem. Rog Ally je menší, ale celistvější, což je dáno i faktem, že boční ovladače jsou podobně jako u Steam Deck pevnou součástí těla.

Asus rog handheld PC

Rozměrově jde Rog Ally přísně zlatou střední cestou. Na šířku má 28 cm, na výšku 11 cm. Váží pak 608 g. V průměru je na všech rozměrech o cca dva cm menší než Legion Go a spíše srovnatelný s konzolí Steam Deck. Má 7palcový displej – tato úhlopříčka je osvědčený kompromis mezi zážitkem a praktičností. Jde o displej s FHD rozlišením, poměrem stran 16:9 a obnovovací frekvencí až 120 Hz. Svítivost je zde 500 nitů, tedy velmi slušná a umožňující dobré zobrazení i za jasného denního svitu venku.

Displej využívá IPS LCD technologii. Tedy stejnou jako Legion Go (který má však větší úhlopříčku a rozlišení), zatímco Steam Deck nabízí i variantu s OLED displejem, který je technologicky o kousek výš. Ale nemusíte ničeho litovat. Kvalita zobrazení displeje Asus Rog Ally je báječná. Displej navíc chrání odolné sklíčko Gorilla Glass.

Vývojáři z Asus si dokázali velmi dobře poradit i s odvětráváním, které je i v malém těle překvapivě účinné a využívá různé jemné pokročilé prvky jako fluidní dynamická ložiska ve ventilátoru. Díky tomu se teplota obvykle pohybuje na snesitelných úrovních, i když dáváte konzoli pořádně zabrat. Hlučnost je ovšem v takových situacích vyšší. Ale přesto si nevede hůř než konkurence – například Legion Go je pravděpodobně ještě hlučnější. Při menší zátěži pak Rog Ally dokáže být dokonce až překvapivý tichošlápek.

Pokud tedy jde o celkový koncept a zpracování, Asus Rog Ally je spíše tou lehčí a menší volbou v rámci srovnatelné konkurence s dobrým sladěním celku a velmi příjemným pocitem z výsledku. Je zkrátka „hráčsky skvěle přívětivý“. Zároveň je méně variabilní než třeba Legion Go a nenabízí nejlepší displej. Ale jde opravdu o detaily a samostatně je nutné zpracování, design a zobrazení, které nabízí Asus Rog Ally hodnotit téměř plným počtem bodů.

Asus Rog Ally

Výkon a technické parametry – 9/10

Přejděme konečně k výkonu, protože ten nepochybně většinu hráčů zajímá víc než hodně. Asus Rog Ally atakuje v tomto ohledu strop současných možností špičkových handheld konzolí. Tedy alespoň ve své vyšší verzi, která je osazena procesorem AMD Ryzen Z1 Extreme. Základní verze má „pouze“ čip modelu Z1 (bez Extreme). Ten je rozhodně taky skvělý, ale proč se spokojit s málem. Nadále už se tak budu věnovat jen právě vyšší verzi.

AMD Ryzen Z1 Extreme využívá architekturu Zen 4. Jde o osmijádrový procesor s podporou 16 vláken a základním taktem 3,3 GHz, který se však může v rámci Core Boost krátkodoběji navýšit až na 5,1 GHz. Tento čip navržený přímo pro ruční konzole je dost slušný kanón – tedy vzhledem k tomu v jak omezeném prostředí musí působit. Srovnatelný je dokonce s některými výkonnými procesory používanými v herních noteboocích, ale i PC. Nabízí například téměř takový výkon jako Intel Core i7-12700E.

Konzole Rog Ally

O grafiku se pak stará integrovaný čip AMD Radeon s architekturou RDNA 3. Opět jde o vynikající záležitost. Zde se vyplatí říct, že Rog Ally (ve vyšší verzi) sdílí tyto základní parametry s Legion Go a společně překonávají výpočetní výkon konzole Steam Deck. Rovněž mají konzole Legion Go a Rog Ally stejné množství operační paměti. Tedy na konzolové poměry famózních 16 GB RAM. A zde přichází asi jediný droboučký bod v neprospěch Rog Ally, protože typově jde tady o paměť LPDDR5, zatímco konkurenční Legion Go už běží s LPDDR5x – tedy nejefektivnější a nejnovější verzí výkonných úsporných pamětí. Je to samozřejmě spíše detail a v reálu bude výkon obou konzolí srovnatelný. Daleko více se projeví celková odladěnost. Ale ta je v otázce herního výkonu u těchto špičkových konzolí skvělá.

A pojďme se ještě podívat ještě na úložiště, tedy na to, kolik můžete do své konzole narvat dat, pravděpodobně zejména v podobě her. Asus Rog Ally nabízí absolutně poctivých 512 GB v provedení SSD, které je rychlé, spolehlivé, úsporné, trvanlivé atd. Chtěli byste víc? Pak můžete jednoduše využít slot pro paměťové SD karty a přidat si nějaké to „tera“ místa navíc. Zvláště na různé „pasivnější“ data, protože rychlost načítání z SSD a z externí paměťovky není zrovna stejná.

Ovladače a herní požitek – 10/10

Přejděme nyní k trochu méně exaktním a o něco více subjektivním faktorům a pojďme se podívat na to, jak si Asus Rog Ally vede, pokud jde o zpracování ovladačů a celkový pocit ze hry. Rog Ally je v tomto směru skvěle navržená konzole, která parádně sedí do rukou a nabízí pocit opravdu pevného, příjemného a pohodlného úchopu.

nastavení ovladačů

Dojem je na pohled trochu plastovější než třeba u Legion Go, ale konzole je taky o víc než 200 g lehčí a to se při dlouhém hraní projeví. Rozložení ovládacích prvků na bočních ovladačích je takřka totožné jako u zmíněné konkurenční konzole (i u většiny ostatních) a vychází z rozložení na Xboxu. Máme tu dvě páčky s velmi plynulým, hladkým chodem bez zasekávání, dále směrová tlačítka D-Pad, osvědčenou ABXY klávesnici a horní hrany jsou vyhrazeny pro bumper a trigger tlačítka. Nechybí však ani malá tlačítka pro různé rychlé funkční operace.

Asus Rog Ally si hráčovo srdce rozhodně dokáže získat precizní, symfonickou ergonomií. Konzole je tak akorát těžká a tak akorát velká a všechno je přesně tam, kde to potřebujete. Dokonce i ventilace je příjemně řešena tak, že nezahřívá ruce. Prostě výborný dojem.

Uživatelské rozhraní, konektivita a výdrž – 7/10

Předchozí kapitolka sršela nadšením a teď zas přijde… ne přímo ledová sprcha, ale jisté umírnění. Dostáváme se totiž k uživatelskému rozhraní, které má pochopitelně dost vážný vliv, když ne přímo na herní zážitek, tak na celkový komfort práce s kapesním počítačem zejména mimo hry.

Asus Rog Ally využívá jako základní operační systém Windows 11 a velmi důležitá je k němu nástavba Rog Armoury Crate, která de facto zajišťuje hlavní herní uživatelské rozhraní. Windows 11 nabízí širokou herní kompatibilitu a většině z nás je důvěrně známý. To jsou nesporné výhody. Zároveň ho ale nelze rozhodně považovat za bezchybný – a tím méně, pokud ho ovládáte na ruční herní konzoli, pro kterou není stavěný.

Windows v Ally Rog

Avšak i samotná nástavba problémy tu a tam spíše přidává, než že by je elegantně řešila. Časem jistě bude spolehlivější a vyladěnější. Ale zatím ještě dvakrát dokonale dotažená není. Není to ale rozhodně žádná katastrofa. Win 11 i nástavba jsou zcela použitelné a funkční. Jen ten až skoro perfekcionistický pocit z ostatních vlastností Rog Ally malinko nabourávají.

S prostředím se pojí ještě jedna zajímavá a zřejmě trochu kontroverzní věc. V Asusu se skutečně rozhodli jít cestou detailismu, pokud jde o možnosti nastavení. Pokud si rádi vyhrajete s nejrůznějšími možnostmi nastavení her a optimalizací herních režimů, napájení a profilů, budete nadšeni. Paleta nástrojů je uhrančivě široká. Ale pokud naopak máte spíše rádi, když k vám věci přicházejí už více „hotové“, budete asi spíš rozčarováni. Na tenhle faktor byste při rozhodování, zda je pro vás Asus Rog Ally ideální volba rozhodně měli brát zřetel. Je to právě jeden z těch detailů, které od sebe odlišují jinak velmi podobné (je třeba říct, že podobně skvělé) konzole v této TOP kategorii.

Možnosti nastavení

Asus Rog Ally si pak zaslouží body k dobru i za opravdu pěkný zvuk, který je mimořádně hlasitý i čistý – a vyniká tím víc, že ventilace této konzole je spíše tišší. Poněkud naopak pokulhává výdrž 40Wh baterie, která je snad i ještě o chlup menší než u srovnatelné konkurence, takže velké nadšení nejspíše nevzbudí. Při hraní náročné hry, která pořádně zatápí hardwaru, a vyšším nastavení jasu si neužijete o moc více než hodinu zábavy.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.4 (10 hlasů)

Autor recenze

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář