Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze helmy Safe-Tec TYR 3

11. 9. 2020 aktualizováno

recenze a test Safe-Tec TYR 3

Naše redakční hlavy obtěžkala cyklistická helma Safe-Tec TYR 3. V rámci testování jsme jí řádně zatopili pod vzduchovými průduchy. Následující řádky vám odpoví, zdali se investice kolem 3 500 Kč vyplatí. Pro začátek dodejme, že kromě vysoké míry bezpečnosti testovaný model svítí, bliká, volá a přehrává hudbu…

Obsah balení

Uvnitř krabice spatříte chytrou bluetooth helmu Safe-Tec TYR 3, látkový pytlík pro pohodlný a bezpečný transport, nabíjecí USB-C kabel, sadu pásek pro upevnění dálkového ovládání a uživatelský manuál v češtině. Po přečtení krátkého návodu budete okamžitě vědět, co helma všechno umí a jak využít podporované funkce naplno. Pochopitelné i pro neznalého začátečníka.

Recenze helmy Safe-Tec TYR 3 - obsah balení

Design a konstrukce

Při testování chytré helmy Safe-Tec SK8 jsem se zmiňoval, že mám na horském kole našlapáno desítky tisíc kilometrů. Během času jsem tak logicky vystřídal řádku cyklistických přileb. Z tohoto důvodu si dovolím tvrdit, že s výběrem správné helmy na kolo zkušenosti mám. To jen informace pro zkušenější cyklisty, kterým mám – dle mého – co říct.

Recenzovaná chytrá bluetooth helma Safe-Tec TYR 3 se od klasických přileb na první ani druhý pohled nijak neliší. To je velmi důležitá informace, která všechny příznivce tohoto atraktivního sportu zkrátka musí potěšit. Přítomné LED osvětlení zde tedy zastává příjemný bezpečnostní bonus, jehož výhody můžete nebo nemusíte využít.

Bílá LED světýlka se nachází na čelní straně. Na zadní části v oblasti temene jsou pak diody červené. Přítomné logo značky slouží jako tlačítko pro jejich zapínání. Po prvním zmáčknutí všechny LEDky permanentně svítí, druhým stisknutím pravidelně blikají. Je jenom na vás, jakou variaci během jízdy využijete.

Na okolních obrázcích vidíte model Safe-Tec TYR 3 velikosti XL (61-63 cm), jehož hmotnost se pohybuje kolem 345 gramů. Helma nepostrádá spoustu vzduchových průduchů, které se dokonale starají o kvalitní odvod tepla. Ostré hrany a černý kabátek se stříbrnými prvky k přilbě dokonale pasují.

Testovaná helma na kolo Safe-Tec TYR 3 má příjemnou látkovou vystýlku, která je ke konstrukci přichycena suchými zipy. I když sedí pevně jako přibitá, v případě potřeby ji lze odejmout a vyprat. Ve přední části nechybí ani drobná síťka proti hmyzu. Zadní část potom nenápadně ukrývá USB-C konektor pro nabíjení. Jeho zdířka je zakryta gumovou záslepkou.

Cyklistická přilba samozřejmě nepostrádá důležitý bezpečnostní popruh, který je opatřen příjemným podbradním řemínkem. Na druhé straně řemínku se nachází ovládací panel (3 tlačítka) handsfree a přehrávače hudby. O tom si ale více řekneme v další části recenze.

Recenze helmy na kolo Safe-Tec TYR 3

Opomenout totiž nesmím naprosto perfektní systém zapínání. Nejde o běžnou plastovou přezku, nýbrž praktické zapínání pomocí magnetu. Po přiblížení obou částí se konce k sobě automaticky přichytí a nepustí. Zapínání přilby je proto snadné, rychlé a praktické. Při troše šikovnosti lze tuto proceduru zvládnout i jednou rukou.

Suma sumárum, po stránce designové a konstrukční nemám proti Safe-Tec TYR 3 co namítat. Oproti Safe-Tec SK8 působí podstatně agresivněji – ale o to přesně jde. Každý ať si vybere takový model, jaký vyhovuje jeho individuálním potřebám.

Pohodlí a bezpečnost

Během testování mne chytrá bluetooth helma Safe-Tec TYR 3 nikdy a nikde netlačila. Pomocí zadního kolečka v oblasti temene hlavy si upnutí pohodlně zregulujete tak, aby vám přilba dokonale seděla. Polstrování je ergonomické a vnitřní vystýlka komfortní.

Helma sedí dobře i v drsném a bahnitém terénu, kde vám drkotají zuby a rozbolaví klouby prstů. Ani po několikahodinovém výšlapu jsem si nemohl na nic stěžovat. Také systém odvětrávání funguje očividně dobře. Potůčkům potu po tvářích se sice vyhnout nelze, svědění hlavy nebo enormní vlhkosti však ano.

Recenze helmy na kolo Safe-Tec TYR 3

Recenzovaná helma na kolo vlastní bezpečnostní normu EN 1078:2012+A12012. Výrazný bezpečnostní prvek představuje MIPS, což je vrstva s nízkým třením uvnitř helmy. Její přítomnost umožňuje, aby se vaše hlava při šikmém nárazu otáčela k helmě. MIPS tudíž snižuje rotační intenzitu a snižuje hrozící poškození mozku. Dalším bonusem navíc je osvětlení, o němž si něco řekneme v následující kapitolce.

Funkce a používání

Handsfree a poslech hudby

Helma Safe-Tec TYR 3 má zabudované handsfree, se kterým můžete pohodlně volat. Pro využívání této funkce postačí mít v blízkosti chytrý mobil podporující bezdrátovou technologii Bluetooth. Není nutné stahovat aplikaci nebo něco instalovat – stačí podržet příslušné tlačítko na ovládacím panelu helmy a povolit přístup v telefonu.

Recenze helmy na kolo Safe-Tec TYR 3

Telefonování se ovládá přes trojici tlačítek na podbradním řemínku. Není problém rychle vytočit poslední volané číslo, zesílit nebo ztišit zvuk. Kvalita hovoru je na průměrné úrovni – volajícího slyšíte dobře, druhá strana má kvalitu mírně horší. Srozumitelnost je nicméně v pořádku. Pro vyřízení hovoru je tedy helma Safe-Tec TYR 3 dostačující a svoji úlohu plní dobře.

Přilba umí také reprodukovat hudbu v rámci zabudovaných stereo repráčků. Kvalita reprodukce je slušná, hlasitost excelentní. Pokud necháte helmu bokem, klidně vám může posloužit jako bluetooth reproduktor (samozřejmě s mírnou nadsázkou). Na helmě lze i přepínat nebo pozastavit skladbu. Mobil proto nemusíte ani vytahovat.

Směrová světla

Testovaná cyklistická přilba Safe-Tec disponuje výraznými LED světly na přední i zadní straně. Kromě svícení nebo blikání můžete LEDky využít jako směrová světla – tedy lidově jako blinkry. Stačí na dálkovém ovladači vybrat pravou nebo levou šipku (dle toho, kam odbočujete) a světla začnou blikat požadovaným směrem.

Moc se mi líbí také funkce pro prudké brzdění: jakmile prudce zastavíte, zadní červené směrovky začnou automaticky blikat. Tímto způsobem upozorníte jezdce za vámi, že se vepředu „něco děje“.

Baterie a nabíjení

Aby mohla helma svítit a ovladač fungovat, je zapotřebí energie. Obě zařízení využívají vlastní baterii, které je čas od času potřeba nabít. Dobíjení probíhá prostřednictvím kabelu s koncovkou USB-C a USB-A. První port vsunete do helmy nebo ovladače, klasické USB třeba do notebooku. Nabití helmy Safe-Tec TYR 3 trvá zhruba 4 hodiny, u dálkového ovladače přibližně o polovinu méně.

Hodnotit výdrž není snadné, protože záleží na spoustě proměnných. Po tříhodinové jízdě kapacita baterie hlásila 40 % nabití. Baterie tedy vystačí i náročným cyklistům, občasní výletníci budou potom nabíjet spíše zřídka.

Závěrečné hodnocení – Perfektní

Chytrá bluetooth helma Safe-Tec TYR 3 patří mezi špičkové produkty své kategorie. Agresivní vzhled je hezký na oko, LED osvětlení ručí za vysokou míru bezpečnosti, přítomné handsfree přispívá na pohodlnosti a možnost přehrávání hudby příjemně hýčká. Recenzovaný model doporučujeme i náročným cyklistům. Své uplatnění však najde i mezi „víkendovými” jezdci.

Klady
  • Pěkný agresivní design
  • Pohodlná konstrukce
  • Podbradní řemínek + magnetické zapínání
  • Osvětlení = vysoká bezpečnost
  • Řešení MIPS pro lepší ochranu hlavy
  • Handsfree a poslech hudby
  • Hlasité stereo reproduktory

Zápory
  • Tady není co vytknout

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.8 (4 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář