Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze providera Nej.cz – Nabízí opravdu nejlepší připojení?

Internet od Nej.cz

Internetový poskytovatel Nej.cz patří k poměrně známým firmám a jde o jednoho z největších českých providerů s velmi širokým polem působnosti. Kromě internetu navíc Nej.cz nabízí i další služby, které vám mohou přinést trochu radosti do života. Ale je Nej.cz opravdu „nej“? Jak si ve skutečnosti stojí v porovnání s konkurencí? Jaké tarify a možnosti nabízí? A jaká je úroveň služeb a spolehlivost této firmy? Na to vše se velmi pečlivě podíváme v dnešní recenzi.

7.5

Velmi dobré

Jeden z největších providerů s velmi širokým pokrytím a komplexní nabídkou služeb za často velmi dobré ceny.

Technologie a pokrytí
9
Rychlost, tarify a ceny
7
Další nabídky a možnosti
8
Instalace, spolehlivost a technická podpora
6
Klady
  • Rychlost až 1 Gbit/s
  • Dobrá stabilita, spolehlivost
  • Pro domácnosti i firmy
  • Zajímavé ceny a akce
  • Velmi široké pokrytí po ČR
  • Optika, kabelovka, TV, mobilní tarify
Zápory
  • Méně transparentní nabídka tarifů
  • Horší kvalita zákaznické podpory

Technologie a pokrytí – 9/10

Nej.cz patří k již osvědčeným a velmi známým českým providerům s více než 10letou působností. Momentálně jde dokonce o čtvrtého největšího poskytovatele internetu u nás. Nej.cz poskytuje internet více než čtvrt milionu domácností a více než deseti tisícům podniků. Kromě toho disponuje celorepublikovou sítí zahrnující 49 kontaktních poboček rozmístěných od Třince po Aš a od Liberce po Břeclav.

Dá se tedy říct, že Nej.cz nabízí své služby prakticky celoplošně a v tomto směru jde o jednoho z nejsilnějších providerů. Nej.cz disponuje vlastní optickou páteřní sítí, která má nyní na 2 500 km a která je neustále v rozvoji. Díky tomu může tato firma nabídnout i velmi rychlé tarify moderního internetu. Nej.cz však nabízí hned několik technologií připojení.

Výhody Nej.cz

Za prvé je to staré dobré DSL připojení, které slibuje vysokou stabilitu a obrovskou dostupnost. Nevýhodou jsou spíše nižší rychlosti a zejména velmi nízké rychlosti uploadu v poměru k downloadu. Další možností je připojení přes rozvody kabelové televize. Podobně jako DSL je toto kdysi populární řešení spíše na ústupu, ale stále jsou lokality, kde jde o nejlepší volbu se slušnou rychlostí i spolehlivostí.

Nejvyšší ligu samozřejmě představuje optické připojení. Nej.cz dokáže v lokalitách, kde jsou již k dispozici patřičné rozvody, nabídnou optický internet o rychlosti až 1 Gb/s. Jde o velmi vysoký (byť nikoli zcela nejvyšší) standard a tak rychlý internet už „uživí“ i velmi náročné zájemce. Samozřejmě Nej.cz nabízí i bezdrátové (Wi-Fi) připojení.

Rychlost, tarify a ceny – 7/10

Pojďme se teď přesunout ke konkrétnějším nabídkám a podívat se i na ceny a rychlosti připojení, které provider Nej.cz nabízí. V rámci internetového připojení pro domácnosti jsou zde k dispozici čtyři základní tarify.

Jde o tarify Internet 100, Internet 300, Internet 500 a Internet 1000. Jak jste asi pochopili, číslo označuje rychlost internetu. První dva tarify mohou být zřízeny s technologií optického internetu, ale pokud není dostupný, může je Nej.cz zajistit přes jinou technologii – DSL či kabelovku. Poslední dva tarify jsou už však podmíněny přítomností právě optické infrastruktury v daném objektu/lokalitě.

Jak zjistit, zda jsou u vás všechny možnosti dostupné? Stačí na webu zadat obec či směrovací číslo a dostanete více konkretizovanou nabídku. Zde vstupují do hry kouzelná slůvka „až“ a „od“.

Dostupnost optiky dle adresy

Nabídka tarifů se totiž v jednotlivých oblastech může lišit a je třeba říct, že uvedená čísla (rychlosti) ve čtveřici hlavních tarifů jsou tzv. maximální rychlosti downloadu. V některých oblastech budou tarify začínat třeba na 50 Mb/s a cena 100Mb/s internetu může být jiná. Nemluvě o tom, že rychlost uploadu, tedy odesílání dat, není uváděna a bude se lišit podle lokality a technologie připojení. U optiky může být poměr 1:1, ale u DSL lze očekávat markantně horší poměr. Podobné nesrovnalosti panují v otázce aktivačního poplatku, u kterého je v základní verzi tarifů uvedeno zdarma, ale u nabídky pro konkrétní lokalitu už může být uvedena částka (byť nevysoká).

Například v Praze či Brně a mnoha dalších městech můžete získat nabídku odpovídající „základnímu ceníku“, ale třeba ve Zlíně už je to jiné. Opravdu je tedy potřeba zadat na webu lokalitu, abyste měli představu, co vás čeká. Konkrétní nabídku (včetně např. rychlosti uploadu) se dozvíte až po odeslání nezávazné poptávky.

Je to trochu netransparentní, ale v zásadě nikoli nutně problematické nebo špatné. Nej.cz totiž dokáže leckde nabídnout opravdu vynikající ceny v poměru k rychlosti. V současnosti probíhá akce, kdy jsou všechny tarify (včetně nejvyšších) plošně za 299 Kč/měsíčně, což je naprosto bezkonkurenční. I s běžnými cenami jsou však nabídky Nej.cz přinejmenším nadprůměrně dobré.

Pražské tarify optického internetu Nej

Další nabídky a možnosti – 8/10

Nej.cz nenabízí internet pouze pro domácnosti, ale taky pro firemní klientelu. Od drobných živnostníků přes velké firmy a organizace až po veřejné instituce. Tarify jsou nazvány Nej Profi a je jich šest. Od 30 Mb/s až po 300 Mb/s. Poslední tarif Nej Profi Individual pak nabízí možnost řešení na míru.

Nej.cz nabízí u firemních tarifů velmi pěkné výhody. Například je to agregace 1:1, což znamená, že připojení není s nikým sdílené. Další výhodou je garance velmi rychlého zásahu technika v případě problémů – a to už do 3,5 hodiny včetně svátků (lze zvolit variantu do 12:00 dalšího pracovního dne). Součástí tarifů je veřejná IPv4 adresa, individuální a přednostní přístup či nonstop monitoring sítě. Možné je získat i další nadstandardní služby a funkce.

Kromě toho nabízí Nej.cz firemním zákazníkům i možnost pronájmu datacenter, serverů či rack housing. Dále například televizi, realizaci telekomunikačních sítí nebo i zřízení kamerových systémů.

Vraťme se ale ještě k nabídce pro „běžnou“ klientelu. Nej.cz i zde poskytuje nejen internet, ale i internetovou televizi či mobilní tarify. Opravdu pěkná je možnost sestavit si TV na míru z více než 200 programů, takže nemusíte platit např. za sportovní kanály, pokud vás tento žánr míjí. Paletu kanálů můžete i kdykoli průběžně měnit. TV od Nej.cz je dostupná odkudkoli v rámci EU a vysílání je ve full HD kvalitě. Nechybí funkce zpětného zhlédnutí či nahrávání. Celkově jde o velmi dobrou, konkurenceschopnou TV, kterou lze sledovat až na 4 různých zařízeních.

Mobilní služby pak Nej.cz nabízí skrze tarify NejMOBIL. Méně náročné uživatele mobilních zařízení může zaujmout třeba cenově mimořádně dostupný tarif NejMOBIL 50 za 99 Kč měsíčně, který zahrnuje 50 volných minut a 250 MB dat. Nabídka tarifů je ovšem opravu pestrá a vyberou si i nároční zájemci.

Možnosti Nej TV

Instalace, spolehlivost a technická podpora – 6/10

A na závěr možná to nejdůležitější. Jak je vlastně Nej.cz kvalitní a spolehlivý? Jak často se u něj vyskytují výpadky či technické problémy a jak je dokáže řešit? Jakým způsobem jedná se zákazníky? To jsou samozřejmě velmi důležité, často rozhodující, faktory, protože providerů je dost a nezřídka nabízejí vysoké rychlosti za ne nutně diametrálně odlišné ceny.

Ohlasy a zkušenosti s Nej.cz ovšem podle všeho nejsou až tak „nej“. Firma má spoustu spíše negativních až velmi negativních recenzí. Ty se vesměs netýkají přímo (ne)kvality internetu samotného, ale spíše komunikace firmy, ochoty, přístupu a zákaznické podpory. Lidé si nezřídka stěžují na velmi nepříjemný a neochotný přístup.

Dá se tedy říct, že Nej.cz může být velmi výhodný a dobrý provider, dokud nenastanou potíže či komplikace. Pak se může (ale nezbytně nemusí) projevit i horší stránka této firmy. Rovněž nepříliš transparentní a obsáhlé informace na webu a chybějící live chat vedou k horšímu hodnocení v této kategorii recenze.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.7 (11 hlasů)

Autor recenze

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář