Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlevnější mobilní tarify 2024

Hledáte nejlevnější mobilní tarif, ale nevíte jaký vybrat? Sepsali jsme pro vás užitečné tipy, na co se při výběru vhodného tarifu zaměřit. Zároveň jsme porovnali nejlevnější mobilní tarify tohoto roku. Více v nezávislém testu!

Volání s daty

Nejlevnější volání za 1 Kč do všech sítí s porcí 200 MB dat.

Nejlevnější tarif

S nejlevnějším tarifem za 49 Kč měsíčně voláte a posíláte SMS do vlastní sítě neomezeně.

Nejlevnější data

Skvělý mobilní tarif pro ty, kteří na mobilu rádi surfují.

Tarif pro děti

Nejlevnější tarif pro děti. Skvělý pro volání a SMS.

Srovnání nejlevnějších tarifů

Za kačku Start Šťastný tarif 99 Na míru 20 Občas brnknu Kaktus Na míru 150
nejlevnější tarif coop mobile virtuální operátor emtéčko virtuální operátor SAZKAmobil virtuální operátor czech mobile Brnkačkatel levné volání nejvíce mobilních dat s kaktus virtuální operátor czech mobile
Ocenění Nejlevnější tarif Neomezeně do vlastní sítě Nejlevnější volání s daty Nejlevnější tarif pro děti Nejlevnější SMS Nejlevnější data Nejvíce volných minut 
Měsíční paušál 1 Kč 49 Kč 99 Kč 59 Kč 100 Kč 100 Kč  169 Kč
Operátor Coop mobil Emtéčko SAZKAmobil Czech mobile Brnkačkatel Kaktus Czech mobile
Mobilní síť Vodafone O2 Vodafone Vodafone T-Mobile T-Mobile Vodafone
Volné minuty 20 100 150
Sazba volání – vlastní síť 1,25 Kč zdarma 1 Kč 0,49 Kč 0,50 Kč zdarma 0,49 Kč
Sazba volání – cizí síť 2,20 Kč 1,90 Kč 1 Kč 1,65 Kč 1,50 Kč 2,50 Kč 1,65 Kč
Tarifikace 1+1 60+1 60+1 60+1 60+1 1+1 60+1
Volné SMS
Sazba za SMS – vlastní síť 1 Kč zdarma 1 Kč 1,25 Kč 0,50 Kč zdarma 1,25 Kč
Sazba za SMS – cizí síť 1,50 Kč 1,20 Kč 1 Kč 1,25 Kč 1,50 Kč 1,50 Kč 1,25 Kč
Volná mobilní data 200 MB 750 MB
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny

Jak vybrat nejlevnější tarif

Než se vrhnete do víru mobilních tarifů, rozmyslete si, co od svého tarifu očekáváte. Velké srovnání tarifů vám sice něco napoví, nicméně si uvědomte, jak často svůj telefon používáte a hlavně, na co jej používáte. Někomu bude stačit opravdu levný mobilní tarif pro běžné použití, ale pro náročného uživatele by byl takový levný tarif nedostatečný. Náš článek je zaměřený na srovnání nejlevnějších mobilních tarifů. Pokud si článek nastudujete, určitě si vyberete nejvýhodnější tarif přímo vám na míru.

Před výběrem nejlevnějšího mobilního tarifu si položte základní otázky:

  • Jak často mobil využívám?
  • Chci být anonymní a dobíjet si kredit nebo na sebe napíši paušál?
  • Píši častěji SMS nebo raději volám?
  • Potřebuji mobilní data nebo chci být offline?
  • Pouštím si videa, prohlížím si fotografie na internetu nebo jenom chatuji přes sociální sítě?

nejlevnější volání

Dobíjecí karta nebo paušál?

Mnoho uživatelů přemýšlí, zda je pro ně vhodnější paušál nebo anonymní dobíjecí karta. Obě varianty mají své výhody i nevýhody, na které se nyní blíže podíváme.

Dobíjecí karta

Klady
  • Větší anonymita a svoboda
  • Žádné závazky
  • Neplatíte žádné povinné měsíční poplatky
  • Platíte pouze to, co sami provoláte
  • Široké možnosti dobíjení
  • Dostupnost i bez kreditu
  • Kdykoliv můžete přejít na paušál
Zápory
  • Vyšší cena za jednotku
  • Nemá tak výhodné balíčky
  • Nemáte přehled nad svými výdaji

Pokud jde o váš první tarif, nejspíše vyzkoušíte nejdříve dobíjecí kartu, abyste zjistili, jak moc mobil využíváte. Někteří uživatelé se k předplacené dobíjecí kartě časem vrací, protože zjistí, že jim paušál nevyhovuje nebo že telefon téměř nevyužívají.

Dalším důvodem může být anonymita nebo větší svoboda, protože nemáte s operátorem žádnou smlouvu a on si o vás neuchovává žádné osobní údaje. Navíc nemusíte platit žádné měsíční poplatky, protože zaplatíte opravdu pouze to, co reálně provoláte.

Dobíjecí kredit dávají rodiče svým dětem, aby se naučili hospodařit s kreditem. A pokud jim kredit dojde, na rozdíl od nezaplaceného paušálu jsou neustále dostupní a mohou přijímat hovory i bez zaplaceného kreditu.

Pokud však potřebujete používat internet nebo opravdu hodně voláte, kredit pro vás může být příliš drahý. A i když jsou u kreditu dostupné nějaké slevové balíčky, nejsou tak výhodné jako u paušálu.

Paušál

Klady
  • Paušál si můžete sestavit podle vaší potřeby
  • Nemusíte hlídat kredit
  • Máte přehled nad výdaji
Zápory
  • Ztrácíte anonymitu
  • Platíte měsíčně poplatky, i když nevoláte
  • Nemáte svobodu

Paušál je výhodnější pokud hodně voláte, píšete SMS nebo používáte mobilní internet. Výhodou paušálu je to, že si jej můžete sestavit přesně podle toho, co potřebujete. Většina mobilních operátorů nabízí tarify se zaměřím na volné minuty, SMS nebo datové balíčky.

Další výhodou paušálů je to, že si nemusíte hlídat dobíjení kreditu, protože platíte poplatky jednou měsíčně na základě zaslané faktury. Pozor však na splatnost faktury, protože pokud ji nezaplatíte včas, přijde vám v dalším vyúčtování pokuta podle ceníku mobilního operátora. Pokud navíc nezaplatíte fakturu častěji, může se stát, že vás operátoři odpojí a vy budete nedostupní.

Paušál má pro mnoho lidí bohužel i další nevýhody. Ztrácíte svou anonymitu a svobodu, protože paušál musí být založen na základě smlouvy s operátorem. Pokud máte navíc smlouvu na dobu určitou, nemůžete se jen tak sbalit a odejít k jinému operátorovi bez poplatku za předčasné ukončení smlouvy. Bohužel nejde před ukončením smlouvy bez poplatku přejít ani na dobíjecí kartu.

s paušálem máte přehled o výdajích

Mobilní nebo virtuální operátor?

Dříve bylo na trhu opravdu málo mobilních operátorů, ale v dnešní době je trh přesycen i takzvanými virtuálními operátory. Co to vlastně je a jaký je v nich rozdíl mezi mobilním a virtuálním operátorem?

Mobilní operátoři

Klady
  • Mají kamenné prodejny
  • Vlastní licenci pro provozování mobilní sítě
  • Mají své vysílače a frekvenční pásma
  • Kvalitní odborný klientský servis
Zápory
  • Tarify jsou většinou dražší
  • Nemají takový výběr tarifů

Mobilní operátory určitě zná každý. V dnešní době je to známá velká trojka – O2, Vodafone a T-Mobile. Tito mobilní operátoři mají své vlastní vysílače, aby pokryli celé území svým mobilním signálem. A také na rozdíl od virtuálních operátorů vlastní licenci pro provozování mobilní sítě, kterou uděluje Český telekomunikační úřad.

Vzhledem k tomu, že si mobilní operátoři platí své vysílače, jejich tarify jsou o poznání dražší. Jejich výhodou je však to, že mají své kamenné prodejny a proškolený odborný personál, takže pokud nastane nějaký problém s vaší SIM kartou, můžete si ji nechat na počkání vyměnit v jakékoliv prodejně vašeho mobilního operátora.

Virtuální operátoři

Klady
  • Levnější tarify
  • Opravdu velký výběr levných tarifů
  • Snadný přechod od jiného operátora
Zápory
  • Chybí kamenné prodejny
  • Klientský servis téměř neexistuje
  • Může chybět bezplatná infolinka

Virtuálních operátorů je aktuálně opravdu hodně. Díky svému levnému volání jsou stále oblíbenější. Jak je možné, že oproti mobilním operátorům dokážou stáhnou cenu tarifu na minimum? Nemají své vlastní vysílače ani frekvenční pásma, ale mobilní síť si jednoduše pronajímají od mobilních operátorů za velkoobchodní ceny.

Pro nás uživatele to tedy znamená, že sice máme telefonní číslo virtuálního operátora, ale používáme některou ze sítí mobilních operátorů O2, T-Mobile nebo Vodafone. Volání je však podstatně levnější. A tím, že virtuálních operátorů rychle přibývá se rychle mění i jejich nabídka. Bohužel tito virtuální operátoři nemají své pobočky ani klientský servis, takže pokud se objeví nějaký problém, musíte ho řešit pouze přes infolinku virtuálního operátora.

virtuální operátoři

Sazebník určuje cenu volání

Pokud vybíráte nejlevnější mobilní tarif, určitě se setkáte s pojmem „sazebník“. Co to je a proč si na něj dát pozor?

Sazebník je ceník základních služeb jako je SMS nebo minuta volání. Pokud neuvažujete o neomezeném mobilním tarifu, sazebník vás bude při výběru nejlevnějšího tarifu určitě zajímat. Někteří virtuální operátoři se s cenami dostávají i pod hranici 1 Kč za minutu volání. Nejčastěji se ale setkáte se sazbou 1,50 Kč za provolanou minutu. Cena SMS obvykle bývá okolo 1,50 Kč.

Není minuta jako minuta

Sazebník však není jediné vodítko, které určuje, kolik za volání zaplatíte. Při výběru mobilního tarifu nestačí porovnat pouze sazebník. Konečnou cenu za hovor může ovlivnit i „tarifikace”. Slyšíte tento pojem poprvé v životě?

Tarifikace určuje způsob účtování délky hovoru, takže může ovlivnit i celkovou částku za hovor. V České republice se používají čtyři základní tarifikace volání: takže jak vidíte opravdu není minuta jako minuta.

Tarifikace Popis
60+60 Platíte za každou započatou minutu volání, což není zrovna výhodné. Za rozhovor o délce 61 sekund zaplatíte stejně jako za 119 sekund. Pokud je sazebník vašeho operátora dražší, tento způsob tarifikace se může hodně prodražit.
60+30 Přívětivější je tarifikace 60+30, kdy platíte první provolanou minutu a poté za každých započatých 30 sekund. V praxi to znamená, že pokud vám za minutu hovoru operátor účtuje 2 Kč, tak za každou započatou půl minutu zaplatíte 1 Kč.
60+1 Ještě výhodnější je tarifikace 60+1, protože zákazník vždy zaplatí za první minutu hovoru a poté platí již po sekundě. Tento způsob účtování volání není rozhodně ideální pro ty, kteří si nepotrpí na dlouhé volání.
1+1 Nejspravedlivější a zároveň nejvýhodnější je tarifikace 1+1. Zákazník zaplatí pouze to, co skutečně provolá, protože operátor účtuje hovor po sekundách.

Mobilní data

Málokdo chce být v dnešní době offline. Ať už hledáte mobilní data kvůli surfování na internetu nebo jen na občasné vyhledání dopravního spojení, internet v mobilu je rozhodně užitečný. V dnešní době si můžete datový balíček zapnout i na své předplacené kartě. Již dávno neplatí pravidlo, že mobilní data mají pouze paušály se smlouvou.

A jak si vhodný datový balíček vybrat? Zvažte, na co chcete internet v mobilu použít a také to, jaký máte přístroj. Starším telefonům by měl stačit datový balíček 400 MB pro občasné zkontrolování e-mailu nebo dopravního spojení. Pokud máte novější chytrý telefon nebo patříte mezi vášnivého surfaře, zaměřte se na datové balíčky 4 GB a více.

Pří výběru vhodného datového balíčku si dejte také pozor na to, jestli je balíček omezen datově nebo časově. Některé datové balíčky si totiž můžete koupit na jeden den, týden nebo například na měsíc.

Na trhu se aktuálně můžete setkat s neomezenými mobilními tarify, které jsou však vhodné pouze pro pravidelné surfaře na internetu. A také jsou podstatně dražší.

srovnání levného volání

Jak je to se závazkem?

Pokud si zvolíte dobíjecí předplacenou kartu, nemáte smlouvu s žádným mobilním operátorem a nemáte k němu žádný závazek. Výhodou je, že je „předplacenka“ anonymní, a vy tak můžete libovolně odejít k jinému operátorovi nebo přejít na paušál bez jakéhokoliv omezení. Předplacenka funguje tak, že nejdříve si zaplatíte kredit a poté voláte.

Naopak je tomu u paušálu, kde nejdříve využíváte služby a až poté platíte za jejich využití. Paušál je většinou založen na základě smlouvy se závazkem, a to na dobu 24 měsíců. Někteří operátoři však nabízí paušál na základě smlouvy na dobu neurčitou nebo dokonce úplně bez závazků.

Mobilní tarif se smlouvu na 24 měsíců

Klady
  • Velký výběr tarifů
  • Garance tarifu na 24 měsíců
  • Dotované zařízení ke smlouvě
  • Přehled nad výdaji
Zápory
  • Poplatky za předčasné ukončení smlouvy

Pokud uvažujete o paušálu, nejčastěji se setkáte se smlouvu na 24 měsíců. Během této doby vám nesmí operátor zvýšit nebo změnit vybraný mobilní tarif a vy se zavazujete k jeho měsíčnímu placení podle smlouvy. Navíc si ke smlouvě se závazkem na dobu určitou můžete vzít dotované zařízenítablet či telefon za zvýhodněnou cenu. Určitě to z reklamy znáte – „telefon za korunu“ apod.

Dříve platilo, že během tohoto období jste nemohli přejít k jinému operátorovi. Nyní můžete odejít kdykoliv, ale pozor na pokutu za předčasné ukončení smlouvy. Když se rozhodnete odejít k jinému operátorovi nebo přejít zpět k předplacené kartě dříve, budete platit storno poplatek za každý předčasně ukončený měsíc podle sazebníku daného operátora.

Pozor

Pozor také na dotované zařízení. Pokud si vezmete k tarifu telefon s dotací, budete hradit i dotovanou částku! „Telefon za korunu“ se vám může tedy pořádně prodražit.

Smlouva na dobu neurčitou

Klady
  • Přehled nad výdaji
  • Můžete kdykoliv přejít k jinému operátorovi
Zápory
  • Pokračujete ve vybraném tarifu
  • Absence dotovaného zařízení
  • Dražší varianta tarifu

Pokud si mobilní tarif neprodloužíte po uplynutí smlouvy na 24 měsíců, automaticky se z ní stane smlouva na dobu neurčitou. Co to pro vás znamená? Kdykoliv ji můžete prodloužit, ukončit nebo přejít k jinému operátorovi bez jakéhokoliv omezení.

Také pokračujete v tarifu na smlouvě, i když jej mobilní operátor již standardně nenabízí, ale většinou platíte za tento tarif více peněz. Když máte tarif za 500 Kč po dobu 24 měsíců a rozhodnete se, že si jej chcete ponechat po dvou letech na dobu neurčitou, zaplatíte třeba o 200 Kč více. Smlouvy na dobu neurčitou se tedy moc finančně nevyplatí. Vše ale samozřejmě záleží na domluvě mezi vámi a operátorem.

Mobilní tarif bez závazku

Klady
  • Cenové zvýhodnění oproti předplacence
  • Přehled nad výdaji
  • Můžete kdykoliv přejít k jinému operátorovi
  • Bez sankcí za ukončení
Zápory
  • Nemáte garanci tarifu
  • Absence dotovaného zařízení
  • Pouze mírné zvýhodnění tarifu

Stále více mobilních i virtuálních operátorů nabízí paušál bez závazku. Jde o takovou alternativu mezi předplacenou dobíjecí kartou a měsíčním tarifem. Máte přehled o tom, co provoláte a zároveň máte mírně zvýhodněné ceny oproti běžným paušálům na smlouvu.

Smlouva bez závazku má navíc obrovskou výhodu v tom, že ji můžete kdykoliv ukončit bez poplatků. Takže když se rozhodnete přejít k jinému operátorovi, prostě přejdete a neplatíte žádné storno poplatky.

Tím ale výhody smlouvy bez závazku končí. Tarif nemáte garantovaný, takže pokud ho operátor vyřadí z nabídky, musíte si vybrat něco jiného. K paušálu bez závazku si také nemůžete vzít dotované zařízení jako je chytrý telefon nebo tablet.

Další výhody a bonusy mobilních tarifů

Zejména mobilní operátoři nabízí ke svým službám ještě něco navíc. Většinou si k novému tarifu můžete vzít nový mobilní telefon či tablet za zvýhodněnou cenu. Mezi další bonusy patří například množstevní sleva, když je u operátora celá vaše rodina. A velmi často se setkáte i s dalšími levnějšími službami jako je internetová televize, internet nebo další služby zpříjemňující pobyt ve vaší domácnosti.

Pozor

Vždy se dobře rozmyslete, zda je pro vás tato nabídka opravdu výhodná!

Klientský servis

Každý se někdy setkal s nějakým problémem – ať už to byla nefunkční SIM karta nebo podezřele drahé vyúčtování předchozího měsíce. V některých případech vám bude stačit internetová samoobsluha vašeho účtu, kde si můžete nastavit roaming, datové balíčky nebo prémiové SMS.

Ale v případech, kdy máte problémy se SIM kartou je lepší navštívit kamennou prodejnu svého operátora, kde můžete problém snadno a rychle vyřešit. Jak moc kvalitní servis mají jednotlivé pobočky se dozvíte nejenom na internetu, ale i na sociálních sítích.

Bohužel virtuální operátoři své pobočky nemají, takže veškeré problémy musíte vyřešit přes infolinku.

bonusy mobilních operátorů

Na co si dát při výběru mobilního tarifu pozor

Závěrem bychom vás chtěli upozornit na odvrácenou stranu klientského servisu – a tou jsou obchodní triky a kličky mobilních i virtuálních operátorů. Proto si při výběru nejvýhodnějšího mobilního tarifu dejte pozor na:

  • Tarifikaci – Jak už jsme si řekli výše, není minuta jako minuta. Někteří operátoři nabízí nejlevnější volání, ale s tarifikací 60+60 vás vyjde volání dráž než s dražší jednotkou za minutu při tarifikaci 1+1. Takže pozor – je levné volání a levné volání, které se tak akorát tváří.
  • Sankce za předčasné ukončení smlouvy – Většina operátorů vám účtuje sankce za předčasné ukončení smlouvy. Při podepisování smlouvy se seznamte s tím, jaké jsou poplatky za předčasné ukončení, aby vás případný přechod na levnější tarif nestál více než je nutné.
  • Dlouhá nesrozumitelná smlouva – Předtím, než se operátorovi upíšete k dokonalému paušálu, důkladně si smlouvu pročtěte.

Doufáme, že vám naše srovnání nejlevnějších mobilních tarifů pomohlo s výběrem.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mobiln%C3%AD_oper%C3%A1tor
https://www.ctu.cz/telekomunikace
https://tarifomat.cz/slovnik-pojmu
https://www.dtest.cz/tarify

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (52 hlasů)

Autor článku

Sabina Krejčová
Sabina Krejčová

Sabču zajímají nové technologie, deskové i PC hry, kultura a cestování. Ve volném čase se věnuje geocachingu, vaření nebo svému blogu. Jejím velkým vzorem je herečka Emilia Clarke. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář