Nejlepší Wi-Fi routery – srovnání 2018

Potřebujete nový Wi-Fi router, ale nevíte, podle čeho se máte rozhodovat, které parametry jsou ty důležité? Který z routerů je nejlepší, a který Vaší domácnosti nejvíce poslouží? Pak vám přinášíme krátkého průvodce po galaxii routerů. Tedy, průvodce nákupu routerů, který vám jistě poradí, jaký si vybrat.

V první části se budeme věnovat 5 routerům v různých cenových kategorií, kde si budete moci vybrat přesně takové, aby ideálně vyhovovali vašim cenovým možnostem a požadavkům. Každý z routerů nabídne něco jiného, lepší zabezpečení, vyšší přenosovou rychlost.

Druhá část se bude věnovat tomu nejdůležitějšímu, čemu byste měli při výběru routerů věnovat svoji pozornost, abyste koupili router kvalitní a vhodný pro vaše využití a potřeby.

Nejlepší Wi-Fi routery

Vybírání routeru je komplexní záležitostí, a je potřeba se důkladně zamyslet nad tím, co od routeru očekáváte, a jaké jsou vaše reálné potřeby, co se využití týče. Nemá cenu, pokud budete víceméně pouze surfovat po netu, abyste měli router za několik tisíc korun.

Vybrali jsme pro vás 5 routerů z jednotlivých cenových kategorií. Každý router vám popíšeme a ukážeme si také jeho klady, ale také zápory, se kterými byste měli být seznámení, než si router pořídíte.

Tenda F303

TP-Link TL-WR940N

TP-Link Archer C20 AC750

Asus RT-AC1200G+

TP-LINK M7350

Tenda F303

TP-Link TL-WR940N

TP-Link Archer C20 AC750

Asus RT-AC1200G+

TP-LINK M7350

Hodnocení na Heurece

89 %

86 %

89 %

86 %

88 %

Přibližná cena

390 Kč

599 Kč

749 Kč

1 799 Kč

1 946 Kč

Antény3× všesměrová2× všesměrová-
Standard802.11 b/g/n802.11 b/g/n802.11 a/b/g/n/ac802.11 ac/n802.11 a/b/g/n
Rychlost300 Mb/s450 Mb/s733 Mb/s1167 Mb/s150 Mb/s
Pásmo2.4 GHz2.4 GHz2.4/5 GHz2.4/5 GHz2.4/5 GHz
Počet LAN konektorů3444-
ŠifrováníWPA, WPA2WEP, WPA, WPA2WEP, WPA, WPA2WEP, WPA, WPA2WPA, WPA2

Porovnat ceny

Porovnat ceny

Porovnat ceny

Porovnat ceny

Porovnat ceny

Tenda F303

KLADY:
 • Cena
 • Wi-Fi standard 802.11n
 • Jednoduché nastavení

ZÁPORY:
 • Pracuje pouze v pásmu 2,4 GHz
 • Nepodporuje nejnovější Wi-Fi standard 802.11ac

Prvním routerem, který hravě seženete pod hranicí 500 korun, je Tenda F303. Díky tomuto routeru se můžete těšit na poměrně rychlé a stabilní připojení k internetu, které navíc disponuje nejlepším zabezpečením.

Wi-Fi router nabízí Wi-Fi třídu 802.11 b/g/n. Abyste mohli internet a další připojení do routeru připojit, můžete využít jeden ze tří LAN konektorů, které vám Tenda F303 nabídne. Rychlost internetu, kterou umí tento router přenášet je až 300 Mb/s, což vám umožní hrát online hry, stahovat nejrůznější data, ale také streamovat některé druhy videí.

Aby bylo vaše připojení k internetu co nejbezpečnější, můžete využít zabezpečení WPA2, které je v současnosti dosud neprolomeným zabezpečením routerů. Díky tomu ochráníte všechna svá data. K dispozici máte samozřejmě také slabší zabezpečení WPA.

Tenda F303 je routerem pro všechny uživatele, jeho nastavení a následné zabezpečení není rozhodně nic složitého, a zvládne to skutečně každý. Ať už se tak řadíte mezi pokročilé uživatele, nebo mezi uživatele s horšími znalostmi IT, tento model je pro vás jako stvořený.

Porovnat ceny >>


TP-Link TL-WR940N

KLADY:
 • Router vhodný i pro malé kanceláře
 • Možnost streamování videa
 • Zabezpečení WPA2

ZÁPORY:
 • Nepodporuje Wi-Fi standart 802.11ac
 • Pouze 2,4 GHz pásmo

Pokud hledáte router s klasickými podporovanými standardy a nehledáte žádné noviny, pak je pro vás ideální volnou TP-Link TL-WR940N se standardem 802.11. b/g/n. Tento router je vhodný pro domácnosti, ale také pro menší kanceláře, kde bude skvělým pomocníkem.

TP-Link TL-WR940N nabízí díky svým parametrům a použitým komponentům skvělé vlastnosti, které se budou hodit také při streamování HD videa či pro hraní on-line her. Zamezte tak nekvalitnímu a sekanému obrazu.

Díky téměř všem podporovaným Wi-Fi standardům nebude problém router připojit k libovolnému počítači u vás doma nebo v kanceláři. Díky nejkvalitnějšímu zabezpečení současnosti WPA2 se nemusíte o bezpečnost přenosu obávat.

Router nabídne vaší domácnosti či kanceláři přenosovou rychlost až 450 Mb za sekundu, které přenáší ve standardním pásmu 2,4 GHz.

Pomocí lehkého nastavení routeru to zvládne také lidé, kteří nejsou v IT oboru tak úplně zdatní. TP-Link TL-WR940N tak nastavíte velmi rychle a pohodlně, aniž byste s nastavením trávili zbytečně mnoho času.

Porovnat ceny >>


TP-Link Archer C20 AC750

KLADY:
 • Wi-Fi standard 802.11ac
 • 5 GHz pásmo pro lepší přenos
 • Šetří elektrickou energii

ZÁPORY:
 • Žádné

Pokud hledáte kvalitní Wi-Fi router s cenovkou pod 1 000  korun, pak vám můžeme jedině doporučit router TP-Link Archer C20 AC750. Tento router vám nabídne novou generaci standardu Wi-Fi 802.11ac, který navíc nabídne zpětnou kompatibilitu se starším ale stále nejpoužívanějším standardem 802.11n.

Díky modernímu Wi-Fi standardu se můžete připravit na opravdu dech beroucí rychlost internetu, kterou ocení každý člen domácnosti, ale také menší firmy. Díky kvalitním a moderním dílům TP-Link Archer C20 AC750 šetří také další náklady v podobě elektrické energie. Tu dokáže úsporně šetřit, aniž byste přišli o jakýkoli výkon.

Pomocí TP-Link Archer C20 AC750 může vaše domácnost zrychlit až na 733 Mb/s. Tato rychlost může být vysílána v klasickém pásmu 2,4 GHz, stejně jako v lepším pásmu 5 GHz, a to vše současně. Na základě vytíženosti si router sám dokáže zvolit, v jakém pásmu bude vysílat, aby vaše práce byla plynulá, a skutečně ničím nerušená.

To vše zajistí perfektní stabilitu signálu, který nebude mít větších výkyvů. Router disponuje také USB portem, pomocí kterého můžete sdílet dokumenty a soubory. Můžete tak například pomocí routeru tisknout na síťové tiskárně, což vám ušetří čas. Abyste nemuseli mít obavy, můžete nastavit také rodičovskou kontrolu, kterou můžete využít také pro své zaměstnance.

Pokud k vám často chodí návštěvy, můžete pomocí routeru TP-Link Archer C20 AC750 připravit speciální připojení pro hosty. Samozřejmostí je jednoduché nastavení a první spuštění routeru. Nemusíte se ani obávat nový IP protokolů, protože tento TP-Link Archer C20 AC750 podporuje také protokol IPv6.

Porovnat ceny >>


Asus RT-AC1200G+

KLADY:
 • Wi-Fi standard 802.11ac
 • 5 GHz pásmo pro lepší přenos
 • Maximální přenosová rychlost přes 1Gb/s

ZÁPORY:
 • Vyšší cena

Pokud hledáte skutečně velmi výkonný Wi-Fi router a nehledíte až tolik na peníze, a jste proto ochotní si za takovou kvalitu zaplatit, pak vám s radostí představujeme Asus RT-AC1200G+, velmi výkonný a stylový Wi-Fi router, který když si vyzkoušíte, nebudete chtít jiný.

Asus RT-AC1200G+ v sobě ukrývá velmi výkonnou technologii s extrémně dlouhým dosahem, díky kterému již nebudete muset řešit pomalý internet v zákoutích vašeho domu či kanceláře. Vše je uzpůsobeno tak, aby byl router uživatelsky přívětiví. Díky standardu 802.11 ac se můžete těšit na neuvěřitelnou rychlost vašeho internetu, díky které bude streamování videa v HD kvalitně absolutní hračka.

Router je také skvělou volbou pro připojení konzolí typu PlayStation 4 či Xbox. Díky USB portu můžete připojit také sítově tiskárny či uložiště, díky kterým můžete bez problémů sdílet své dokumenty s ostatními členy domácnosti či kanceláře. Nejnovější Wi-Fi standard 802.11ac tak garantuje přenosovou rychlost až 867 Mb za sekundu.

Asus RT-AC1200G+ pracuje ve slabším 2,4 GHz pásmu, stejně jako umí pracovat v pásmu 5 GHz. To vše dohromady a paralelně. Díky tomu se vaše maximální přenosová rychlost může dostat až za hranici jednoho gigabajtu! Zesilovač navíc signál zesílí tak, že bude neuvěřitelně stabilní a rychlý i na poměrně dlouhé vzdálenosti, čehož lze skvěle využít především u síťových uložišť, která pracují s velkým objemem dat.

Díky propracovanému uživatelskému prostředí nastavení si můžete router hravě nastavit tak, aby maximálně vyhovoval vašim potřebám. Žádné prodlevy, velká rychlost a bezproblémový, i když krapet dražší router. Přesně to je Asus RT-AC1200G+.

Porovnat ceny >>


TP-LINK M7350

KLADY:
 • Bezdrátový Wi-Fi router
 • 5 GHz pásmo pro lepší přenos

ZÁPORY:
 • Vyšší cena
 • “Jen” deset hodin nepřetržitého provozu

Cestujete často a potřebujete mít u sebe bezdrátový router, který vám umožní pomocí SIM karty s dostupným internetem vysílat Wi-Fi signál pro několik dalších uživatelů? Pak je skvělou volbou TP-LINK M7350.

Router podporuje 4G LTE internet, díky kterému se můžete těšit na dobrou přenosovou rychlost, kterou oceníte skutečně kdekoli a kdykoli. Díky silnějšímu signálu a podpoře rychlého internetu se může na tento router současně připojit až 15 různých zařízení.

Všechny potřebné informace, které byste mohli potřebovat, zobrazuje router na přehledném displeji, který je dobře čitelný. Díky poměrně velké kapacitě baterie může router vysílat signál až deset hodin, a to nepřetržitě. Baterie routeru má kapacitu 2 550 mAh.

Abyste mohli přenášet svá data skutečně kdekoli, můžete zvolit mezi klasickým pásmem 2,4 GHz, nebo poněkud lepším pásmem 5 GHz, díky kterému si můžete užít neskutečně silný a kvalitní signál. Pokud navíc budete potřebovat, bezdrátový Wi-Fi router TP-Link M7350 obsahuje také slot na SD kartu, která může dosáhnout kapacity až 32 GB.

Pokud tedy často cestujete a potřebujete skutečně kvalitní a rychlý bezdrátový Wi-Fi router, volte TP-Link M7350.

Porovnat ceny >>

zpět na obsah ↑

Nejprodávanější Wi-Fi routery

zpět na obsah ↑

Jak vybrat spravný Wi-Fi router

Vhodný standard

Každý Wi-Fi router má určitý standard, který mu umožňuje komunikovat v různých komunikačních pásmech (kanálech), a od toho se pak odvíjí i reálná možná rychlost vašeho internetu. Nejvhodnějším a v současnosti nejlepším standardem je Wi-Fi router s 802.11n. Díky tomuto standardu se můžete reálně dostat na poměrně vysoké počty Mb za jednu sekundu. Existují i routery se standardem 802.11ac, které slibují přenosovou rychlost až 1 000 Mb za sekundu, většina současných Wi-Fi přijímačů ale není na tento standard připravena a proto jej nepodporuje. Je proto důležité si před nákupem takového Wi-Fi routeru zkontrolovat, zda skutečně vaše přijímače a operační systémy podporují tento nový Wi-Fi standard.

Ostatní standardy jsou samozřejmě použitelné taky, bohužel ale s nimi nebudete dosahovat takových rychlostí, jakých byste potřebovali nebo chtěli. Proto je i vhodnější, pokud máte nějaký starší router doma nahradit jej novějším, právě díky potřebnému standardu 802.11n. Mnohé routery samozřejmě podporují také starší typy Wi-Fi standardů.

Kanály

Proč na kanálech tolik záleží? V rámci kanálů totiž routery komunikují, a pokud nemá router dostatečný kanál (pásmo), může se stát, že router nebude vysílat dostatečně rychlý internet, případně nebudete moci zapojit více routerů v jedné domácnosti a podobně. Dejte si proto na kanály u Wi-Fi routerů pozor, případně se poraďte s prodejcem.

V zásadě se jedná o dva kanály. Prvním je kanál 2,4 GHz, který je nejčastěji používaný, ale bohužel díky velkému přeplnění nenabídne až takovou přenosovou rychlost, a jedná se tudíž o pomalejší kanál. Druhým kanálem pak je 5 GHz, který je o poznání rychlejší, má ovšem problém v případě, že se nachází kolem příliš mnoho překážek, které by mohly signál tlumit.

Bezpečnost

Třetím důležitým parametrem u výběru Wi-Fi routeru je jeho bezpečnost. Ačkoli se vám může zdát, že vám na bezpečnosti tolik nezáleží, opak je pravdou, a dobře zabezpečený router vám může značně usnadnit život.

V domácnostech jsou v současnosti využívány tři druhy zabezpečení. Prvním je WEP. Je to nejstarší a nejjednodušší zabezpečení, které v dnešní době není problém prolomit do několika málo minut. Druhým druhem je WAP, který je již o něco bezpečnější, a jeho prolomení je mnohem obtížnější než u zmiňovaného WEP, avšak prolomitelný je. Třetím typem je WAP2, který dosud prolomený nebyl, některé starší operační systémy s ním ale mají značný problém. Proto i na zabezpečení routeru závisí.

Antény

Wi-Fi routery nabízejí také nejrůznější počet antén, které jsou nezbytné pro vysílání signálu Wi-Fi do vašich přijímačů. Rozlišujeme hned několik základních typů antén. Prvním typem je všesměrová anténa, druhým sektorová anténa a třetím typem úzce směrová anténa. Ačkoli se může zdát, že právě všesměrová anténa vám nabídne nejlepší pokrytí, není to tak úplně pravda. Nenabídne vám totiž větší pokrytí, ale mnohem delší dosah, což se může v některých situacích výrazně hodit.

Konektivita

Také konektivita je u routerů nesmírně důležitá. Dá se totiž chápat jako připojitelnost. Ať už se rozhodnete připojovat jeden či více počítačů na router, nezapomeňte také na fakt, že ne každý router bude kompatibilní s daným operačním systémem vašeho počítače. Horší konektivita může v důsledku znamenat také slabší kvalitu i rychlost připojení vašeho počítače k internetu.

Nejprodávanější Wi-Fi routery

Technologie mě vždy fascinovaly, a tak už to zřejmě i navždy zůstane. Ať už se jedná o svět počítačů nebo mobilních telefonů, vždy rád každému poradím nebo se naopak sám něco přiučím. S otevřenou náručí vítám každé nové zařízení, které je lepší než to předchozí. Rád poznávám cizí země, miluji hudbu a divadlo.

7 komentářů
 1. je nejaky rozdiel medzi:
  Asus RT-AC1200G+
  TP-Link Archer C1200

  cenovo podobne, na prvy pohlad aj parametrovo.

  Dik.

  • Dobrý den,

   největší rozdíl, který stojí za zmínku, je v rychlosti: TP-Link Archer C20 AC750 max. 733 Mb/s, kdežto Asus RT-AC1200G+ max. 1167 Mb/s. Pokud ale nepatříte mezi velké uploadery a dennodenní stahovače velkého množství dat, příliš bych to neřešil…

 2. ano, v uvedenom pripade je to tak. neviem preco som dal ten TP Link 750, ked som myslel TP-Link Archer C1200
  🙂
  ta 750 je samozrejme aj lacnejsia.

 3. Asi si koupím ten ASUS, když pokořím rychlost za hranicí jednoho gigabajtu (přes 8Gbit)…za tu cenu to v tom případě nemá konkurenci, ale ani standard 😀

 4. Dal jsem na vaše rady a pořídil jsem si TP-Link Archer C20 AC750 a je prostě SUPER.

 5. Potřebuji pokrýt celý dům co nejlepším signálem, která z uvedených antén je pro tohle nejlepší ?
  Díky

  • Dobrý den,
   mimo té první bych se pro váš účel nebál žádného modelu (samozřejmě záleží na velikosti objektu). Kvalitnější je již například Asus RT-AC1200G+, který podporuje vyšší přenosovou rychlost. Nevím ovšem, jak moc náročný uživatel jste.

  Okomentujte