Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Chytrá domácnost

Recenze chytré meteostanice Netatmo Urban Weather Station

12. 3. 2019 aktualizováno

Zajímá vás, jaké je venku počasí a jak kvalitní vzduch dýcháte ve své domácnosti? Pak si můžete koupit spoustu nejrůznějších čidel nebo jednu chytrou meteostanici, která změří všechny možné hodnoty najednou. Mezi takové stanice patří Netatmo Urban Weather Station, kterou jsme měli možnost měsíc testovat. Vyplatí se koupě tohoto zařízení nebo jde jen o drahou vychytávku pro geeky? Dozvíte se v recenzi.

Náš tip
Už jste četli náš výběr nejlepších meteostanic, kam jsme zařízení od Netatmo rovněž zařadili?

Obsah balení

V krabičce, která nám do redakce dorazila, najdete dva stříbrné moduly – vnitřní a venkovní. Dále napájecí adaptér s kabelem, propojovací USB kabel pro počítač, dvě tužkové baterie, vrut s hmoždinkou a pásek na suchý zip pro připevnění venkovního modelu. Nechybí obrazový manuál zapojení obou modulů a brožurka s dalšími chytrými produkty Netatmo.

Obsah balení

Instalace

Abyste mohli Netatmo Urban (nebo též Personal) Weather Station plnohodnotně používat, je nutné vlastnit mobilní telefon nebo počítač a mít v domácnosti Wi-Fi router.

Pomocí mobilu či PC dochází i k prvnímu nastavení meteostanice. To je poměrně jednoduché, nikoli však zcela přímočaré. My jsme museli instalaci několikrát opakovat a připojení venkovního modulu se nám povedlo asi až na třetí pokus.

Podrobného průvodce instalací najdete v mobilní aplikaci, takže ji nebudeme zbytečně popisovat. Ve zkratce jen zmiňme, že velký interiérový modul zapojíte do sítě, do menšího externího modulu vložíte baterie a skrze Bluetooth se automaticky spustí instalační proces. Venkovní modul můžete připevnit na zeď (pomocí hmoždinky a vrutu) nebo k trubce/tyči (pomocí pásku na suchý zip).

  • Pozn. red. instalovat lze i skrze počítač s Macem, Linuxem či Windows.

Venkovní modul

Vzhled a ovládání

Meteostanice sestává ze dvou stříbrných modulů válcovitého tvaru. Větší s výškou 15,5 cm měří kvalitu vzduchu v domácnosti, zatímco menší 10,5 cm modul je určen k venkovnímu měření. Použitým materiálem je zde hliník odolný vůči UV záření, který zajišťuje dostatečnou odolnost zařízení.

Jednoduchý design obou modulů je velmi pohledný a meteostanice skvěle zapadne do jakékoli moderní domácnosti. Marně byste však hledali jakýkoli displej. Vnitřní modul má pouze LED indikátor hodnot CO2. Ten svítí buď zeleně (vyhovující stav), oranžově (zvýšené hodnoty CO2) nebo červeně (místnost by se měla vyvětrat).

Ovládání není nijak složité. Po úvodní instalaci stanice měří hodnoty automaticky, každých 5 minut. Jediné tlačítko se nachází na horní straně interiérového modulu. Jeho stisknutím se spustí okamžitý proces získání a odeslání hodnot do mobilní aplikace. To využijete například v situaci, kdy větráte a chcete vědět, zda hodnota CO2 již klesla na přijatelnou úroveň či ještě ne.

Senzory a přesnost měření

Netatmo Urban Weather Station je vybavena následujícími senzory:

Parametr Rozsah
Teplota (vnitřní): od 0 do 50 °C (přesnost ± 0,3 °C)
Teplota (venkovní): od -40 do 65 °C (přesnost ± 0,3 °C)
Vlhkost (vnitřní a vnější): 0 do 100 % (přesnost ± 3 %)
Tlak (vnitřní): od 260 do 1 160 mbar (přesnost ± 1 mbar)
CO2 (vnitřní): od 0 do 5 000 ppm (přesnost ± 50 ppm nebo ± 5%)
Hluk (vnitřní): od 35 do 120 dB

Jak můžete vidět v tabulce, meteostanice měří vnitřní a vnější teplotu a vlhkost. Vnitřní modul dále poskytuje údaje o hodnotách oxidu uhličitého (CO2), barometrickém tlaku a hluku. Naopak chybí senzory prachových částic (PM) a těkavých organických látek (VOC), které nabízejí některé konkurenční modely jako Awair 2 nebo Foobot. Někomu dále může chybět senzor oxidu uhelnatého (CO).

Ačkoli naše redakce není vybavena laboratorními senzory pro důkladné otestování přesnosti měření, můžeme konstatovat, že jsme s přesností byli spokojeni. Teplota odpovídala klasickému teploměru a čidlo oxidu uhličitého spolehlivě reagovalo, když se místnost zadýchala či naopak vyvětrala.

Přesnost měření chválí i zahraniční recenze (např. na techhive.com nebo cnet.com) a lze tedy shrnout, že pro běžného uživatele, který nepotřebuje přesnost na desetiny, je tento aspekt zcela dostačující.

Aplikace a funkce

Mobilní aplikace Netatmo Weather je dostupná jak pro Android (od verze 4.2), tak pro iOS (od verze 9). V případě, že nemáte smartphone, je možné využít webové rozhraní my.netatmo.com na PC nebo Macu. Aplikace je samozřejmě zdarma.

Zobrazení dat v aplikaci je velmi přehledné. V horní části vidíte aktuální počasí (které aplikace získává na základě vaší polohy), dále aktuální venkovní teplotu, pocitovou teplotu, vlhkost a barometrický tlak. Ve středním pruhu je možné vidět předpověď na následujících 7 dní. Dole jsou pak zobrazeny data z interiéru – teplota, CO2, hluk a vlhkost. Kromě toho si můžete zobrazit i minimální a maximální teploty naměřené během daného dne (od půlnoci do půlnoci). V Evropě a USA je navíc dostupný index kvality vnějšího ovzduší (pro Česko jsou data získávána od společnosti CiteAir).

Překlopením telefonu přepnete na dlouhodobé statistiky v podobě grafů. Ty jsou jednoduché a přehledné, nicméně malý displej telefonu není pro podobné zobrazení nejvhodnější. Lepší je použít tablet nebo webové rozhraní.

Netatmo webové rozhraní

Velmi chválíme Netatmo Weathermap, kde vidíte všechny připojené Netatmo stanice a můžete tak v reálném čase sledovat počasí po celém světe.

Netatmo WeatherMap

Za zmínku stojí i notifikace, které vás upozorní na nejrůznější situace. Například při překročení hranice 1 000 ppm oxidu uhličitého, při poklesu venkovní teploty, velké změně tlaku a podobně. Kromě přednastavených notifikací můžete přidat i spoustu vlastních.

Pokud používáte Google Assistant nebo Amazon Alexa, jistě váš potěší že Netatmo lze s nimi snadno propojit. Pozitivní také je, že data jsou dostupná z více zařízení najednou.

Zájemci o podrobné analýzy budou jistě nadšení možností exportovat data do Excelu.

Náš tip
Nezapomeňte, že meteostanice používá pro přenos dat do aplikace bezdrátový internet. Pokud máte extrémně tlusté zdi nebo umístíte meteostanici extrémně daleko od routeru, možná budete pro kvalitní připojení muset uvažovat nad zesílením wifi.

Příslušenství

K jedné stanici můžete dokoupit až tři vnitřní a dva venkovní moduly (dešťový a větrný). Srážkoměr a přídavný vnitřní modul stojí necelé 2 000 Kč, anemometr (měřidlo rychlosti větru) je o několik stovek dražší. Ačkoli o možnosti rozšířit meteostanici o další moduly vítáme, jejich cenovka není zrovna nejnižší a snadno se tak s celou meteostanicí dostanete k hranici 10 000 Kč. Necháme na posouzení každého, zda je tato cena přijatelná.

Pokud to s chytrou domácností myslíte vážně, pak je možné meteostanici napojit na chytrý termostat Netatmo a užívat si teplo domova s nízkými výdaji za topení.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece se sešlo 35 hodnocení s krásnou známkou 90 %. Drtivá většina zákazníků je s nákupem spokojená. Chválí zejména přesnost měření a dosah venkovního senzoru. Naopak vytýkají absenci displeje.

Podívali jsme se i na názory zahraničních odborníků. Recenzenti cnet.com chválí přesnost a snadnost ovládání, ale trochu je zaráží vyšší cena. Kolega z techhive.com rovněž pěje ódy na přesnost a testovanou meteostanici doporučuje všem začínajícím meteorologům.

Alternativy k Netatmo Urban Weather Station

Pro zájemce o měření venkovních povětrnostních vlivů doporučujeme náš článek Nejlepší meteostanice, kde najdete celou řadu doporučovaných zařízení, včetně testovaného Netatma.

Hledáte-li naopak zařízení na měření kvality vzduchu v interiéru, jako alternativy můžeme zmínit Awair 2 nebo Foobot. Jejich cenovka je podobná a na rozdíl od Netatmo měří i množství prachových částic (PM) a těkavých organických látek (VOC). Nevýhodou Awair nicméně je, že se neprodává v ČR a nedostatkem Foobota pak je nepřítomnost CO2 senzoru (data jen přepočítává z hodnot VOC a tudíž nejsou příliš přesná).

Pro srovnání zařízení měřící kvalitu vnitřního vzduchu doporučujeme článek od energysmartohio.com.

Závěrečné hodnocení

8

Skvělá

Netatmo Urban Weather Station je zajímavá svou kombinací venkovního a vnitřního měření. Přestože některá důležitá čidla pro měření kvalitu vzduchu v interiéru chybí, po dokoupení venkovního příslušenství se z ní může stát velmi komplexní meteostanice. Doporučujeme všem nadšeným meteorologům a milovníkům chytré domácnosti.

Celkové hodnocení
8
Klady
  • Krásný design
  • Přesné měření
  • Jednoduché a přehledné ovládání
  • Měří CO2, teplotu, vlhkost, tlak a hluk
  • Možnost dokoupit srážkoměr a anemometr
Zápory
  • Nemá displej
  • Nemá senzory na prachové částice, CO a těkavé organické látky
  • Aplikace není v češtině
  • Nutné připojení k internetu nebo Wi-Fi
  • Vyšší cena

Nejprodávanější meteostanice dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor recenze

Václav Hrnčíř
Václav Hrnčíř

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí. Můj Facebook, Osobní stránky.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář