Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Zubní kartáčky

Recenze elektrického zubního kartáčku Oral-B iO Series 9

12. 9. 2022 aktualizováno

test Oral-B iO 9Náš tipTestado.cz

Oral-B iO Series 9 je skutečný smart elektrický zubní kartáček. Během testování jsme vyzkoušeli, v čem spočívá jeho tolik vychvalovaná umělá inteligence. Byli jsme také zvědaví, z jakého důvodu dosahuje lepších výsledků nejen oproti běžnému manuálnímu čištění, ale údajně poráží i elektrické konkurenty. Je tomu skutečně tak? Nejen to se dozvíte v recenzi na Testado.cz!

Obsah balení

Oral-B iO Series 9 rozhodně nešetří na slušné výbavě. Krom samotného kartáčku najdete v balení také nabíječku a nabíjecí pouzdro. Samozřejmě nechybí návod k použití.

* Zubní pasta, ústní voda a čtyři náhradní hlavice nejsou součástí základního balení.

Vzhled a kvalita zpracování

Oral-B iO Series 9 se skládá ze dvou částí – z těla kartáčku s baterií a ovládacími prvky a z hlavice, která je odnímatelná. Štětiny se časem opotřebovávají stejně jako u běžného manuálního zubního kartáčku, tudíž hlavici budete pravidelně měnit. Až vám dojde řada těch, které obdržíte jako součást balení, lze samozřejmě dokoupit nové.

Oral-B iO Series 9 patří mezi špičku na trhu. Navzdory prémiové kvalitě je však poměrně nenápadný. Designově se neliší od běžných elektrických zubních kartáčků. Raději sází na své schopnosti, než na extravagantní vzhled.

O tom, že patří do vyšší třídy, napoví na první pohled snad jen podlouhlý OLED displej. Ten je barevný, dobře čitelný a hezky vykreslí všechny obrázky a animace při nastavování. V jeho horní i spodní části najdete dvě tlačítka pro ovládání.

 Oral-B iO 9 displej

Tělo elektrického kartáčku Oral-B je celé z pevného plastu, stejně tak hlavice s čistícími štětinami. Nemá příliš ergonomické tvarování – nenajdete na něm zeštíhlenou část ani žádné gumové prvky, které by zabraňovaly klouzání. Přesto se ale dobře drží, nemá tendenci vypadávat z ruky a snadno se s ním manipuluje.

Občas se mi kartáček podařilo chytit za displej, což ale ničemu nevadí. Není dotykový a obě tlačítka reagují až na silnější stlačení; při běžném čištění zubů je nezmáčknete, když o ně zavadíte.

Oral-B iO Series 9 se vyrábí ve třech barevných provedeních – základní bílé (White Alabaster), černé (Black Onyx) a fialovo-růžové (Rose Quartz), kterou jsem testovala já. Výměnná hlava může být buďto bílá nebo černá. Mezi hlavicí a tělem elektrického kartáčku se nachází svítící kroužek, který má funkci lépe viditelné diody. Jeho barvu si můžete vybrat z jedenácti možností.

Na Oral-B iO můžete nasadit dva typy hlav. Já jsem během testování používala model Ultimate Clean. Ten je zaměřený na co nejlepší odstranění zubního plaku a vyznačuje se vlákny s protichůdným směřováním, tzv. criss-cross. Naopak Gentle Care s rovnými vlákny se specializuje na maximální šetrnost a hodí se pro lidi, kteří trpí problémy s citlivými dásněmi.

 Oral-B iO 9 ultimate clean

Oba typy hlav jsou kruhové, což je typické pro značku Oral-B. Při prvním použití se může zdát čistící plocha trošku větší. Dá se na ni však snadno zvyknout. Výhodou takové velikosti je, že dokáže dobře obklopit každý zub.

Hlavní funkce

Recenzovaný Oral-B iO Series 9 je doopravdy chytrý zubní kartáček. Díky svým technologickým vymoženostem vám pomůže s lepším čištěním zubů a přizpůsobí se na míru vašim potřebám. Pojďme se podívat, co všechno umí.

 Oral-B iO 9 nastavení intenzity čištěníRežimy čištění

První a jedna z nejdůležitějších funkcí je režim čištění. Ten si nastavíte ještě před zapnutím kartáčku. Změna režimu umožňuje upravit intenzitu pohybu hlavy a také se specializuje na čištění konkrétních částí ústní dutiny. Na výběr máte ze sedmi možností:

 • Každodenní čištění
 • Intenzivní čištění
 • Jemné čištění
 • Super jemné čištění
 • Bělení
 • Péče o dásně
 • Čistič jazyka

Mezi stupni intenzity je rozdíl opravdu znát. Zatímco intenzivní čištění je doopravdy silné, super jemné je zase velmi citlivé k dásním. Každý si díky tomu může přesně vybrat, jakou péči potřebuje. Já po vyzkoušení všech zůstala u režimu každodenní čištění.

Možnosti péče o dásně a čištění jazyka vibrují méně než běžné režimy a spíše masírují. Hodí se proto pro kontakt s kůží.

Senzor tlaku

Oral-B iO Series 9 během čištění zubů měří, jaký tlak kartáčkem na zuby vyvíjíte. Nadměrný tlak může poškodit nejen štětiny, ale především vaše dásně. Lehčí dotyk zase nezajistí dokonalé odstranění plaku. Co tedy s tím?

Správnou intenzitu tlaku vám hlídá barevné podsvícení kolem čistící hlavice. Červená barva značí příliš velkou sílu, zelená ideální tlak. Pokud svítí jiná barva (tu, kterou si navolíte jako výchozí), znamená to, že Oral-B iO běží naprázdno bez kontaktu se zuby nebo že na něj tlačíte málo. Světlený indikátor je dobře vidět při jakémkoliv náklonu elektrického kartáčku. Nepotřebujete ani zrcadlo, abyste jej mohli sledovat. Dokonalé, viďte…

 Oral-B iO 9 senzor tlaku a stopky

Stopky doby čištění

Další praktickou funkcí je měření času, po který si čistíte zuby. Tato funkce funguje jako klasické stopky. Přičítá vteřiny nepřetržitě, i když nemáte zrovna kartáček v ústech. Přesto se jedná o dobrý způsob, jak si ohlídat délku každodenní ústní hygieny. Přímo při čištění vidíte na displeji odpočet. Po vypnutí kartáčku navíc poznáte podle usměvavého či zamračeného smajlíka, zda jste dodrželi stanovený čas.

Limit stopek je volitelný. Ve výchozím nastavení vám odpočítává 2 minuty, které doporučuje výrobce. Při kratší době nemusíte odstranit všechen plak. Drobné překročení časové hranice na škodu není. I za dvojnásobnou dobu vás ještě Oral-B iO 9 odmění usměváčkem, avšak již bez hvězdiček v očích.

Výrazně delší doba a častější čištění zubů než dvakrát denně však může vést k poškození skloviny. Na to vás kartáček také upozorní.

Přednastavené dvě minuty mi na první dojem přišly jako příliš krátký čas. Ovšem díky účinnosti Oral-B iO 9 je tato doba zcela dostačující, což dokazuje i další funkce snímače pokrytí.

kartáček Oral-B iO 9 jak funguje

Snímání pokrytí

Snímání pokrytí je asi nejchytřejší funkce tohoto kartáčku. Testovaný model Oral-B iO Series 9 dokáže díky 3D mapování poznat, v jakém místě si právě čistíte zuby. Rozezná jejich přední, spodní i horní stranu. V těchto třech směrech umí na každém patře detekovat tři oblasti. Ačkoliv bohužel neidentifikuje každý jednotlivý zub, i tak vám s touto funkcí spolehlivě pohlídá, zda jste na nějaké místo třeba nezapomněli.

V mobilní aplikaci (více o ní v kapitolce ovládání a nastavení) přímo vidíte, jak si vedete a kde vám ještě chybí odstranit zubní plak. Elektrický kartáček Oral-B vás tak naviguje na místa, která je ještě zapotřebí vyčistit. Po ukončení ústní hygieny snímač pokrytí zobrazí skóre, nakolik procent jste byli úspěšní.

3D mapování v reálném čase funguje naprosto přesně. Velmi příjemně mě překvapilo, nakolik odpovídá realitě. Během testování se mi ani jednou nestalo, že by se Oral-B iO spletl a hlásil jiné místo, než které jsem právě čistila. Reakce na změnu jsou okamžité.

Deníček čištění zubů

Všechny záznamy čištění s navigací i bez ní se ukládají do paměti telefonu. Tento drobný dozor je motivací pro pravidelnou ústní hygienu. Systém navíc obsahuje i herní prvky jako sbírání medailí. Ty ještě více pomáhají udržet rutinu, vyzkoušet všechny možnosti kartáčku Oral-B iO Series 9 a pečovat komplexně o své zuby.

Ukládání dat vám rovněž umožní analyzovat, jak vynaložená péče ovlivňuje stav zubů. Kromě délky a pravidelnosti čištění si můžete poznamenávat také krvácení dásní, používání zubní nitě, ústní vody nebo čištění jazyka.

Data se do mobilní aplikace nahrají vždy po spárování kartáčku s telefonem pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. Proces je zcela automatický a sami se nemusíte o nic starat. V případě potřeby se dá Oral-B iO 9 uvést do továrního nastavení. Všechna uložená data se z něj tak odstraní.

Oral-B iO Series 9 výměna hlavy

Hlídání výměny hlavy

Jak již bylo v recenzi zmíněno, čistící hlava se musí měnit, stejně jako si měníte po čase svůj manuální kartáček. I pro tento případ má Oral-B iO Series 9 speciální funkci. Ta dokáže hlídat uplynulý čas od poslední výměny a upozorní vás, až bude hlavice již opotřebená. Sami nemusíte na nic myslet.

 Oral-B iO 9 uživatelské prostředíOvládání a nastavení

Oral-B iO Series 9 se ovládá na těle přístroje a přes mobilní aplikaci, která je dostupná pro Android i pro iOS. Displej nepodporuje češtinu, ale i neangličtináři se v těch několika jednoduchých slovíčkách vyznají. Vše je navíc doplněné obrázky a animacemi, podle kterých se můžete řídit. Aplikace je kompletně v češtině.

Většinu obsluhy zvládnete bez použití telefonu jen pomocí tlačítek a displeje. Pouze přes tělo kartáčku si navolíte režim, upravíte základní nastavení a samozřejmě zapnete i vypnete čištění. Bez aplikace rovněž můžete plnohodnotně používat senzor tlaku, který je signalizovaný na svítícím prstenci, i časovač, jenž se během péče o zuby zobrazuje na displeji.

Ačkoliv není spolupráce s chytrým telefonem pro provoz Oral-B iO Series 9 zcela nezbytná, byla by škoda se připravit o pokročilé funkce, které jsou vázané na aplikaci kvůli potřebě většího displeje a úložného místa. Po vytvoření účtu a spárování Oral-B iO s mobilem budete moci využívat i snímání pokrytí s přímým navigováním během čištění a zobrazíte si statistiky a starší záznamy péče o zuby.

V mobilní aplikaci lze dále provádět detailnější nastavení. Například si měnit limit doby pro čištění zubů či pořadí režimů v menu. Nevyužívané režimy lze dokonce v nabídce skrýt, abyste nemuseli vždy na kartáčku listovat celým seznamem.

Prostředí aplikace vás potěší svojí přehledností. Taktéž ovládání kartáčku je naprosto intuitivní a jistě si s ním poradíte i bez návodu – horním tlačítkem zapínáte a vypínáte čištění či potvrzujete volbu v nastavení, spodním přepínáte možnosti.

Po dobu péče o zuby nemusíte držet stisknuté zapínání. Stačí jednou máčknout na spouštěcí tlačítko a Oral-B iO bude pracovat, dokud jej zase nevypnete. Pro aktivaci stačí kartáčkem pohnout. Na displeji se vám zobrazí pozdrav a následně je přístroj ihned připravený k použití. Ke spánku se také ukládá sám po chvilce nečinnosti.

Výsledky čištění

Hodnocený el. kartáček Oral-B iO Series 9 pracuje na principu mikrovibrací a oscilačního pohybu s magnetickým pohonem, který rovnoměrně rozděluje energii do konečků vláken. Chod kartáčku není hlučný a ani nezpůsobuje nepříjemné brnění, se kterým se můžete setkat u levnějších modelů. Kvalitě čištění přispívá nejen správný pohyb a chytré provedení čistící hlavy, ale i výše zmíněné funkce.

Během testování jsem nenašla absolutně nic, co bych mohla testovanému modelu vytknout na kvalitě čištění. Sám výrobce uvádí, že tento model dokáže odstranit až o 100 % více zubního plaku v porovnání s manuálním čištěním. Perfektní výsledky mohu jen potvrdit. Oral-B iO Series 9 odvedl výrazně lepší práci a navíc za kratší dobu.

Během prvních dvou až tří čištění zubů mi mírně krvácely dásně. To ovšem neznamená, že by byl Oral-B iO příliš hrubý. Pochvalu si zaslouží i za svou šetrnost. Příčinnou krvácení je jen vyšší účinnost a schopnost se dostat tam, kam manuálním kartáčkem obtížněji dosáhnete. Po několika čištěních a po odstranění plaku i v hůře dostupných místech problém s krvácením zmizel.

Oral-B iO Series 9 v obalu

Za zmínku ještě stojí, že Oral-B je nejčastěji používanou a doporučovanou značkou kartáčků mezi zubními lékaři. Vyplývá to z pravidelných celosvětových průzkumů prováděných pro společnost P&G (mateřskou společnost Oral-B).

Model Oral-B iO Series 9 byl vyvíjen ve spolupráci se zubními lékaři po dobu šesti let, aby dosahoval co nejlepších výsledků. Na vývoji ovládacího rozhraní se podíleli i sami zákazníci. Výsledkem je, že celkové používání a obsluha jsou uživatelsky velmi příjemné.

Baterie a nabíjení

Nabíjení Oral-B iO Series 9 je vysoce praktické. Jako odpůrce neustálého zapojování kabelů vítám nabíječku, do které stačí tělo kartáčku jen posadit. Ačkoliv vztyčená pozice nevypadá na první pohled stabilně, díky magentu drží dobře na svém místě. Nabíjecí stanice je malá, nenápadná a nebude ve vaší koupelně překážet.

Dobití plné kapacity trvá 3 hodiny. Při běžném používání eklektického kartáčku Oral-B iO Series 9 vám baterka vydrží 14 dní. Na kratší cesty není tedy nutné s sebou vozit nabíjecí stanici. Pokud byste se vydali mimo domov na delší dobu, poslouží vám k nabíjení cestovní pouzdro. V něm se iO9 dobije za dvojnásobně dlouhou dobu ve srovnání se stanicí, tedy za cca 6 hodin.

Stav baterie se zobrazí po konci každého čištění. Budete mít tak neustále přehled, kolik procent kapacity vám ještě zbývá a nezapomene si kartáček včas nabít.

Závěrečné hodnocení

9.4

Perfektní

Oral-B iO Series 9 patří mezi nejchytřejší zubní kartáčky na trhu. S funkcemi jako je 3D mapování, stopky a senzor tlaku vám pomůže k dosažení perfektních výsledků čištění. Za špičkovou kvalitu si sice připlatíte, avšak profesionální péče o zuby za tuto investici stojí. Dík lepšímu odstraňování zubního plaku vám do budoucna Oral-B iO 9 ušetří peníze i starosti s nepříjemnými zubními zákroky u lékaře. Pochvalu si přístroj zaslouží také za hezkou mobilní aplikaci a praktické a rychlé nabíjení. TIP redakce!

Design a zpracování
8.5
Hlavní funkce
10
Ovládání a nastavení
9.5
Výsledky čištění
10
Baterie a nabíjení
9
Klady
 • Tichý chod bez nepříjemného brnění
 • Chytrý tvar a pohyb čistící hlavice s vysokou účinností
 • Vizuální prvky pro časovač a tlak i bez aplikace
 • 3D mapování zubů v reálném čase
 • Přehledné a intuitivní používání
 • Rychlé nabíjení bez kabelů + nabíjecí pouzdro
 • Obsáhlé balení
Zápory
 • Vyšší cena (ačkoliv odpovídá kvalitě)
 • Nemá ergonomické tvarování
 • Displej nepodporuje češtinu (aplikace ano)

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (24 hlasů)

Autor recenze

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář