Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Samsung Galaxy Note10

28. 9. 2019 aktualizováno

Samsung Galaxy Note10 test

Samsung se letošní rok rozhodl v Evropě vypustit dvě verze prémiového telefonu Galaxy Note. Pulty obchodů tak nabízí jak větší Samsung Galaxy Note10+, tak menší Samsung Galaxy Note10. O druhém jmenovaném pojednává následující recenze.

Videorecenze

Obsah balení

Uvnitř krabičky najdete vše potřebné. Samsung Galaxy Note10, nabíječku, datový USB-C kabel, kovovou sponku, náhradní konce do pera S Pen a průvodce rychlým spuštěním. Potěší značková sluchátka AKG, o nichž dobře víme, že hrají velmi slušně. Nepřítomnost krytu na mobil je zcela logická – každý ať si vybere jaký chce.

Samsung Galaxy Note10 recenze a testbalení

  • Náročnějším uživatelům doporučujeme Samsung Galaxy Note10+ se 256 GB nebo 512 GB.

Design a zpracování – 9,5/10

Samsung Galaxy Note10 samozřejmě spadá mezi prémiové telefony. Do rukou dostanete učiněnou krásu, na kterou je radost pohledět. Přístroj je zároveň elegantní. Jako sympatické se ukázaly rozměry 151 × 71,8 × 7,9 mm a nízká hmotnost 168 gramů. Telefon docela slušně obsloužíte v jedné ruce, všude ale nedosáhnete.

Drobnou vadou na kráse je vyšší kluzkost. Skleněný povrch Gorilla Glass 6 dělá své. Zvyknout si budete muset také na boční hrany, které jsou skosené a při sevření trochu řežou. Většina majitelů nového Notu si ale jistojistě koupí vlastní kryt na mobil, takže na tom ani nesejde.

Letos si musíme zvykat i na jiné uspořádání ovládacích tlačítek. Všechna jsou nově seskupena na levé straně. Pravákům se tak nemusí telefon během prvních dní ovládat příliš dobře. Vlevo tedy nahmatáte regulaci hlasitosti a zapínání displeje, zatímco pravice zůstala zcela holá. Takové řešení je ale logické. Výrobce počítá s tím, že většina uživatelů bude držet mobil v levé ruce a pravé svěří držení a ovládání pera S Pen.

Zároveň kvituji nepřítomnost osamoceného tlačítka Bixby. Na něho ale Samsung úplně nezanevřel: asistenta vyvoláte podržením tlačítka power.Dvojnásobným zmáčknutím se pak spustí fotoaparát. Výborné řešení.

Horní strana slouží šuplíku pro dvě nanoSIM karty. Paměťovou kartu do telefonu nelze vložit: to zvládá až verze Note10+. Na 6,3“ displeji pak najdete selfie kamerku v podobě průstřelu. Umístění ve střední části displeje se mi příliš nelíbí, ale jde o subjektivní názor.

Kamera slouží i pro odemykání systému pomocí rozpoznávání obličeje. Funkce je to rychlá a spolehlivá. Dobře funguje i během noci. Obrazovka zároveň ukrývá ultrazvukovou čtečku otisků prstů. Ani vůči ní nemám výhrady. Stačí si akorát zvyknout na její umístění v dolní třetině obrazovky.

Kromě fotoaparátu horní část ukrývá „neviditelný“ sekundární reproduktor. Hlavní repráček, který hraje ve stereu, najdete ve spodní části. Kousek vedle je i konektor USB-C. Ten slouží pro dobíjení a spárování mobilu s jinými zařízeními. Zároveň je schopen aktivovat režim stolního PC Samsung DeX. Tato služba funguje i s Macbooky a k jejímu zprovoznění není nutná externí stanice nebo jiné příslušenství. Postačí prostý USB-C kabel ze základního balení.

Na spodku chytré novinky je k vidění také S Pen, o kterém více píšeme níže. Po otočení je k vidění trojice fotoaparátů a blesk. Objektivy jsou vsazeny do mírně vystouplého modulu, který při používání telefonu nepřekáží. Ani po položení na stůl se smartphone nekymácí ze strany na stranu, jako tomu je u některé konkurence.

K testování jsme dostali variantu Aura Glow, což je gradientní stříbrná barva. Koupit se dá i černá varianta. Povrch reaguje na okolní světlo změnou barevného spektra. Světlá barva je ale lapačem otisků a prachu. Konstrukce Samsungu Galaxy Note10 byla v rámci certifikace IP68 utěsněna vůči vodě a prachu.

Samsung Galaxy Note10 recenze

Na těle nového Notu nenajdete notifikační diodu a 3,5mm audio jack. Tihle absentéři ale mají náhradu. Za diodu slouží funkce Always On a chybějící sluchátkový port jistí redukce (není v balení).

Co mně osobně vadí je extrémní kluzkost. Nejvíce jsem si tohoto neduhu všiml při fotografování z okna, kdy se u mne opakovaně dostavil nepříjemný pocit z upuštění. Pokud nad koupí této mašiny přemýšlíte, stoprocentně si rovnou pořiďte i ochranný obal nebo kryt.

S Pen – kreslí a fotí

Každý Samsung Galaxy Note je proslulý svým stylusem. Dříve bylo na tohle pero pohlíženo jako na „machrovinku“, která jen stěží najde své praktické využití. Dnes tomu ale tak již není. Kromě psaní, kreslení a ovládání prezentací můžete s S Penem obsluhovat fotoaparáty. Pomocí mačkání fotíte, tahy doleva a doprava přepínáte mezi režimy, nahoru a dolů se přepínáte mezi objektivy, a kroužením přibližujete obraz.

Pero se tedy ukázalo jako praktický nástroj, který najde využití i u běžných uživatelů. Jako vždy se dobíjí hned po zacvaknutí do těla telefonu, v němž drží pevně a nevypadává. Výhodu stylusu spatřuji v jeho připravenosti. S Pen stačí vytáhnout z konstrukce a je okamžitě připraveno k akci. Psaní funguje okamžitě i na uzamknuté obrazovce, kam si můžete spěšně napsat poznámky, nákup nebo si něco načrtnout. Jak je vidno, řada Note již není předurčena pouze manažerům nebo kreativcům.

Displej – 9,5/10

Samsung je svými displeji proslulý. Ani tady si ostudu neutrhl. Galaxy Note10 vlastní jeden z nejlepších panelů na trhu. Konkrétně byl osazen Dynamic AMOLEDem o velikosti 6,3 palců. Přítomno je vysoké rozlišení 2 280 × 1 080 pixelů, které zabírá téměř 91 % čelní plochy. Jemnost se zastavila na 401 ppi. Displej si rozumí s HDR10+.

Samsung Galaxy Note10 recenze

Takovému shluku technologických kvalit nelze nic vyčíst: ostatně stránka DisplayMate obrazovku vychvaluje do nebes. Adaptivní jas funguje na jedničku, stejně jako filtr modrého světla. Na displeji si lze zvýšit dotykovou citlivost, zapnout ochranu proti náhodnému dotyku, případně si uzpůsobit navigační panel. Jak jsme již výše uvedli, displej vlastní funkci Always On, která částečně nahrazuje chybějící notifikační LED.

Přístroj se dá ovládat i pomocí pohybů a gest. Zvednutím nebo poklepáním systém probudíte, dlaní uložíte obrazovku a tak dále… Aplikace na okraji vám zase umožní rychlé použití nejpoužívanějších aplikací. Pomocí funkce Pár zase otevřete dvě aplikace najednou.

Stejně jako loni si je třeba zvykat na zaoblení displeje. Při surfování jsem nepohodlí sice nezaznamenal, u fotografování tomu bylo ale jinak. Mnohokrát se mi stávalo, že jsem omylem měnit fotící režim nebo nějakým způsobem upravil danou scénu. Obrazovka zkrátka reaguje na každý dotyk včetně těch nechtěných. Tady jde půl bodíku dolů.

Hardware a výkon– 9,5/10

Recenzovaný Samsung Galaxy Note10 patří mezi nejvýkonnější telefony roku 2019. Ačkoli jej některá konkurence předčí, řeč je pouze o číslech. Note10 si totiž poradí i s tou nejnáročnější hrou dneška, a to na maximální rozlišení a detaily. Ostatně snůška hardwarové výbavy tato slova jenom podtrhují.

Uvnitř Note10 tepe nadupaný osmijádrový procesor Exynos 9825 se 7nm technologií. Po boku mu přisluhuje skvělých 8 GB operačních pamětí a grafický čip Mali-G76 MP12. Hardware jsme podrobili zatěžkávacímu testu. V AnTuTu žebříčku získal skvělých 354 tisíc bodů – tedy mnohem více než Huawei P30 Pro a o malinko méně než Apple iPhone XS.

Samsung Galaxy Note10 AnTuTu výsledek

Soubory budete ukládat na 256GB interní uložiště (k dispozici přesně 229 GB). To si nelze rozšířit paměťovou kartou, proto dobře zvažte, jakou variantu Note si koupíte. Většině zákazníkům ale takový datový prostor bohatě stačí. Místa je tedy dostatek. Velké uspokojení přináší i stereo reproduktory. Zvukový přednes je hlasitý a mimořádně kvalitní. Určitě patří mezi ty nejlepší.

Samsung Galaxy Note10 vs. Samsung Galaxy Note10+

Tabulka nám ukazuje, jak si vedle sebe oba velikáni vedou. Rozdíly jsou hlavně ve velikosti. Pokud holdujete větším rozměrů, sáhněte po Note10+. Menší Note10 je přece jen skladnější.

Parametry Samsung Galaxy Note10 Samsung Galaxy Note10+
Displej 6,3″, 2 280 × 1 080 px 6,8″, 3 040 × 1 440 px
Jemnost 401 ppi 498 ppi
Velikost 151 × 71,8 × 7,9 mm 162,3 × 77,2 × 7,9 mm
Hmotnost 168 g 196 g
Zadní kamery 12 + 16 + 12 Mpx 12 + 16 + 12 Mpx + ToF senzor
Selfie kamera 10 Mpx 10 Mpx
Procesor Samsung Exynos 9825 Samsung Exynos 9825
Uložiště 256 GB 256 GB nebo 512 GB
Podpora microSD ne až 1 TB
Baterie 3 500 mAh 4 300 mAh

Výdrž baterie – 9/10

Baterie s kapacitou 3 500 mAh se předvedla v plné síle. Při běžném používání vám zcela jistě vystačí na plné dva dny používání. Při náročnějším hraní a sledování videí i tak ustojí celý den bez problémů.

Samsung Galaxy Note10 recenze

K takovým výsledkům velkou měrou přispívá hlavně procesor Exynos 9825. Ačkoli je citelně výkonnější než předchozí generace, kupodivu je o desítky procent úspornější. Dobu nabíjení bych u takto drahého telefonu očekával rychlejší.

Z úplné nuly se na 100 % akumulátor vyšplhá za zhruba 1 hodinu a 20 minut. Baterie podporuje rychlonabíjení (Super Fast Charging 2.0). Pokud byste chtěli dobíjecí časovku o něco snížit, stačí si dokoupit výkonnější nabíječku. V balení je „pouze“ 25W. Díky skleněným zádům můžete dobíjet i bezdrátově nebo využít moderní reverzní nabíjení.

  • V žebříčku GSMAreny se baterie Note10 umístila v první třetině nejlepších (92h).

Fotoaparát a kamera – 9/10

Hlavní fotografickou podívanou má na starosti trojice objektivů. Pro focení je přichystán standardní 12Mpx objektiv s proměnnou clonou f/1,5 a f/2,4, dále 12Mpx teleobjektiv (f/2,1) a 16Mpx širokoúhlý fotoaparát (f/2,2). Zde se hodí uvést, že dražší verze Samsung Galaxy Note10+ má ještě navíc ToF senzor pro výrobu lepších efektů při focení a natáčení videí.

Recenzovaný Note10 bez větších nadsázek patří k těm nejlepším fotomobilům roku 2019. Fotí prostě nádherně a jen stěží mu lze co vytknout. Jako špičkové se ukázaly snímky během dne i noci. Makro obrázky jsou absolutně fantastické. Žádné fotografii nechybí syté barvy a živoucí nádech realističnosti.

Výkonný procesor a spousta RAM se starají o bleskové focení a ukládání. Tady jsem si znovu a znovu uvědomil, v čem tkví síla prémiových smartphonů. Dokud je nedržíte v ruce, nikdy nemáte šanci vědět, o čem je řeč.

Trojice fotoaparátů nejenže skvěle fotí, ale zároveň je velmi příjemná na používání. V rámci uživatelského prostředí si mezi senzory můžete plynule přepínat, čímž docílíte ideálního zachycení scény. Někdy se hodí použít širokoúhlý objektiv, jindy zase teleobjektiv, který zaznamená i vzdálenější objekty. Po ruce máte 2× optický zoom a až do 10× digitální zoom. Maximálním zoomem a kvalitou se však Note10 nemůže Huawei P30 Pro rovnat.

Kromě přepínání objektivů je k dispozici pestrá nabídka režimů. Konkrétně máme na mysli živé zaostření, profesionální režim, panoráma, noc, jídlo a řadu video režimů. Při natáčení oceníte hyperčas, pomalý nebo superpomalý pohyb (až 960 FPS). V horní části režimu lze nastavit časovou spoušť, poměr stran fotografií a spoustu dalších individualit.

Za absolutně perfektní považuji také 26mm selfie kamerku o výkonu 10 Mpx (f/2,2). Fotí náramně hezky a zvládne natočit video až ve 4K při 30 snímcích za sekundu. Pro selfie maniaky naprosto vynikající záležitost.

Zadními čočkami se dají vyhotovit pohyblivé záběry až ve 4K rozlišení při 60 FPS. Videa jsou velmi kvalitní, velkou pochvalu si zaslouží zejména schopná stabilizace obrazu. Za citlivé považuji mikrofony, které zachytí veškerý okolní šramot. To je na jednu stranu skvělé, ovšem ne vždy je takový superlativ k dobru – viz. video z lesa, na němž je značně slyšitelný průjezd hodně vzdálených vozidel.

Samsung Galaxy Note10 je nepochybně skutečným mistrem fotoaparátů. Na nočních videích je ale potřeba ještě zapracovat: jsou zkreslená a plná šumu. Ano, v rozzářených městech si vede výborně, na hůře osvětlených místech už tomu ale tak není a některá konkurence má tady jasně navrch. Maximální hodnocení mu tedy neudělím. To si – dle mého názoru – letos (zatím) zaslouží pouze několikrát připomínkovaný Huawei P30 Pro. Právě to je telefon, který přišel s něčím novým – neuvěřitelným zoomem.

Systém a konektivita – 9,5/10

Operační systém zatím běží na aktualizovaném Androidu 9. V brzké době se ovšem dočkáme přechodu na novou desátou verzi. Grafické prostředí je laděno ve stylu nadstavby One UI, která mně subjektivně zcela vyhovuje.

Ikonky jsou příjemné a barevně sladěné. Nechybí výsuvná lišta s možností vlastní personalizace. Systém je maximálně plynulý a stabilní. Oceňuji praktické rychlé vyhledávání v horní části obrazovky a spoustu skvělým pomůcek v nastavení. Měnit lze motivy a porůznu ladit funkce telefonu. V rámci péče o zařízení se lehce postaráte o baterii a optimalizaci pamětí. Digitální pohoda vám zase zobrazí dobu používání telefonu.

Samozřejmostí jsou programy od Google, kalendář a hodiny. Co se týče použitých technologií, Note10 má jenom to nejlepší. Mimo USB-C 3.1 Gen 1 je tedy řeč o LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, GALILEO a NFC. FM rádio je dostupné pouze v Americe a Kanadě. Na infraport se pak nedostalo u žádné verze telefonu.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Samsung Galaxy Note10 hodnotilo na Heurece jenom pár zákazníků, proto se raději podívejme do zahraničí. Na webu Cnet.com získal 9,1 bodů z 10. Tamní redaktor chválí skvělou cenu a Note10 považuje za dosud nejlepší telefon Samsung. Přístroj si vedl velmi dobře i na portálu Trustedreviews.com, kde se mezi klady objevilo pohodlné držení a skvělé fotoaparáty. V podobném duchu se táhnou také dojmy novinářů z Techradar.com.

Alternativy k Samsung Galaxy Note10

Jako cenově levnější variantu doporučuji zvážit Samsung Galaxy S10 (recenze), který ohromí snad po všech stránkách. Velkou konkurencí je pak vydařený telefon Huawei P30 Pro (recenze), jenž se pyšní hlavně neuvěřitelným přiblížením fotoaparátu.

Závěrečné hodnocení

9.3

Perfektní

Samsung Galaxy Note10 je skvělý po všech stránkách. Až na drobnosti mu není co vytknout. Na tenhle mobil dlouho nezapomeneme!

Design a zpracování
9.5
Displej
9.5
Hardware a výkon
9.5
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
9
Systém a konektivita
9.5
Rozměry a hmotnost:51 × 71,8 × 7,9 mm, 168 g
Displej a rozlišení:6,3", 2 280 × 1 080 px
Procesor a RAM:Exynos 9825, 8 GB
Baterie:3 500 mAh
Fotoaparáty:12 + 16 + 12 Mpx, 10 Mpx
Operační systém:Android 9 Pie
Klady
  • Nejkompaktnější Note v historii
  • Luxusní vzhled, zvýšená odolnost
  • Špičkový displej se čtečkou otisků
  • Mimořádný výkon, kvalitní stereo
  • Dvoudenní výdrž
  • Skvělé fotky a stabilizované 4K video
  • Všestranné pero S Pen
Zápory
  • Uložiště nelze rozšířit
  • Velmi kluzký a upatlaný povrch
  • Nabíjení mohlo být rychlejší
  • Od nočních videí jsme čekali víc

Nejprodávanější mobily

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 3.4 (5 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář